გასულ წელს "ნაციონალურმა მოძრაობამ" სასკოლო ასაკის 6 წლიან ბარიერს მხარი დაუჭირა
2014 წლის აპრილში, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, სკოლაში მოსწავლის მისაღები ასაკის მინიმალურ ბარიერად 6 წელი განისაზღვრა. სამინისტრომ ცვლილებების განხორციელების აუცილებლობა ადგილობრივი და საერთაშორისო რეკომენდაციებით ახსნა. 28 აპრილს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მშობელთა იმ ნაწილის აქცია მოეწყო, რომლებიც სკოლაში ბავშვის მიღების 6 წლიან ზღვარს აპროტესტებენ. განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, თამარ სანიკიძემ, ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, რომ აქციის ძირითად ნაწილს სკოლის ყოფილი დირექტორები, რესურს-ცენტრების ყოფილი ხელმძღვანელები და პოლიტიკური დაჯგუფების წევრები წარმოადგენდნენ, რომლებიც პროცესის გამწვავებას ცდილობენ და მშობლებთან სწორი ინფორმაციის მისვლას უშლიან ხელს. სამინისტროსთან გამართულ აქციაში დეპუტატი კობა სუბელიანიც მონაწილეობდა. თამარ სანიკიძემ ჟურნალისტებს შეახსენა, რომ ერთი წლის წინ 6 წლიან ბარიერს თავად "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრებმა მისცეს ხმა. მისი თქმით: "კობა სუბელიანი დღეს ყველას წინაშე გაექცა იმ პასუხისმგებლობას, რომელიც მას აკისრია... რატომ დაუჭირა "ნაციონალურმა მოძრაობამ" ერთხმად იმ კანონს მხარი, რომელსაც ახლა აპროტესტებს, როცა ერთი წლის წინ განიხილებოდა?!" ფაქტ-მეტრი თამარ სანიკიძის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. მიმდინარე წლის 18 მარტს, საქართველოს პარლამენტმა დეპუტატ კობა სუბელიანის საკანონმდებლო ინიციატივა განიხილა. ინიციატივა ზოგადი განათლების შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანას გულისხმობდა. კანონპროექტის თანახმად, მშობლის სურვილის შემთხვევაში, ზოგადი განათლების დაწყებით საფეხურზე სწავლის დაწყების უფლება ყველა იმ მოსწავლეს ექნებოდა, რომელსაც 6 წელი 31 დეკემბრის ჩათვლით უსრულდებოდა. პარლამენტმა კანონპროექტი პირველი მოსმენით, 62 ხმით მიიღო. მეორე მოსმენით კი, აღნიშნული ინიციატივა ჩააგდო. სასკოლო ასაკის 6 წლიანი ბარიერის გასაპროტესტებლად საზოგადოებისთვის ცნობილმა სახეებმა სოციალურ ქსელში ვიდეო მიმართვა, სახელწოდებით - "შეუშვით ბავშვები სკოლაში" გაავრცელეს და განათლების სამინისტროს 5 წლის ბავშვების სკოლაში მიღებისკენ მოუწოდეს. თუმცა, სამინისტრომ მშობლების მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა და გადაწყვეტილება არ შეცვალა. იმის დასადგენად, ერთი წლის წინ "ნაციონალურმა მოძრაობამ" მართლაც დაუჭირა თუ არა ბავშვების სკოლაში მიღების 6 წლიან ბარიერს მხარი, ფაქტ-მეტრმა საქართველოს პარლამენტიდან იმ კანონპროექტის მესამე მოსმენის შედეგები გამოითხოვა, რომლის მიხედვითაც, ზოგადი განათლების დაწყებით საფეხურზე სწავლის დაწყების ასაკად 6 წელი განისაზღვრა. მიღებული პასუხის თანახმად, კანონპროექტზე საბოლოო კენჭისყრა 2014 წლის 4 აპრილს ჩატარდა. საქართველოს პარლამენტმა 78 ხმით 0-ის წინააღმდეგ ცვლილებებს მხარი დაუჭირა. აღსანიშნავია, რომ "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" დეპუტატები სხდომას არ დასწრებიან და შესაბამისად, მათ კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიუღიათ. კვლევის ფარგლებში ფაქტ-მეტრი კობა სუბელიანს დაუკავშირდა. სუბელიანის განცხადებით, თავის დროზე მთავრობის ამ ინიციატივას "ნაციონალური მოძრაობის" მხრიდან მხარდაჭერა მართლაც ჰქონდა და ეს პირველ და მეორე კენჭისყრებზეც დაფიქსირდა. რაც შეეხება მესამე მოსმენას, რომელსაც "ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენლები არ ესწრებოდნენ, სუბელიანმა განმარტა, რომ ეს შესაძლოა რომელიმე საკითხისადმი ბოიკოტის პერიოდს დაემთხვა და პარტია სხდომას სხვა მიზეზით არ ესწრებოდა. ამასთან, კობა სუბელიანმა განგვიმარტა, რომ მისი ამჟამინდელი საკანონმდებლო ინიციატივა, 5 წლის და 10-11 თვის ბავშვებს ეხება, რომლებსაც 6 წელი სასწავლო პროცესის დაწყებიდან მალევე უსრულდებათ. მისი თქმით, ასეთ ბავშვებზე განათლების სამინისტრომ გამონაკლისი უნდა დაუშვას და მათ სწავლის დაწყების შესაძლებლობა მისცეს. კობა სუბელიანის თქმით, მის საკანონმდებლო ინიციატივას პირველი მოსმენით მხარი კოალიცია "ქართული ოცნების" დეპუტატებმაც დაუჭირეს. მას შემდეგ კი, რაც თამარ სანიკიძემ პოზიცია არ შეცვალა, პარტიამ გუნდურობის პრინციპი აღარ დაარღვია და კანონპროექტი მეორე მოსმენით ჩააგდო. კობა სუბელიანის თქმით, არსებობს ვარაუდიც, რომ განათლების სამინისტროს შეუვალი გადაწყვეტილება თანხებსაც უკავშირდება. კერძოდ, პირველი კლასის მოსწავლეებს სახელმწიფომ კომპიუტერები უნდა გადასცეს და ამ მიმართულებით თანხის დაზოგვას ცდილობენ. დეპუტატი საკითხის კენჭისყრაზე დაყენებას კიდევ აპირებს, მანამდე კი, მშობლებს აქტიურობისკენ მოუწოდებს. ინფორმაციისთვის, უნდა აღვნიშნოთ, რომ განათლების სამინისტრომ 2014 წელს სასკოლო ასაკთან დაკავშირებული ცვლილებები შემდეგ ორ კვლევაში გამოთქმული რჩევებისა და რეკომენდაციების გათვალისწინებით შეიმუშავა:
• 5 წლის ასაკის მოსწავლეების სწავლების პრობლემების კვლევა;
• სასკოლო მზაობის შეფასება (ანგარიში).
პირველ კვლევაში აღნიშნულია, რომ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში შესაბამისი გარემოს არარსებობის გამო, ამ ეტაპზე 5 წლის ასაკის ბავშვების სკოლაში მიღება რეკომენდებული არ არის. მეორე კვლევაში კი, აქცენტი მხოლოდ იმაზეა გაკეთებული, რომ კარგი იქნება, თუ სასკოლო პროგრამებში 5 წლიანთა შესაძლებლობების გათვალისწინებაც მოხდება და მათი სწავლების სპეციფიკასთან დაკავშირებით პედაგოგებისთვის შესაბამისი მეთოდოლოგიური სახელმძღვანელოები შემუშავდება. პირდაპირი ხაზგასმა, რომ სკოლაში შესვლამდე ბავშვი აუცილებლად 6 წლის (ან მეტის) უნდა იყოს, არცერთ კვლევაში არ გვხვდება.   დასკვნა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც ზოგადი განათლების დაწყებით საფეხურზე სწავლის დაწყების ასაკად 6 წელი განისაზღვრა, საქართველოს პარლამენტმა 2014 წლის 4 აპრილს მიიღო. კენჭისყრას "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" დეპუტატები არ დასწრებიან. თუმცა, პირველ და მეორე მოსმენაზე კანონპროექტს "ნაციონალურმა მოძრაობამ" მხარი დაუჭირა, რაც ფაქტ-მეტრთან საუბარში კობა სუბელიანმაც დაადასტურა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, თამარ სანიკიძის განცხადება, რომ გასულ წელს "ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ" სასკოლო ასაკის 6 წლიან ბარიერს მხარი დაუჭირა, არის მეტწილად სიმართლე.

In April 2014, the Ministry of Education and Science and Georgia introduced a new initiative for six years to be set as the age for children to start school. The Ministry’s justification for the proposed change included both local and international recommendations to this end.
On 28 April 2015, a group of parents gathered in front of the Ministry of Education and Science to protest the six-year age requirement for students to be able to start school. The Minister of Education and Science, Tamar Sanikidze, in her interview with the media declared that the majority of the demonstrators were former school directors, former heads of regional resource centres and representatives of various political factions who were trying to escalate the process and prevent parents from having access to unbiased information. Member of the Parliament, Koba Subeliani, also participated in the aforementioned demonstration. Tamar Sanikidze reminded journalists that members of the United National Movement themselves voted last year for six years to be set as the starting age for school. Ms Sanikidze stated: "Koba Subeliani has fled from the responsibility in front of everyone… Why did the United National Movement vote unanimously for the bill when it was introduced in the Parliament one year ago when they are protesting against it now?"
FactCheck took interest in Tamar Sanikidze’s statement and verified its accuracy.
On 18 March 2015, the Parliament of Georgia discussed MP Koba Subeliani’s legislative initiative. The initiative envisaged certain amendments to the Law on General Education. According to those amendments, every parent has the right to enrol his child in school for the first stage of basic education provided that the child has reached the age of six years before 31 December of the year of intended enrolment. The Parliament of Georgia voted for the bill at the first hearing with 62 votes cast in favour but voted against it at the second hearing.
Protests against changing the age for starting school to six years were also organised by local celebrities and social figures who circulated a video recording entitled, Let Kids Go to School, on social networks and called for the Ministry of Education and Science to permit children of the age of five years to also be able to start school. However, the Ministry of Education and Science rejected the demand and left its decision unaltered.
To verify whether or not the United National Movement did indeed vote for six years to be set as the age for starting school, FactCheck asked the Parliament of Georgia for the results of the third hearing of the bill determining the change in age. According to the reply we received, the final hearing for the aforementioned bill was held on 4 April 2015 and the Parliament of Georgia passed the bill with 78 votes cast in favour whilst 0 votes were cast against. Of note is that the members of the United National Movement were not present at the hearing and, consequently, did not vote.
In the framework of this research, FactCheck contacted Koba Subeliani. According to Mr Subeliani, the United National Movement did at one point support the proposed initiative of the Government of Georgia and this was reflected in the results of the first and second hearings. In regard to the third hearing, he explained that its timing presumably coincided with the period of a boycott against some other law which explains why the party was not present at the last hearing.
In addition, Koba Subeliani clarified that his present legislative initiative covers children aged five years and ten-to-11 months who turn the age of six years in the immediate period following the start of the autumn academic year. Mr Subeliani believes that the Ministry of Education and Science should make an exception for these particular children and allow them to start school. He added that Georgian Dream MPs also supported his initiative at the first hearing but then remained loyal to their party when Minister Sanikidze did not change her position, subsequently voting against the bill at the second hearing. Mr Subeliani indicates that the firm stance of the Ministry of Education and Science is presumably one of money in that the state is required to give each first-grade student a personal computer and so the Ministry is trying to save money. He is going to put his bill up for vote once again and, in the meantime, is asking parents to become more active to get it passed.
Of further mention is that the Ministry of Education and Science elaborated the changes in the age for starting school with the consideration of advice and recommendations from two different research studies: