მიმდინარე წლის 11 სექტემბერს მთავრობამ პარლამენტს სამთავრობო პროგრამის შესრულების ანგარიში წარუდგინა. ანგარიშის ერთ-ერთ თავში ეკომიგრანტების თემაზეც არის საუბარი. უფრო კონკრეტულად კი, ვკითხულობთ (
გვ. 11), რომ "2015 წელს ეკომიგრანტი ოჯახებისთვის საცხოვრებელი სახლების შესყიდვის მიზნით, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი ასიგნებები 2013-2014 წლებთან შედარებით გასამმაგდა და 1 800 000 ლარი შეადგინა. ამ დროისთვის დაკმაყოფილებულია 153 ეკომიგრანტი ოჯახი".
ფაქტ-მეტრმა მთავრობის ანგარიშში წარმოდგენილი ეს მონაცემები გადაამოწმა.
ეკომიგრანტის სტატუსი კანონით განსაზღვრული არაა. თუმცა, დევნილთა და განსახლების მინისტრის 779-ე ბრძანებით,
განსაზღვრულია იმ პირთა წრე, რომლებიც ეკომიგრანტებად მიიჩნევიან. ამ ბრძანების პირველი მუხლის მიხედვით, ეკომიგრანტად ჩაითვლება პირი, რომლის სახლიც დანგრეულია და ვერ აღდგება, ან არ არის დანგრეული, მაგრამ იქ მცხოვრებთა სიცოცხლეს გარემო საფრთხეს უქმნის. აღნიშნული ბრძანება განსაზღვრავს ეკომიგრანტების შეფასების კრიტერიუმებსაც, რომელიც მათ გარკვეულ ქულებს და შესაბამის პრიორიტეტებს ანიჭებს.
დევნილთა და განსახლების სამინისტროს 2 წლიანი მუშაობის ანგარიშის
თანახმად, 2015 წელს ეკომიგრანტებისთვის მართლაც 1 800 000 ლარი გამოიყო. ამ მონაცემებს ფაქტ-მეტრთან საუბარში ასევე ადასტურებს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს განსახლებისა და მიგრაციის სამმართველოს უფროსი კოტე რაზმაძეც. მისი თქმით, მოცემულ მომენტში, აღნიშნული სტატუსის მატარებელი 153 ეკომიგრანტი ოჯახია დაკმაყოფილებული და  წლის ბოლომდე მათი რიცხვი 50-ით გაიზრდება.
როგორც რაზმაძემ ჩვენთან ინტერვიუში განმარტა, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების ხელახალი რეგისტრაცია და ამის შემდგომ ქონების 1 013 ეკომიგრანტი ოჯახისთვის კერძო საკუთრებაში გადაცემაც იგეგმება. ეს პროცესი შემდეგ ელემენტებს მოიცავს: 2004-2012 წლებში შესყიდული საცხოვრებელი სახლებისა და მიწის ნაკვეთების აზომვითი ნახაზების მომზადება, მათი სახელმწიფო საკუთრებად ხელახალი რეგისტრაცია, ამის შემდეგ კი აღნიშნული ქონების ეკომიგრანტი ოჯახებისთვის გადაცემა.
დასკვნა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს მიერ ეკომიგრანტების საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილების კუთხით გარკვეული სამუშაოების გაწევაზე მედიაში არსებული ინფორმაციაც მეტყველებს. ამასთან, სამინისტროს ინიციატივით გასულ წელს კომისია
შეიქმნა, რომელიც ეკომიგრანტების სტატუსის შესახებ კანონპროექტის მომზადებაზე მუშაობს. კანონპროექტის მომზადებასა და მიღებამდე კი, ეკომიგრანტებისთვის სტატუსის მინიჭების გარემოებები მინისტრის 779-ე ბრძანებით რეგულირდება.
ფაქტ-მეტრის კვლევამ აჩვენა, რომ წელს, ეკომიგრანტი ოჯახებისთვის საცხოვრებლების შესყიდვის მიზნით, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 1.8 მლნ ლარი გამოიყო. ამ დროისთვის დაკმაყოფილებულია 153 ოჯახი და წლის ბოლომდე კიდევ 50 ოჯახის დაკმაყოფილება იგეგმება. მთავრობის მიერ გავრცელებულ მონაცემებს ადასტურებს დევნილთა და განსახლების სამინისტროს ანგარიშიც. ასევე, ფაქტ-მეტრთან საუბარში აღნიშნული ინფორმაცია დევნილთა სამინისტროს განსახლებისა და მიგრაციის სამმართველოს უფროსმაც დაადასტურა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მთავრობის ანგარიშში ეკომიგრანტებთან დაკავშირებით მოყვანილი მონაცემები სიმართლე შეესაბამება.

On 11 September 2015, the Government of Georgia presented a report on the fulfilment of the Government Programme before the Parliament of Georgia. One of the chapters of the report mentions the issue of eco-migrants. Specifically, it says that: "In 2015, the amount of money allocated from the state budget to purchase residences for eco-migrant families trebled in comparison to the years of 2013-2014 and reached GEL 1,800,000. At the present moment, 153 eco-migrant families have received their residences."
FactCheck verified the numbers given in the Government of Georgia’s report.
The status of an eco-migrant is not defined by law. However, according to Decree N779 of the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, we have a definition of those individuals considered to be eco-migrants. According to Article 1 of the aforementioned decree, a person is considered to be an eco-migrant if his house is destroyed and can no longer be restored or if the house is not destroyed but it presents a mortal danger for those who live therein. The decree also defines the criteria for eco-migrant assessment which grants eco-migrants some bonus points and respective priorities.
According to the two-year work report of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, GEL 1,800,000 was indeed allocated from the budget for eco-migrants in 2015. This is also confirmed by the Head of the Resettlement and Migration Unit of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, Kote Razmadze, in his interview with FactCheck. According to Mr Razmadze, so far the needs of 153 eco-migrant families have been satisfied and at the end of 2015 an additional 50 families will also receive their residences.
As Kote Razmadze clarified in his interview with FactCheck, the state plans to re-register state-owned real estate and transfer it under the ownership of 1,103 eco-migrant families. This process will include the following steps: the state will complete the measurement of houses and land plots purchased in the period of 2004-2012, re-register them as state property and give them to eco-migrant families as their private property.
The information in the media proves that the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees did indeed make certain efforts to satisfy the needs of eco-migrant families and gave them residences. Additionally, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupies Territories, Accommodation and Refugees pushed for the establishment of a commission which will prepare a law to define the status of an eco-migrant. Before that law is drafted, Decree N779 of the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees regulates the status of eco-migrants.
FactCheck’s research demonstrates that GEL 1.8 million was allocated from the budget to purchase residences for eco-migrant families. At the present moment, 153 families have received their residences and an additional 50 families will get theirs before the end of 2015. The Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees confirms the validity of the numbers given in the report of the Government of Georgia. Additionally, this information was confirmed by the Head of the Resettlement and Migration Unit of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, Kote Razmadze.
Therefore, FactCheck concludes that the numbers given by the Government of Georgia in its report are TRUE.