მიმდინარე წლის 12 მაისს, სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის ეთერში, საქართველოში არსებულ ეკონომიკურ ვითარებაზე საუბრისას, "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, გიორგი გაბაშვილმა განაცხადა: "ძალიან საინტერესო ინფორმაცია გამოქვეყნდა გუშინ, რომ ბანკი "ქართუს" მოგება 17.5-ჯერ გაიზარდა შარშანდელთან შედარებით."
2015 წლის პირველ კვარტალში საქართველოს საბანკო სექტორის ჯამურმა წმინდა მოგებამ 101.4 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც 7.2%-ით აღემატება წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს. 2014 წლის პირველ კვარტალში, საბანკო სექტორის მთლიანი წმინდა მოგების 50.5% "საქართველოს ბანკმა" მიიღო, მეორე იყო "თი ბი სი" ბანკი 21.8%-ით, ბანკ "ქართუს" წილი კი, 1%-ზე ნაკლებს შეადგენდა. 2015 წლის ანალოგიური პერიოდისთვის, "საქართველოს ბანკისა" და "თი ბი სი" ბანკის წილებმა შესაბამისად - 22.7% და 30.8% შეადგინეს, ბანკ "ქართუს" წილი კი, სექტორის მოგებაში 11.4%-ს გაუტოლდა.
გრაფიკი 1: ბანკების წილი სექტორის წმინდა მოგებაში
რაც შეეხება "ქართუ" ბანკის მოგებას, 2015 წლის I კვარტალში ორგანიზაციის წმინდა მოგებამ 11.5 მილიონ ლარს გადააჭარბა და 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 1 655%-ით (17.5 ჯერ) გაიზარდა. როგორც გრაფიკ 2-ზეა წარმოდგენილი, არცერთი წამყვანი ქართული ბანკის წმინდა მოგება მსგავსი ტემპით არ გაზრდილა. აღნიშნულ მაჩვენებელთან მიახლოებული მხოლოდ "ზირაათ" ბანკის თბილისის ფილიალის მოგების ზრდის ტემპია, თუმცა ამ შემთხვევაში საუბარი ცალსახად საბაზო ეფექტზე შეიძლება, ვინაიდან აღნიშნული ფინანსური ინსტიტუტის მოგება 2014 წლის პირველ კვარტალში მხოლოდ 50 ათას ლარს შეადგენდა, რომელიც მიმდინარე წლის შესაბამისი პერიოდისთვის 705 ათას ლარამდე გაიზარდა. ნომინალურ მაჩვენებლებში ყველაზე დიდი მოგება "თი ბი სი" ბანკმა მიიღო (31.2 მილიონი ლარი), თუმცა ზრდის თვალსაზრისით, აბსოლუტურ მაჩვენებლებშიც, ბანკი "ქართუ" ლიდერობს - 10.9 მილიონი ლარით. აღნიშნულ შედეგთან მიახლოებულია "თი ბი სი" ბანკის მოგების ზრდა ლარებში (10.6 მილიონი), ხოლო სხვა არცერთი კომერციული ბანკის მოგების აბსოლუტურ ნაზრდს (2015 წლის პირველ კვარტალში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით) 4.2 მილიონი ლარისთვის არ გადაუჭარბებია.
გრაფიკი 2: კომერციული ბანკების წმინდა მოგება
უნდა აღვნიშნოთ, რომ ცალკე აღებული კონკრეტული მონაცემი ცალსახა დასკვნის გაკეთების საკმარის საფუძველს არ წარმოადგენს. შესაბამისად, სრულყოფილი წარმოდგენის შესაქმნელად, ფაქტ-მეტრმა წამყვანი ქართული ბანკების მოგების მაჩვენებლები გააანალიზა. მომგებიანობის შეფასების ერთ-ერთ კრიტერიუმს საშუალო კაპიტალზე უკუგების კოეფიციენტი (ROE) წარმოადგენს, რომელიც საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებით - "კომერციული ბანკის ფინანსური გამჭვირვალობის წესის" შესაბამისად განისაზღვრება, როგორც წლიურად გადაანგარიშებული წმინდა მოგება შეფარდებული საშუალო წლიურ კაპიტალთან. საქართველოში მოქმედი ყველა კომერციული ბანკი ვალდებულია გამოაქვეყნოს აღნიშნული მონაცემი, საანგარიშგებო კვარტლის დასრულებიდან 30 კალენდარული დღის ვადაში.
როგორც საბანკო სექტორის მომგებიანობის ანალიზის შედეგად გაირკვა, ბანკი "ქართუ" გამორჩეული იყო არა მხოლოდ წმინდა მოგების აბსოლუტური მნიშვნელობის ზრდის თვალსაზრისით. 2015 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებით, საშუალო კაპიტალზე უკუგების კოეფიციენტის ზრდის თვალსაზრისითაც, ბანკი "ქართუ" ლიდერი იყო და მისი კაპიტალზე უკუგების კოეფიციენტი 14.9-ჯერ გაიზარდა.
გრაფიკი 3: უკუგება საშუალო კაპიტალზე (ROE) და მისი პროცენტული ცვლილება
მხედველობაშია მისაღები საბაზო ეფექტის ფაქტორიც, ვინაიდან 2014 წლის პირველ კვარტალში საშუალო კაპიტალზე უკუგების მიზერული კოეფიციენტით (1.27%) ბანკი "ქართუ" მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდებოდა წამყვან ქართულ ბანკებს. თუმცა, 1 394%-იანი ზრდის ტემპი არ შეიძლება მხოლოდ საბაზო ეფქტით აიხსნას, შესაბამისად, აღნიშნული ფაქტორი იყო მაღალი ზრდის ტემპის ერთ-ერთი და არა ერთადერთი მიზეზი.
გიორგი გაბაშვილის განცხადების გადამოწმების შედეგად გაირკვა, რომ 2015 წლის პირველ კვარტალში ბანკი "ქართუს" წმინდა მოგება წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 17.5-ჯერ (1 655%-ით) გაიზარდა და 11.5 მილიონ ლარს გადააჭარბა.
აუცილებელია აღინიშნოს, რომ გარდა უშუალოდ წმინდა მოგების აბსოლუტური მნიშვნელობის ზრდისა, ბანკი "ქართუს" შემთხვევაში, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში 14.9-ჯერ გაიზარდა უკუგება საშუალო კაპიტალზე (ROE) - 1.27%-იდან 19.04%-მდე, რაც იმის თქმის საფუძველს იძლევა, რომ წმინდა მოგების აბსოლუტური მაჩვენებლის ზრდა არ ყოფილა გამოწვეული კაპიტალის მნიშვნელოვანი ზრდით. ბანკი "ქართუ" იყო გამონაკლისი, რომელსაც მსგავსი ტემპებით გაეზარდა მოგების როგორც აბსოლუტური, ასევე ფარდობითი მაჩვენებელი.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაბაშვილის განცხადება არის სიმართლე.

On 12 May 2015, on air on Rustavi 2 TV, a member of the United National Movement, Giorgi Gabashvili, discussed Georgia’s economy. Mr Gabashvili remarked: "Some very interesting information was published yesterday. Cartu Bank’s profits have increased 17.5 times as compared to the previous year."
Georgia’s banking sector registered GEL 101.4 million in total net profits in the first quarter of 2015 which is 7.2% more as compared to the same period of the last year. In the first quarter of 2014, 50.5% of total net profits was registered by the Bank of Georgia and 21.8% was registered by TBC Bank whilst Cartu Bank’s share was below 1%. As for the first quarter of 2015, 22.7% and 30.8% of total net profits were registered by the Bank of Georgia and TBC Bank, respectively, whilst Cartu Bank’s share in total net profits soared to 11.4%.
Graph 1: Bank Share in the Total Net Profit of Georgia’s Banking Sector
In regard to Cartu Bank’s profit, in the first quarter of 2015 the bank’s net profit exceeded GEL 11.5 million which constitutes a 1,655% (17.5 times) increase as compared to the same period of the previous year. None of the leading Georgian banks showed such a rapid increase in profits. The second best result was registered by the Tbilisi branch of Ziraat Bank. However, we can speak about the basic effect in this case as Ziraat Bank’s net profit was GEL 50,000 in the first quarter of 2014 and rose to GEL 705,000 in the first quarter of 2015. TBC Bank registered the highest nominal profit (GEL 31.2 million) although Cartu Bank is the leader in terms of absolute growth (GEL 10.9 million). TBC Bank is in second place (GEL 10.6 million). None of Georgia’s commercial banks exceeded GEL 4.2 million in terms of their absolute growth in the first quarter of 2015 as compared to the same period of the previous year.
Graph 2: Net Profit of Commercial Banks
It must be noted that any data taken separately does not produce a sufficient ground upon which to base conclusions. Therefore, FactCheck analysed the profit data of Georgia’s leading banks. To this end, one of the criteria used for assessing profitability is Return on Equity (ROE). According to the Decree of the President of the National Bank of Georgia on the Regulation of the Transparency of a Commercial Bank’s Financial Condition, ROE is defined as the annual net profit to equity ratio. Every commercial bank which operates in Georgia’s financial market is obliged to publish this indicator no later than 30 calendar days from the end of its accounting quarter.
As illustrated by the analysis of the profitability of Georgia’s banking sector, Cartu Bank has distinguished itself not only in terms of the absolute growth of its net profit. Additionally, it is the leader in terms of its ROE coefficient growth rate which rose 14.9 times in the first quarter of 2015 as compared to the same period of 2014.
Graph 3: Return on Equity and Difference in Percentage
The basic effect also needs to be taken into account as Cartu Bank significantly lagged behind in the first quarter of 2014 in terms of a very low ROE coefficient (1.27%). However, the growth rate of 1,394% cannot be explained by the basic effect alone. The basic effect has been cited as one of the reasons behind the high growth rate although it is not the only one.
Looking into Giorgi Gabashvili’s statement, we have seen that Cartu Bank’s net profit increased 17.5 times (1,655%) in the first quarter of 2015 as compared to the first quarter of 2014 and exceeded GEL 11.5 million.
It is necessary to note that besides the absolute growth of its net profit, Cartu Bank’s Return on Equity rose 14.9 times in the first quarter of 2015 (from 1.27% to 19.04%). This gives us the ground upon which we can state that the absolute growth rate of its net profit has not been caused by a significant increase in capital. Cartu Bank is an exception in which both its absolute and nominal profits increased at the same speed.
Therefore, FactCheck concludes that Giorgi Gabashvili’s statement is TRUE.