გიორგი კაკაურიძის განცხადებით, თამბაქოზე აქციზის ყოველწლიურ ზრდას ევროკავშირთან გაფორმებული ასოცირების ხელშეკრულება და თამბაქოს კონტროლის სახელმწიფო სტრატეგია ითვალისწინებს
2014 წლის 28 ნოემბერს, ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კაკაურიძემ პარლამენტს საგადასახადო კოდექსში შესატანი ცვლილებების პაკეტი წარუდგინა. მან თამბაქოს აქციზის ღირებულების შესახებაც ისაუბრა. მისი განმარტებით, აქციზის გადასახადის გაძვირება ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებითა და თამბაქოს კონტროლის სახელმწიფო სტრატეგიითაა განპირობებული.
ფაქტ-მეტრი გიორგი კაკაურიძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
2015 წლის 1 იანვრიდან თამბაქოზე აქციზის გადასახადი ძვირდება. საქართველოს საგადასახადო კოდექსის მიხედვით, 2013 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ, თამბაქოს აქციზის გადასახადი კიდევ ერთხელ გაიზარდა. აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს, ერთ კოლოფ (20 ღერი) ადგილობრივი წარმოების და იმპორტირებულ ფილტრიან სიგარეტზე აქციზი 60 თეთრიდან 75 თეთრამდე, ხოლო უფილტრო სიგარეტზე 15 თეთრიდან 20 თეთრამდე გაიზარდა. აქციზის გაზრდის შედეგად სიგარეტზე ფასებმა მოიმატა.
საქართველოს მთავრობის ინიციატივით, ფინანსთა სამინისტრომ საკანონმდებლო ინიციატივა მოამზადა, რომლის მიხედვითაც, ერთ კოლოფ ფილტრიან სიგარეტზე აქციზის გადასახადი 15 თეთრით, ხოლო უფილტრო სიგარეტზე 5 თეთრით იზრდება. გარდა ამისა, კანონპროექტით, 2015 წლის 1 ივლისიდან ე.წ. „შერეული სისტემა“ შემოდის. აღნიშნული მექანიზმის მიხედვით, ფილტრიანი და უფილტრო სიგარეტებისთვის (20 ღერი) აქციზის განაკვეთი საქართველოს საგადასახადო კოდექსით განსაზღვრული აქციზის განაკვეთის და ამ საქონლის საცალო სარეალიზაციო ფასის 5%-ის ჯამი იქნება.
2013 წლის 30 ივნისს საქართველოს მთავრობამ თამბაქოს კონტროლის სახელმწიფო სტრატეგია დაამტკიცა. სტრატეგიის მთავარი მიზანი ქვეყანაში თამბაქოს მოხმარების შემცირებაა. სტრატეგიის წინასიტყვაობაში ვკითხულობთ: „ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის თამბაქოს კონტროლის ჩარჩო-კონვენციის რატიფიცირებით, საქართველომ, მსოფლიოს სხვა 178 ქვეყანასთან ერთად, აიღო ვალდებულება ქვეყანაში თამბაქოს კონტროლის კუთხით სრულფასოვანი ღონისძიებების გატარებაზე. ამით, საქართველომ ნათლად მიანიშნა, რომ თამბაქოს კონტროლი ქვეყნის ერთ-ერთი პრიორიტეტია, თუმცა დღემდე ამ ვალდებულებებიდან მხოლოდ ძალიან მცირე ნაწილი იქნა დანერგილი“. ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის თამბაქოს კონტროლის ჩარჩო-კონვენციის მეექვსე თავში თამბაქოს საფასურის გაზრდაზე მართლაც არის საუბარი, თუმცა რა ოდენობით გაზრდიან კონვენციის ხელმომწერი სახელმწიფოები აქციზის გადასახადს, დაკონკრეტებული არაა.
თამბაქოს კონტროლის სტრატეგიის (გვ. 20) მიხედვით, თამბაქოზე მოთხოვნის შესამცირებელ ერთ-ერთ ღონისძიებად გადასახადების თანდათანობით გაზრდაა წარმოდგენილი, თუმცა ქვეყნის ინტერესებისა და საერთაშორისო კონვენციების გათვალისწინებით. საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 29 ნოემბრის 304–ე დადგენილებით, 2013-2018 წლებში განსახორციელებელი ცვლილებების პაკეტით, თამბაქოზე მოთხოვნის შესამცირებლად, სხვა ღონისძიებებთან ერთად, თამბაქოზე აქციზის გადასახადის გაზრდაც განისაზღვრა.
ფაქტ-მეტრმა ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების კუთხით არსებული ვალდებულებებიც გადაამოწმა.
თამბაქოს აქციზის ტარიფის შესახებ, ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებაშიც არის საუბარი. კერძოდ, შეთანხმების 283-ე მუხლში ვკითხულობთ: „მხარეები გააძლიერებენ თავიანთ თანამშრომლობას და განახორციელებენ პოლიტიკის ჰარმონიზაციას აქციზურ საქონელთან დაკავშირებული თაღლითობისა და კონტრაბანდის წინააღმდეგ. ეს თანამშრომლობა მოიცავს თამბაქოს პროდუქციაზე აქციზის ტარიფების ეტაპობრივ დაახლოებას, რეგიონულ კონტექსტში შესაძლებლობების გათვალისწინებით და თამბაქოს კონტროლის შესახებ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ჩარჩო–კონვენციის შესაბამისად. ამ მიზნით, მხარეები შეეცდებიან გააძლიერონ თავიანთი თანამშრომლობა რეგიონული კონტექსტის ფარგლებში“. ასევე, შეთანხმების 22-ე დანართში განმარტებულია, რა ვადებში და რომელი დირექტივები უნდა შეასრულოს საქართველომ. კერძოდ, 2011 წლის 21 ივნისის საბჭოს 2011/64/EU დირექტივა წარმოებული თამბაქოს აქციზის გადასახადის სტრუქტურისა და განაკვეთების შესახებ. ამ დირექტივის დებულებები უნდა შესრულდეს წინამდებარე შეთანხმების ძალაში შესვლიდან ხუთი წლის ვადაში, გარდა შემდეგი მუხლებისა: 7 (2), 8, 9, 10, 11, 12, 14 (1), 14 (2), 14 (4), 18 და 19. 2011 წლის 21 ივნისს ევროკავშირის საბჭომ მიიღო დირექტივა წარმოებული თამბაქოს აქციზის სტრუქტურისა და ოდენობის შესახებ. დირექტივით, თამბაქოს სახეობების დაბეგვრის ზოგადი პრინციპები შემუშავდა. კერძოდ, მინიმალური სააქციზო გადასახადი ერთი კოლოფი სიგარეტის შეწონილი საშუალო ფასის 57%-ს შეადგენს. გარდა ამისა, დირექტივა აქციზის მინიმალურ ოდენობას ითვალისწინებს (64 ევრო 1000 სიგარეტზე). ტექსტის მეშვიდე მუხლის პირველი ქვეთავის მიხედვით, ევროკავშირში წარმოებული და მესამე ქვეყნებიდან იმპორტირებული სიგარეტები პროდუქციის ღირებულების პროპორციულ სააქციზო გადასახადს (ad valorem) ექვემდებარებაის მაქსიმალური კომერციული ფასის მიხედვით გამოითვლება, რომელიც საბაჟო გადასახადს და ერთეული პროდუქტის მიხედვით დათვლილ სპეციალურ სააქციზო გადასახადს მოიცავს. ამავე მუხლის მესამე ქვეთავში კი ვკითხულობთ, რომ სტრუქტურების ჰარმონიზაციის საბოლოო დონეზე, ყველა წევრ სახელმწიფოში შეფარდება, ერთის მხრივ სპეციალურ სააქციზო გადასახადს, მეორე მხრივ კი, ad valorem სააქციზო გადასახადსა და მიმოქცევის გადასახადს შორის უნდა გათანაბრდეს იმგვარად, რომ საბაზრო ფასების დიაპაზონი სამართლიანად ასახავდეს მწარმოებლების მიწოდების ფასს. ასევე, მეოთხე ქვეთავის მიხედვით, აუცილებლობის შემთხვევაში ევროკავშირი წევრ ქვეყანას უფლებას აძლევს მინიმალური სააქციზო გადასახადი დააწესოს. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის საბჭოს მიერ შემუშავებული დირექტივების მეათე თავში საუბარია იმ წევრი ქვეყნების შესახებ, რომელთა შიდა ბაზრის თავისებურებების გამო გამონაკლისი დაუშვეს და 2017 წლის 31 დეკემბრამდე ახალ რეგულაციებზე ეტაპობრივად გადასვლის საშუალება მისცეს.
ფაქტ-მეტრმა საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში თამბაქოს აქციზის ფასებიც გადაამოწმა. შედარებისთვის, სომხეთში თამბაქოს აქციზის გადასახადი იმპორტირებულ ფილტრიან 1000 ღერ სიგარეტზე 34 ლარია, ხოლო ადგილობრივი წარმოების იმავე რაოდენობის სიგარეტზე კი - 29 ლარი. რუსეთში 2015 წლიდან 1000 ღერ ფილტრიან სიგარეტზე გადასახადი დაახლოებით 37 ლარი იქნება, თურქეთში 1000 ღერ სიგარეტზე გადასახადი 109 ლარს შეადგენს, ხოლო აზერბაიჯანის საგადასახადო კოდექსის მიხედვით, ყველა სახეობის თამბაქო მისი საშუალო ღირებულების 12,5%–ით იბეგრება. საქართველო ამ დროისათვის რეგიონში აქციზის ყველაზე დაბალი გადასახადით არ გამოირჩევა, რადგან 1000 ღერი ფილტრიან სიგარეტზე გადასახადი 37,5 ლარია, 2015 წლის 1 იანვრიდან ეს მაჩვენებელი 45 ლარამდე გაიზრდება, ხოლო 1 ივლისიდან ე.წ. „შერეული სისტემის“ ამოქმედება თამბაქოს აქციზისა და შესაბამისად სიგარეტის ფასის კიდევ უფრო მეტად გაზრდას გამოიწვევს.
როგორც ვხედავთ, თამბაქოს აქციზის გადასახადის ცვლილების გამო მეზობელ ქვეყნებთან შედარებით (გარდა თურქეთისა), საქართველოში თამბაქოს ფასი მნიშვნელოვნად გაიზრდება, რაც ქვეყანაში კონტრაბანდული სიგარეტის მოხვედრის რისკებს ზრდის.
ფაქტ–მეტრის კვლევის შედეგად გაირკვა, რომ ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის თამბაქოს კონტროლის ჩარჩო-კონვენცია და საქართველოს მთავრობის თამბაქოს კონტროლის 5 წლიანი სტრატეგია მართლაც ითვალისწინებს თამბაქოს აქციზის გადასახადის ზრდას, თუმცა აქციზის გადასახადის ყოველწლიურ ზრდას არცერთ დოკუმენტი არ ითვალისწინებს. ასოცირების ხელშეკრულებაში საუბარია თამბაქოს აქციზის სტრუქტურისა და განაკვეთის წესის ეტაპობრივი, ხელშეკრულების ძალაში შესვლიდან 5 წლიან პერიოდში დაახლოების შესახებ და არა ყოველწლიურად თამბაქოს აქციზის გადასახადის გაზრდის შესახებ, როგორც ამას მინისტრის მოადგილე აღნიშნავს.
აღსანიშნავია, რომ ის დირექტივები, რომლებიც აქციზის გადასახადის ოდენობის ზრდას ეხება, საქართველოსთვის ამ ეტაპზე სავალდებულო არაა. ევროკავშირი საქართველოსგან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების მყისიერად შესრულებას არ მოითხოვს. სწორედ ამიტომ, ის კანონმდებლობის დაახლოებისათვის 5 წლიან ვადას გამოჰყოფს, ხოლო აქციზის გადასახადთან დაკავშირებით კი, სპეციალური გეგმის შემუშავებას ითვალისწინებს. შესაბამისად, 2015 წლის 1 იანვრიდან და 1 ივლისიდან თამბაქოს აქციზზე გადასახადის გაზრდა ევროკავშირის მოთხოვნას არ წარმოადგენს.
სტატიაში მოყვანილი ფაქტების საფუძველზე, ფაქტ–მეტრი ასკვნის, რომ გიორგი კაკაურიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

On 28 November 2014, Deputy Minister of Finance of Georgia, Giorgi Kakauridze, presented the Parliament with an amendment bill to the Tax Code of Georgia. He also elaborated upon the amount of excise tax on tobacco. According to him, the yearly increase of the excise tax on tobacco is due to the Association Agreement between Georgia and the EU and the State Strategy on Tobacco Control.
FactCheck took interest in Mr Kakauridze’s statement and verified its accuracy.
The excise tax on tobacco is to be increased from 1 January 2015. According to the Tax Code of Georgia, the excise tax on tobacco has increased once since 1 September 2013. It should be noted that the excise tax on one package of imported filtered cigarettes (20 cigarettes in each) increased from 60 tetri to 75 tetri in 2013 whilst the tax on non-filtered cigarettes increased from 15 tetri to 20 tetri. The overall price of cigarettes also increased due to the growth of the excise tax.
With the initiative of the Government of Georgia, the Ministry of Finance of Georgia prepared a bill according to which the excise tax on one package of filtered cigarettes will be increased by 15 tetri and by five tetri on non-filtered cigarettes. In addition, according to the bill, the so-called mixed system will be enacted from 1 July 2015. According to this new mechanism, the excise duty on one package of filtered or non-filtered cigarettes (20 cigarettes in each) will be the sum of the excise tax as determined by the Tax Code of Georgia and 5% of the retail price.
On 30 June 2013, the Government of Georgia ratified the State Strategy on Tobacco Control. The main aim of the Strategy is to reduce the overall level of consumption of tobacco in the country. The foreword of the Strategy says: “By ratifying the framework convention on tobacco control of the World Health Organisation, Georgia, along with 178 other countries, committed itself to implementing various steps for tobacco control. With this, Georgia indicated that tobacco control is one of the priorities of the country. However, only a small portion of our commitments have been implemented in reality.” Article Six of the Framework Convention on Tobacco Control of the World Health Organisation does indeed talk about increasing the prices of tobacco; however, the exact number of the price increase for the signatories is not specified.
According to the State Strategy on Tobacco Control, one of the measures for reducing demand on tobacco is to gradually increase the price; however, international conventions and the interests of the country must be taken into account during the process. According to the 29 November 2013 Directive No. 304 of the Government of Georgia, the 2013-2018 changes package, aiming to decrease the consumption of tobacco, includes, among other things, the increase of excise tax on tobacco.
FactCheck also looked into the commitments of Georgia in terms of the Association Agreement with the European Union.
The Association Agreement with the European Union also refers to the issue of excise tax on tobacco. Article 283 of the Agreement states: “The parties of the agreement shall strengthen their cooperation and harmonise their policies in order to avoid fraud and contraband connected with the excise goods. The aforementioned cooperation includes the gradual harmonisation of excise tariffs on tobacco, taking into account the possibilities in the regional context and based upon the Framework Convention on Tobacco Control of the World Health Organisation. In order to reach this goal, the parties of the agreement shall try to strengthen their cooperation in the regional context.” Annex No. 22 of the Agreement also determines which directives and in what time they must be fulfilled by Georgia. One of the directives is the 21 June 2011 Directive No. 2011/64/EU of the Council of the European Union on the Structure, Rate and Amount of the Excise Tax on Produced Tobacco. The regulations of the aforementioned Directive must be fulfilled within five years from the enactment of the Association Agreement, with the exception of the following Articles: 7 (2), 8, 9, 10, 11, 12, 14 (1), 14 (2), 14 (4), 18 and 19.
On 21 June 2011, the Council of the European Union adopted a Directive on the Structure, Rate and Amount of the Excise Tax on Produced Tobacco. The Directive created the general principles of taxation for different types of tobacco. Specifically, the minimum excise tax on one package of tobacco constitutes 57% of its average price. In addition, the Directive sets a minimum amount of excise tax (EUR 64 per 1,000 cigarettes).
According to Section One of Article 7 of the text, cigarettes produced in the EU or imported from the third countries are subject to excise tax proportional to their price (ad valorem). It is calculated based upon the maximum commercial price which includes the customs duty and a special excise tax calculated for each unit of the product.
Section Three of the same Article also states that on the final level of structure harmonisation, the ratio of the special excise tax to ad valorem excise tax and the circulation tax in each member state must be equalised in the manner that the range of the market prices adequately reflects the delivery price of the manufacturer. In addition, according to Section Four, the European Union allows the member state, in the case of absolute necessity, to impose a minimal excise tax.
It should be noted that Chapter Ten of the Directives, adopted by the Council of the European Union, also talks about certain member states which were allowed, due to internal market necessities, to gradually enact new regulations by 31 December 2017.
FactCheck also looked into the excise taxes of the neighbouring states of Georgia. For comparison, the excise tax on 1,000 imported filtered cigarettes is GEL 34 in Armenia whilst the tax on the same amount of cigarettes of local production is GEL 29. The excise tax on 1,000 imported filtered cigarettes in Russia will reach GEL 37 from 2015. The excise tax on 1,000 cigarettes is GEL 109 whilst according to the Tax Code of Azerbaijan, all types of tobacco are subject to taxation by 12.5% of their average price. At this point, Georgia has the lowest excise tax on tobacco, amounting to GEL 37.5 per 1,000 cigarettes. This amount will increase to GEL 45 from 1 January 2015 whilst from 1 July, after the so-called mixed system is enacted, this will cause a further growth of the excise tax on tobacco and hence of the overall price.
As we can see, given the growth of the excise tax on tobacco, the price of tobacco will be increased significantly as compared to the neighbouring countries (except Turkey) which raises the risk of smuggling.
FactCheck’s study found that the Framework Convention on Tobacco Control of the World Health Organisation and the five-year Strategy of the Government of Georgia on Tobacco Control do indeed include the growth of the excise tax on tobacco; however, none of the aforementioned documents call for the increase of the excise tax every year. The Association Agreement with the European Union provides for the gradual harmonisation of the structure and rate of the excise tax on tobacco, in the five-year period, following the enactment of the Agreement. It does not call for the annual growth of the excise tax as stated by the Deputy Minister.
It should be noted that the Directives concerning the growth of the excise tax on tobacco are not obligatory for Georgia at this stage. The European Union does not demand an instant fulfilment of the obligations provided for by the Association Agreement. For these purposes, the EU gives Georgia five years and calls for the creation of a special plan for the excise tax. Hence, the growth of the excise tax on tobacco from 1 January 2015 and 1 July 2015 is not a demand of the European Union.
Based upon the aforementioned facts, FactCheck concludes that Giorgi Kakauridze’s statement is MOSTLY FALSE.