უფასო წიგნების პროგრამის ბიუჯეტი მნიშვნელოვნად არ შემცირებულა და წელს სკოლებში 40% ახალი სახელმძღვანელო იქნება შეტანილი
მიმდინარე სასწავლო წლის დაწყებამდე, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, თამარ სანიკიძემ უფასო სახელმძღვანელოების თემაზე "რუსთავი 2"-ში სტუმრობისას ისაუბრა. მან ოპონენტების კრიტიკას, რომ განათლების სამინისტრომ უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამის ბიუჯეტი მნიშვნელოვნად შეამცირა, არასწორი უწოდა. მინისტრის თქმით, როგორც შარშან, ასევე წელსაც, იქნება როგორც ძველი ისე ახალი სახელმძღვანელოები. "სახელმძღვანელოების პროგრამას მხოლოდ 3.5 მილიონი ლარი მოაკლდა... წელს სკოლებში 40% ახალი სახელმძღვანელოები იქნება შეტანილი" - განაცხადა თამარ სანიკიძემ.
ფაქტ-მეტრი უფასო სახელმძღვანელოების თემით კიდევ ერთხელ დაინტერესდა და განათლების მინისტრის განცხადება გადაამოწმა (იხ. ამ თემაზე მომზადებული სტატიები: სტატია 1, სტატია 2). უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 2013 წელს აამოქმედა. პროგრამის ფარგლებში, 2013-2014 სასწავლო წლისთვის ჯამში 5 819 778 ცალი სახელმძღვანელო დაიბეჭდა, რისთვისაც 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 16 323 630 ლარი დაიხარჯა. 2014-2015 სასწავლო წლისთვის კი, განათლების სამინისტრომ 3 863 090 წიგნი ხელახლა დაბეჭდა, რისთვისაც ბიუჯეტით 13 216 000 მილიონი ლარი იყო გათვალისწინებული. 2015 წლის ბიუჯეტის პირველადი ვერსიის თანახმად, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ბიუჯეტი 812 მილიონი ლარით იყო განსაზღვრული. აქედან, 2015-2016 სასწავლო წლისათვის უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამისთვის 15.8 მილიონი ლარი გაიწერა. ბიუჯეტის კორექტირების შედეგად, განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი ჯამში 13.1 მილიონი ლარით შემცირდა. აქედან, 3.5 მილიონი ლარი უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამას მოაკლდა და მოსწავლეებისთვის სასკოლო სახელმძღვანელოებით მომარაგების პუნქტი 12.3 მილიონი ლარით განისაზღვრა. თუმცა, სამინისტროს ინფორმაციით, საბოლოოდ, პროგრამის ბიუჯეტი 6.2 მილიონ ლარამდე შემცირდა. იმის დასადგენად, თუ რამდენი სახელმძღვანელო იყო გასული ორი წლიდან გამოსაყენებლად ვარგისი და რამდენი ახალი სახელმძღვანელოს დაბეჭდვას გეგმავდა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 2015-2016 სასწავლო წლისთვის, ფაქტ-მეტრმა სამინისტროს 28 ივლისს ოფიციალური წერილით მიმართა. უწყებიდან მიღებულ პასუხში ნათქვამია, რომ 2015-2016 სასწავლო წლისთვის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 1 952 075 (მათგან 73 627 სახელმძღვანელო და 1 878 448 რვეული) ერთეული სახელმძღვანელოსა და რვეულის შეძენას გეგმავდა. აღნიშნულისთვის ჯამში 5 134 432 ლარი დაიხარჯა. განათლების სამინისტროსვე ინფორმაციით, უწყებამ 73 627 სახელმძღვანელო შემდეგი კომპანიებისგან შეიძინა: შპს "მვპ" (41 844 სახელმძღვანელო), შპს "ინგლისური ენის წიგნი საქართველოში" და შპს "unique learning" (31 783 სახელმძღვანელო). 1 878 448 რვეულიდან 375 463 რვეული შპს "მვპ"-მა, 24 385 რვეული "ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობამ", 410 821 რვეული შპს "ინგლისური წიგნი საქართველოშიმ" დაბეჭდა. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, კითხვაზე, თუ რამდენი წიგნია სასწავლო პროცესისთვის გამოსაყენებლად ვარგისი 2013 და 2014 წელს დაბეჭდილი სახელმძღვანელოებიდან, გვიპასუხა: "გაცნობებთ, რომ ინფორმაცია 2013-2014 წლებში დაბეჭდილი სახელმძღვანელოებიდან რამდენი სახელმძღვანელოა 2015-2016 სასწავლო წლისთვის გამოსაყენებლად ვარგისი, არ არის მსგავსი ფორმით დამუშავებული. შესაბამისად, მოკლებული ვართ მისი მოწოდების შესაძლებლობას"იქიდან გამომდინარე, რომ განათლების სამინისტროსგან 2013-2014 წლებში დაბეჭდილი სახელმძღვანელოებიდან გამოსაყენებლად ვარგისი სახელმძღვანელოების შესახებ ინფორმაცია ვერ მივიღეთ, 2015-2016 სასწავლო წლისთვის ახალი სასკოლო სახელმძღვანელოების რაოდენობრივი წილი თავად გამოვთვალეთ. თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ უფასო სახელმძღვანელოების ამოქმედების პირველ წელს განათლების სამინისტრომ 5 819 778 ცალი სახელმძღვანელო დაბეჭდა, მიმდინარე წელს კი მხოლოდ 1 952 075 ერთეული სახელმძღვანელო და რვეული, გამოდის, რომ წელს სასკოლო სახელმძღვანელოების საერთო რაოდენობასთან მიმართებით, ახალი სახელმძღვანელოების პროცენტული წილი 33.5%-ია. თუმცა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, რიცხვი 1 952 075 დაბეჭდილი სახელმძღვანელოებისა და რვეულების ჯამური მონაცემია. უშუალოდ სახელმძღვანელოს რაოდენობა კი 73 627 შეადგენს. თუკი მხოლოდ სახელმძღვანელოების წილს დავითვლით, მივიღებთ, რომ მიმდინარე სასწავლო წლისთვის უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამის ფარგლებში ახალი სახელმძღვანელოების მხოლოდ 14% იქნება. ფაქტ-მეტრი სასწავლო პროცესის დაწყებას 192-ე საჯარო სკოლაში დაესწრო. ჩვენთან საუბარში სკოლის მოსწავლეების მშობლები აცხადებენ, რომ მოსწავლეთათვის გადაცემული სახელმძღვანელოების ნაწილი ახალია, ნაწილი კი ძველი. იგივე აღნიშნა 192-ე საჯარო სკოლის დირექტორმაც. უნდა აღინიშნოს, რომ უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამის ამოქმედებისას, განათლების სამინიტრომ სახელმძღვანელოების ცვეთის 3 წლიანი ვადა დაამტკიცა. ეს იმას ნიშნავს, რომ სამინისტრო სახელმძღვანელოებს სამ წელიწადში ერთხელ განაახლებს. განათლების მინისტრის განმარტებით, მომდევნო სასწავლო წლისათვის სახელმძღვანელოები განახლდება და ძველ სახელმძღვანელოებს სასწავლო პროცესიდან სრულად ამოიღებენ.   დასკვნა 2015 წლის ბიუჯეტის პირველადი ვერსიის თანახმად, უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამისთვის 15.8 მილიონი ლარი იყო გათვალისწინებული. ბიუჯეტის კორექტირების შემდეგ და მინისტრის მიერ განცხადების გაკეთების დროს, უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამას 3.5 მილიონი ლარი მოაკლდა და აღნიშნული პუნქტი 12.3 მილიონი ლარით განისაზღვრა. მოგვიანებით კი, განათლების სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, პროგრამის ბიუჯეტი 6.2 მილიონ ლარამდე შემცირდა, საიდანაც დღეისთვის 5.1 მილიონია დახარჯული. ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რამდენი სახელმძღვანელოა გამოსაყენებლად ვარგისი 2013-2014 წლებში დაბეჭდილი წიგნებიდან, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსგან ვერ მივიღეთ. შევეცადეთ, მონაცემები თავად დაგვეთვალა. 2015-2016 სასწავლო წლისთვის განათლების სამინისტრომ ჯამში სულ 1 952 075 ერთეული სახელმძღვანელო და რვეული შეიძინა (აქედან, 73 627 წიგნი და 1 878 448 რვეული). 2015-2016 სასწავლო წლისთვის შეძენილი ახალი სახელმძღვანელოებისა და რვეულების წილი სახელმძღვანელოების ჯამურ მონაცემებთან მიმართებით 33.5 %-ს, ხოლო უშუალოდ ახალი სახელმძღვანელოების წილი კი 14%-ს შეადგენს. თუკი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს არ ჰქონდა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რამდენი სახელმძღვანელო იყო გამოსაყენებლად ვარგისი გასული ორი სასწავლო წლიდან, გაურკვეველია, რა მონაცემებზე დაყრდნობით დაიბეჭდა ახალი სასწავლო წლისთვის საჭირო ახალი სახელმძღვანელოები. ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ განათლების მინისტრის განცადება არის ნახევრად სიმართლე.

Before the start of the new academic year, the Minister of Education and Science of Georgia, Tamar Sanikidze, discussed the issue of free school textbooks on air on Rustavi 2. Ms Sanikidze responded to critics who claimed that the Ministry of Education and Science has considerably slashed the budget for the free school textbooks programme and indicated that the claim was wrong. According to the Minister, like the previous year, there will be both old and new textbooks at schools this year as well. Ms Sanikidze declared that: "The budget for the free school textbooks programme was decreased by only GEL 3.5 million… This year, we are going to have 40% new textbooks at schools."
FactCheck once again took interest in the issue of free school textbooks and verified the statement of the Minister of Education and Science (see earlier articles on this topic: article 1, article 2).
The Ministry of Education and Science of Georgia launched the free school textbooks programme in 2013. There were 5,819,778 new school textbooks printed for the 2013-2014 academic year within the framework of this programme. GEL 16,323,630 was allocated from the 2013 state budget for the textbooks. The Ministry of Education and Science printed 3,863,090 new school textbooks again in 2014 for the 2014-2015 academic year at a cost of GEL 13,216,000. According to the initial version of the 2015 state budget, the total budget of the Ministry of Education and Science was GEL 812 million. Of this amount, GEL 15.8 million was allocated for the free school textbooks programme for the 2015-2016 academic year. After the 2015 budget was amended, the budget of the Ministry of Education and Science was slashed by GEL 13.1 million. Of this amount, GEL 3.5 million was deducted from the amount of money allocated for the free school textbooks programme with the programme’s funding having dropped to GEL 12.3 million. However, according to the information of the Ministry of Education and Science, the programme’s budget was ultimately decreased even further to GEL 6.2 million.
In order to clarify how many books printed during the previous two years were still usable and how many new school textbooks were planned to be printed by the Ministry of Education and Science for the 2015-2016 academic year, FactCheck addressed the Ministry of Education and Science with an official letter on 28 July 2015. The Ministry of Education and Science replied that it planned to purchase a total of 1,952,075 (73,627 textbooks and 1,878,448 notebooks) textbooks for the 2015-2016 academic year. In total, GEL 5,134,432 was spent for this purpose.
According to the information of the Ministry of Education and Science those 73,627 textbooks were purchased from the following companies: LTD MVP (41,844 textbooks), LTD English Book in Georgia and LTD Unique Learning (31,783 textbooks). Out of 1,878,448 notebooks 375,463 were printed by LTD MVP, 24,385 were printed by Bakur Sulakauri Publishing and 410,821 were printed by LTD English Book in Georgia.
In response to FactCheck’s question of how many books printed in the period of 2013-2014 were still usable for the new academic year, the Ministry of Education and Science said: "Unfortunately, we do not process information on how many books printed in the period of 2013-2014 are still usable. Therefore, we are deprived of the possibility to answer this question." Thus, as we were unable to obtain information from the Ministry of Education and Science about the number of books which were printed in the period of 2013-2014 and which were still usable, we decided to calculate the share of the new books for the 2015-2016 academic year by ourselves. If we take into consideration the fact that the Ministry of Education and Science printed 5,819,778 new school textbooks during the first year of the free school textbooks programme and printed only 1,952,075 textbooks and notebooks this year, we can assume that the new school textbooks and notebooks comprise 33.5% of the total amount of school textbooks. However, as we have mentioned earlier, the number 1,952,075 includes both textbooks and notebooks whilst the actual number of textbooks per se is 73,627. If we calculate only the share of new textbooks, we can say that the share of new school textbooks in the entire free school textbooks programme for the 2015-2016 academic year will be only 14%.
FactCheck attended the commencement of the new academic year at N192 Public School and interviewed some of the parents who said that part of the free textbooks were new and part of them were old. The same was confirmed by the director of N192 Public School.
Of note is the fact that when the Ministry of Education and Science launched the free school textbooks programme, it also approved a three-year duration of usage for the textbooks. This means that the Ministry of Education and Science will reprint books every three years. According to the statement of the Minister of Education and Science, textbooks will be reprinted for the next academic year and the old textbooks will be fully withdrawn from schools.
According to the initial version of the 2015 state budget, GEL 15.8 million was allocated for the free school textbooks programme. After the amendment of the state budget and at the time of Tamar Sanikidze’s statement, GEL 3.5 million was subtracted from the free school textbooks programme and the total amount was decreased to GEL 12.3 million. Later, the Ministry of Education and Science released information according to which the budget of the free school textbooks programme was slashed to GEL 6.2 million. Of this amount, GEL 5.1 million has already been spent.
FactCheck was unable to obtain information from the Ministry of Education and Science on how many books printed in the period of 2013-2014 were still usable. We tried to make our own calculations. For the 2015-2016 academic year, the Ministry of Education and Science purchased 1,952,075 textbooks and notebooks in total (of this amount, there are 73,627 textbooks and 1,878,448 notebooks). The share of new textbooks and notebooks purchased for the 2015-2016 academic year is 33.5% from the total amount of free textbooks whilst the share of new textbooks only is 14%. If the Ministry of Education and Science did not possess information on how many textbooks printed in the last two years were still usable, it is unclear which data it used to decide upon the amount of new textbooks needed for the 2015-2016 academic year.
FactCheck concludes that the statement of the Minister of Education and Science of Georgia is HALF TRUE.