პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ განაცხადა: "34%-ით შემცირდა წინასწარი პატიმრობის გამოყენების რაოდენობა 2014 წელს. 2009-2010 წლებში იყო თითქმის 100%-იანი პატიმრობის დაკმაყოფილება, ყოველ შემთხვევაში, 90%-იანი მაინც. შემცირება 2013 წლიდან დაიწყო".
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 199-ე მუხლის თანახმად, აღკვეთის ღონისძიების სახეებია: გირაო, არასრულწლოვანი ბრალდებულის მეთვალყურეობაში გადაცემა, შეთანხმება გაუსვლელობისა და სათანადო ქცევის შესახებ, პირადი თავდებობა, სამხედრო მოსამსახურის ქცევისადმი სარდლობის მეთვალყურეობა და პატიმრობა. პატიმრობა აღკვეთის ღონისძიებების ყველაზე მკაცრ სახეობად ითვლება და ბრალდებულს არ უნდა შეეფარდოს, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც არსებობს მისი მიმალვის, შემდგომი დანაშაულებრივი საქმიანობის, მოწმეზე ზემოქმედების, მტკიცებულების განადგურების, ან განაჩენის აღუსრულებლობის საფრთხე.
ეკა ბესელია მიუთითებს, რომ "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლამდე სასამართლოს მიერ პატიმრობის შუამდგომლობის დაკმაყოფილების პროცენტული მაჩვენებელი ძალიან მაღალი იყო. ის კონკრეტულად ასახელებს 2009 და 2010 წლებს, როდესაც ეს მაჩვენებელი 90-დან 100%-მდე მერყეობდა.
ფაქტ-მეტრმა აღნიშნულ საკითხზე ოფიციალური ინფორმაციის მისაღებად საქართველოს უზენაეს სასამართლოს მიმართა. საპასუხო წერილით, ჩვენ პირველი ინსტანციის სასამართლოების მიერ 2009-2015 წლებში პატიმრობის შუამდგომლობების განხილვის შედეგების შესახებ სტატისტიკა მივიღეთ.
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2009 წელს პროკურატურის მიერ მოთხოვნილი პატიმრობის 8 713 შუამდგომლობიდან სასამართლომ 8 198, ანუ 94% დააკმაყოფილა. 2010 წელს კი, პატიმრობის 8 761 შუამდგომლობიდან 8 109 დაკმაყოფილდა, რაც 92.5%-ია. 2011 და 2012 წლებში ზემოაღნიშნული მაჩვენებელი, შესაბამისად 94% და 92% იყო.
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადებით, 2013 წლიდან წინასწარი პატიმრობის გამოყენების რაოდენობამ შემცირება დაიწყო, ხოლო 2014 წელს ის 34%-ით შემცირდა. 2013 წელს 5 222 შუამდგომლობიდან 3 413 დაკმაყოფილდა, რამაც 65% შეადგინა. შესაბამისად, ცხადია, რომ წინა წლებთან შედარებით წინასწარი პატიმრობის გამოყენების მაჩვენებელი შემცირდა. 2014 წელს კი, პატიმრობის 7 176 შუამდგომლობიდან სასამართლომ 4 365 დააკმაყოფილა, რაც 60%-ს შეადგენს.
2015 წლის 22 ივნისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ბათუმის, ქუთაისისა და თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების მონიტორინგის შედეგების პრეზენტაცია გამართა. საია აღნიშნავს, რომ: "მოსამართლეები უფრო ხშირად უფარდებენ ბრალდებულებს გირაოსა და პატიმრობისაგან განსხვავებული აღკვეთის ღონისძიებებს. კერძოდ, ბრალდებულთა 6%-ს აღკვეთის ალტერნატიული ღონისძიება შეეფარდა, 3% კი სხდომის დარბაზიდან აღკვეთის ღონისძიების გარეშე გათავისუფლდა. ამავე დროს, გაზრდილია პატიმრობის შეფარდების თაობაზე განჩინებების დასაბუთებულობის ხარისხი".
თუმცა, წინასწარ პატიმრობასთან დაკავშირებით აღსანიშნავია ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს (OSCE/ODIHR) მიერ 2014 წლის ბოლოს გამოქვეყნებული ანგარიში. მასში, ეუთო საქართველოს პარლამენტს მოუწოდებს, კანონმდებლობაში ასახოს წინასწარი პატიმრობის პერიოდული გადახედვის მექანიზმები, სადაც აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობის გაგრძელების თაობაზე მტკიცების ტვირთი ბრალმდებლის მხარეს იქნება. ამგვარად, თავიდან იქნება აცილებული პრაქტიკა, სადაც წინასწარი პატიმრობა ავტომატურად მაქსიმალურ ვადამდე – 9 თვემდე გრძელდებოდა.
2014 წლის პირველი ოქტომბრის რეზოლუციაში ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE) მიუთითებს, რომ პატიმრობა გამოყენებულ უნდა იქნას, როგორც უკიდურესი ღონისძიება და დაუშვებელია მისი პოლიტიკური მიზნებისთვის გამოყენება.
"საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს" მიერ, 2014 წლის 4 ივლისს გამოქვეყნებულ სისხლის სამართლის ანგარიშში საუბარია, რომ ქართულ კანონმდებლობაში არსებული სამართლებრივი ხარვეზი სამართალდამცავი ორგანოების მიერ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის ბოროტად გამოყენების შესაძლებლობას იძლევა. კერძოდ, 9 თვიანი პატიმრობის საერთო ვადის ამოწურვამდე, ახალი ბრალდების წარდგენის შემთხვევაში, 9 თვიანი პატიმრობის ათვლა ხელახლა იწყება. ამის ერთ-ერთი მაგალითი გიგი უგულავას საქმეა, რომლის მიხედვითაც, ბრალდებული თითქმის 1 წლის განმავლობაში იყო დაპატიმრებული ისე, რომ მის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენი არ არსებობდა.
ეკა ბესელიას განცხადების შესაბამისად, 2009 და 2010 წელს პატიმრობის შუამდგომლობის დაკმაყოფილების პროცენტული მაჩვენებელი 94% და 92% იყო. 2013 წლიდან აღნიშნული მონაცემი 65%-მდე შემცირდა, ხოლო 2014 წელს 60% შეადგინა. 2009 და 2010 წლებთან შედარებით, ეს რიცხვი 34 და 31 პროცენტით დაბალია.

At the plenary session of the Parliament of Georgia, the Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee, Eka Beselia, stated: "The number of cases of pre-trial detention dropped by 34% in 2014. In 2009-2010, the rate of using pre-trial detention was almost 100%, or at least 90%. It started to decrease from 2013." FactCheck took interest in the accuracy of the statement. Article 199 of the Criminal Procedure Code of Georgia lists the following preventive measures of restraint: bail, supervision (for minors), proper behaviour and agreement to remain in custody, personal guarantee, commander’s supervision (for military servicemen) and detention. Detention is considered to be the strictest preventive measure and should not be used unless there is a danger that an individual might pursue further criminal activity, escape, intimidate a witness, destroy evidence or if there is a danger that a sentence cannot be enforced. Eka Beselia points out that before the Georgian Dream government came to power, the rate of using pre-trial detention as a preventive measure was very high in the courts of Georgia. Ms Beselia names two specific years of 2009 and 2010 when the rate fluctuated from 90% to 100%. FactCheck addressed the Supreme Court of Georgia to obtain official information in this regard. We received statistics about the results of hearings on cases of pre-trial detentions in Georgia’s courts of first instance in the years of 2009-2015.
Year Mediation to Use Pre-Trial Detention Decision to Use Pre-Trial Detention %
2009 8,713 8,198 94%
2010 8,761 8,109 92.5%
2011 6,948 6,558 94%
2012 4,154 3,819 92%
2013 5,222 3,413 65%
2014 7,176 4,365 60%
As illustrated by the table the court satisfied 8,198 cases of mediation of the Prosecutor’s Office out of 8,713 cases which is 94%. In 2010, 8,109 (92.5%) of the 8,761 total requests for pre-trial detention were satisfied. In 2011 and 2012, the respective numbers were 94% and 92%. According to Eka Beselia, cases of using pre-trial detention started to decrease beginning from 2013 and dropped by 34% in 2014. In 2013, only 3,413 (65%) of the 5,222 total requests for pre-trial detention were satisfied. Therefore, it is clear that the rate of usage of pre-trial detention has dropped as compared to previous years. In 2014, the court satisfied 4,365 (60%) of the 7,176 total requests for pre-trial detention. On 22 June 2015, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) held a presentation on the monitoring results of Batumi, Kutaisi and Tbilisi City Courts and Appellate Courts. GYLA underlines: "Judges started using measures other than bail and imprisonment more often than before. In particular, 6% of the defendants were ordered alternative preventive measures whilst 3% were released from the courtroom without any preventive measure. At the same time, the court decisions on ordering imprisonment as a preventive measure were more substantiated than before." However, the OSCE/ODIH report which was published at the end of 2014 has to be taken into account with regard to pre-trial detention. In this report, the OSCE calls upon the Parliament of Georgia to introduce mechanisms of the periodic review of pre-trial detentions into legislation where the burden of proof on the prolongation of pre-trial detention as a preventive measure will be carried by the Prosecutor’s Office. In this manner it would be possible to avoid the practice of the automatic prolongation of the pre-trial detention to its maximum of nine months. In its resolution published on 1 October 2014, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe indicates that detention should only be used as a measure of last resort and that it should not be used for political purposes. Transparency International Georgia’s trial monitoring report indicates that legal gaps in Georgian legislation give the possibility for law enforcement organs to maliciously use pre-trial detention as a preventive measure. For instance, before the expiration of the nine-month pre-trial detention, new charges can be presented and another nine-month period of pre-trial detention is started again. One of the examples of this is Gigi Ugulava’s case where the former Mayor of Tbilisi has been in custody for more than a year without an indictment.   Conclusion As stated by Eka Beselia, the rate of usage of pre-trial detention in 2009 and 2010 was at 94% and 92%, respectively. The rate dropped to 65% in 2013 and decreased even further to 60% in 2014. Thus, this represents a decrease of 34% and 31% as compared to 2009 and 2010, respectively. FactCheck concludes that Eka Beselia’s statement is TRUE.