მიმდინარე წლის 8 მაისს, საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, გოგი თოფაძემ განაცხადა, რომ გარემოს დაცვის ყოფილმა მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმა, მინისტრობის ბოლო დღეს ხელი მოაწერა ბრძანებას, რომლის თანახმადაც საქართველოში შვიდი სხვადასხვა სახეობის ცოცხალი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმი უნდა შემოეტანათ. თოფაძემ ასევე განაცხადა, რომ შემომტანი კომპანიის - "მონსანტოს" მეპატრონე არის ბილ გეითსი, რომელიც სხვადასხვა ქვეყანაში ამ "დამღუპველ ინიციატივას" ზეწოლითა და სხვადასხვა მეთოდებით ნერგავს.
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
2014 წლის სექტემბერში საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონი "ცოცხალი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების შესახებ". კანონი აწესრიგებს გენმოდიფიცირებული ორგანიზმის: ა) ჩაკეტილ სისტემაში გამოყენებას; ბ) გარემოში ინტროდუქციის აკრძალვას; გ) საბაზრო ქსელში განთავსებას; დ) ტრანსპორტირებასა და ტრანსსასაზღვრო გადაადგილებას. ამავე კანონით, იკრძალება ცოცხალი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების კულტივირება/დათესვა საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე.
"ცოცხალი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების შესახებ" კანონის IV თავის მე-18 მუხლში აღნიშნულია, რომ "გენმოდიფიცირებული ორგანიზმის საბაზრო ქსელში განთავსება არ საჭიროებს სპეციალურ ნებართვას/ლიცენზიას და ნებადართულია, თუ იგი მიეკუთვნება მინისტრის ბრძანებით საქართველოს ტერიტორიაზე დაშვებული გენმოდიფიცირებული ორგანიზმის სახეობას".
2015 წლის 24 აპრილს, საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მაშინდელმა მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმა გამოსცა ბრძანება საქართველოს ტერიტორიაზე დაშვებული ცოცხალი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების სახეობების დამტკიცების შესახებ. ბრძანებაში აღნიშნულია, რომ საქართველოში დაშვებულია შვიდი ტიპის ცოცხალი გენმოდიფიცირებული პროდუქცია, რომელიც წარმოებულია სამი სხვადასხვა მწარმოებლის ("მონსანტო", "პიონერი" და "ბაიერი") მიერ. შვიდივე პროდუქტი სოიოს მიეკუთვნება. ბრძანების დანართში მოცემულია გამოყენებული გენები/მახასიათებლები, ავტორიზებული გამოყენება და ავტორიზაციის ვადა.
კომპანია "მონსანტო" მართლაც არის საქართველოში დაშვებული ცოცხალი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების შვიდი სახეობიდან ოთხი მათგანის შემომტანი. "მონსანტო" ამერიკული მულტინაციონალური აგროქიმიური და აგრობიოტექნოლოგიური პროდუქტების მწარმოებელი კომპანიაა, რომლის სათაო ოფისი ამერიკის შეერთებულ შტატებში, მისურის შტატშია განთავსებული. მისი მთლიანი კაპიტალი 12.7 მილიარდი დოლარია, ხოლო მთლიანი აქტივები 20.6 მილიარდ დოლარს შეადგენს. "მონსანტო" სააქციო საზოგადოების ტიპს მიეკუთვნება და მის მფლობელებში ბილ გეითსი არ იძებნება.
გენმოდიფიცირებული პროდუქცია მსოფლიოს უმეტეს ქვეყნებში არ იკრძალება. თუმცა, ევროპაში არის ქვეყნები, რომლებიც მთლიანად გმო-სგან თავისუფალ ზონებადაა გამოცხადებული. მათი რაოდენობა სულ ოთხია: რუსეთი, საბერძნეთი, პოლონეთი და ავსტრია. ევროპის დანარჩენ ქვეყნებში სრული აკრძალვა არ ვრცელდება, თუმცა რიგ ქვეყნებში გმო მკაცრად რეგულირებულია: საფრანგეთი, გერმანია, იტალია, შვეიცარია, უნგრეთი, სერბეთი და სხვა.
მსოფლიოში არაერთი ადამიანი მიიჩნევს, რომ გენმოდიფიცირებული ორგანიზმი ჯანმრთელობისთვის მავნეა. ხშირია ბრალდებები სხვადასხვა კომპანიების, მათ შორის "მონსანტოს" მიმართაც. ამ საკითხზე 2014 წელს ჟურნალი "ფორბსიც" წერდა ("დებატები გმო-ს უვნებლობაზე დასრულებულია"). სტატიაში აღნიშნულია, რომ არსებობს ორი ათას კვლევაზე მეტი, რომელთა მიხედვითაც, გმო ჯანმრთელობისთვის მავნე არაა.
ფაქტ-მეტრი თავად გოგი თოფაძესაც დაუკავშირდა, რომელმაც თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვა, თუმცა რაიმე კონკრეტული კვლევა ან სტატია (გარდა რამდენიმე ვიდეოსი, რომელთა სანდოობა ეჭვს იწვევს), რომელზე დაყრდნობითაც მან განცხადება გააკეთა, დღემდე ვერ მოგვაწოდა.
2014 წლიდან საქართველოში გენმოდიფიცირებული პროდუქციის შემოტანა რეგულირდება და მისი შემოტანა მინისტრის ბრძანებას ექვემდებარება. 2015 წელს, ელგუჯა ხოკრიშვილმა მართლაც მოაწერა ხელი ბრძანებას შვიდი სახეობის გენმოდიფიცირებული სოიოს შემოტანის თაობაზე. გენმოდიფიცირებული პროდუქციის იმპორტიორებიდან, ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი შემომტანი ამერიკული მულტინაციონალური კომპანია "მონსანტოა", რომლის მფლობელების ჩამონათვალი საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომია და მათ რიცხვში ბილ გეითსი არ იძებნება.
მსოფლიოს უმეტეს ქვეყნებში გენმოდიფიცირებული ორგანიზმი არ არის აკრძალული. ევროპაში მხოლოდ ოთხი ქვეყანაა, რომლებიც გმო-სგან მთლიანად თავისუფალ ზონებადაა გამოცხადებული. რიგ ქვეყნებში კი, გმო მკაცრად რეგულირებულია.
ცალსახად იმის თქმა, რომ გენმოდიფიცირებული პროდუქცია მავნებელი და დამღუპველია, არასწორია. ბევრი კვლევა მიუთითებს, რომ გმო ადამიანის ჯანმრთელობისთვის საზიანო არ არის. გარდა ამისა, გოგი თოფაძემ დღემდე ვერ მოგვაწოდა ვერცერთი რელევანტური კვლევა, რომელიც მის განცხადებას გაამყარებდა.

On 8 May 2015, a member of the Parliamentary Majority of Georgia, Gogi Topadze, stated that the former Minister of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Elguja Khokrishvili, in his last day as Minister signed a decree which permits the import of seven different types of GMOs into Georgia. Mr Topadze also stated that the Monsanto company, which imports GMOs, is owned by Bill Gates who introduces this "perilous initiative" into different countries through coercion and other methods.
FactCheck took interest in the accuracy of the statement and verified it.
In September 2014, the Parliament of Georgia adopted the Law on Living Genetically Modified Organisms. The law governs the issues of the contained use of GMOs, a ban on the introduction of GMOs into the environment, the placement of GMOs on the market and the transportation and transboundary movement of GMOs. The same law forbids the cultivation of living genetically modified organisms throughout the whole territory of Georgia.
Article 18 of Chapter 4 of the Law on Living Genetically Modified Organisms indicates that "the placement of a genetically modified organism on the market does not require a special permit/license and is allowable if it belongs to the species of genetically modified organisms allowable on the territory of Georgia approved by the Minister."
On 24 April 2015, the then Minister of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Elguja Khokrishvili, issued a decree approving the types of genetically modified organisms allowed on the territory of Georgia. The decree indicates seven types of genetically modified production which are produced by three different companies (Monsanto, Bayer and Pioneer) and allowed in Georgia. All seven are soya products. The decree’s appendix includes the genes/characteristics which are allowed for use in a product, their authorised use and the expiration date or term of duration for the aforementioned authorised use.
Monsanto does indeed import four of the seven genetically modified organisms, allowed in Georgia, into the country. Monsanto is an American multinational company which produces agrochemical and agro biochemical products and is headquartered in Missouri, USA. The company’s combined capital is USD 12.7 billion whilst the amount of total assets is approximately USD 20.6 billion. Monsanto is a Joint Stock Company. Bill Gates is not found among the list of its owners.
Most countries do not forbid genetically modified organisms. However, there are certain countries in Europe which are considered to be GMO-free zones. These four countries are Russia, Poland, Greece and Austria. Other countries in Europe do not enforce a full ban on GMOs although there is a group of countries, such as Germany, France, Italy, Switzerland, Hungary and Serbia, where it is very strictly regulated.
Many people worldwide believe that GMOs are a health hazard. There are frequent accusations against various companies, Monsanto included. Forbes magazine has also written about this topic ("The Debate about GMO Safety is Over"). Its article indicates that there are more than 2,000 research works according to which GMOs do not represent a health hazard.
FactCheck contacted Gogi Topadze himself who expressed his willingness to cooperate. However, so far he has not provided us with some specific research or an article (with the exception of several videos whose credibility is questionable) upon which he made his statement.
Since 2014, the import of genetically modified production in Georgia has been regulated and governed by a decree of the Minister of Environment and Natural Resources Protection. In 2015, Elguja Khokrishvili did indeed sign a decree on the import of seven types of genetically modified soya. Of the importers of genetically modified products, the American multinational company, Monsanto, is one of the largest. The owners of Monsanto are public and Bill Gates is not found among them.
Most countries do not ban genetically modified organisms. Only four countries in Europe are declared as GMO-free zones whilst GMOs are strictly regulated in other countries.
To assert sharply that genetically modified production is hazardous and perilous is incorrect. Plenty of research works indicate that GMOs do not represent a health hazard for humans. Additionally, Gogi Topadze has not presented credible research which could have solidified his statement.