2014 წლის 24 დეკემბერს საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა გიორგი ბარამიძემ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განაცხადა: "2014 წლის აპრილში, ე.წ. კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახების გადაუდებელი დახმარების პროგრამა დაამტკიცა საქართველოს მთავრობამ. მას ჯანდაცვის სამინისტრო ახორციელებს და პროგრამის მიზანი სიღატაკეში მყოფი ოჯახების დახმარებაა. პროგრამის ბიუჯეტი 1164 500 ლარი გახლავთ, წლის ბოლომდე 1 000 ლარამდე ღირებულების დახმარება მინიმუმ 1164 ოჯახს უნდა მიეღო, თუმცა ამ დრომდე, პროგრამიდან სარგებელი არცერთ ოჯახს არ მიუღია".
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის ამ განცხადებით დაინტერესდა მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
2014 წლის 14 აპრილს საქართველოს მთავრობამ – "სოციალური რეაბილიტაციისა და ბავშვზე ზრუნვის 2014 წლის სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების შესახებ"დადგენილება მიიღო. აღნიშნული დადგენილების ფარგლებში, ერთ-ერთ ქვეპროგრამას კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახების გადაუდებელი დახმარება წარმოადგენს. ქვეპროგრამის მიზანი სიღატაკეში მყოფი ბავშვიანი ოჯახების პირველადი საჭიროებების დაკმაყოფილებაა. ქვეპროგრამის ბიუჯეტი 1 164 500 ლარით განისაზღვრა. ბავშვიან ოჯახებს, რომლებიც გადაუდებელ დახმარებას საჭიროებენ, შესაბამისი განაცხადი სოციალური მომსახურების სააგენტოს ტერიტორიულ ერთეულებზე უნდა გაეკეთებინათ, რის შემდეგაც შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს შესაბამისი კომისია იღებდა გადაწყვეტილებას პირველადი დახმარების შესახებ. ოჯახი შესაბამის დახმარებას, საქონლის ან მომსახურების სახით, 1 000 ლარის ფარგლებში იღებს. ოჯახის საჭიროებებს კი თავად ბენეფიციარები განსაზღვრავენ. ეს შეიძლება იყოს ტანსაცმელი, საკვები, საყოფაცხოვრებო ტექნიკა, ავეჯი და ა.შ.
ჯანდაცვის სამინისტრომ კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახებისთვის გადაუდებელი დახმარების მიწოდება 2014 წლის 25 ოქტომბრიდან დაიწყო. ამის შესახებ ინფორმაცია მედიაშიც შუქდებოდა (იხ. შესაბამისი ბმულები: ტელეკომპანია „იმედის“ სიუჟეტი; საზოგადოებრივი მაუწყებლისსიუჟეტი). სსიპ სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს მიერ მოწოდებული სტატისტიკური ინფორმაციის თანახმად, კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახების გადაუდებელი დახმარების ქვეპროგრამის ფარგლებში 2014 წელს დახმარება 1 310-მა ოჯახმა მიიღო. დახმარებისთვის გაწეულმა ხარჯმა 1 164 500 ლარი შეადგინა.
გიორგი ბარამიძემ ჩვენთან საუბრისას განმარტა, რომ ის განცხადების გაკეთებისას ჟურნალ „ლიბერალის“ სტატიას ეყრდნობოდა. 2014 წლის 23 ოქტომბერს „ლიბერალმა“ მართლაც გამოაქვეყნა მსგავსი შინაარსის სტატია. გიორგი ბარამიძემ კი განცხადება 24 დეკემბერს გააკეთა. ამასთან, ამავე სტატიაში სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის, გაიოზ თალაკვაძის კომენტარია, რომლის თანახმადაც სააგენტო ოჯახებისთვის სურსათის/ნივთების გადაცემას რამდენიმე დღეში დაიწყებდა.
2014 წელს, კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახების გადაუდებელი დახმარების ქვეპროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი თანხა – 1 164 500 ლარი სრულად იქნა ათვისებული. ქვეპროგრამის ფარგლებში დახმარება 1 310-მა ოჯახმა მიიღო. ჯანდაცვის სამინისტრომ კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახებისთვის გადაუდებელი დახმარების მიწოდება 2014 წლის 25 ოქტომბრიდან დაიწყო. გიორგი ბარამიძემ კი განცხადება 2014 წლის 24 დეკემბერს გააკეთა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი ბარამიძის განცხადება: "კრიზისულ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვიანი ოჯახების გადაუდებელი დახმარების პროგრამიდან სარგებელი ამ დრომდე არცერთ ოჯახს არ მიუღია," არის ტყუილი.

On 24 December 2014 at the plenary session of the Parliament of Georgia, Member of the Parliamentary Minority, Giorgi Baramidze, declared: “In April 2014, the Government of Georgia approved the Emergency Assistance Programme for families with children in crisis. The Programme is implemented by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and aims to support families living in poverty. The budget of the Programme amounts to GEL 1,164,500 and at least 1,164 families were supposed to get assistance in the sum of GEL 1,000 before the end of this year. However, not a single family has benefited from that Programme.”
FactCheck took interest in the statement of the MP and checked its accuracy.
On 14 April 2014, the Government of Georgia adopted an Ordinance on the State Programme of Social Rehabilitation and Child Care of 2014. Within the framework of the Programme, a separate Emergency Assistance Programme for families with children in crisis was established. The Programme aims to satisfy the basic needs of those families with children who live in poverty. The budget of the Programme was settled at GEL 1,164,500. Families with children in need of emergency assistance were to apply at respective territorial units of the Social Service Agency with a special commission within the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia approving the request. If approved, the family would receive the necessary assistance up to GEL 1,000 in the form of material goods or services. The needs of the families are defined by the beneficiaries themselves. It could be clothes, foodstuff, home appliances, furniture, etc.
The Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia launched the Emergency Assistance Programme for families with children in crisis on 25 October 2014. The information was broadcast through the media. According to the statistical information provided by the Social Service Agency, in 2014 1,310 families received assistance within the framework of the Emergency Assistance Programme for families with children in crisis. The total sum of the expenses for the Programme amounted to GEL 1,164,500.
FactCheck interviewed Giorgi Baramidze who gave an explanation that his statement was based upon an article published in Liberali magazine. The magazine did publish an article on the topic on 23 October 2014. Giorgi Baramidze made his statement on 24 December 2014. Moreover, the abovementioned article included a comment of the Director of the Social Service Agency, Gaioz Talakvadze, who announced that the Agency was about to start giving out the food and other items in a few days.
The total budget of the Emergency Assistance Programme for families with children in crisis, a separate programme of the State Programme of Social Rehabilitation and Child Care of 2014, in the amount of GEL 1,164,500 was fully used in 2014. A total of 1,310 families received assistance as a part of the Programme’s activities. The Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia started to give out the assistance to families with children in crisis from 25 October 2014. Giorgi Baramidze made his statement on 24 December 2014.
Therefore, according to FactCheck, Giorgi Baramidze’s statement: “Not a single family has benefitted from the Emergency Assistance Programme for families with children in crisis,” is a LIE.