„უნივერსიტეტებს დამოუკიდებლობა ეზღუდებათ“
2014 წლის 10 დეკემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში შესატანი ცვლილებები განიხილეს. კანონპროექტის მიხედვით, ყველა დონის ბიუჯეტის და ყველა საბიუჯეტო ორგანიზაციის შემოსულობები და გადასახადები ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში ექცევა.
კანონპროექტის განხილვისას, ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კაკაურიძემ განაცხადა: "ფინანსური დამოუკიდებლობის კუთხით, არცერთ საკანონმდებლო ნორმას არ ვეხებით, რომელიც რომელიმე საჯარო სამართლის იურიდიული პირის, თვითმმართველი ერთეულის, თუ სხვა რომელიმე ორგანიზაციის დამოუკიდებლობას შეეხება".
აღნიშნულ განცხადებას უმცირესობის წევრი, სერგო რატიანი გამოეხმაურა, რომელმაც განაცხადა, რომ "უნივერსიტეტებს დამოუკიდებლობა ეზღუდებათ".
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებებით დაინტერესდა მათი გადამოწმება გადაწყვიტა.
2014 წლის 12 დეკემბერს, საქართველოს პარლამენტმა საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებების შესახებ კანონპროექტი მიიღო, რომელიც 2015 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდა. კანონპროექტის მიხედვით, ყველა დონის ბიუჯეტის და ყველა საბიუჯეტო ორგანიზაციის შემოსულობები და გადასახდელები ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში მოექცა. ამავე სისტემაში მოექცა სახელმწიფო უნივერსიტეტების ბიუჯეტებიც.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო უნივერსიტეტები სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებს წარმოადგენენ. როგორც ახალი, ისე ძველი კანონით, ხაზინის ერთიან ანგარიშში საქართველოს ეროვნული ბანკი, ეროვნული მარეგულირებელ ორგანოები და სამეწარმეო სტატუსის მქონე იურიდიული პირები არ შედიან.
პირველ იანვრამდე მოქმედი კანონმდებლობით, სახელმწიფო ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში ყველა დონის ბიუჯეტის შემოსულობები და სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახდელები ხაზინის ერთიანი ანგარიშის მეშვეობით არ აღირიცხებოდა. შესაბამისად, ავტონომიური რესპუბლიკის და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ბიუჯეტების საბიუჯეტო სახსრები კომერციული ბანკების მეშვეობით განიკარგებოდა. ასევე, კომერციული ბანკების მეშვეობით, საჯარო სამართლის იურიდიული პირებისა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების მიერ მათთვის ნებადართული (არასაბიუჯეტო) სახსრების განკარგვა ხორციელდებოდა.
ცვლილებების შედეგად, საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში გაიწერა, რომ სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული სსიპ(ებ)-ის და ა(ა)იპ(ებ)-ის ანგარიშები გახსნილია ხაზინის ერთიანი ანგარიშის სისტემაში და მისი მართვისა და ოპერაციების კონტროლის, აგრეთვე, ამ ანგარიშიდან თანხის გადარიცხვის შესახებ ნებართვის გაცემის უფლება მხოლოდ შესაბამის იურიდიულ პირს აქვს (ე.ი. ჩვენ შემთხვევაში, უშუალოდ სახელმწიფო უნივერსიტეტს).
მთლიანობაში, კანონში ცვლილებების შეტანის მიზეზად ხაზინის ერთიან ანგარიშის სისტემაში ყველა დონის ბიუჯეტის და ყველა საბიუჯეტო ორგანიზაციის შემოსულობებისა და გადასახდელების მოქცევა დასახელდა. კანონის ინიციატორთა აზრით, აღნიშნული ცვლილებებით აღრიცხვიანობისა და სახელმწიფო ფინანსების კონსოლიდირებული ანგარიშების ხარისხი და საჯარო ფინანსების მართვის ეფექტიანობა გაიზრდება.
საპარლამენტო უმცირესობის წევრის, სერგო რატიანის განცხადებით, საკანონმდებლო ცვლილებებით უნივერსიტეტებს დამოუკიდებლობა და ავტონომია შეეზღუდებათ.
დამატებითი განმარტებისთვის ჩვენ სერგო რატიანს დავუკავშირდით. მისი თქმით, ძირითადი პრობლემა ისაა, რომ სახელმწიფომ მოლაპარაკება სახელმწიფო უნივერსიტეტებთან არ აწარმოა და მათ გარეშე მიიღო გადაწყვეტილება. მან ასევე განმარტა, რომ პროცედურები კომერციულ ბანკებსა და სახაზინოს შორის განსხვავებულია და, ამიტომ, სახელმწიფო უნივერსიტეტებს გადარიცხვები გაურთულდებათ. ამასთან, რატიანი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფო უნივერსიტეტებისთვის უნდა მომხდარიყო გამონაკლისის დაშვება, როგორც ეს საქართველოს ეროვნული ბანკის და ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შემთხვევაში მოხდა. მანვე განმარტა, რომ უნივერსიტეტი არ წარმოადგენს საბიუჯეტო სახსრებით დაფინანსებულ ინსტიტუტს და თანხა, რომელიც მას სახელმწიფოს მხრიდან გადაეცემა, არის სტუდენტისათვის განკუთვნილი გრანტი, რომელიც შეიძლება წავიდეს როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო უნივერსიტეტში.
საქართველოს კანონი "უმაღლესი განათლების შესახებ" განსაზღვრავს, რომ სახელმწიფომ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ავტონომია უნდა უზრუნველყოს.
ავტონომიის შეზღუდვის საშიშროება 8 სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორებმაც დაინახეს, რომლებმაც შესაბამისი წერილით საქართველოს პარლამენტს მიმართეს. მათი აზრით, დათქმა სახელმწიფო უნივერსიტეტებზეც უნდა გაკეთებულიყო და ისინი ხაზინის ერთიან სისტემას არ უნდა დაქვემდებარებოდნენ.
სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიმართვას ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, ვლადიმერ პაპავა გამოეხმაურა. მისი განმარტებით, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსა და სახელმწიფო უნივერსიტეტებს შორის შეხვედრა გაიმართა, სადაც ფინანსთა მინისტრმა უნივერსიტეტების წარმომადგენელებს განუცხადა, რომ მათი ყველა შენიშვნა და წინადადება იქნებოდა გათვალისწინებული და უნივერსიტეტების ავტონომიურობა არ შეიზღუდებოდა.
ჩვენ თბილისში მოქმედ 4 უმაღლეს სასწავლებელს მივმართეთ კითხვით, ახდენდა თუ არა აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები გავლენას მათ ავტონომიაზე.
ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფინანსურ განყოფილებაში განგვიმარტეს, რომ აღნიშნული ცვლილება უნივერსიტეტის ფინანსურ დამოუკიდებლობაზე ვერ იმოქმედებს. ერთადერთ შესაძლო პრობლემად, თსუ-მა დროის ფაქტორი დაასახელა. კერძოდ, მათი აზრით, არსებობს თანხების ტრანზაქციასთან დაკავშირებული პროცესის დროში გაწელვის საფრთხე. ამასთან, უნივერსიტეტის ფინანსურ სამსახურს მოუწევს შეისწავლოს სახაზინო ბუღალტერია, რაც ასევე გარკვეულ დროსა და სამუშაოს მოითხოვს.
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში განგვიმარტეს, რომ სახელმწიფო ხაზინაში თანხების ხარჯვა ხდება ერთი ანგარიშიდან, რაც ართულებს გადარიცხული თანხების ადმინისტრირებას. ამისთვის, საჭიროა საგადახდო მოთხოვნის მომზადების დროს, გადახდის დანიშნულებაში ან შენიშვნაში (პროგრამით დაშვებული სიმბოლოების ფარგლებში) ჩაწერონ დაწვრილებითი ინფორმაცია საფუძვლის შესახებ. უნივერსიტეტის განცხადებით, ამის გამო, მათ უკვე არაერთხელ დაუბრუნეს უკან საგადახდო მოთხოვნა კომენტარით – "დაწუნებულია სახელმწიფო ხაზინის მიერ". მსგავს პრობლემას კომერციული ბანკის პირობებში ადგილი არ ჰქონია.
ილიას უნივერსიტეტმა დამატებით ხაზი გაუსვა კომუნიკაციასთან დაკავშირებულ პრობლემებს. კერძოდ, მათი თქმით, ისინი ხშირად ვერ გადიან კონტაქტზე პირთან, რომელმაც „დაიწუნა“ ტრანზაქცია, რაც კიდევ უფრო წელავს დროში გადახდის განხორციელებას.
უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის დავით აფრასიძის განცხადებით, მართალია კანონის მიღებამდე კონსულტაციები უმაღლეს დაწესებულებებთან გაიმართა, თუმცა, მხოლოდ ერთხელ, 2014 წლის დეკემბერში. უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები მათზე გამონაკლისების გავრცელებას ითხოვდნენ, როგორც ეს მარეგულირებელი კომისიების შემთხვევაშია. ასევე, უნივერსიტეტები მზად იყვნენ, დაენერგათ ანგარიშგების ელექტრონული სისტემა, რომლითაც უნივერსიტეტები ვალდებულნი იქნებოდნენ, რეალურ დროში, ფინანსთა სამინისტროს დადგენილი ფორმით, წარედგინათ შემოსავლებისა და ხარჯვების შესახებ ინფორმაცია. ბოლოს, უნივერსიტეტები იმასაც დათანხმდნენ, რომ ცვლილებების ძალაში შესვლა მათთვის 2015 წლის 1 სექტემბრამდე გადავადებულიყო. თუმცა, უნივერსიტეტების ეს შეთავაზებები გათვალისწინებული არ ყოფილა.
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში განგვიმარტეს, რომ მათი მხრიდან ორი მოთხოვნა იყო: პირველი – არ დამატებულიყო სტუდენტების გადასახადზე რაიმე საკომისიო თანხა; და მეორე – არ მომხდარიყო გადარიცხვების დაყოვნება. მათ სიტყვიერი დაპირება მიიღეს, რომ სახაზინო ანგარიშზე გადასვლით არანირი პრობლემა არ შეექმნებოდათ. მათი განცხადებით, პრაქტიკა გვიჩვენებს, შეფერხდება თუ არა ამ საკანონმდებლო ცვლილებებით უნივერსიტეტის მუშაობა.
თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში განგვიცხადეს, რომ ხაზინის ანგარიშზე გადასვლით მათ არანაირი პრობლემა არ შექმნიათ. უნივერსიტეტი თანხას თავისუფლად განკარგავს. მათი მხრიდან განცხადებაზე მიერთების ძირითადი საფუძველი უცხოელი სტუდენტების ფაქტორი იყო, ვინაიდან, შესაძლო იყო პრობლემა შექმნოდათ თანხების ჩარიცხვაზე.
ცვლილებები, რომელიც საბიუჯეტო კოდექსში გაიწერა, სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული სსიპ(ებ)-ის და ა(ა)იპ(ებ)-ის ანგარიშების სახელმწიფო ხაზინის ერთიან ანგარიშში გადატანას ითვალისწინებს. ამ საკითხთან დაკავშირებით, უნივერსიტეტებმა პარლამენტს განცხადებით მიმართეს, რომელშიც ავტონომიის, კერძოდ ფინანსურ-ეკონომიკური რესურსების თავისუფლად განკარგვის შეზღუდვის საფრთხეზე იყო საუბარი. უნივერსიტეტები განცხადებაში ხაზს უსვამდნენ გარკვეული ოპერაციების დროში გაწელვის ან/და შეყოვნების საფრთხეს, რაც კომერციული ბანკების შემთხვევაში პრაქტიკულად არ ხდებოდა.
ფაქტ–მეტრი უმაღლესის სასწავლებლების ადმინისტრაციებს დაუკავშირდა. მათი მხრიდან მიღებული პასუხები განსხვავებულია. ერთნი აღნიშნავენ, რომ საკანონმდებლო ცვლილებები მათ პრობლემას არ უქმნის, მეორენი კი მათი ავტონომიის შეზღუდვასთან დაკავშირებულ საფრთხეებსა და უკვე შექმნილ პრობლემებზე საუბრობენ. მაგალითად, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის განცხადებით, სახელმწიფო ხაზინამ უკვე რამდენჯერმე განაცხადა უარი უნივერისიტეტის მიერ მოთხოვნილი ტრანზაქციის განხორციელებაზე.
ფაქტ-მეტრს მიაჩნია, რომ აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები შეიძლება შეიცავდეს უნივერსიტეტებისთვის ავტონომიის შეზღუდვის საფრთხეს, თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებების ძალაში შესვლიდან ჯერ კიდევ მცირე ხანია გასული, ვფიქრობთ, რომ საჭიროა მეტი დრო აღნიშნული ცვლილებების ეფექტზე დასაკვირვებლად და კონკრეტული დასკვნების გამოსატანად. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ამ ეტაპზე თავს იკავებს ვერდიქტის გამოტანისგან და მხოლოდ დღეს არსებული სიტუაციის აღწერით, შესაძლო საფრთხეების ხაზგასმითა და ფაქტების ანალიზით შემოიფარგლება.

On 10 December 2014, the amendments to the Budget Code of Georgia were discussed at the plenary session of the Parliament of Georgia. According to the proposed bill, the income and payments of all kinds of budgets and budget organisations will be integrated into a single reporting system.
During the discussion, the Deputy Minister of Finance of Georgia, Giorgi Kakauridze, stated: “In terms of financial independence, we are not altering any legislative norms which would concern the independence of any legal entities of public law, self-governing structures or organisations.”
The Member of the Parliamentary Minority, Sergo Ratiani, responded to this statement saying that: “The independence of the universities is being curbed.”
On 12 December 2014, the Parliament of Georgia adopted a bill on the amendments to the Budget Code of Georgia which was enacted on 1 January 2015. According to the bill, the income and payments of all kinds of budgets and budget organisations were integrated into a single reporting system of the treasury. The budgets of the state universities were integrated into the same system.
It should be noted that state universities represent legal entities of public law founded by the state. According to both the new and old laws, neither the National Bank of Georgia nor the national regulating structures or commercial entities were included in the single reporting system of the treasury.
According to the legislation acting before 1 January 2015, the income and payments of all kinds of budgets and budget organisations were not integrated into a single reporting system of the treasury. Hence, the financial assets of the budgets of the autonomous republics and local governments were controlled by commercial banks. The financial (non-budgetary) assets of legal entities of public law and non-commercial legal entities were also in the hands of the commercial banks.
The amendments to the Budget Code of Georgia determined that the accounts of legal entities of public law and non-commercial entities founded by the state will be opened in a single reporting system of the treasury and only relevant legal entities of public law (in our case, state universities) will have the authority to give permission for running, controlling and making transfers from the account.
The stated rationale behind the amendments was to integrate the income and payments of all kinds of budgets and budget organisations into a single reporting system of the treasury. According to the author of the bill, this will ensure a better quality of financial accountability, consolidated reports and effectiveness of financial management.
According to the statement of the Parliamentary Minority MP, the aforementioned bill will curb the independence and autonomy of the universities.
We contacted Mr Ratiani for additional comments. According to him, the main problem is that the state did not negotiate with the state universities and made the decision without consulting with them. He also explained that the procedures of the commercial banks and the treasury are different and this will complicate the transfers for the universities. Mr Ratiani also believes that there should have been an exception for the state universities as there is for the National Bank of Georgia as well as various regulating structures. He also explained that a state university is not an institute financed by the budget and money transferred from the state budget to the universities is only for student funding which can be transferred to both state and private universities.
The Law of Georgia on Higher Education determines that the state must ensure the independence and autonomy of higher education institutions.
The rectors of eight state universities also saw the danger of curbing their autonomy and addressed the Parliament of Georgia. According to them, an exception should also have been made for state universities and they should not be subject to a single treasury system.
The Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Vladimer Papava, responded to the address of the state universities. He explained that a meeting was held between the Ministry of Finance of Georgia and the representatives of the state universities where the Minister of Finance of Georgia promised the universities that all of their remarks and suggestions would be taken into account and that the autonomy of the universities would not be limited.
We addressed four higher education institutions operating in Tbilisi, asking whether or not the aforementioned legislative changes had affected their autonomy.
The Financial Department of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University explained that the aforementioned legislative changes cannot affect the independence of the University. The only possible problem named by TSU was that of time. Specifically, they believe that there might be a danger of extending the transaction process. In addition, the University’s Financial Department will be required to study the rules of treasury accounting which also requires some time and effort.
We were told at Ilia State University that the spending in the treasury is performed from a single account which complicates the administration of transferred sums. This requires indicating (within the limits of symbols allowed by the programme) detailed information about the purpose of the transaction when filing a request. According to the University, they have already had cases of the requests being returned to them with the note “Rejected by the State Treasury.” There were no such problems with commercial banks.
Ilia State University additionally underlined problems concerning communication. Specifically, they say that they cannot always contact the person who “rejected” their request which further extends the period of the payment.
According to the Head of Administration of Ilia State University, Davit Aprasidze, despite the fact that a consultation was held with the higher education institutions before adopting the law, this was only a one-time occurrence, in December 2014. The higher education institutions demanded that exceptions be made for them as they were in the cases of various regulating commissions. The universities were also ready to implement electronic systems of reports which would obligate them to present real time information about their income and expenditure in the form determined by the Ministry of Finance of Georgia. In the end, the universities even agreed to postpone the enactment of the amendments to 1 September 2015; however, their proposals were not taken into account.
As they told us at the Georgian Technical University, they had two demands: first – no commission fee must be added to the tuition fees of the students and second – there must be no delays in transactions. They were given a promise that they would have no problems due to their integration into the treasury account. They say that practice has yet to show whether or not the work of the university will be hindered by these amendments.
Tbilisi State Medical University told us that they have had no problems due to their integration into a single treasury account. The University manages its finances freely. For them, the main factor for participating in the joint statement was that of the foreign students as they might have had problems with transferring their tuition fees.
The amendments to the Budget Code of Georgia provide for the integration of income and payments of all kinds of legal entities of public law and non-commercial legal entities into a single reporting system of the state treasury. Some universities addressed the Parliament of Georgia with a joint statement which talked about the dangers of limiting their autonomy in managing financial and economic resources. In their statement, the universities underlined the danger of extended or hindered transactions which never happened in the case of commercial banks.
FactCheck contacted the administrations of several higher education institutions. Their responses differ. Some claim that the amendments pose no problems for them whilst others talk about the dangers to their autonomy and the already experienced problems. For example, according to Ilia State University, the state treasury has, on several occasions, rejected the transactions requested by the University.
FactCheck believes that the amendment in question might contain risks of limiting the autonomy and independence of the state universities; however, more time might be necessary to observe and assess the effects of this amendment given the fact that only a short time has passed since its adoption. Hence, at this stage FactCheck refrains from providing a verdict and simply describes the situation underlining possible risks and analysing the available facts.