მიმდინარე წლის 10 სექტემბერს, ჩინეთში ვიზიტით მყოფმა პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების შესაძლო გაფორმებაზე ისაუბრა. მან განაცხადა, რომ საქართველო იქნება პირველი ქვეყანა მთელს რეგიონში, მათ შორის ევროპაშიც, რომელსაც ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობა ექნება.
ფაქტ-მეტრმა გადაამოწმა, აქვთ თუ არა ჩვენი რეგიონის ქვეყნებს თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ჩინეთთან და ასევე მიმოიხილა, როგორი ტენდენციაა ვაჭრობის მხრივ საქართველოს და ჩინეთს შორის.
თავისუფალი ვაჭრობა ორ ქვეყანას შორის საბაჟო ტარიფების და რაოდენობრივი შეზღუდვების (ქვოტები) გარეშე ვაჭრობას ნიშნავს. საქართველოს მთავრობას ჩინეთთან სწორედ ასეთი ვაჭრობის რეჟიმის მიღწევა სურს და მოლაპარაკებების დაწყებისათვის მზად არის. თავისუფალი ვაჭრობა ხელს უწყობს ორ ქვეყანას შორის ვაჭრობის მოცულობის ზრდას და დივერსიფიცირებას, რაც ორივე მხარისთვის ხელსაყრელია. დღეისთვის, საქართველოს თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება აქვს ევროკავშირის ქვეყნებთან, დსთ-ის ქვეყნებთან (გარდა რუსეთისა) და თურქეთთან.
ჩინეთის თავისუფალი ვაჭრობის ქსელის ინფორმაციით, ჩინეთს თავისუფალი ვაჭრობა აქვს ასეანის (ASEAN) ქვეყნებთან (ბრუნეი, კამბოჯა, ინდონეზია, ლაოსი, მალაიზია, მიანმა, ფილიპინები, სინგაპური, ტაილანდი, ვიეტნამი), ჰონგ კონგთან, სამხრეთ კორეასთან, პაკისტანთან, ჩილესთან, პერუსთან, კოსტა რიკასთან, ახალ ზელანდიასთან, ავსტრალიასთან, ისლანდიასთან და შვეიცარიასთან. თავისუფალი ვაჭრობის დამყარებაზე უკვე აწარმოებს მოლაპარაკებებს არაბულ ქვეყნებთან (ბაჰრეინი, კუვეიტი, ომანი, ყატარი, საუდის არაბეთი და არაბთა ემირატები), იაპონიასთან, ნორვეგიასთან, შრი ლანკასთან და მალდივებთან. ჩინეთი მოლაპარაკებების დაწყებას განიხილავს ინდოეთთან, კოლუმბიასთან, მოლდოვასთან და საქართველოსთან.
გამოდის, რომ ჩვენს რეგიონში ჩინეთს თავისუფალი ვაჭრობა მართლაც არ აქვს არცერთ ქვეყანასთან და თუ საქართველო მოლაპარაკებების ეტაპებს სწრაფად გაივლის, პირველი ქვეყანა იქნება რეგიონში. ევროპას რაც შეეხება, ჩინეთს თავისუფალი ვაჭრობა უკვე აქვს შვეიცარიასთან და ისლანდიასთან, ხოლო ნორვეგიასთან მოლაპარაკებების ეტაპზეა. ჩინეთს თავისუფალი ვაჭრობა არ აქვს ევროკავშირთან და ეს არც განიხილება. საქართველოს პარალელურად ჩინეთი განიხილავს მოლდოვასთან მოლაპარაკებების დაწყებას.
2010 წლიდან ქართული პროდუქციის ჩინეთში ექსპორტი სწრაფად იზრდება (გრაფიკი 1). თუ 2009 წელს ის 6 მლნ დოლარს შეადგენდა, 2014-ში 90.4 მლნ დოლარამდე გაიზარდა.
გრაფიკი 1: საქართველოს ექსპორტი ჩინეთში, მლნ დოლარი
ასევე, სწრაფად იზრდება ჩინური პროდუქციის საქართველოში იმპორტი (გრაფიკი 2). 2009 წელთან შედარებით ის 2014-ში 4-ჯერ გაიზარდა.
გრაფიკი 2: ჩინური პროდუქციის იმპორტი საქართველოში, მლნ დოლარი
2015 წლის იანვარ-ივლისში საქართველოსა და ჩინეთს შორის სავაჭრო ბრუნვამ 421 მლნ დოლარს მიაღწია, რაც მთლიანი ბრუნვის 7.6%-ია. შედეგად, ჩინეთი ვაჭრობის მოცულობით საქართველოს რიგით მესამე სავაჭრო პარტნიორია და მხოლოდ თურქეთს და აზერბაიჯანს ჩამორჩება.
იანვარ-ივლისის მონაცემებით, საქართველოს პროდუქციის ექსპორტი ჩინეთში ძირითადად სპილენძის მადნებსა და კონცენტრატებზე (40 მლნ დოლარი) და ღვინოზე (3 მლნ დოლარი) მოდის. ჩინეთიდან საქართველოში განხორციელებულ იმპორტში კი ყველაზე დიდი წილი გამომთვლელ მანქანებს, საოჯახო ტექნიკას და ავეჯს უჭირავს.
აღსანიშნავია, რომ ჩინური პროდუქცია დღეს მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე კონკურენტუნარიანია და თუნდაც საბაჟო ტარიფების გავლით იოლად აღწევს ყველა ქვეყნის ბაზარზე, მათ შორის საქართველოშიც. მეორე მხრივ, ჩინეთთან გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ნიშნავს ქართული პროდუქციისთვის 1.4 მილიარდიანი მოსახლეობის მქონე ქვეყნის ბაზრის მნიშვნელოვნად გახსნას.
მსოფლიო მასშტაბით, ჩინეთს თავისუფალი ვაჭრობა 21 ქვეყანასთან აქვს, ხოლო 10 ქვეყანასთან მოლაპარაკებების ეტაპზეა. ამ ქვეყნებიდან არცერთი არ არის საქართველოს რეგიონში შემავალი ქვეყანა. ჩინეთს თავისუფალი ვაჭრობა არ აქვს არც ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან, თუმცა აქვს შვეიცარიასთან და ისლანდიასთან, ხოლო ნორვეგიასთან მოლაპარაკებების ეტაპზეა.
საქართველოს და ჩინეთს შორის ვაჭრობას სწრაფად მზარდი ტენდენცია აქვს, რის შედეგადაც, ჩინეთი ვაჭრობის სიდიდით საქართველოს რიგით მესამე პარტნიორია. თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმის ამოქმედება საქართველოს ექსპორტის მოცულობის ზრდაში დაეხმარება, იმპორტზე კი ნაკლებ გავლენას იქონიებს, რადგან ჩინური საქონელი სატარიფო ბარიერების პირობებშიც მაღალ კონკურენტუნარიანია და ამასთან, საქართველოს ზოგადად ლიბერალური სავაჭრო რეჟიმი აქვს, საბაჟო ტარიფი 0%-დან 12%-მდეა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, პრემიერ-მინისტრის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

On 10 September 2015, during his visit to China, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, talked about concluding a free-trade regime with China. Mr Gharibashvili stated that Georgia will be the first country in the region which will have a free-trade regime with China.
FactCheck verified whether or not the countries of our region have free-trade regimes with China and also analysed the issue of trade between Georgia and China.
Free trade between two countries implies trade without custom duties and quantitative limitation (quotas). The Government of Georgia is seeking to conclude this kind of trade deal with China and is ready to start negotiations. Free trade increases trade volume between two countries as well as the level of diversification which is mutually beneficial. At the present moment, Georgia has free-trade agreements with the countries of the European Union, members of the Commonwealth of Independent States (with the exception of Russia) and Turkey.
According to the Chinese Free Trade Agreements network, China has free-trade regimes with the member states of ASEAN (Brunei, Cambodia, Indonesia, Laos, Malaysia, Myanmar, the Philippines, Singapore, Thailand and Vietnam), Hong Kong, South Korea, Pakistan, Chile, Peru, Costa Rica, New Zealand, Australia, Iceland and Switzerland. Additionally, negotiations to conclude free-trade agreements are on-going with certain Arabic countries (Bahrain, Kuwait, Oman, Saudi Arabia and the UAE), Japan, Norway, Sri Lanka and the Maldives. China is also considering starting negotiations with India, Columbia, Moldova and Georgia.
As it appears, China does not have free-trade agreements with any countries from our region and if Georgia manages to pass the negotiations steps without delays, it will be the first country indeed. As concerns Europe, China has already concluded free-trade agreements with Switzerland and Iceland whilst negotiation with Norway is still in progress. China does not have a free-trade agreement with the EU and it is not even on the agenda. Together with Georgia, China is considering starting trade negotiations with Moldova.
Since 2010, Georgia’s export to China has been increasing rapidly (Graph 1). In 2009, total exports were USD 6 million whilst in 2014 they reached USD 90.4 million.
Graph 1: Georgia’s Export to China (USD million)
On the other hand, Chinese exports to Georgia have also been increasing markedly (Graph 2). They increased fourfold in 2014 as compared to 2009.
Graph 2: Import of Chinese Production to Georgia (USD million)
In January-July 2015, trade turnover between Georgia and China reached USD 421 billion which is 7.6% of Georgia’s total trade turnover. As a result, China is Georgia’s third trade partner in terms of trade volume after Turkey and Azerbaijan.
As of January-July 2015, the biggest chunk of Georgia’s exports to China comprises copper ore and concentrates (USD 40 million) and wine (USD 3 million). Computers, home appliances and furniture dominate Chinese exports to Georgia.
Of note is the fact that Chinese production is one of the most competitive in the world and can easily penetrate any market, including Georgia’s, despite custom duties. On the other hand, a free-trade agreement with China means the opening of a considerable market of 1.4 billion people for Georgian products.
China has 21 free-trade agreements in the world whilst there are on-going negotiations with an additional ten countries. None of these countries belongs to our region. Further, China does not have free-trade agreements with EU member states. However, it does have free-trade agreements with Switzerland and Iceland whilst negotiations with Norway remain in progress.
Trade between China and Georgia has been increasing rapidly and as a result China has become Georgia’s third trade partner in terms of trade volume. A free-trade regime with China will help Georgia to increase the volume of exports but have only a minor impact on import from China because Chinese production is highly competitive even if tariff barriers are imposed. At the same time, Georgia has a liberal trade regime with custom duties from 0% to 12%.
FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is MOSTLY TRUE.