2014 წლის 29 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტის პლენარული სხდომა გაიმართა, სადაც "საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში" შესატანი ცვლილებები განიხილეს. განხილვისას დეპუტატმა პავლე კუბლაშვილმა აღნიშნა, რომ პოლიტიკური ცვლილებები საჯარო სამსახურში ცვლილებებს არ უნდა იწვევდეს. მას კანონში შესატანი ცვლილებების კანონპროექტის წარმდგენმა დეპუტატმა, გია ჟორჟოლიანმა უპასუხა და განაცხადა: „სტატისტიკა კონკურსების შესახებ, რომლებიც 2014 წლის 1 იანვრამდე ჩატარდა, ამბობს სრულიად საპირისპიროს. 85%-ზე მეტი ადამიანი, რომელიც მუშაობდა საჯარო სექტორში, დარჩა იგივე თანამდებობებზე, ან მსგავს თანამდებობებზე“.
ფაქტ-მეტრი ამ საკითხით დაინტერესდა და დეპუტატის განცხადება გადაამოწმა.
საკითხის შესახებ ინფორმაცია საჯარო სამსახურის ბიუროდან გამოვითხოვეთ, საიდანაც დაახლოებით ერთ თვეში საკმაოდ ბუნდოვანი პასუხი მივიღეთ. ამ პასუხის თანახმად, 2014 წლის 1 იანვრამდე, ბიუროს ვებგვერდზე 10 527 ვაკანსია გამოქვეყნდა, რომელზეც განაცხადი 644 671-მა მოქალაქემ გააკეთა. ამ დროისთვის, საჯარო სამსახურის ბიუროში არსებული ინფორმაციის თანახმად, კონკურსში მონაწილეობის მიღების შემდეგ თანამდებობაზე 800 მოქალაქე დაინიშნა. ფაქტ-მეტრი საკითხში სრულად გასარკვევად, ბუნებრივია, მხოლოდ ამ პასუხით ვერ იხელმძღვანელებდა.
საჯარო სამსახურში თანამდებობაზე დანიშვნის წესს „საჯარო სამსახურის შესახებ კანონი“ არეგულირებს. 2012 წლამდე საჯარო სამსახურში კონკურსის წესით შესავსებ თანამდებობებზე დროებით მოვალეობის შემსრულებლად ყოფნის ვადა განსაზღვრული არ იყო (30-ე მუხლი). „საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში“ 2012 წლის 29 ივნისის ცვლილებით გარკვეული შეზღუდვა დაწესდა. კერძოდ, მაღალ თანამდებობაზე დროებით მოვალეობის შემსრულებელი არაუმეტეს ერთი წლის ვადით, ხოლო მოხელის სხვა პოზიციაზე არა უმეტეს სამი თვის ვადით ინიშნება. განისაზღვრა კონკურსის ჩატარების ვადებიც. კერძოდ, ცენტრალური ხელისუფლების საჯარო სამსახურებში კონკურსი 2014 წლის 1 იანვრამდე უნდა ჩატარებულიყო, ხოლო თვითმმართველობებში არაუგვიანეს 2014 წლის 31 დეკემბრამდე (თვითმმართველობებში კონკურსის ჩატარების ვადა რამდენჯერმე შეიცვალა და საბოლოოდ 2014 წლის 31 დეკემბერი დადგინდა).
საჯარო სამსახურებში 2014 წლის 1 იანვრამდე გამართული კონკურსების შედეგების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად, ჩვენ გავეცანეთ არასამთავრობო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ კვლევას – „რა შედეგით დასრულდა ცენტრალური ხელისუფლების საჯარო სამსახურში გამართული კონკურსები“. კვლევისთვის არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ მხოლოდ ცენტრალური ხელისუფლების საჯარო სამსახურების შეირჩა, რაც იმით იყო განპირობებული, რომ მხოლოდ მათ ჰქონდათ მოვალეობის შემსრულებლების თანამდებობზე კონკურსის წესით დანიშვნის ვალდებულება 2014 წლის 1 იანვრამდე. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველომ“ ინფორმაცია ხელისუფლების თითქმის ყველა ორგანოდან გამოითხოვა (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ცენტრალური უწყების ჩათვლით). ინფორმაცია მხოლოდ მთავრობის კანცელარიიდან და შინაგან საქმეთა სამინისტროდან არ გამოუთხოვიათ, რადგან ამ უწყებებში დასაქმებული მოხელეები „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონით გათვალისწინებულ სავალდებულო კონკურსს არ ექვემდებარებიან. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, საანგარიშო პერიოდში (2013 წლის 1 მარტიდან 2014 წლის 1 იანვრამდე), 24 საჯარო უწყებაში, კონკურსის წესით 1 779 თანამშრომელი დაინიშნა. აქედან, 187 მოსამსახურე დაინიშნა პოზიციაზე, რომელიც კონკურსის ჩატარებამდე ვაკანტური იყო, ხოლო კონკურსით შესავსებ დანარჩენ 1 592 პოზიციას დროებით მოვალეობის შემსრულებლები იკავებდნენ. ამ 1 592 მოვალეობის შემსრულებლიდან 1 376-მა, ამავე პოზიციის დასაკავებლად გამოცხადებულ კონკურსში გაიმარჯვა, რაც იმას ნიშნავს, რომ კონკურსში მონაწილე დროებით მოვალეობის შემსრულებელთა 86,5%-მა კონკურსის შედეგად თანამდებობა შეინარჩუნა. ეს მაჩვენებელი ძალიან მაღალია იმის ფონზე, რომ საჯარო სამსახურებში გამოცხადებულ თითო ვაკანსიაზე საშუალოდ 62 კანდიდატს ჰქონდა განაცხადი წარდგენილი.
მართალია, გია ჟორჟოლიანის განცხადება საჯარო სამსახურებში 2014 წლის 1 იანვრამდე გამართულ კონკურსის შედეგად თანამდებობაშენარჩუნებულ მოხელეებს შეეხება, თუმცა კომენტარი, რომელზე პასუხადაც დეპუტატმა ეს სტატისტიკა მოიყვანა, ბევრად უფრო ფართოა და ხელისუფლების ცვლილების შედეგად მთლიანად საჯარო სამსახურებში განხორციელებულ საკადრო პოლიტიკას შეეხებოდა. სრული სურათის მისაღებად, ჩვენ არა მარტო კონკურსის შედეგად თანამდებობაშენარჩულებულ მოხელეთა სტატისტიკას, არამედ საჯარო სამსახურიდან გაშვებულ მოხელეთა სტატისტიკასაც გავეცანით. ამ მიზნით, ფაქტ-მეტრმა „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ კიდევ ერთი კვლევა – "საკადრო პოლიტიკა საჯარო სამსახურში საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ“ მიმოიხილა. კვლევის მიხედვით, არჩევნების შემდეგ, 2012 წლის 20 ოქტომბრიდან 2013 წლის 1 მარტამდე, საქართველოში მოქმედი საჯარო დაწესებულებებიდან (სამინისტროები, მათ დაქვემდებარებაში არსებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირები, მუნიციპალიტეტების გამგეობები და საკრებულოები), მთლიანობაში, სულ ცოტა 5 149 თანამშრომელი დაითხოვეს. მათგან 2 330-ის (45%) გათავისუფლება საკუთარი განცხადების საფუძველზე მოხდა, რაც, როგორც კვლევაშია მითითებული, ბადებს გონივრულ ეჭვს, რომ ხშირ შემთხვევაში საჯარო მოხელეები საკუთარი ნებით სამსახურს არ ტოვებდნენ. კვლევის მიხედვით, საჯარო უწყებებიდან, საიდანაც კვლევის ავტორებმა ინფორმაცია მოიპოვეს, საერთო ჯამში თანამშრომელთა 11% გათავისუფლდა. ცენტრალური ხელისუფლების ორგანოებიდან სულ 3 301 მოხელის გათავისუფლება მოხდა, მათ შორის ყველაზე მეტი ადამიანი შინაგან საქმეთა (897), ჯანდაცვის (883) და თავდაცვის (690) სამინისტროებიდან იქნა გათავისუფლებული. ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებიდან სულ 1 869 მოხელე გათავისუფლდა. აქედან, ნახევარზე მეტი, 1 022 ადამიანი, საკუთარი განცხადების საფუძველზე. რაც შეეხება ადგილობრივი ხელისუფლების დაწესებულებებს, ყველაზე მეტი მოხელე კახეთის (585), იმერეთის (290) და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის (241) მუნიციპალიტეტებიდან გაათავისუფლეს.
ჩვენს მიერ განხილულ კვლევაში სამსახურში თანამშრომლების მიღების პრაქტიკაც არის შესწავლილი. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, საანგარიშო პერიოდში ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების საჯარო დაწესებულებებში თანამდებობაზე სულ 6 557 მოხელე დაინიშნა, საიდანაც მხოლოდ 257 (4%) შეირჩა კონკურსის წესით.
დეპუტატი მართალია განცხადების იმ ნაწილში, რომ 2014 წლის 1 იანვრამდე გამართული კონკურსების შედეგად, საჯარო სამსახურებში თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებულ კონკურსებში მონაწილე დროებით მოვალეობის შემსრულებელთა 86,5%-მა კონკურსის შედეგად თანამდებობა შეინარჩუნა. თუმცა, გარდა იმისა, რომ ეს საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ კვლევის ავტორთა აზრით ამყარებს საზოგადოების გარკვეული ჯგუფის აზრს, რომ საჯარო სამსახურში კონკურსები ძირითადად ფორმალურად ტარდება, მხოლოდ ეს სტატისტიკური მაჩვენებელი არ ასახავს ხელისუფლების ცვლილების შედეგად საჯარო სამსახურებში არსებული საკადრო პოლიტიკის სრულ სურათს.
კვლევამ აჩვენა, რომ არჩევნების შემდეგ სულ რამდენიმე თვეში (2012 წლის 20 ოქტომბრიდან 2013 წლის 1 მარტამდე), საჯარო სამსახურებიდან დიდი რაოდენობით (სულ ცოტა 5 149) თანამშრომლების გათავისუფლება მოხდა. მათგან 45% საკუთარი განცხადების საფუძველზე იქნა გათავისუფლებული, რაც, როგორც „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ კვლევაშია აღნიშნული, გარკვეულ ეჭვს ბადებს და პოლიტიკურად მოტივირებული გადაწყვეტილების შთაბეჭდილებას ტოვებს. აღსანიშნავია ისიც, რომ ამ პერიოდში, სამსახურებში კონკურსის წესით თანამშრომელთა მხოლოდ 4% იქნა მიღებული.
მართალია, გია ჟორჟოლიანი 2014 წლის 1 იანვრამდე კონკურსის შედეგად თანამდებობაშენარჩუნებულ მოხელეთა რიცხვს სწორად ასახელებს, თუმცა საკითხზე საუბრისას ის მხოლოდ ამ სტატისტიკით შემოიფარგლება და იგნორირებას უწევს არჩევნების შემდეგ თანამდებობიდან გათავისფლებულ საჯარო მოხელეთა მაღალ რიცხვს. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ითვალისწინებს ხელისუფლების ცვლილების შედეგად საჯარო სამსახურებში განხორციელებულ საკადრო პოლიტიკის სრულს სურათს და ასკვნის, რომ დეპუტატ გია ჟორჟოლიანის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
„2014 წლის იანვრამდე საჯარო სექტორში ჩატარებული კონკურსების შედეგად, საჯარო მოხელეების 85%-მა სამსახური შეინარჩუნა“

On 29 November 2014, the possible amendments to the Law on Civil Service were discussed at the plenary session of the Parliament of Georgia. During the process of the Parliamentary debates, MP Pavle Kublashvili remarked that political changes should not be causing changes in the civil service. MP Gia Zhorzholiani, who sponsored the amendment bill, responded: “The statistical data on competitions held before 1 January 2014 show absolutely the opposite. More than 85% of the acting civil servants have retained their jobs or continued to work in similar positions.”
FactCheck took interest in this issue and decided to check the accuracy of the MP’s statement.
We addressed the Civil Service Bureau with a request for information. After nearly a month, we received quite an ambiguous reply. According to the reply, before 1 January, there were 10,527 job openings posted on the website of the Bureau with 644,671 citizens having registered their applications therewith. As for today, according to the information given by the Civil Service Bureau, there are 800 applicants appointed to different positions. Obviously, that information is insufficient for FactCheck to have a fully comprehensive understanding of the topic.
The rule of appointment to civil service positions is regulated by the Law on Civil Service. Before 2012, there was no established timeframe for interim employees working in positions subject to competitive appointment (Article 30). As a result of the amendments implemented on 29 June 2014, certain restrictions were imposed. Namely, it was established that interim employees had to be appointed for no longer than one year to high-ranking positions and for no longer than three months to junior positions. The dates of competitions were also established. Namely, the competition for civil service positions at central government institutions was to be held no later than 1 January 2014 and no later than 31 December 2014 for local self-government bodies (the date of competition for civil service positions at local self-government bodies was changed several times and it was eventually decided to hold the competition no later than 31 December 2014).
To get information regarding the competitions held before 1 January 2014, we studied the report published by the NGO Transparency International - Georgia, entitled Outcomes of the Competitions for Civil Service Positions Held by Central Government Institutions. The NGO selected only civil service positions of the central government institutions for inclusion in the report as only these institutions were required by law to appoint individuals to interim positions through competition before 1 January 2014. Transparency International - Georgia requested information from almost every organ of the government (including the government agencies of the Autonomous Republic of Ajara). It did not request information from the State Chancellery and the Ministry of Internal Affairs as their employees are not subject to mandatory competition as prescribed by the Law on Civil Service. According to the information obtained by Transparency International - Georgia, over the reporting period (1 March 2013-1 January 2014) 1,779 employees were appointed through competition in 24 public institutions of which 187 employees were appointed to the positions that remained vacant up until the competition whilst the remaining 1,592 positions subject to competitive appointment were held by acting public servants. Of the above 1,592 acting public servants, 1,376 won the competition for the same position, meaning that 86.5% of the acting public servants participating in the competitions managed to retain their positions. This figure is very high in light of the fact that each public service vacancy announced during this period had an average of 62 submitted applications.
Even though Giorgi Zhorzholiani’s statement concerned those public servants who retained their jobs as a result of competitions held before 1 January 2014, the statistics presented by the MP are insufficient to fully address the issue which is much broader and concerns the general recruitment policy for civil service positions after the change of the government. In order to have a full picture we analysed statistics on those public servants who retained their jobs as well as those who were fired from their positions. To this end, FactCheck studied another report published by Transparency International - Georgia, entitled Changes in the Civil Service after the 2012 Parliamentary Elections. According to that report, after the elections, from 20 October 2012 until 1 March 2013, a total of 5,149 employees were dismissed from public institutions (ministries and their subordinate legal entities of public law [LEPLs], municipalities, boards and councils) of whom 2,330 (45%) resigned by submitting their own resignations which, as concluded by the authors of the report, raises a reasonable doubt that in many cases public employees did not voluntarily leave their positions. Further according to the report, a total of 11% of all employees were dismissed from those public agencies that provided the authors of the report with details on their staffing. In total, 3,301 employees were dismissed from central government bodies. The largest number of public servants were dismissed from the following ministries: Internal Affairs (897), Labour, Health and Social Affairs (883) and Defence (690). This number includes the ministries' subordinate LEPLs. In total, 1,869 employees were dismissed from local government bodies of whom more than half (1,022) left after filing their resignation notifications. Additionally, the highest number of individuals at the local level were dismissed in the municipalities of Kakheti (585), Imereti (290) and the Autonomous Republic of Ajara (241).
The report also studied the practice of hiring new employees. According to the information obtained by Transparency International - Georgia, 6,557 civil servants were appointed to positions in public government institutions during the reporting period of whom only 257 people (4%) were selected via competition.
The MP is partially right to assert that 86.5% of acting public servants retained their jobs as a result of competitions held before 1 January 2014. However, the authors of the Transparency International - Georgia report think that it is a very high number which corroborates the ideas prevalent in certain groups of society that the competitions for civil service positions are fictitious. Also, statistical data alone are insufficient for having a full picture of the recruitment policy in the civil service after the change of the government.
As demonstrated by the research, in a few months after the 2012 Parliamentary Elections (from 20 October 2012 until 1 March 2013) a large number (at least 5,149) of employees were dismissed from public institutions of whom 45% resigned by submitting their own resignations. As emphasised in the Transparency International - Georgia report, this raises a reasonable doubt and looks like a politically motivated decision. It must be noted that during the reporting period, only 4% of public servants were selected via competition.
Giorgi Zhorzholiani provides a correct number of those public servants who retained their jobs as a result of competitions held before 1 January 2014. However, he confines himself with that statistical data alone and ignores the large number of public servants who were fired after the 2012 Parliamentary Elections. Therefore, the FactCheck takes into account the full picture of the changes in the civil service after the change of the government and concludes that MP Giorgi Zhorzholiani’s statement is MOSTLY FALSE.