ინტერპოლში მეთოდოლოგია შეიცვალა და ამით არის განპირობებული დავით კეზერაშვილის ძებნილთა სიიდან ამოღება... იანუკოვიჩიც ამოიღეს ამ სიიდან
2015 წლის 31 ივლისს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ინტერპოლის ძებნილთა სიიდან დავით კეზერაშვილის ამოღებასთან დაკავშირებით ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ "ინტერპოლში გარკვეული მეთოდოლოგია შეიცვალა და ამით არის ეს ყველაფერი განპირობებული... იანუკოვიჩიც ამოიღეს ძებნილთა სიიდან".
ფაქტ-მეტრი პრემიერის ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. 2015 წლის 31 ივლისს, ზურაბ ადეიშვილის შემდეგ, ინტერპოლის ძებნილთა სიიდან თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, დავით კეზერაშვილიც ამოიღეს, ხოლო მიხეილ სააკაშვილის მიმართ საერთაშორისო ძებნის გამოცხადებაზე ინტერპოლის გენერალურმა სამდივნომ უარი განაცხადა. სწორედ ზემოაღნიშნული ფაქტების კომენტირებისას განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, რომ ეს ინტერპოლის მეთოდოლოგიების ცვლილებით იყო გამოწვეული. დავით კეზერაშვილის ადვოკატმა, შოთა მინდელმა ამ თემასთან დაკავშირებით განაცხადა: "კეზერაშვილთან დაკავშირებით ინტერპოლის მიერ მიღებული იქნა გადაწყვეტილება, ის ამოღებული იქნა წითელი ცირკულარიდან. ეს საქართველოსთვის უკვე მეორე პრეცედენტია. ამან კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ისეთი კომპეტენტური და სანდო ორგანიზაცია, როგორიც ინტერპოლია, ადასტურებს, რომ საქართველოში კეზერაშვილის მიმართ ნამდვილად ხორციელდებოდა პოლიტიკურად მოტივირებული სისხლის სამართლებრივი დევნა". ინტერპოლის მეთოდოლოგიის ცვლილება უარყო "მიგრანტთა და უცხოელ მოქალაქეთა უფლებებისა და უსაფრთხოების დაცვის ცენტრის" თავმჯდომარემ, საფრანგეთის ქალაქ ბერჟერაკის მერიის მრჩეველმა, ნუგზარ სულაშვილმა: "ინტერპოლში არანაირი მეთოდები არ შეცვლილა და ისინი დღემდე ხელმძღვანელობენ 1956 წელს მიღებული კანონმდებლობით, სადაც მე-3 მუხლის თანახმად, პოლიტიკური ნიშნით პირებზე დევნის გამოცხადება აკრძალულია და იგი ეწინააღმდეგება ორგანიზაციის კონსტიტუციას". საქართველოს პარლამენტის უმცირესობის წევრის, ნუგზარ წიკლაურის განცხადებით, ინტერპოლის გადაწყვეტილება ამ ორგანიზაციის კონსტიტუციის მე-3 მუხლზე დაყრდნობით მოხდა: "ინტერპოლმა უარყო საქართველოს პროკურატურის მოთხოვნა მიხეილ სააკაშვილის საერთაშორისო ძებნის გამოცხადებასთან დაკავშირებით, რადგან ეს ქმედება ინტერპოლის კონსტიტუციის მე-3 მუხლს ეწინააღმდეგება, რომლის მიხედვითაც, ორგანიზაციას პოლიტიკური ნიშნით პირებზე დევნის გამოცხადება აკრძალული აქვს. აღნიშნული მუხლი 1956 წელსაა მიღებული. ამიტომ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის განცხადებები, სადაც ის აღნიშნავს, რომ თითქოს უარის თქმის მოტივი ორგანიზაციაში განხორციელებული ცვლილებაა, კომიკურია". ფაქტ-მეტრი დავით კეზერაშვილის ადვოკატს, შოთა მინდელს დაუკავშირდა. ადვოკატის განცხადებით, მას ინტერპოლის მიერ მიღებულ დოკუმენტზე წვდომა აქვს, თუმცა საჯაროდ მას ვერ გამოიყენებს. მაგრამ, მან კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ ძებნილთა სიიდან ამოღება პოლიტიკურად მოტივირებული სისხლის სამართლის საქმეებით დევნის გამო მოხდა, რაც ინტერპოლის კონსტიტუციის მე-3 მუხლს ეწინააღმდეგება. პრემიერ-მინისტრის განცხადებას ინტერპოლში "გარკვეული მეთოდოლოგიების ცვლილების თაობაზე" ადვოკატმა "პოლიტიკური ტრიუკები" უწოდა და აღნიშნა, რომ ინტერპოლის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას ორგანიზაციაში რაიმე სახის სამართლებრივ ცვლილებებთან არანაირი კავშირი არ აქვს. ამ საკითხზე საქართველოს ხელისუფლებიდან კომენტარი ასევე იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა გააკეთა: "ინტერპოლის ეს გადაწყვეტილება საქართველოს ძალოვან სტრუქტურებს ხელს უშლის დანაშაულთან ბრძოლის საქმეში. ეს სამწუხარო ფაქტია, რადგანაც ჩვენ ინტერპოლთან ტრადიციულად ძალიან კარგი თანამშრომლობა გვაქვს. მე მაქვს ჩემი კითხვის ნიშნები, თუ როგორ იქნა ეს გადაწყვეტილება მიღებული, რადგან მათ მეთოდი შეცვალეს". ირაკლი ღარიბაშვილის მსგავსად, თეა წულუკიანმაც განაცხადა, რომ ინტერპოლმა მეთოდოლოგია შეცვალა, თუმცა არც პრემიერს და არც იუსტიციის მინისტრს არ დაუკონკრეტებიათ, კონკრეტულად რა "მეთოდოლოგიის", ან "მეთოდის" ცვლილებაზეა საუბარი. საქართველოს მთავარი პროკურატურის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ "ამჯერად, ინტერპოლის გენერალურმა სამდივნომ გადაწყვეტილება მიიღო ისე, რომ ქართულ მხარეს არ მისცემია შესაძლებლობა წარედგინა საკუთარი არგუმენტები დავით კეზერაშვილის საჩივარში მითითებულ გარემოებებთან დაკავშირებით". ასევე, პროკურატურის განცხადებით, საქართველოს მთავარი პროკურატურა საჭირო მასალებს ამზადებს და გეგმავს, ინტერპოლის გენერალურ სამდივნოს მიმართოს და მიხეილ სააკაშვილის მიმართ საერთაშორისო ძებნის გამოცხადება, ხოლო დავით კეზერაშვილის მიმართ საერთაშორისო ძებნის აღდგენა მოითხოვოს. ნიშანდობლივია, რომ პროკურატურის ამ განცხადებაში ინტერპოლში რაიმე სახის მეთოდოლოგიურ ცვლილებებზე საუბარი არ არის. ამასთან, პროკურატურა არ ასაჯაროებს მის ხელთ არსებულ დოკუმენტს და საზოგადოებას არ აწვდის ინფორმაციას იმ გარემოებების შესახებ, რომლებსაც ინტერპოლი აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღებისას დაეყრდნო. დავით კეზერაშვილი ინტერპოლის სიაში 2013 წლიდან იყო, მას შემდეგ, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ მას რამდენიმე ბრალი წარუდგინა. 2013 წლის ოქტომბერში კეზერაშვილი საფრანგეთში დააკავეს, თუმცა რამდენიმე თვეში გაათავისუფლეს და მის ექსტრადიციაზე ქართულ მხარეს უარი უთხრეს. ფრანგმა პროკურორმა სოლანჟ ლეგრასმა სასამართლოს განუცხადა, რომ მას ექსტრადიციის მოთხოვნასთან დაკავშირებით "დიდი ეჭვები" აქვს, რომელიც პოლიტიკურად მოტივირებული აღმოჩნდა. იურისტ ლევან ალაფიშვილის განცხადებით, "იმ სტატუსის მინიჭების კვალობაზე, რასაც პოლიტიკური დევნილის სტატუსი ჰქვია, უკვე საერთაშორისო პროცედურაც იცვლება და სწორედ ამან განაპირობა ის, რასაც ჰქვია კეზერაშვილის ძებნილთა სიიდან ამოღება". თუმცა, სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება იმ საფუძვლით, რომ პირზე პოლიტიკური დევნა ხორციელდება, ავტომატურად პოლიტიკური დევნილის სტატუსის ოფიციალურ მინიჭებას არ ნიშნავს. ფაქტ-მეტრი ამ საკითხთან დაკავშირებითაც ესაუბრა დავით კეზერაშვილის ადვოკატს. მისი განცხადებით, "დავით კეზერაშვილს ასეთი სტატუსი არ ჰქონია და არც ამჟამად აქვს. იცით, რომ მას ისრაელის მოქალაქეობაც აქვს. შესაბამისად, მას რომელიმე მესამე ქვეყნისაგან ვერ მიენიჭება დევნილის სტატუსი. შესაბამისად, მისი ცირკულარიდან ამოღება დევნილის სტატუსს, რომელიც უბრალოდ არც აქვს, არ უკავშირდება". ირაკლი ღარიბაშვილი თავის განცხადებაში უკრაინის ყოფილი პრეზიდენტის, ვიქტორ იანუკოვიჩის ინტერპოლის ძებნილთა სიიდან ამოღებაზეც საუბრობს. 2015 წლის 21 ივლისს, ვიქტორ იანუკოვიჩი ამ სიიდან მართლაც ამოიღეს, თუმცა, სხვა საკითხია, თუ რამდენად სწორია ამ ფაქტის "ინტერპოლში გარკვეული მეთოდოლოგიური ცვლილებების" ჩარჩოში მოქცევა. კომპანია "Joseph Hage Aaronson"-ის ადვოკატების განცხადებით, რომელთაც იანუკოვიჩის სიიდან ამოღებას მიაღწიეს, ინტერპოლმა პირზე პოლიტიკური ნიშნით დევნის შესახებ არგუმენტი გაითვალისწინა. რაც შეეხება ვიქტორ იანუკოვიჩთან დაკავშირებულ განსხვავებულ პოზიციას, ინტერპოლის უკრაინული ბიუროს განცხადების თანახმად, იანუკოვიჩი ძებნილთა სიიდან ინტერპოლის დოკუმენტების კონტროლის კომისიამ დროებით ამოიღო, მანამ, სანამ სექტემბერში, საფრანგეთის ქალაქ ლიონში, იანუკოვიჩის საქმის არსებითი განხილვა გაიმართება. ვიქტორ იანუკოვიჩის საქმესთან მიმართებაში არცერთ მხარეს არ განუცხადებია, რომ უკრაინის ექს-პრეზიდენტის ძებნილთა სიიდან ამოღება ინტერპოლში რაიმე სახის "მეთოდოლოგიურ ცვლილებებს" უკავშირდება. ფაქტ-მეტრი მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატს, ოთარ კახიძესაც დაუკავშირდა. ადვოკატის განცხადებით, მას აქვს წვდომა ინტერპოლის მიერ მიღებულ დოკუმენტთან, თუმცა, მისი გასაჯაროების უფლება არ აქვს. ამასთან, ოთარ კახიძემ განგვიმარტა, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება არანაირ კავშირში არაა ინტერპოლში განხორციელებულ რაიმე სახის მეთოდოლოგიურ ცვლილებებთან და ინტერპოლი ამ დოკუმენტში 1951, 1984 და 1994 წლის რეზოლუციებს ეყრდნობა. ადვოკატმა ფაქტ-მეტრთან საუბარში ასევე ის ძირითადი ფაქტორები დაასახელა, რომელსაც ინტერპოლი გადაწყვეტილების მიღებისას დაეყრდნო: პოლიტიკური მოტივით დევნა, საქართველოში წინასწარი პატიმრობის მხრივ არსებული პრობლემები და პარიზის სასამართლოდან მიღებული ინფორმაცია.   დასკვნა პრემიერი, იუსტიციის მინისტრი და პროკურატურა არ აკონკრეტებენ რა სახის "მეთოდოლოგიური/მეთოდური ცვლილების გამო" ამოიღეს დავით კეზერაშვილი ინტერპოლის ძებნილთა სიიდან. ინტერპოლის მიერ მიღებული დოკუმენტი საჯარო არ არის, თუმცა ადვოკატები, რომელთაც ამ დოკუმენტზე წვდომა აქვთ, უარყოფენ ინტერპოლში რაიმე სახის ცვლილებების გამო გადაწყვეტილების მიღებას და იმ კონკრეტულ მიზეზებზე მიუთითებენ, რაც ამ დოკუმენტს საფუძვლად დაედო. ფაქტ-მეტრმა ასევე გაარკვია, რომ დავით კეზერაშვილის ინტერპოლის ძებნილთა სიიდან ამოღება მის პოლიტიკური დევნილის სტატუსს (ასეთი სტატუსი მას არ გააჩნია) არ უკავშირდება. რაც შეეხება უკრაინის ექს-პრეზიდენტს, ვიქტორ იანუკოვიჩს, მასთან დაკავშირებით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ის ინტერპოლის სიიდან ამოიღეს: ა) პოლიტიკური მოტივით დევნის გამო და ბ) დროებით, სექტემბერში გასამართ სასამართლო პროცესამდე. შესაბამისად, უკრაინის ექს-პრეზიდენტთან დაკავშირებით, ინტერპოლში მეთოდოლოგიური ცვლილებების გამო მისი ძებნილთა სიიდან ამოღებაზე (ირაკლი ღარიბაშვილის გარდა) არავინ საუბრობს. ამასთან, ინტერპოლის ძებნილთა სიაში რაიმე მასიური ცვლილებები არ მომხდარა, ანუ სახეზეა კონკრეტული პირების მიმართ მიღებული გადაწყვეტილებები და არა ძებნილთა სიიდან გარკვეული კატეგორიის პირების სისტემური ამოღება. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მცდარი.

On 31 July 2015, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, commented upon the issue of Interpol removing Davit Kezerashvili from the ‘wanted list’ and told journalists: "Certain methodologies have been changed in Interpol and everything is due to this… Yanukovych has been removed from the ‘wanted list’ as well."
took interest in the Prime Minister’s statement.
On 31 July 2015, following the earlier removal of Zurab Adeishvili from its ‘wanted list,’ Interpol also removed the former Minister of Defence of Georgia, Davit Kezerashvili, from the roster
of its wanted persons whilst the organisation’s General Secretariat refused to put Mikheil Saakashvili on the international search list. It was whilst describing the aforementioned facts that the Prime Minister of Georgia stated that this was all due to the change in Interpol’s methodology.
Davit Kezerashvili’s lawyer, Shota Mindeli, stated about the matter: "Concerning Mr Kezerashvili, Interpol has made a decision to remove him from the red circular. This is the second case for Georgia. This further confirmed that a competent and reliable organisation, such as Interpol, believes that a politically motivated criminal investigation is indeed in action against Davit Kezerashvili."
The Head of the Centre for the Protection of the Rights and Security of Migrants and Foreigners and an Advisor to Bergerac City Hall, Nugzar Sulashvili, denied any changes in Interpol’s methodology and stated: "Interpol has not changed any rules. The organisation is still adhering to the legislation adopted in 1956, Article 3 of which forbids putting persons on the ‘wanted list’ for political reasons and says it is against the organisation’s Constitution."
According to the statement of the Parliamentary Minority MP of the Parliament of Georgia, Nugzar Tsiklauri, Interpol made its decision based upon Article 3
of its Constitution: "Interpol rejected the request of the Prosecutor’s Office of Georgia to put Mikheil Saakashvili on the international ‘wanted list’ which was due to Article 3 of the organisation’s Constitution and which explicitly forbids it from pursuing people based upon political motives. The aforementioned Article was adopted in 1956. Hence, the statement of the Prime Minister of Georgia where he says that the reasons for the refusal are changes made in the organisation is simply comical."
contacted Davit Kezerashvili’s lawyer, Shota Mindeli, who indicated that he has access to the document adopted by Interpol but cannot use it publicly. However, he once again confirmed that Mr Kezerashvili was removed from the ‘wanted list’ because of the politically motivated criminal proceedings against him which contradict Article 3 of Interpol’s Constitution. Mr Mindeli assessed the Prime Minister’s statement about "certain changes in Interpol" as "political stunts" and pointed out that the organisation’s decision has nothing to do with any legal changes within.
From the Government of Georgia, the Minister of Justice of Georgia, Tea Tsulukiani, has also commented upon the issue: "Interpol’s decision hinders Georgia’s policing structure in combating crime. This is a regrettable fact as we traditionally have a good partnership with Interpol. I have my doubts about how this decision was made as Interpol has changed its methodology." Similar to Irakli Gharibashvili, Ms Tsulukiani also stated that Interpol changed its methodology. However, neither the Prime Minister nor the Minister of Justice elaborated upon what kind of "methodology" or "method" has been changed.
The statement of the Prosecutor’s Office of Georgia says: "In this case, Interpol’s General Secretariat made its decision without giving the Georgian side the opportunity to present its arguments concerning the circumstances in Davit Kezerashvili’s case." In addition, according to the statement of the Prosecutor’s Office of Georgia, the Office is preparing documentation and plans to address Interpol’s General Secretariat with a request to put Mikheil Saakashvili on the international ‘wanted list’ as well as restore Davit Kezerashvili to the list. It should be pointed out that in its statement the Prosecutor’s Office says nothing about any kind of methodological changes having occurred at Interpol. In addition, the Prosecutor’s Office refuses to publish the documentation it possesses about the circumstances upon which Interpol relied when making its decision.
Davit Kezerashvili has been on Interpol’s ‘wanted list’ since 2013 after he was charged with several crimes by the Government of Georgia. In October 2013, Mr Kezerashvili was arrested in France; however, he was released after several months with the French side having refused his extradition to Georgia. French prosecutor, Solange Legrace, told the court that she had “serious doubts” about the demand of extradition and said that she thought it was politically motivated.
According to the statement of lawyer, Levan Alapishvili: "After granting [Kezerashvili] the status of a political refugee, international procedures changed as well which is why Mr Kezerashvili was removed from the 'wanted list.'"  However, the decision of the court that a person is being pursued owing to political motives does not automatically provide for the official status of a political refugee. FactCheck
spoke with Davit Kezerashvili’s lawyer about this issue as well who stated: "Davit Kezerashvili has not had such a status in the past and does not have it today, either. You know that he also has Israeli citizenship. Because of this, he will not be able to receive the status of a political refugee from any third country. Hence, removing his name from a red circular is not connected to his political refugee status, as he simply does not have it."
In his statement, Irakli Gharibashvili also talked about the removal of the former President of Ukraine, Viktor Yanukovych, from the ‘wanted list.’ Mr Yanukovych was indeed removed from the list on 21 July 2015; however, whether or not it is a good idea to put this in the context of "certain methodological changes in Interpol" is another topic of discussion. According to a statement
of the attorneys from the Joseph Hage Aaronson Company, who managed to achieve Mr Yanukovych’s removal from the ‘wanted list,’ Interpol used the argument of a politically motivated pursuit in this particular case.
As for the alternative position concerning Viktor Yanukovych, according to the statement
of Interpol’s Ukrainian Bureau, Interpol’s Document Control Commission removed Mr Yanukovych from the ‘wanted list’ only temporarily before his case receives a comprehensive court discussion in September in Lyon, France. None of the sides has stated that the removal of Mr Yanukovych from the ‘wanted list’ was due to any kind of "methodological changes" in Interpol.
FactCheck also contacted Mikheil Saakashvili’s lawyer, Otar Kakhidze. According to Mr Kakhidze, he (Kakhidze) has access to the documentation provided by Interpol but is forbidden from publishing it. In addition, he explained that Interpol’s decision has nothing to do with any methodological changes within the organisation and is based upon the resolutions adopted in 1951, 1984 and 1994. In his conversation with FactCheck,
Mr Kakhidze further stated the main factors upon which Interpol relied when making the decision; namely: politically motivated pursuit, problems concerning pre-trial detention in Georgia and the information received from Paris City Court.
Conclusion The Prime Minister, the Minister of Justice and the Prosecutor’s Office do not explain what kind of methodological changes were the reason for the removal of Davit Kezerashvili from the international ‘wanted list.’ The document adopted by Interpol is not public but lawyers who have access to it deny the role of any kind of changes in Interpol in the final decision and point to specific reasons upon which the document is based. FactCheck
also found that the removal of Mr Kezerashvili from the ‘wanted list’ had nothing to do with his being a political refugee because he does not have this status.
As for Ukraine’s ex-President, Viktor Yanukovych, according to the information we obtained, he was removed from the red circular because of a politically motivated pursuit against him and only temporarily so before his trial in September. Hence, no one (except Irakli Gharibashvili) says anything about Mr Yanukovych’s removal from the ‘wanted list’ due to Interpol’s changes in its methodology. In addition, no massive changes have been made to Interpol’s ‘wanted list’ which means that we are dealing with concrete decisions about certain individuals and not the removal of a certain category of people from the list.