მაისში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ვიზიტორების რაოდენობა 14.7%-ით, ტურისტების კი, 5%-ით გაიზარდა
ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, გიორგი ჩოგოვაძის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო თვეებში ქვეყანა ძალიან მკაცრი ეკონომიკური და პოლიტიკური ფაქტორების ქვეშ აღმოჩნდა, 2015 წლის მაისში ვიზიტორების რაოდენობა 14.7%-ით, ტურისტების კი, 5%-ით გაიზარდა. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. პირველ რიგში, განმარტებისთვის უნდა აღვნიშნოთ, რომ  ვიზიტორია ის პირი, ვინც თავისი ბუნებრივი გარემოდან კონკრეტული მიმართულებით მოგზაურობს, იქ ერთ წელზე ნაკლები ვადით რჩება და დასაქმებული არ არის. ის ვიზიტორი ვინც კონკრეტულ ადგილზე ერთ ღამეს მაინც ათევს, ტურისტად კლასიფიცირდება. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის მაისის თვეში საქართველოს 454 ათასი ვიზიტორი ესტუმრა, რის შედეგადაც ვიზიტორთა რიცხვი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 14.7%-ით გაიზარდა. მიმდინარე წლის პირველი ხუთი თვის მონაცემებით, საქართველოს ჯამში 1 835 ათასი ვიზიტორი ეწვია, რაც წინა წლის ხუთი თვის მონაცემებს 2%-ით (35 ათასით) აღემატება. რაც შეეხება ტურისტების რაოდენობას, მიმდინარე წლის მაისის თვეში საქართველოში 164 ათასი ტურისტი შემოვიდა, რის შედეგადაც ტურისტთა რაოდენობა წინა წლის მაისთან შედარებით 5%-ით გაიზარდა. 2015 წლის პირველი ხუთი თვის მონაცემებით კი, ქვეყანაში შემოსული ტურისტების რაოდენობა 3%-ით (-23 427 კაცი) შემცირდა. ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა თუ, რომელი ქვეყნებიდან შემოვიდა ყველაზე მეტი ვიზიტორი 2015 წელს.   ცხრილი 1: ქვეყნები, საიდანაც ვიზიტორთა ყველაზე მაღალი პროცენტული და რაოდენობრივი  ზრდა დაფიქსირდა (2015 წლის იანვარი-მაისი)
ქვეყნები 2015 წელი ცვლილება (წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით)
ბელარუსი 42% 1 626
სომხეთი 33% 26 461
ლიტვა 44% 1 372
სლოვაკეთი 63% 348
უზბეკეთი 104% 1 193
რუსეთი 43% 21 302
არაბეთის გაერთიანებული საემიროები 840% 1 532
ამერიკის შეერთებული შტატები 36% 878
ჩვენ ასევე დავინტერესდით, თუ რა მდგომარეობაა იმ ქვეყნებიდან ვიზიტორების შემოსვლის კუთხით, რომლებსაც 2014 წლის 1 სექტემბრიდან სავიზო რეჟიმი დაუწესდათ. აღნიშნული 24 ქვეყნიდან ვიზიტორთა პროცენტული ზრდა მიმდინარე წელს მხოლოდ ინდოეთის შემთხვევაში დაფიქსირდა. ინდოეთიდან შემოსული მოქალაქეების რაოდენობა მიმდინარე წლის იანვარ-მაისის მონაცემებით 10%-ით გაიზარდა. მოცემული 24 ქვეყნიდან  ვიზიტორთა ყველაზე დიდი ნაკადი ერაყიდან შემოდიოდა. მიმდინარე წლის ხუთ თვის მონაცემებით კი, ერაყიდან შემოსული ვიზიტორთა რაოდენობა 93%-ით შემცირდა, რაც ნომინალურ რიცხვებში 6 678-ია. 2014 წლის 1 სექტემბერს მიღებული სავიზო რეგულაციების შედეგად, 24 ქვეყანასთან უვიზო მიმოსვლის გაუქმებასთან ერთად, ვიზების აღების პროცედურა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის გართულდა. ახალი რეგულაციების მიხედვით, ვიზებს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო აღარ გასცემდა და ვიზები საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებსა და საკონსულოებში გაიცემოდა. უცხოელებს, რომელთა ქვეყნებშიც საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა და საკონსულო დაწესებულება არ გააჩნდათ, საქართველოსთან ახლომდებარე საელჩოსა და საკონსულო დაწესებულებისთვის უნდა მიემართათ. ამ კანონის მიხედვით, ასევე გაუქმდა ვიზის აღება საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე. შესაბამისად, აღნიშნული ცვლილებებით ვიზის აღება იმ ქვეყნის მოქალაქეებისთვის გართულდა, ვისთანაც საქართველოს სავიზო რეჟიმი 2014 წლის 1 სექტემბრამდეც ჰქონდა. სავიზო რეჟიმის გამკაცრებიდან ხუთი თვის შემდეგ (2015 წლის 9 თებერვალს), სავიზო რეჟიმის გამარტივების მიზნით, ვიზის ელექტრონული პორტალი ამოქმედდა, რომელიც ტურისტული და ბიზნესის წარმოების მიზნით მომავალ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს საშუალებას აძლევს საქართველოში შემოსასვლელი ვიზა საზღვარგარეთ, საქართველოს საკონსულო სამსახურში მისვლის გარეშე მიიღოს. ჩვენ დავინტერესდით, სავიზო რეგულაციების დაწესებისა და ელექტრონული ვიზების შემოღების შემდგომ, რა რაოდენობის ვიზიტორთა ნაკადი შემოდის იმ ქვეყნებიდან, რომლებთანაც საქართველოს სავიზო რეჟიმი აქვს. მაგალითისთვის, საერთაშორისო შემოსვლების მიხედვით ტოპ 5 ქვეყანა ავიღეთ.   ცხრილი 2: საერთაშორისო შემოსვლების სიდიდით პირველი 5 ქვეყანა, რომლებთანაც საქართველოს სავიზო რეჟიმი აქვს
2014 წელი (სექტემბერი-დეკემბერი) 2015 წელი (იანვარი- მაისი)
ირანი -84% -88%
ერაყი -97% -88%
ეგვიპტე -84% -42%
ჩინეთი -42% -21%
ინდოეთი -27% 24%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ამ ქვეყნებში ვიზიტორთა შემცირების ტენდენცია დღემდე გრძელდება. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო ხუთ თვეში პროცენტული კლების ტემპი უმნიშვნელოდ, მაგრამ მაინც შემცირებულია, რაც გარკვეულწილად ელექტრონული ვიზების დამსახურება შეიძლება იყოს. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის 5 ივნისს მიღებული იქნა საქართველოს მთავრობის #255 დადგენილება, რომლის მიხედვითაც 94 ქვეყნის და ტერიტორის მოქალაქეებს საქართველოში უვიზოდ შემოსვლის და ყოფნის ვადა ერთ წლამდე გაუხანგრძლივდათ. გარდა ამისა, ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების მოქალაქეებს საქართველოში შემოსვლა როგორც  პირადობის მოწმობის, ასევე სამგზავრო დოკუმენტაციის საფუძველზე შეუძლიათ. 2015 წლის 5 ივნისს საქართველოს მთავრობამ მეორე, #256 დადგენილებაც მიიღო, რომელიც იმ 50-ზე მეტ ქვეყანასა და ტერიტორიას განსაზღვრავს, რომელთა ვიზების ან ბინადროების ნებართვის მქონე უცხოელებს საქართველოში უვიზოდ შემოსვლის და 180 დღიან პერიოდში 90 დღის ვადით შეუძლიათ დარჩენა. მიუხედავად აღნიშნული ცვლილებებისა, სავიზო რეჟიმი კვლავ შენარჩუნდა იმ 24 ქვეყანასთან, რომლებსაც 2014 წლის 1 სექტემბერს საქართველოსთან უვიზო მიმოსვლა გაუუქმდათ. სავიზო რეჟიმი შენარჩუნდა ირანთანაც, სადაც უვიზო მიმოსვლა საქართველოს მთავრობამ 2013 წლის 1 ივლისს ცალმხრივად გააუქმა. რაც შეეხება მიმდინარე წლის ივნისის მონაცემებს, რომელიც გიორგი ჩოგოვაძის განცხადების შემდგომ გამოქვეყნდა. ივნისში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ვიზიტორთა რაოდენობა 9.3%-ით გაიზარდა და 496 ათასი ვიზიტორი შეადგინა. აღნიშნული შედეგების მიხედვით, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ივნისის თვეში მიღებული ცვლილებები, რომლებმაც რეგულაციები გაამარტივეს, ვიზიტორთა რაოდენობაზე დადებითად აისახა.   დასკვნა საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის  ხუთი თვის მონაცემებით, ქვეყანაში შემოსულ  ვიზიტორთა რაოდენობამ 1 835 ათასი შეადგინა, რის შედეგადაც ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების რიცხვი 2%-ით გაიზარდა. კონკრეტულად მაისის თვეში კი, პროცენტულმა ზრდამ 14.7% - შეადგინა. რაც შეეხება ქვეყანაში შემოსული ტურისტების რაოდენობას, მიმდინარე წლის 5 თვეში ის 3%-ით შემცირდა, ხოლო მხოლოდ მაისის თვის მონაცემებით კი, 5%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. 2014 წლის 1 სექტემბერს მიღებული გართულებული სავიზო პოლიტიკის შედეგად, კვლავაც შემცირებულია ერაყიდან, ირანიდან, ჩინეთიდან და ეგვიპტიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა. თუმცა, 2015 წლის ხუთი თვის მონაცემებით, ვიზიტორთა რაოდენობის კლების ტენდენცია ოდნავ შემცირებულია. აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის ივნისში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ვიზიტორთა რაოდენობა 9.3%-ით გაიზარდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი ჩოგოვაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

As stated by the Head of the Georgian National Tourism Administration, Giorgi Chogovadze, despite the fact that Georgia has endured very severe political and economic factors over the last months, the number of visitors grew by 14.7% and the number of tourists increased by 5% in May 2015. FactCheck took interest in the accuracy of the statement. First of all and to clarify, a visitor is an individual who travels from his native or permanent environment to a certain place, stays there for less than a year and is not employed. Those visitors who spend at least one night in a specific place are qualified as tourists. According to the information of the Georgian National Tourism Administration, there were 454,000 visitors to Georgia in May 2015 which represents a 14.7% increase as compared to the same period of the previous year. According to the data of the first five months of 2015, there were 1,835,000 visitors to Georgia in total which represents a 2% increase (35,000) as compared to the same period of the previous year. In regard to the number of tourists, there were 164,000 tourists in Georgia in May 2015. Consequently, the number of tourists rose by 5% as compared to the same period of the previous year. However, according to the data of the first five months of 2015, the number of tourists decreased by 3% (23,427) as compared to the same period of the previous year. FactCheck took interest in those countries from which the largest amounts of tourists are coming to Georgia.   Table 1: Countries Where the Highest Growth of Tourists to Georgia (both Quantitative and Percentage) were Registered (January-May 2015)
Countries 2015 Difference (As compared to the same period of the previous year)
Belarus 42% 1,626
Armenia 33% 26,461
Lithuania 44% 1,372
Slovakia 63% 348
Uzbekistan 104% 1,193
Russia 43% 21,302
United Arab Emirates 840% 1,532
United States of America 36% 878
FactCheck also took interest in the numbers of tourists from the countries with which Georgia introduced visa requirements in September 2014. From these 24 countries on the visa requirement list, an increase of visitors was registered only from India. The number of Indian citizens who entered Georgia rose by 10% in January-May of this year. The highest number of visitors from these visa requirement countries usually came from Iraq. However, after the first five months of 2015, the number of visitors from Iraq dropped by 93% which in nominal numbers represents 6,678 visitors. After the new visa regulations went into force in September 2014, together with the abolition of the visa-free regime for 24 countries, visa procedures for foreign citizens became more difficult. According to the new regulations, the State Services Development Agency was no longer authorised to issue visas and foreign nationals had to obtain Georgian visas in Georgia’s diplomatic representations and consulates abroad. Those foreigners with no diplomatic representation of Georgia in their countries had to address consulates and diplomatic representations located in countries with a close territorial proximity to Georgia. The new regulations also abolished the rule of obtaining a visa at the state border. These changes made the obtaining of Georgian visas even more difficult for those foreigners whose countries did not have a visa-free regime with Georgia before September 2014. Five months after the imposition of strict visa regulations (9 February 2015) an electronic portal for obtaining Georgian visas was launched which enables foreign nationals with the aim of tourism and business to obtain Georgian visas abroad without visiting a Georgian consular office. FactCheck also took interest in the degree of impact had by the imposition of the new visa regulations and the introduction of electronic visas upon the number of visitors from those countries which have a visa regime with Georgia. We selected the top five countries in terms of their entries into Georgia.   Table 2: Top Five Countries with a Visa Regime with Georgia in Terms of Entry into Georgia
2014 (September-December) 2015 (January-May)
Iran -84% -88%
Iraq -97% -88%
Egypt -84% -42%
China -42% -21%
India -27% 24%
As illustrated by the table the trend of declining numbers of visitors from these countries still continues. It must also be noted that in the last five months the drop in the number of visitors has decreased slightly which might be due to some extent to the introduction of the electronic visas. Of particular mention is that the Government of Georgia adopted Decree N 255 on 5 June 2015 which envisages the prolongation of the duration of stay without visa for up to one year for nationals of 94 countries and territories. Moreover, citizens of the European Union can visit Georgia upon presentation of their personal ID cards or other travel documents. On 5 June 2015, the Government of Georgia adopted a second decree, N256, which determines more than 50 countries and territories whose visas and residence permits allow foreigners to visit Georgia without visas and stay in the country for 90 days out of 180-day period. Despite all of the changes, Georgia maintains a visa regime with 24 countries which lost the right of visa-free travel to the country dating from 1 September 2014. Georgia also maintains a visa requirement with Iran following the abolition of the former visa-free regime in July 2013. In regard to June’s data which was published after Giorgi Chogovadze’s statement, the number of visitors rose by 9.3% as compared to the same period of the last year and reached 496,000. Taking those results into account, it is possible to assume that June’s amendments, which envisaged the relaxation of visa regulations, had a positive impact upon the number of visitors.   Conclusion According to the information of the Georgian National Tourism Administration, the number of visitors for the first five months of 2015 reached 1,835,000 and represents a 2% increase as compared to the same period of the previous year. In regard to the number of visitors to Georgia, it dropped by 3% if we take the first five months of the year but registered a 5% increase if we compare May 2015 to May 2014. In the wake of the imposition of strict visa regulations from 1 September 2014, the number of visitors from Iran, Iraq, China and Egypt remains decreased. However, according to the data of the first five months of 2015 the trend of decrease is slightly lower. It must be noted that the number of visitors grew by 9.3% in June 2015 as compared to the same period of the previous year. FactCheck concludes that Giorgi Chogovadze’s statement is MOSTLY TRUE.