მიმდინარე წლის 24 თებერვალს, თოქშოუ "არჩევანის" ეთერში, ვიცე-პრემიერმა კახა კალაძემ განაცხადა, რომ ლარის დევალვაციაზე საგარეო ფაქტორებმა, მათ შორის რუსეთსა და უკრაინაში მიმდინარე ნეგატიურმა პროცესებმა, დიდი გავლენა მოახდინეს.
ლარის გაუფასურება 2014 წლის ნოემბრის ბოლოს დაიწყო. 22 ნოემბრიდან 9 დეკემბრამდე ლარი დოლართან მიმართებაში 11%-ით გაუფასურდა. ლარის გაუფასურების მორიგი ტალღა 2015 წლის იანვრიდან დაიწყო. მიმდინარე წლის პირველ ორ თვეში ლარი 13.7%-ით (25 თეთრით) გაუფასურდა. ლარის გაუფასურების მიზეზებზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. ბმული).
საქართველოს მცურავი გაცვლითი კურსის რეჟიმი აქვს. შესაბამისად, ლარის კურსი დოლარზე მოთხოვნა-მიწოდებით დგინდება. საქართველო იმპორტზე დამოკიდებული ქვეყანაა და შესაბამისად, დოლარზე მოთხოვნაც მაღალია. ქვეყანაში დოლარის ძირითად წყაროს ექსპორტი, ტურიზმი, ფულადი გზავნილები და უცხოური ინვესტიციები წარმოადგენს.
2014 წლის მეორე ნახევარში ექსპორტმა შემცირება დაიწყო. ექსპორტის შემცირებამ მზარდი იმპორტის ფონზე სავაჭრო ბალანსის 12%-ით გაუარესება გამოიწვია. ექსპორტმა შემცირება აგვისტოდან დაიწყო და 2014 წლის მესამე კვარტალში 6.2%-ით, ხოლო მეოთხე კვარტალში 20.5%-ით შემცირდა. სავაჭრო ბალანსის უარყოფითი სალდოს ზრდასთან ერთად გაუარესდა საგადამხდელო ბალანსის სხვა მუხლებიც, რამაც დოლარის მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის დისპროპორცია გაზარდა. 2014 წელს ტურიზმიდან შემოსავლები უმნიშვნელოდ, მხოლოდ 4%-ით გაიზარდა.[1] ფულადი გზავნილები საზღვარგარეთიდან 2%-ით შემცირდა, შესაბამისად ქვეყანაში შემოსული დოლარი მზარდი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად საკმარისი არ აღმოჩნდა, რაც ნოემბრის ბოლოს გაცვლით კურსზეც აისახა. ლარის გაუფასურებაზე დიდი გავლენა იქონია გასული წლის ბოლო კვარტალში ბიუჯეტის დეფიციტურმა ხარჯვამ.
დოლარის ნაკადების შემცირებაზე გავლენა რეგიონში მიმდინარე ეკონომიკურმა პროცესებმაც მოახდინა. 2014 წელს დსთ-ის რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპი დაეცა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, დსთ-ის ქვეყნების საერთო ეკონომიკური ზრდა 0.75%-მდე დაეცა. ეკონომიკური ზრდის მონაცემები განსხვავდებოდა ქვეყნების მიხედვით. ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა თურქმენეთს (10.1%), უზბეკეთს (7%) და ტაჯიკეთს (6%) ჰქონდათ. ხოლო ყველაზე დაბალი ეკონომიკური ზრდა უკრაინაში (-6,5%) და რუსეთში (0,2%) დაფიქსირდა. ეკონომიკური ზრდის შეფერხებამ შეამცირა შიდა მოთხოვნაც, რაც იმპორტზეც აისახა. 2014 წელს დსთ-ის რეგიონში იმპორტი 5%-ით შემცირდა. საქართველოს ექსპორტის უმეტესი წილი დსთ-ის ქვეყნებში გადის, შესაბამისად რეგიონში მიმდინარე ეკონომიკური პროცესები საქართველოზეც ახდენს გავლენას. 2014 წელს დსთ-ის ქვეყნებში საქართველოს ექსპორტი 155 მლნ აშშ დოლარით (9.6%-ით) შემცირდა.
ცხრილი 1: დსთ-ის ქვეყნების ეკონომიკური ზრდა და საქართველოს ექსპორტი (2014 წელი)
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
რეგიონში აზერბაიჯანი, რუსეთი, უკრაინა და სომხეთი საქართველოს უმსხვილეს საექსპორტო პარტნიორებს წარმოადგენენ. 2014 წლის განმავლობაში საქართველოს ექსპორტი უკრაინაში 27.3%-ით, სომხეთში 8.6%-ით და აზერბაიჯანში 23.3%-ით  შემცირდა. რუსეთში ექსპორტის წლიური ზრდა 44% იყო, თუმცა 2014 წლის მეორე ნახევრიდან ექსპორტმა კლება დაიწყო და ბოლო კვარტალში რუსეთში ექსპორტმა 27%-ით დაიკლო. ექპორტის კლების ტენდენცია 2015 წლის იანვარშიც გაგრძელდა. დსთ-ის ქვეყნებში ექსპორტირებული საქონლის ღირებულება 58 მლნ აშშ დოლარით (51%) ნაკლებია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. რუსეთთან ექსპორტი 62%-ით, უკრაინასთან 77%-ით, სომხეთთან 52%-ით, ხოლო აზერბაიჯანთან კი 23%-ით შემცირდა.
რუსეთში მიმდინარე ეკონომიკური პროცესები ფულად გზავნილებზეც აისახა. საქართველოში შემოსული ფულადი გზავნილების 49% რუსეთის ფედერაციიდან ირიცხება. 2014 წელს ფულადი გზავნილები რუსეთიდან 92 მლნ აშშ დოლარით (11.5%), ხოლო უკრაინიდან 15 მლნ აშშ დოლარით (32.4%) შემცირდა. მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვალში ფულადი გზავნილები 46 მლნ აშშ დოლარით (23%), ხოლო რუსეთიდან ფულადი გზავნილები კი, წინა წლის იანვარ-თებერვალთან შედარებით, 43 მლნ აშშ დოლარით (44%-ით) შემცირდა.
2014 წლის დეკემბერში და 2015 წლის იანვარში ლარის კურსის ვარდნაზე გავლენა საგარეო ფაქტორების გარდა შიდა ფაქტორებმაც მოახდინეს. ამის შესახებ ფაქტ-მეტრს სტატია უკვე გამოქვეყნებული აქვს.
2014 წელს დსთ-ის რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპი 0.75%-მდე დაეცა, ხოლო რეგიონში იმპორტი 5%-ით შემცირდა. საქართველოს ექსპორტის ნახევარზე მეტი დსთ-ის ქვეყნებში გადის, შესაბამისად აღნიშნულ ქვეყნებში ეკონომიკური ზრდის შემცირება საქართველოს საგარეო ვაჭრობაზეც აისახა. დსთ-ის ქვეყნებში საქართველოს ექსპორტი 2014 წელს 9.6%-ით, ხოლო მიმდინარე წლის იანვარში 51%-ით შემცირდა.
შემცირდა ფულადი გზავნილებიც, 2014 წელს 2%-ით, ხოლო 2015 წლის იანვარ-თებერვალში კი - 23%-ით. ფულადი გზავნილების ნახევარი რუსეთის ფედერაციიდან იგზავნებოდა. 2014 წელს რუსეთიდან გადმორიცხვები 92 მლნ აშშ დოლარით (11.5%), ხოლო მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვალში 43 მლნ აშშ დოლარით (44%) შემცირდა.
მიუხედავად იმისა, რომ ლარის გაუფასურებას შიდა ფაქტორებიც განსაზღვრავს (ეკონომიკური ზრდის ტემპის ვარდნა, გასული წლის ნოემბერ-დეკემბერში ბიუჯეტის დეფიციტური ხარჯვა, სავიზო რეჟიმის გამკაცრებით გამოწვეული ტურიზმის შემცირება, უცხოური კაპიტალის ნაკადების კლება, არაკოორდინირებული განცხადებები ხელისუფლების წევრების მხრიდან და სხვა), შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ლარის გაუფასურებაზე (განსაკუთრებით 2015 წლიდან) საგარეო ფაქტორები დიდ გავლენას ახდენს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, კახა კალაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
| მშპ-ის ზრდა | წილი საქართველოს ექსპორტში | საქართველოს ექსპორტის ზრდა (მლნ აშშ დოლარი) | საქართველოს ექსპორტის ზრდა % | |
| დსთ-ის რეგიონი | 0.8% | 51.2% | -155.5 | -9.6% |
| სომხეთი | 3.2% | 10.1% | -27.2 | -8.6% |
| აზერბაიჯანი | 4.5% | 19.0% | -165.5 | -23.3% |
| ბელორუსი | 0.9% | 1.2% | -5.7 | -14.1% |
| ყაზახეთი | 4.6% | 3.1% | -15.1 | -14.5% |
| ყირგიზეთი | 4.1% | 0.4% | 1.1 | 12.0% |
| მოლდოვა | 1.8% | 0.2% | -9.7 | -67.5% |
| რუსეთი | 0.2% | 9.6% | 84.3 | 44.2% |
| ტაჯიკეთი | 6.0% | 0.4% | 2.8 | 35.8% |
| თურქმენეთი | 10.1% | 0.5% | 0.2 | 1.4% |
| უკრაინა | -6.5% | 4.9% | -52.5 | -27.3% |
| უზბეკეთი | 7.0% | 1.9% | 31.8 | 140.1% |
[1] ეროვნული ბანკს, მონაცემები საგადამხდელო ბალანსის შესახებ, ჯერჯერობით, მხოლოდ 2014 წლის პირველი სამი კვარტლისთვის აქვს.

"The situation abroad is significantly affecting the devaluation of GEL."
On 24 February 2015, as a guest of the talk show, Archevani, the Deputy Prime Minister of Georgia, Kakha Kaladze, stated that foreign factors, including the negative processes in Russia and Ukraine, have had a significant impact upon the devaluation of GEL. FactCheck verified the accuracy of the statement. The depreciation of GEL started at the end of November 2014. Since 22 November until 9 December, GEL depreciated against USD by 11%. The next wave of depreciation of GEL started from January 2015. In the first two months of this year, GEL dropped by 13.7% (25 tetri). FactCheck has already published an article on the causes behind the depreciation of GEL (see article). Georgia has a floating exchange rate which means that the GEL exchange rate is determined upon the basis of supply and demand of USD. Georgia is dependent upon imports and demand of USD is high. The main sources of USD in the country are export, tourism, remittances and foreign investments. From the beginning of the second half of 2014, Georgia’s export started to decline. The decrease of export, against the background of rising import, resulted in a deterioration of the current account deficit by 12%. The decrease of export started from August and dropped by 6.2% in the third quarter of 2014 and by 20.5% in the fourth quarter of 2014. Together with an increased current account deficit, some other components of the balance of payments slipped as well which caused a disproportionately high demand of USD. Revenues from tourism increased marginally by only 4%.[1] Further, remittances from abroad decreased by 2% and, therefore, the available amount of USD in Georgia was not sufficient to meet the demand which was then reflected in the GEL exchange rate at the end of November. The depreciation of GEL was significantly affected by the deficit spending of the budget at the end of the previous year. The economic processes throughout the region are said to be one of the reasons for the decrease of the total amount of USD available in Georgia. The economic growth rate dropped in the entire region of the Commonwealth of Independent States. According to the International Monetary Fund, the total economic growth rate of the CIS member states equals 0.75%. However, the rate of economic growth in 2014 varied within the different states. Turkmenistan (10.1%), Uzbekistan (7%) and Tajikistan registered the highest economic growth rates whilst the lowest economic growth rates were registered in Ukraine (-6.5%) and Russia (0.2%). Slower economic growth in turn decreased domestic demand which was duly reflected upon the amount of import. Import fell by 5% in the CIS region in 2014. Georgia’s export markets are mostly CIS countries and, therefore, the economic process taking place in the CIS region affect Georgia as well. In 2014, Georgia’s export to CIS member states dropped by USD 155 million (9.6%)   Table 1: CIS Member States Economic Growth Rate and Georgia’s Export (2014)
GDP Growth Rate
Share in Georgia’s Export
Georgia’s Export Growth Rate (USD million)
Georgia’s Export Growth Rate (%)
CIS Region
51.2%
-155.5
-9.6%
10.1%
-27.2
-8.6%
4.5%
19.0%
-165.5
-23.3%
-5.7
-14.1%
4.6%
3.1%
-15.1
-14.5%
Kyrgyzstan
4.1%
1.1
12.0%
1.8%
-9.7
-67.5%
9.6%
84.3
44.2%
Tajikistan
6.0%
35.8%
Turkmenistan
1.4%
-6.5%
4.9%
-52.5
-27.3%
7.0%
31.8
140.1%
Sources: International Monetary Fund, National Statistics Office of Georgia   Azerbaijan, Russia, Ukraine and Armenia are Georgia’s largest trading partners in the region. Throughout 2014, Georgia’s export decreased by 27.3% to Ukraine, by 8.6% to Armenia and by 23.3% to Azerbaijan. The annual growth of exports to Russia constituted 44% but started to decline from the second half and in the last quarter of 2014 and registering a 27% decline. Export continued to drop throughout January 2015. The amount of goods exported to the CIS region was USD 58 million (51%) less as compared to the same period of the previous year. Exports to Russia dropped by 62%, to Ukraine by 77%, to Armenia by 52% and to Azerbaijan by 23%. Russia’s economic difficulties were reflected upon remittances as well. Approximately 49% of the total remittances for Georgia are transferred from Russia. In 2014, remittances from Russia dropped by USD 92 million (11.5%) and remittances from Ukraine decreased by USD 15 million (32.4%). The total amount of remittances in January to February of this year dropped by USD 46 million (23%) whilst remittances from Russia dwindled by USD 43 million (44%). Domestic factors, together with foreign factors, also contributed to the depreciation of GEL in December 2014 and in January 2015. FactCheck has already published an article regarding that issue.   Conclusion The economic growth rate in the CIS region shrank to 0.75% whilst import to the region dropped by 5%. More than half of Georgia’s exports are bound to CIS member states. Therefore, the low economic growth in those countries was reflected upon Georgia’s foreign trade. Remittances to Georgia dropped by 2% in 2014 and by 23% in January to February 2015. Approximately 49% of remittances have been transferred from Russia. In 2014, remittances from Russia decreased by USD 92 million (11.5%) whilst remittances from Russia dropped by USD 43 million (44%) in January to February this year. Even though the depreciation of GEL is largely determined by domestic factors (a decline in the economic growth rate, deficit spending of the budget in November to December 2014, a declining number of tourists due to stricter visa regulations, the reduction of foreign capital and contradictory statements of government officials), FactCheck concludes that foreign factors are also playing a role in the depreciation of GEL starting from 2015. Therefore, Kakha Kaladze’s statement is MOSTLY TRUE.
[1] The National Bank of Georgia has data on the balance of payments only for the first three quarters of 2014.