2014 წლის 29 ნოემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი საერთაშორისო საინვესტიციო ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა.
მან დელეგატებს საქართველოს ეკონომიკური პოტენციალი გააცნო. ფორუმის ფარგლებში ირაკლი ღარიბაშვილმა სხვადასხვა ეკონომიკური და ინფრასტრუქტურული პროექტის შესახებ ისაუბრა. ის საქართველოს სატრანსპორტო პოტენციალსაც შეეხო და აღნიშნა, რომ საქართველოს პორტებზე მოთხოვნა საგრძნობლად გაიზარდა, კერძოდ, კონტეინერების გადაზიდვამ 2014 წლის პირველ 8 თვეში, გასული წლის ამავე პერიოდთან შედარებით, 18%-ით მოიმატა.
ფაქტ-მეტრი ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ვებგვერდზე 2010-2014 წლებში ტრანსპორტის გადაზიდვების შედეგად მიღებული შემოსავლის სტატისტიკური მაჩვენებლებია მოცემული.
როგორც სტატისტიკური მონაცემებიდან ჩანს, 2010 წლის შემდეგ საქართველოს საზღვაო ნავსადგურებში გადამუშავებული კონტეინერების რიცხვი იზრდება. 2010 წელთან შედარებით, 2011 წლის 10 თვეში 32%-ით მეტი, ხოლო 2012 წლის 10 თვეში კი, წინა წელთან შედარებით, 20%-ით მეტი კონტეინერი გადამუშავდა. 2013 წელს გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობა კვლავ გაიზარდა, თუმცა, ზრდის ტემპი შემცირდა. 2012 წელთან შედარებით მხოლოდ 11%-ით მეტი კონტეინერის გადაზიდვა მოხდა. 2014 წლის პირველ 10 თვეში, გასული წლის ამავე მონაცემთან შედარებით, კონტეინერების გადაზიდვა საქართველოს პორტებში დაახლოებით 11%-ით გაიზარდა. შესაბამისად, 2011 წლის შემდეგ საქართველოს საზღვაო ნავსადგურებში გადამუშავებული კონტეინერების მოცულობა იზრდება, თუმცა ზრდის ტემპი შემცირდა.
ეკონომიკის სამინისტროს მონაცემებით (იხ. გრაფიკი 2), ბოლო 4 წლის განმავლობაში ფოთის პორტის მიერ გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობა ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. 2014 წელს, გასულ წელთან შედარებით, დაახლოებით 17%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. რაც შეეხება ბათუმის პორტში გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობას, ეს მონაცემი გასულ წელთან შედარებით, დაახლოებით 19%-ითაა შემცირებული.
გრაფიკი 2: image002
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ვებგვერდზე საზღვაო ნავსადგურებსა და ტერმინალებში გადამუშავებული ტვირთებისა და გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობაცაა მოცემული.
გრაფიკი 3: image003
გასული წლის 10 თვის მონაცემთან შედარებით, 2014 წლის ამავე პერიოდში, საზღვაო ნავსადგურებსა და ტერმინალებში გადატვირთული ტვირთების რაოდენობა 5%-ით შემცირდა. აღსანიშნავია, რომ 2010 წლის შემდეგ გადამუშავებული ტვირთების ჯამური რაოდენობა მცირდება. აღნიშნული ტენდენცია არც 2014 წელს შეცვლილა. რაც შეეხება გადაყვანილი ადამიანების რაოდენობას, გასულ წელთან შედარებით ეს მონაცემი 3%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი 4: image004
მიუხედავად იმისა, რომ საზღვაო ნავსადგურებში გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობა გაზრდილია, საქართველოს სატრანსპორტო დარგების მიერ საერთო ჯამში გადაზიდული ტვირთების რაოდენობა 2012 წლის შემდეგ შემცირდა (იხ გრაფიკი 5).
გრაფიკი 5: image005
ვინაიდან ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ვებგვერდზე 10 თვის მონაცემებია ხელმისაწვდომი და არა 8 თვის, პრემიერის განცხადება სწორედ ამ მონაცემებზე დაყრდნობით შევაფასეთ. ირაკლი ღარიბაშვილი მართალია, როდესაც საზღვაო ნავსადგურებში გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობის ზრდაზე საუბრობს, თუმცა 2014 წლის პირველ 10 თვეში გასული წლის ამავე მონაკვეთთან შედარებით, კონტეინერების გადამუშავება 11%-ით და არა 18%-ით გაიზარდა. ამასთან, შემცირდა გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობის ზრდის ტემპიც.
აღსანიშნავია, რომ 2010-დან 2012 წლის ჩათვლით გადაზიდული ტვირთების ჯამური რაოდენობა იზრდებოდა, თუმცა ბოლო 2  წლის განმავლობაში ეს მონაცემები შემცირდა. 2012 წელთან შედარებით, 2013 წელს ეს ციფრი 4%-ით, ხოლო 2014 წლის პირველ ათ თვეში, გასული წლის ამავე მაჩვენებლებთან შედარებით, გადაზიდული ტვირთების ჯამური რაოდენობა თითქმის 3%-ით შემცირდა. აღსანიშნავია, რომ მხოლოდ გადამუშავებული კონტეინერების რაოდენობრივი ზრდა სატრანსპორტო სექტორის სრულ ტენდენციებს არ განსაზღვრავს. მასთან ერთად, ასევე მნიშვნელოვანია გადაზიდული ტვირთების რაოდენობა და გრძელვადიან პერიოდში პროცენტული ზრდის მაჩვენებელი. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მონაცემებით, გასულ წელთან შედარებით, ქვეყანაში უფრო ნაკლები ტვირთია გადამუშავებული.

On 29 November 2014, Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, gave a speech at the International Investment Forum and introduced Georgia’s economic potential to the delegates. Mr Gharibashvili spoke about various economic and infrastructural projects in the framework of the Forum. He noted Georgia’s transport potential as well and highlighted that the demand on Georgia’s ports has significantly increased. More precisely, container transportation increased by 18% in the first eight months of 2014 as compared to the same period of the last year.
FactCheck took interest in the accuracy of Mr Gharibashvili’s statement and verified it.
The website of the Ministry of Economy and Sustainable Development pictures the statistical data of the revenue received from transportation in 2010-2014.
Graph 1: Containers Processed at Seaports (Gross)
As the statistical data show, the number of the containers processed at Georgia’s seaports has been increasing since 2010. In the first ten months of 2011, 32% more containers were processed as compared to 2010. In the first ten months of 2012, 20% more containers were processed as compared to the previous year. The number of containers processed increased in 2013 as well, although the increase rate decreased and amounted to a modest 11%. In 2014, there was an 11% increase as well. The number of containers processed at Georgian seaports has been increasing since 2011; nevertheless, the increase rate went down.
According to the data of the Ministry of Economy and Sustainable Development (Graph 2), the number of containers processed in the last four years at the Poti seaport has been increasing. An approximately 17% increase was recorded in 2014 as compared to the last year. As for the number of containers processed at the Batumi seaport, it shrank by 19% as compared to the last year.
Graph 2: Containers Processed at Seaports
The website of the Ministry of Economy and Sustainable Development also shows the number of processed cargo and transported passengers.
Graph 3: Processed Cargo and Transported Passengers (Gross)
The amount of cargo transported at seaports and terminals in the first ten months of 2014 decreased by 5% as compared to the same period of the last year. It is noteworthy that the gross number of processed cargo has been decreasing from 2010. The trend did not change in 2014 as well. As for the number of passengers transported, it increased by 3% as compared to the last year.
Graph 4: Passengers Transported by Transport Sector (Gross)
Even though the number of containers processed at seaports has increased, the total number of cargo transported by Georgia’s transport sector has been decreasing since 2012 (Graph 5).
Graph 5: Cargo Transported by Transport Sector (Gross)
As there are only ten-month (not eight-month) data available on the website of the Ministry of Economy and Sustainable Development, we verified the Prime Minister’s statement based upon this data alone. Mr Gharibashvili is correct whilst speaking about the increase in the number of containers processed at Georgia’s seaports. Nevertheless, the rate of processing the containers increased by 11% in the first ten months of 2014 as compared to the same period of the last year and not by 18% as the Prime Minister noted. Moreover, the increase rate of processing the containers has decreased as well.
It is noteworthy that the total number of cargo transported in the period of 2010-2012 was increasing, although the number has been shrinking for the last two years. The number decreased by 4% in 2013 and by nearly 3% in the first ten months of 2014 as compared to the same period of the last year. Remarkably, only a numerical increase in the number of processed containers does not define the full trend of the transport sector. The number of the cargo transported and the long-term percent increase are equally important. According to the data of the Ministry of Economy and Sustainable Development, less cargo was processed in the country this year as compared to the last year.
FactCheck concludes that Mr Gharibashvili’s statement is HALF TRUE.
“The demand on Georgia’s ports has increased… Container transportation has increased significantly in recent years.”