2014 წლის 14 ნოემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ბოლნისის მაჟორიტარმა დეპუტატმა დარეჯან  ჩხეტიანმა მის საარჩევნო ოლქში არსებული რეალობის შესახებ ისაუბრა. დეპუტატის განცხადებით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში ბოლნისის მუნიციპალიტეტში არცერთი მნიშვნელოვანი პროექტი არ განხორციელებულა, მათ შორის გზების, წყალმომარაგებისა და ინფრასტრუქტურის განვითარების მხრივ. დარეჯან ჩხეტიანმა თვითმმართველობის ფართო დეცენტრალიზაციაზეც ისაუბრა. კერძოდ, ის ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულისათვის უფრო მეტი ფინანსური ავტონომიის მინიჭების ინიციატივით გამოვიდა. დეპუტატის განცხადებით, ბოლნისის განვითარებისთვის უკეთესი იქნებოდა, თუ რეგიონში მოქმედი ოქროს საბადოდან მიღებულ შემოსავალს თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტი მიიღებდა და არა ცენტრალური ბიუჯეტი.
ფაქტ-მეტრი დარეჯან ჩხეტიანის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
ბოლნისის გამგეობამ, 2004-2014 წლებში, მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე განხორციელებული პროექტების ნუსხა მოგვაწოდა. 2014 წელს, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, პრიორიტეტულად სასმელი წყლის სისტემების, გზების, ხიდების, განათების სისტემებისა და სარწყავი არხების სარეაბილიტაციო სამუშაოები იქნა მიჩნეული. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანი თანხა სარიტუალო სახლებისა და სასაფლაოების რეაბილიტაციაზე დაიხარჯა. საერთო ჯამში, როგორც ბოლნისში, ასევე მუნიციპალიტეტში შემავალი სოფლების ტერიტორიაზე მილიონ სამასიათასი ლარის ინფრასტრუქტურული სამუშაოები განხორციელდა.
2009 წლიდან ბოლნისში სოფლის პროგრამაც მოქმედებს, რომლის ფარგლებშიც სხვადასხვა სახის ინფრასტრუქტურული პროექტი ფინანსდება და ხორციელდება. მაგალითისთვის, 2013 წელს სოფლის პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი თანხები ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ძირითადად სასმელი წყლის სისტემების რეაბილიტაციისა და შიდა გზების მოწყობის სამუშაოებზე დაიხარჯა. ქალაქ ბოლნისში კი, ისტორიული ნაწილის რეკონსტრუქციის პირველი ეტაპი განხორციელდა. გარდა ამისა, რეაბილიტაცია ჩაუტარდა კორპუსის სახურავებსა და საგზაო მონაკვეთებს. 2004-2014 წლებში ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე ძირითადად შიდა გზების, წყალმომარაგების სისტემებისა და ადგილობრივი პრობლემების შესაბამისი ინფრასტრუქტურული სამუშაოები ხორციელდებოდა. გარდა ამისა, 2014 წლის 3 დეკემბერს სავანეთისა და კიდევ 5 სოფლის გაზიფიცირების სამუშაოები დასრულდა. საერთო ჯამში, ბუნებრივი აირით 1 213 აბონენტია უზრუნველყოფილი. აღნიშნული სოფლების გაზიფიცირებისთვის 35 კმ სიგრძის საშუალო წნევის გაზსადენი აშენდა. აღსანიშნავია, რომ 9 დეკემბერს ქალაქ ბოლნისსა და დაბა კაზრეთში საცხოვრებელი კორპუსების გადახურვის პროცესი დაიწყო, საერთო ჯამში აღნიშნულ სამუშაოებზე 91 500 ლარი გამოიყო. 13 დეკემბერს კი ბოლნისის მუნიციპალიტეტს თანამედროვე სამედიცინო აპარატურით აღჭურვილი სასწრაფო დახმარების ავტომობილი გადაეცა. ბოლნისის ერთ-ერთ გადაუჭრელ პრობლემად შიდა გზები რჩება. 8 დეკემბერს შიდა გზების მოწყობის სამუშაოები დაიწყო. ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსის განცხადებით,
პროცესი 2015-16 წლებშიც გაგრძელდება.
2014 წლის 15 დეკემბერს ბოლნისის საკრებულომ მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი დაამტკიცა,
რომელიც 13 მლნ 960 ათასი ლარით განისაზღვრა. ბიუჯეტი გასულ წელთან შედარებით 2 მილიონი ლარითაა გაზრდილი. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის ბიუჯეტი ადგილობრივი შემოსავლებით 13 მლნ 650 ათას ლარს  შეადგენს, დარჩენილი თანხა კი ცენტრალური ბიუჯეტიდან გადაირიცხა. 2015 წლის ბიუჯეტში ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციაზე ხარჯები 3 მილიონ ლარამდე გაიზარდა.
აღსანიშნავია, რომ  მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი მთლიანად ადგილობრივი გადასახადებიდან მიღებული შემოსვლების გზით დგება. მაგალითად, 2015 წლის ბიუჯეტს ცენტრალური ბიუჯეტიდან მხოლოდ 305 ათასი ლარი დაემატა. ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსის განცხადებით, ადგილობრივი გადასახადებიდან ბიუჯეტში შესული თანხის დაახლოებით 90% „RMG Gold“ ჯგუფისგან გადასახადის სახით მიღებული შემოსავალია. ასევე აღსანიშნავია, რომ ადგილობრივი მოსახლეობის ძირითადი ნაწილი აღნიშნული კომპანიის საწარმოშია დასაქმებული და შემოსავლის ერთადერთ წყაროს საწარმოში მიღებული ხელფასი წარმოადგენს.
წლის 17 ნოემბერს ბოლნისის მუნიციპალიტეტმა 2015-2018 წლების პრიორიტეტების და მოსალოდნელი შედეგების ნუსხა შეადგინა. ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად კვლავ გზების, წყლის მომარაგების სისტემებისა და ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია რჩება. ეს კიდევ ერთხელ მიუთითებს, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის მიერ გაწეული საქმიანობა და ფინანსები საკმარისი არ არის პრობლემის გადასაჭრელად. სწორედ ამაზე აკეთებს აქცენტს ბოლნისის მაჟორიტარი დეპუტატი.
ბოლნისში, ისევე როგორც საქართველოს სხვა რეგიონებში, ძალიან ბევრი პრობლემაა. მიუხედავად იმისა, რომ 2014 წელს თვითმმართველობის დეცენტრალიზაციისაკენ პოზიტიური ნაბიჯები გადაიდგა, კვლავ პრობლემად რჩება რეგიონული დონის პროექტების დაფინანსება და ეფექტიანი რეალიზაცია.
დასკვნა ბოლნისის მუნიციპალიტეტში ბოლო 10 წლის განმავლობაში სხვადასხვა სახის ინფრასტრუქტურული სამუშაოები ყოველწლიურად მიმდინარეობდა. რეგიონისათვის ორი ყველაზე პრობლემური მიმართულება შიდა გზები და გაუმართავი წყლის სისტემაა. ამჟამად, ბოლნისის მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების პროცესი მიმდინარეობს, თუმცა პროცესის დასრულების ზუსტი თარიღი უცნობია. მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის მნიშვნელოვან ნაწილს „RMG Gold“–ის საწარმოდან მიღებული შემოსავალი შეადგენს. მიუხედავად ამისა, ისევე როგორც საქართველოს სხვა რეგიონებში, ბოლნისშიც უფრო მეტი ფინანსური დამოუკიდებლობის, დეცენტრალიზაციის, ხარჯების ეფექტიანად გაწევისა და რეგიონული დონის პროექტების განხორციელების პრობლემა კვლავაც რჩება. ბოლნისის მაჟორიტარი დეპუტატის, დარეჯან ჩხეტიანის საპარლამენტო გამოსვლაც სწორედ ამ კონტექსტს მოიცავს. შესაბამისად, ამ შემთხვევაში შეუძლებელია დეპუტატის გამოსვლის სიმართლის ან სიცრუის გრადაციის მეთოდით შეფასება. ამიტომ, ამ შემთხვევაში, ფაქტ-მეტრი დარეჯან ჩხეტიანის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს.

On 14 November 2014, at a plenary session of the Parliament of Georgia, Bolnisi MP, Darejan Chkhetiani, spoke about the situation in her constituency. According to Ms Chkhetiani, nothing has been done in the last ten years for developing the roads, water supply, infrastructure or any other field in Bolnisi. She spoke about the decentralisation of the local self-governments as well. More precisely, she advocated for assigning local self-governmental entities with higher financial autonomy. As the MP stated, it would be better for the development of Bolnisi if the revenues from the gold mine were directed to the local self-government entity’s budget instead of to the central budget.
FactCheck verified the accuracy of Ms Chkhetiani’s statement.
Bolnisi City Hall provided us with the list of the projects implemented in the municipality from 2004 to 2014. In 2014, rehabilitation work on the drinking water systems, roads, bridges, lighting systems and irrigation canals were prioritised in the Bolnisi Municipality. Moreover, significant amounts were spent on rehabilitating ceremonial houses and graveyards. In total, infrastructural work valued at GEL 1.3 million was carried out in the municipality’s villages.
The Village Programme, as well, has been implemented in Bolnisi since 2009 and a great deal of infrastructural projects are being funded and implemented as a part of its activities. For example, Village Programme funds allocated in 2013 have been spent mainly on the rehabilitation of drinking water systems and internal roads in Bolnisi Municipality villages. Additionally, the first phase of reconstructing the historical part of Bolnisi has been finished. Roofs of buildings and road segments have also been rehabilitated. In 2004-2014, infrastructural work with a focus on internal roads, water supply systems and local problems has been implemented in the municipality. Gasification work in Savaneti and five other villages was completed on 3 December 2014. Overall, 1,213 subscribers have been provided with natural gas. For the purpose of the gasification of the aforementioned villages, a 35 km-long average pressure gas pipeline has been constructed. It is noteworthy that the roofing process of residential blocks began on 9 December in Bolnisi and Kazreti with a total of GEL 91,500 having been allocated for the work. The Bolnisi Municipality received an ambulance fitted with modern equipment on 13 December. Internal roads remain one of Bolnisi’s unsolved problems. Internal road work started on 8 December. According to the head of the Infrastructure Service of the Bolnisi Municipality, the process will continue in 2015 and 2016.
On 15 December 2014, the Bolnisi City Assembly approved the municipality’s budget defined at GEL 13,960,000. The budget increased by GEL 2 million as compared to the last year. It is noteworthy that local revenues comprise a GEL 13,650,000 share in the 2015 budget whilst the remaining funds were transferred from the central budget. In the 2015 budget, the expenditures for infrastructural rehabilitation increased to GEL 3 million.
It is noteworthy that the municipality’s budget is overwhelmingly composed of revenues generated from local taxes. For example, the central budget contributed only GEL 305 thousand to the Bolnisi Municipality’s 2015 budget. According to the head of the Infrastructure Service of the Bolnisi Municipality, the revenue received by taxing RMG Gold represents a nearly 90% share of the total funds received by the municipality’s budget. It should also be mentioned that a major share of the local population is employed at RMG Gold with their sole incomes coming from the salaries paid to them by the enterprise.
On 17 November 2014, the Bolnisi Municipality created a list of its priorities and the expected results for the 2015-2018 time period. The rehabilitation of roads, water supply systems and infrastructure remains one of the biggest priorities. This once again indicates that the work done and the finances spent by the local self-government are not enough for solving these problems. This situation is the focus of Darejan Chkhetiani’s statement.
There are multiple problems in Bolnisi just as there are in any other region of Georgia. In spite of the positive steps made in 2014 towards the decentralisation of the self-government, funding region-level projects and realising them efficiently remain a problem.
Different infrastructural work has been carried out on an annual basis in the Bolnisi Municipality over the last ten years. Two of the most problematic fields for the region are internal roads and a poor water supply system. The gasification process is currently underway in the Bolnisi Municipality. The exact end date for the process is, however, unknown. Revenue received from RMG Gold comprises a crucial part of the municipality’s budget. Nevertheless, the issues of higher financial independence, decentralisation, efficient spending and the implementation of regional projects remain a problem for Bolnisi just like for any other region of Georgia. This is exactly the context of the statement made by Darejan Chkhetiani. Therefore, it is impossible to evaluate the MP’s statement using the true/false gradation. FactCheck refrains from giving a verdict concerning Ms Chkhetiani’s statement.