საქართველოს პარლამენტში გამოსვლისას, პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, მთავრობის ორწლიანი მუშაობა შეაჯამა და თითოეული სამინისტროს შესახებ ცალ-ცალკე ისაუბრა. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მუშაობის შეფასებისას, პრემიერმა ხაზი წარმატებულ რთველს გაუსვა და განაცხადა: "გასულ წლებში, რთველის დროს, ჩვენ მოვახდინეთ როგორც თეთრი, ისე წითელი ყურძნის სუბსიდირება. ორი წლის განმავლობაში სახელმწიფოს დახმარებით გლეხებისგან შესყიდულია 218 000 ტონა ყურძენი. მევენახეებმა ორი წლის განმავლობაში შემოსავლების სახით მიიღეს 289 მილიონი ლარი. რა თქმა უნდა, წარმატებულმა რთველმა განაპირობა, რომ მოსახლეობაში გაჩნდა იმედი, გაჩნდა სტიმული ვენახების გაშენების და ამ ორ წელიწადში ჩვენს ქვეყანაში დამატებით 4 000 ჰექტარზე მეტი ვენახი გაშენდა".
ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროდან, საქართველოში აქამდე არსებული და ბოლო ორ წელიწადში გაშენებული ვენახების სტატისტიკა გამოვითხოვეთ. სამინისტროს ინფორმაციით, საქართველოში ბოლო სასოფლო-სამეურნეო აღწერა 2004 წელს ჩატარდა. ამ აღწერის თანახმად, საქართველოს მასშტაბით 37 419 ჰექტარი ვენახი იყო აღრიცხული.
წელს, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ ვენახების კადასტრის პროგრამის განხორციელება დაიწყო. პირველ ეტაპზე რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონის საკადასტრო აზომვა განხორციელდა. შესრულებული სამუშაოს ანალიზიდან დადგინდა, რომ რაჭაში დღეისთვის 572.3 ჰექტარი ფართობის ვენახია, რომელიც 5 510 ნაკვეთის სახით არის წარმოდგენილი და ძირითადად კერძო მეურნეებს ეკუთვნით. ვენახების უმეტესობა ამბროლაურის მუნიციპალიტეტშია გაშენებული. ლეჩხუმში (ცაგერის მუნიციპალიტეტი) დღეისთვის 233 ჰექტარი ვენახია რეგისტრირებული და რაჭის მსგავსად, ვენახების უმეტესობა აქაც კერძო მეურნეებს ეკუთვნით. 2015 წელს ანალოგიური აღწერითი სამუშაოები უკვე კახეთის რეგიონში გაგრძელდება. სააგენტოს ინფორმაციით, ყვარლის მუნიციპალიტეტის ვენახების საკადასტრო აზომვებზე ტენდერი უკვე გამოცხადდა.
2004წლის აღწერით, რაჭაში 714 ჰექტარი ვენახი იყო (ამბროლაურში - 628 ჰა და ონში - 86 ჰა), ცაგერში კი - 616 ჰექტარი. 2014 წლის საკადასტრო აზომვის მიხედვით, რაჭა-ლეჩხუმში 2004 წელთან შედარებით ვენახების რაოდენობა შემცირებულია - რაჭაში 141 ჰექტრით და ლეჩხუმში 383 ჰექტრით. ღვინის ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტების განმარტებით, ვენახების ფართობის შემცირება 2006-2013 წლების რუსეთის თითქმის 7 წლიანმა ემბარგომ განაპირობა. ნახევრადტკბილ ღვინოებზე ("ხვანჭკარა", "უსახელოური" და "ტვიში") მოთხოვნა შემცირდა და ამან ვენახების საერთო ფართობის შემცირება გამოიწვია. 2013 წელს რუსეთმა ქართულ ალკოჰოლურ სასმელზე ემბარგო გააუქმა, შედეგად, გასაღების ბაზარი კვლავ გაჩნდა, ყურძენზე მოთხოვნა გაიზარდა, ფასმა აიწია (1 კგ. 4-8 ლარი) და ამის გამო 2013-2014 წლებში მოსახლეობამ რაჭაში ახალი ვენახების გაშენება დაიწყო.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, მთლიანად, საქართველოში, 2013-2014 წლებში დაახლოებით 5 000 ჰექტარი ვენახი გაშენდა. მათ შორის: კახეთში - 4 700 ჰექტარი, რაჭაში - 50 ჰექტარი, შიდა ქართლში, იმერეთში, გურიასა და სამეგრელოში - სულ 250 ჰექტარი. ღვინის ეროვნული სააგენტოს განმარტებით, აღწერებს შორის ვენახების ფართობის გამოთვლა მიახლოებითია და სტატისტიკის დასადგენად სხვადასხვა წყაროები გამოიყენება: მუნიციპალიტეტების და რეგიონალური სასოფლო-სამეურნეო წარმომადგენლობების ხელთ არსებული ინფორმაცია, წარმოებული ნერგის რაოდენობა, მარნებისა და მევენახეთა ინფორმაცია ახალი ვენახების გაშენების შესახებ და ა.შ. ყველა ამ მონაცემის შეჯერებით, გაშენებული ვენახების მიახლოებითი ფართობის გამოთვლა ხდება.
ბოლო ორი წლის განმავლობაში ვენახების გაშენების დამადასტურებელი მასალა ინტერნეტ სივრცეშიც მოვიპოვეთ. ამ მასალების მიხედვით, ვენახები გაშენდა რაჭა-ლეჩხუმში (რაჭაში 45 ჰა ვენახი და ცაგერში 10 ჰა ვენახი), ყვარლის რაიონში (380 ჰა საფერავი, 162 ჰა რქაწითელი და 10 ჰა კახური მწვანე) და კახეთის სხვა რეგიონებშიც. პრემიერი თავის განცხადებაში ბოლო ორი წლის განმავლობაში მევენახეებისგან შესყიდული ყურძნის რაოდენობასა და შესყიდვიდან მიღებულ შემოსავლებზეც ამახვილებს ყურადღებას. ღვინის ეროვნული სააგენტოს სტატისტიკისმიხედვით, 2013 და 2014 წლებში სულ 217 678 ტონა ყურძენი გადამუშავდა (2013 წელს 93 072 ტონა და 2014 წელს 124 606 ტონა) და მისი რეალიზაციიდან მიღებულმა შემოსავალმა 289 091 593 ლარი შეადგინა (2013 წელს 175 341 271 ლარი და 2014 წელს 113 750 322 ლარი), რაც ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ, განცხადებაში მოყვანილ რიცხვებს ემთხვევა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 2013-2014 წლებში საქართველოში დაახლოებით 5 000 ჰექტრამდე ახალი ვენახი გაშენდა, მათ შორის: კახეთში - 4 700 ჰექტარი, რაჭაში - 50 ჰექტარი, შიდა ქართლში, იმერეთში, გურიასა და სამეგრელოში კი - სულ 250 ჰექტარი. ფაქტ-მეტრის მიერ მოპოვებულ მასალებში მევენახეები და ოფიციალური პირები აცხადებენ, რომ ვენახების გაშენება წარმატებულმა რთველმა და ჩაბარებული ყურძნიდან მიღებულმა მაღალმა შემოსავალმა განაპირობა.
რაც შეეხება ბოლო ორი წლის განმავლობაში სარეალიზაციოდ გასული ყურძნის რაოდენობას, 2013-2014 წლებში 217 678 ტონა ყურძენი გადამუშავდა და შემოსავალმა 289 091 593 ლარი შეადგინა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: ორი წლის განმავლობაში 4 000 ჰექტარზე მეტი ვენახი გაშენდა, არის სიმართლე.

During his speech at the Parliament of Georgia, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, summarised the Government of Georgia’s two years of work and talked about each ministry separately. Whilst assessing the work of the Ministry of Agriculture, the Prime Minister underscored the importance of successful grape harvests and stated: "In the past several years, during the grape harvest, we subsidised both white and red grapes. A total of 218,000 tonnes of grapes have been bought from farmers with the help of the state in the past two years. The wine growers received a total of GEL 289 million as revenues in two years. Of course, the successful grape harvests have given the people hope and encouraged them to plant more vineyards. As result, more than 4,000 hectares of vineyards have been planted over the past two years in our country."
FactCheck took interest in the accuracy of the Prime Minister’s statement.
We contacted the Ministry of Agriculture of Georgia and requested statistics concerning Georgia’s vineyards, both previously existing as well as those planted in the past two years. According to the Ministry, the last agricultural census in the country was held in 2004. According to this census, a total of 37,419 hectares of vineyards were recorded in Georgia.
The National Wine Agency started to implement the vineyard cadastre programme in 2014. The cadastral survey of the Racha-Lechkhumi region was conducted at the first stage. An analysis of the survey found that a total of 572.3 hectares of vineyards are situated in Racha as of today which are represented in the form of 5,510 plots, mainly belonging to private farmers. The majority of the vineyards are situated in the Ambrolauri Municipality. There are currently 233 hectares of vineyards situated in Lechkhumi (Tsageri Municipality) as of today and, similar to Racha, these vineyards usually belong to private farmers. Similar cadastral work will be conducted in Kakheti in 2015. According to the Agency’s information, a tender has already been announced for the cadastral survey of the Kvareli Municipality vineyards.
According to the 2004 survey, a total of 714 hectares of vineyards were situated in Racha (628 hectares in Ambrolauri and 86 hectares in Oni) whilst about 616 hectares of vineyards were situated in Tsageri. According to the 2014 cadastral survey, the amount of vineyards has decreased in Racha-Lechkhumi as compared to the situation in 2004 – by 141 hectares in Racha and by 383 hectares in Lechkhumi. According to the experts of the National Wine Agency, the decrease in the amount of vineyards was mainly due to an almost seven year embargo of the Russian Federation from 2006 to 2013. The demand for semi-sweet wines (Khvanchkara, Usakhelouri and Tvishi) dropped which caused the overall vineyard area to also decrease. Russia abolished the embargo on Georgian wine in 2013 which reopened the wine market and increased both the demand for and the price of grapes (1 kg – GEL 4 to 8). Because of this, farmers started to plant new vineyards in Racha in 2013 and 2014.
According to the National Wine Agency, a total of 5,000 hectares of vineyards were planted in Georgia in 2013 and 2014. Of this, about 4,700 hectares were planted in Kakheti, 50 hectares in Racha and 250 hectares in Shida Kartli, Imereti, Guria and Samegrelo combined. According to the Agency’s explanation, the calculations between the censuses are approximate and a variety of sources were used for them: information of the municipalities and the regional agricultural offices, the number of produced seedlings, the information of different cellars and winegrowers about planting the vineyards and so on. The total area of planted vineyards is calculated by summarising this information.
Internet research also produced some information confirming the planting of vineyards over the past two years. According to these sources, vineyards were planted in Racha-Lechkhumi (45 hectares in Racha and 10 hectares in Tsageri), the Kvareli Municipality (380 hectares of Saperavi, 162 hectares of Rkatsiteli and 10 hectares of Kakhetian Green) and other municipalities of Kakheti as well.
In his statement the Prime Minister also elaborated upon the amount of grapes bought from farmers and the income they received from this. According to the statistics of the National Wine Agency, a total of 217,678 tonnes of grapes were processed in 2013 and 2014 (93,072 tonnes in 2013 and 124,606 tonnes in 2014) and the revenues from their sales amounted to GEL 289,091,593 (GEL 175,341,271 in 2013 and GEL 113,750,322 in 2014) which coincides with the numbers stated by Mr Gharibashvili.
According to the National Wine Agency, a total of 5,000 hectares of vineyards were planted in Georgia in 2013 and 2014. Of this, about 4,700 hectares were planted in Kakheti, 50 hectares in Racha and 250 hectares in Shida Kartli, Imereti, Guria and Samegrelo combined. In the sources found by FactCheck, the winegrowers and officials state that the planting of the vineyards was mainly due to the successful wine harvest and adequately high income.
As for the amount of grapes sold over the past two years, a total of 217,678 tonnes of grapes were processed in 2013 and 2014 and the income amounted to GEL 289,091,593.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: More than 4,000 hectares of vineyards have been planted over the past two years, is TRUE.