მიმდინარე წლის 25 აგვისტოს გამართულ მთავრობის სხდომაზე, ლარის გაუფასურებასთან დაკავშირებით ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების უკვე ყოფილმა მინისტრმა განაცხადა: "ქვეყნიდან ჯამში 332 მლნ დოლარით ნაკლები გავიდა. ფულადი გზავნილების შემცირება მხოლოდ 202 მლნ დოლარი იყო. პრივატიზაციიდან შემოსულია 110 მლნ ლარის ექვივალენტი დოლარში... ყველანაირი საფუძველი გვაქვს ვივარაუდოთ, რომ ის, რაც ბოლო დღეებში ლარის კურსთან დაკავშირებით ხდებოდა, არის მხოლოდ აჟიოტაჟური ქცევის შედეგი".
ფაქტ-მეტრმა გიორგი კვირიკაშვილის განცხადების სიზუსტე დადაამოწმა.
ლარის კურსზე გავლენა დოლარის შემომავალ და გამავალ ნაკადებს, ლარის მასას და დოლარზე და ლარზე მოთხოვნას აქვს. თუ რომელ ვალუტაზე უფრო მეტად იქნება მოთხოვნა, ამას ეკონომიკური პროცესების გარდა (დოლარის ან ლარის ქონის საჭიროება), მოსახლეობის მოლოდინიც განაპირობებს. თუ მოსახლეობა ლარის გაუფასურებას ელოდება, დოლარს შეისყიდის და ამით კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს ლარის გაუფასურებას. სწორედ ასეთ სიტუაციას გულისხმობენ "აჟიოტაჟურში" - როდესაც ეკონომიკური პროცესებიდან გამომდინარე ვალუტის მნიშვნელოვნად გაუფასურების საფრთხე არ არსებობს, მაგრამ პესიმისტური მოლოდინის გამო უცხოურ ვალუტაზე მოთხოვნა დიდია და ეროვნული ვალუტა სწრაფად უფასურდება.
ქვეყანაში შემოსული და გასული დოლარის მოცულობა სრულად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსში აღირიცხება. დღეისთვის, 2015 წლის პირველი კვარტლის საგადასახდელო ბალანსის მაჩვენებლებია ცნობილი, რომლის მიხედვითაც იანვარ-მარტში საქართველოში 185 მლნ დოლარით ნაკლები შემოვიდა, ვიდრე გავიდა.
ორი კვარტლის საგადასახდელო ბალანსის მაჩვენებლები სექტემბრის ბოლოს, ხოლო სამი კვარტლის კი დეკემბრის ბოლოს გამოქვეყნდება. აქედან გამომდინარე, შეუძლებელია სრულად შევაჯამოთ იანვრიდან აგვისტომდე რამდენი დოლარი შემოვიდა ან გავიდა ქვეყნიდან. თუმცა, ისეთი მნიშვნელოვანი ფულადი ნაკადები, როგორიცაა საგარეო ვაჭრობა და საზღვარგარეთიდან ფულადი გზავნილები, ყოველთვიურად ქვეყნდება და მათი ნახვა ივლისის ჩათვლითაა შესაძლებელი.
საქართველოს საგარეო ვაჭრობის ბალანსი ტრადიციულად უარყოფითია. გასული წლის აგვისტოდან ექსპორტის შემცირების ტენდენციის გამო სიტუაცია კიდევ უფრო გაუარესდა. უკვე ერთი წელია საქართველოს ექსპორტი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით მცირდება. 2014 წლის აგვისტოდან 2015 წლის ივლისის ჩათვლით ექსპორტის მოცულობა 636 მლნ დოლარით შემცირდა. იმპორტმა კი, შემცირება მიმდინარე წლის იანვრიდან დაიწყო და ჯამში 511 მლნ დოლარით შემცირდა. თუ ერთმანეთს მხოლოდ მიმდინარე წლის პირველ შვიდ თვეს შევადარებთ, გამოვა, რომ ექსპორტი 397 მლნ დოლარით, ხოლო იმპორტი 511 მლნ დოლარით შემცირდა. ჯამში, სავაჭრო ბალანსი 2014 წლის პირველ შვიდ თვესთან შედარებით 114 მლნ დოლარით გაუმჯობესდა და მინუს 3 036 მლნ დოლარი შეადგინა. მინისტრი ქვეყნიდან 332 მლნ დოლარით ნაკლებ გადინებაში საუბრისას, სავარაუდოდ, აგვისტოს ჩათვლით სავაჭრო ბალანსის გაუმჯობესებას გულისხმობს, რაც დაახლოებით 200 მლნ დოლარამდე იქნება.
გრაფიკი 1: 2015 წელს ექსპორტის და იმპორტის ცვლილება 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (მლნ დოლარი)
საზღვარგარეთიდან ფულადმა გზავნილებმა შემცირება გასული წლის ოქტომბრიდან დაიწყო და მიმდინარე წლის ივლისის ჩათვლით (10 თვეში) ჯამში 270 მლნ დოლარით შემცირდა. აქედან, 202 მლნ დოლარი 2015 წლის პირველ შვიდ თვეზე მოდის. აღნიშნულ რიცხვს მინისტრი სწორად ასახელებს.
2015 წლის იანვარ-ივლისში პრივატიზაციიდან მიღებულმა შემოსავალმა 46 მლნ ლარი შეადგინა, რაც დაახლოებით 20 მლნ დოლარია. მიმდინარე წლის თებერვლის ბოლოს კი, კვირიკაშვილი აცხადებდა, რომ კონკრეტულ ნაბიჯებზე გათვლილი გეგმა ჰქონდათ, რაც უახლოეს მომავალში პრივატიზაციიდან 250-300 მლნ დოლარს მოიტანდა.
საერთო ჯამში, რომ მიმოვიხილოთ, თუ რა ვითარებაა დღეს ქვეყანაში შემომავალი და გამავალი დოლარის ნაკადების მხრივ, ამისთვის სავაჭრო ბალანსის და ფულადი გზავნილების გარდა, ტურიზმიდან შემოსავალზე და საინვესტიციო და სასესხო კაპიტალის ნაკადებზე ინფორმაციაც აუცილებელია. ეს უკანასკნელი კი რამდენიმე თვის შემდეგ დაითვლება და გამოქვეყნდება. 2015 წლის პირველი კვარტლის მონაცემით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინება 43%-ით შემცირდა. იანვარ-აგვისტოში ტურისტების რაოდენობა 0.1%-ით შემცირდა, ხოლო ვიზიტორების რაოდენობა (ვიზიტორია სხვა ქვეყნის მოქალაქე, რომელიც საქართველოში 24 საათზე ნაკლებს რჩება) 10%-ით გაიზარდა. ჯერჯერობით უცნობია, რა შემოსავალი მივიღეთ ტურიზმიდან ბოლო თვეებში. პირველ კვარტალში 2014 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით ტურიზმიდან 10 მლნ დოლარით ნაკლები შემოსავალი დაფიქსირდა.
რაც შეეხება ქვეყანაში არსებული ლარის მასის ცვლილებას, სარეზერვო ფული (მასში შემავალი უცხოური ვალუტის გამოკლებით) მიმდინარე წლის ივლისში გასული წლის ივლისთან შედარებით 8.8%-ით გაიზარდა, ხოლო გასული წლის დეკემბერთან შედარებით 8.2%-ით შემცირდა. სარეზერვო ფული ეროვნული ბანკის მიერ ემიტირებული ნაღდი ფულია. თუ ეროვნული ვალუტის მასის ე.წ. ფართო ფულის მაჩვენებელს M2-ს (ბანკებს გარეთ არსებული ნაღდი ფულისა და დეპოზიტების ჯამი) ვნახავთ, ის გასული წლის ივლისთან შედარებით 7.3%-ით არის გაზრდილი, ხოლო დეკემბერთან შედარებით კი 3.4%-ით შემცირდა. ბუნებრივია, ლარის მასის მეტად შემცირებაც იყო შესაძლებელი, თუმცა ამ შემთხვევაში ეკონომიკა გარკვეული პერიოდით მაინც რეცესიაში შევიდოდა, ხოლო ლარის კურსის ხელოვნურად გამყარებით სავაჭრო ბალანსის უარყოფითი სალდო არ შემცირდებოდა.
აგვისტოში ლარის კურსზე უარყოფითი გავლენა სახელმწიფო ბიუჯეტმაც იქონია. გასულ თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტის დასაფინანსებლად 90 მლნ ლარი ბიუჯეტის ანგარიშზე არსებული ნაშთიდან დაიხარჯა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ბიუჯეტის ხარჯებმა მიმოქცევაში არსებული ლარის მასა მნიშვნელოვნად გაზარდა.
აგვისტოში ლარის კურსს გაუფასურების ტენდენცია ჰქონდა და პიკს (2.42-ს) 26 აგვისტოს მიაღწია. ორ დღეში ლარი დაახლოებით 10 თეთრით გაუფასურდა. ასეთი სწრაფი გაუფასურების დროს აჟიოტაჟის და პანიკის წვლილი ყოველთვის არის, თუმცა მიზეზად მხოლოდ აჟიოტაჟის მოტანა არასწორია, ვინაიდან ის უფრო რაციონალური, ბუნებრივი რეაქციაა მოსახლეობის მხრიდან. გაუფასურების მიზეზი კი ისაა, რაც აჟიოტაჟს იწვევს.
მოსახლეობაში პოზიტიური მოლოდინი იყო, რომ ტურისტულ სეზონზე (ივლისი-აგვისტო) ლარის კურსი გამყარდებოდა. თუმცა, ასე არ მოხდა და პოზიტიური მოლოდინი ნეგატიურმა შეცვალა. მოლოდინს ეკონომიკურ პროცესებთან ერთად პოლიტიკოსთა განცხადებები და ქმედებები აყალიბებს. ამ მხრივ მოლოდინზე უარყოფითი გავლენა სავარაუდოდ ეროვნული ბანკის წინააღმდეგ მიმართულ პოლიტიკას, ბიუჯეტის ხარჯების შემცირების პირობის არ შესრულებას და ფაქტიურად გაუაქტიურებელ პრივატიზაციას ჰქონდა. ამას თან დაერთო მეზობელი ქვეყნების ეროვნული ვალუტების გაუფასურების ტენდენციის განახლება, რასაც ლარის კურსზე ასევე უარყოფითი გავლენა აქვს.
დღეისთვის ლარის კურსის მერყეობას პირველ რიგში ისევ დოლარის შემომავალი ნაკადების შემცირება იწვევს. სიტუაციას ჩვენი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტების გაუფასურების ტენდენცია და მოსახლეობაში ეკონომიკური პროცესების მიმართ არსებული ნეგატიური მოლოდინი ართულებს. ბოლო თვეებში მნიშვნელოვნად შემცირდა როგორც ბიზნესმენთა, ასევე მომხმარებელთა ნდობის ინდექსი.
აგვისტოში ლარის გაცვლითი კურსი დოლარის მიმართ 7 თეთრით გაუფასურდა. კურსმა პიკს (2.42-ს) 26 აგვისტოს მიაღწია. გიორგი კვირიკაშვილმა კურსის ცვლილება მხოლოდ მოსახლეობის აჟიოტაჟურ ქცევას დაუკავშირა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ მოგვიანებით, 3 სექტემბერს, გადაცემა "პოლიტარტში", გიორგი კვირიკაშვილმა ლარის გაუფასურება უკვე საგადასახდელო ბალანსს ანუ დოლარის შემომავალი ნაკადების შემცირებას დაუკავშირა.
ლარის კურსზე გავლენის მქონე ფაქტორებიდან შემდეგი სურათი გვაქვს: ექსპორტი ისევ მცირდება, თუმცა ის იმპორტის შემცირებით ბალანსდება. ფულადი გზავნილები ისევ მცირდება. პირველ კვარტალში ტურიზმიდან შემოსავალი 4%-ით, ინვესტიციები კი 43%-ით შემცირდა. სავარაუდოდ, მაღალი აქტივობა არც ბოლო თვეებშია. სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტი აგვისტოში მაღალი იყო, რომლის მნიშვნელოვანი ნაწილი ნაშთის გამოყენებით დაფინანსდა და მიმოქცევაში არსებული ლარის მასა გაზარდა. პრივატიზაციიდან დაპირებული 250-300 მლნ დოლარი არ შემოვიდა. სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯები არ შემცირდა. დაპირისპირებაა ეროვნული ბანკის მიმართ, რაც საფინანსო ინსტიტუტებისადმი უნდობლობას იწვევს. დაბალია ბიზნესმენთა და მომხმარებელთა ნდობა ეკონომიკური პროცესების მიმართ. ჩვენი რეგიონის ორი დიდი ქვეყნის - რუსეთის და თურქეთის ეროვნული ვალუტები ისევ გაუფასურდა. ტურისტული სეზონის განმავლობაში ლარს ისევ გაუფასურების ტენდენცია ჰქონდა. ყოველივე ამან მოსახლეობის მოლოდინზე - თუ როგორი იქნება ლარის კურსი მომავალში, იმოქმედა და გარკვეულწილად აჟიოტაჟშიც გამოიხატა. თუმცა, საშუალო და გრძელვადიან პერიოდებში ლარის კურსზე ზემოთ მოყვანილ ფუნდამენტურ ფაქტორებს აქვს გავლენა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

On 25 August 2015, at the session of the Government of Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, said the following with regard to the depreciation of GEL: "In total, money transfers from Georgia decreased by USD 332 million. The remittances to Georgia dropped by USD 202 million. From privatisation, we have received USD 110 million. We have all the reasons to assume that everything that we have seen in the last couple of days with respect to GEL is solely the result of agiotage."
Factcheck verified the accuracy of Giorgi Kvirikashvili’s statement.
The GEL exchange rate is affected by the incoming and outgoing influx of USD, the amount of GEL in circulation and the level of demand for GEL. Besides the economic processes (the need for USD or GEL), the expectation of the population also determines which currency will be more in demand. If the population expects the depreciation of GEL, they will purchase USD and in this manner further encourage the depreciation of GEL. This practise is referred to as agiotage when there is no immediate danger of a significant depreciation of a currency due to economic processes but the currency continues to rapidly depreciate because of a high demand on foreign currency owing to pessimistic expectations.
The amount of incoming and outgoing USD is reflected in a country’s current account balance. At the present moment, only the data of the first quarter of 2015 are available which indicate that the amount of USD having entered Georgia from January to March 2015 was USD 185 million less than the amount of USD which left Georgia.
The current account balance of the first two quarters will be published at the end of September whilst the results of the three quarters will be published in September. Therefore, it is impossible to thoroughly calculate the amount of incoming and outgoing USD in the period of January-August. However, the data with regard to two very important money sources; namely, foreign trade and remittances, are published upon a monthly basis and are available, including July’s data.
Georgia’s current account balance is usually negative. After the decrease in exports since August 2014, the situation has become even worse. It has already been a year since the Georgian economy started to decrease. Since August 2014, including July 2015, the volume of exports has decreased by USD 636 million. Imports started to drop from January 2015 and decreased by USD 511 million. If we take only the first seven months for comparison, the volume of export decreased by USD 397 million whilst imports dropped by USD 511 million. In total, the current account balance for the first seven months of 2015 improved by GEL 114 million and equalled USD 3,036 million. In his statement about the USD 332 million less being sent abroad, the Minister of Economy and Sustainable Development probably means the improvement of the current account balance, including August, which is approximately USD 200 million.
Graph 1: Difference of Export and Import in 2015 as Compared to the Same Period of 2014 (USD million)
The amount of remittances started to decline from October 2014 and dropped by USD 270 million in total, including July 2015 (10 months). Of this, a USD 202 million decrease was registered in the first seven months of 2015. Minister Kvirikashvili has named the number correctly.
In January-July, the total income from privatisation reached GEL 46 million which is approximately USD 20 million. At the end of February 2015, Mr Kvirikashvili stated that the government had a plan of specific measures which would have resulted in USD 250-300 million in the nearest future.
To see a bigger picture of the situation in the country with regard to the incoming and outgoing influxes of USD in addition to the current account balance and remittances indicators, we need to analyse the information on revenues gained from tourism together with investment and loan capital. Information on the investment and loan capital will be calculated and published in a few months. According to the data of the first quarter of 2015, foreign direct investments dropped by 43%. The number of tourists decreased by 0.1% in January-August whilst the number of visitors (a visitor is a citizen of a foreign country who spends less than 24 hours in Georgia) increased by 10%. The amount of revenue from tourism is still unknown. In the first quarter of 2014 there was USD 10 million less in revenues as compared to the first quarter of 2014.
In regard to the amount of GEL in circulation, reserve money (with the exception of foreign currency) increased by 8.8% in July this year as compared to July 2014 and decreased by 8.2% as compared to December 2014. Reserve money is cash emitted by the National Bank of Georgia. If we look at the M2 monetary aggregate (total sum of cash and deposits outside the banks) of the national currency, it has increased by 7.3% as compared to the previous July and decreased by 3.4% as compared to December 2014. Naturally, it was possible to decrease the amount of GEL in circulation even further but, in this case, a recession in the Georgian economy was inevitable – at least for a certain period of time – and the artificial appreciation of GEL would not have resulted in a decrease in the negative current account balance.
The state budget also had an impact upon the GEL exchange rate in August. In the last month, GEL 90 million was spent from the budget balance to fund the state budget deficit. This means that budgetary expenditures have considerably increased the amount of GEL in circulation.
The GEL exchange rate was characterised by the trend of depreciation in August and it peaked (2.42) on 26 August 2015. GEL depreciated by 0.1 GEL in two days. Panic and agiotage do indeed also play a role in the case of such a rapid depreciation of a currency. However, to repeatedly bring agiotage as the reason behind the depreciation is wrong because it is a rational and natural reaction of the population. The reasons behind the depreciation are the ones which cause agiotage as well.
There was a positive expectation among the population that during the tourist season (July-August) the GEL exchange rate would have appreciated. However, that did not happen and positive expectations were replaced by negative ones. The expectations are forged by the statement and actions of politicians together with the economic processes themselves. The policy of confrontation with the National Bank of Georgia, the failure to fulfil the promise of slashing budget expenses and a practically unchanged process as concerns privatisation presumably have negatively affected expectations. This was further aggravated by the resumption of the depreciation trend of the currencies of Georgia’s neighbours which also has a negative impact on the GEL exchange rate.
At the present moment, the principal cause behind the fluctuation of the GEL exchange rate is the depleted influx of USD. The situation is worsened by the trend of depreciation of the currencies of our trade partner countries and by the negative expectation of the population when it comes to economic processes. Both business and consumer indices have fallen significantly in the last few months.
The GEL exchange rate depreciated against USD by GEL 0.07 in August 2015. The exchange rate peaked (2.42) on August 26. Giorgi Kvirikashvili blamed the agiotage of the population as the reason behind the changes in the exchange rate. However, it must be noted that later, on 3 September 2015, on air on the talk show Politart Mr Kvirikashvili named the current account balance; that is, the decrease in the influx of USD to Georgia, as one of the reasons behind the depreciation of GEL.
After an analysis of those factors impacting the GEL exchange rate, we have the following picture: export is still being decreased but it is balanced by the corresponding decrease in imports. Remittances have also decreased. In the first quarter of 2015, revenues from tourism decreased by 4% and investments dropped by 43%. Presumably, the situation has not been particularly positive following the first quarter as well. The state budget deficit was high in August. Its significant part was funded by the budget balance which in turn increased the amount of GEL in circulation. The promise of attracting USD 200-300 million did not materialise. The state budget expenses did not decrease. The existing confrontation with the National Bank of Georgia causes distrust toward financial institutions. Additionally, the level of trust of businessmen and consumers toward economic processes is very low. The national currencies of Georgia’s two largest neighbours, Russia and Turkey, have depreciated again. GEL showed a trend of depreciation even during the tourist season. All of these aforementioned factors have affected the expectation of the population about the prospects of the GEL exchange rate which was expressed in agiotage to a certain extent. However, in medium and long term perspectives, the GEL exchange rate is affected by the aforementioned fundamental factors.
FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is MOSTLY FALSE.