„ნოემბრის მონაცემით, აგროდაზღვევის პროექტში 15 000-ზე მეტი ბენეფიციარია ჩართული და 150 მილიონ ლარზე მეტი რისკია დაზღვეული“
2014 წლის 14 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტის პლენარული სხდომა გაიმართა, სადაც ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტი წარადგინა. სოფლის მეურნეობაში განსახორციელებელ პროექტებზე საუბრისას, მან განაცხადა: „გაგრძელდება აგროდაზღვევის ღონისძიებების დაფინანსება. პირველი ნოემბრის მდგომარეობით, პროექტში ჩართულია 15 000-ზე მეტი ბენეფიციარი და დღეისთვის დაზღვეულია 150 მილიონ ლარზე მეტი რისკი“.
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა და აგროდაზღვევის პროექტს გაეცნო.
2014 წლის პირველი სექტემბრიდან აგროდაზღვევის პროექტი
ამოქმედდა. ეს არის საპილოტე პროგრამა, რომელიც ერთი წლის განმავლობაში გაგრძელდება. მისი მიზანი სოფლის მეურნეობაში დაზღვევის სისტემის აქტიურად გამოყენებაა. პროექტის კოორდინატორი სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოა.
მთავრობის #1462 განკარგულებამ
აგროდაზღვევის მიზნით განსახორციელებელი ღონისძიებები და ბიუჯეტი განსაზღვრა. პროექტის ბიუჯეტი 5 მილიონი ლარია. აგროდაზღვევის პირობები შემდეგნაირია: სადაზღვევო პაკეტის ღირებულების 70%-დან 90%-მდე, ზოგიერთ შემთხვევაში კი 95%-მდე, სახელმწიფო გადაიხდის, ხოლო ფერმერებს, მომხმარებელს, ან დამზღვევს ექნება შესაძლებლობა 0.5%-დან, გარკვეული შკალების მიხედვით, დაზღვევის პროცენტი გადაიხადოს. პაკეტის ღირებულების სუბსიდირებისას, სახელმწიფო, ფიზიკური პირის შემთხვევაში, მაქსიმუმ 30 000 ლარს აანაზღაურებს, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის შემთხვევაში კი - 50 000 ლარს. პროექტის ფარგლებში ყველა სასოფლო-სამეურნეო კულტურის დაზღვევა მოხდება. დაზღვევა შეეხება ისეთი სტიქიებისგან დაცვას, როგორიცაა სეტყვა, ჭარბი ნალექი, ქარიშხალი და საშემოდგომო ყინვა. პროექტის ფარგლებში მხოლოდ ისეთ ნაკვეთებს დააზღვევენ, რომლებზეც საკადასტრო კოდი და/ან აზომვითი ნახაზი და/ან GPS კოორდინატია წარდგენილი. აღსანიშნავია, რომ დაზღვევა არ შეეხება გვალვით მიყენებულ ზიანს.
აგროდაზღვევის პროექტში მონაწილეობის სურვილი საქართველოში ლიცენზირებულმა სადაზღვევო კომპანიებმა გამოთქვეს. პირველ სექტემბერს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოსა და სადაზღვევო კომპანიებს: „ჯიპიაი ჰოლდინგს,“ „ალდაგს,“ „აისი ჯგუფს,“ „ირაოს“ და „ქართუს“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
სადაზღვევო კომპანიები ვალდებულებას იღებენ, რომ პროექტში მონაწილე ფერმერებს აგროდაზღვევის ხელშეკრულება გაუფორმონ. დამზღვევი ვალდებულია სადაზღვევო პოლისით გათვალისწინებული სადაზღვევო პრემიის ნაწილი სადაზღვევო პოლისის გაცემისთანავე გადაიხადოს. სადაზღვევო პრემიის დარჩენილი ნაწილის გადახდას სააგენტო უზრუნველყოფს.
აგროდაზღვევის პროექტის მიმდინარეობის შესახებ ინფორმაცია ფაქტ-მეტრმა სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს სთხოვა. მათ მიერ მოწოდებული მონაცემების თანახმად, აგროდაზღვევის პროექტის ფარგლებში, 17 ნოემბრისთვის, ჯამში 15 423 ჰა მიწის ნაკვეთია დაზღვეული, დაზღვეული ბენეფიციარების რაოდენობა კი 16 500-მდეა. სადაზღვევო ლიმიტი 150 მილიონამდე ლარს შეადგენს, ანუ 150 მილიონ ლარზე მეტი რისკია დაზღვეული. სააგენტოს ინფორმაციით, ფერმერებმა მოსავლის დაზღვევის მიზნით სადაზღვევო კომპანიებთან აქტიურად ითანამშრომლეს. საპილოტე პროექტისთვის გამოყოფილი სახელმწიფო სუბსიიდიის თანხა 5 მილიონი ლარი უკვე ათვისებულია. შესაბამისად, პროექტის ბიუჯეტი გაიზარდა და სახელმწიფო სუბსიდირების თანხამ უკვე 11 101 329 ლარი შეადგინა. პროექტი მომავალ წელსაც გაგრძელდება.
ჩვენ აგროდაზღვევის პროექტის შესახებ კომენტარი არასამთავრობო ორგანიზაციის „სადაზღვევო ინსტიტუტის“ ხელმძღვანელს – გიორგი გიგოლაშვილს ვთხოვეთ. მისი განცხადებით: „არც ერთ ძლიერ სახელმწიფოში აგრორისკების დაზღვევის დარგი სახელმწიფოს ჩარევის გარეშე არ განვითარებულა. სახელმწიფო სადაზღვევო კომპანიებთან ერთად ინაწილებს აგრორისკებს. დღეის მდგომარეობით, აგროსექტორში სადაზღვევო ბაზარი თითქმის აუთვისებელია, ამ სეგმენტში სადაზღვევო კომპანიების აქტივობა დაბალია, რადგან  კომპანიები მოგებაზე ვერ გადიან. 2013 წლის მონაცემით, ქონების დაზღვევის სეგმენტში აგროდაზღვევაზე დაახლოებით 1% მოდიოდა, ეს ძალიან დაბალი წილია. რამდენად წარმატებული იქნება აგროდაზღვევის  პროექტი, ამაზე საუბარი ერთი წლის შემდეგ იქნება შესაძლებელი, იმის მიხედვით, მეწარმეები და სადაზღვევო კომპანიები ამ პროექტით რა სარგებელს ნახავენ“.
წლის 1 სექტემბრიდან აგროდაზღვევის საპილოტე პროექტი ამოქმედდა. ამ პროექტის ფარგლებში ფერმერებს მოსავლის სტიქიისგან დაზღვევა შეუძლიათ. სადაზღვევო პაკეტის ღირებულების 70%-დან 95%-მდე სუბსიდირებას სახელმწიფო ახდენს. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს ინფორმაციით, 17 ნოემბრის მონაცემებით, ჯამში 15 423 ჰა მიწის ნაკვეთია დაზღვეული, დაზღვეული ბენეფიციარების რაოდენობა 16 500-მდეა, ხოლო სახელმწიფო სუბსიდიამ 11.101.329 ლარი შეადგინა. პროექტის ბიუჯეტი 5 მილიონი ლარი იყო, მაგრამ ფერმერთა მზარდი დაინტერესების გამო პროექტის ბიუჯეტი გაიზარდა.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე ნოდარ ხადურის განცხადება: „პირველი ნოემბრის მონაცემით, აგროდაზღვევის პროექტში 15 000-ზე მეტი ბენეფიციარია ჩართული და 150 მილიონ ლარზე მეტი რისკია დაზღვეული,“ არის სიმართლე.

A plenary session of the Parliament of Georgia was held on 14 November 2014 where the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, presented the 2014 State Budget project. Whilst speaking about the planned projects in the field of agriculture, the Minister stated: “The Agro Insurance project’s funding will continue. A total of 15,000 beneficiaries are involved in the Agro Insurance project as of 1 November 2014 and the total value of the insured risks equals GEL 150 million.”
FactCheck took interest in this statement and looked into the Agro Insurance project.
The Agro Insurance project was enacted from 1 September 2014. This is a pilot project, planned to operate for one year. The project aims to actively include the insurance system in the field of agriculture. The Agricultural Projects Management Agency is in charge of the project’s coordination.
Directive No. 1462 of the Government of Georgia determined the actions and budget necessary to implement the Agro Insurance project. The overall budget of the project equals GEL 5 million. The conditions of insurance are as follows: a total of 70%-90% or, in some cases, even 95% of the insurance package will be covered by the state whilst the farmer, user or any other person using the insurance will pay, according to certain scales, over 0,5% of the insurance. Whilst subsidising the insurance package, the state covers a maximum amount of GEL 30,000 in the case of an individual whilst covering GEL 50,000 in the case of agricultural cooperatives. All sorts of agricultural products will be insured by the project. This includes insurance from natural disasters such as hailstorms, excessive precipitation, storms and autumn frost. The project only insures the plots of land which have cadastral codes, maps and/or GPS coordinates. It should be noted that the insurance does not cover damage caused by droughts.
Insurance companies licensed in Georgia expressed their wish to participate in the Agro Insurance project. On 1 September 2014, a memorandum of cooperation was signed between the Agricultural Projects Management Agency and the following insurance companies: GPI Holding, Aldagi, IC Group, Irao and Cartu. The insurance companies agreed to sign contracts with farmers taking part in the insurance project. The insurer is obligated to pay a part of the insurance bonus upon the issuance of the insurance policy. The rest of the insurance bonus will be paid by the Agency.
FactCheck requested information about the Agro Insurance project from the Agricultural Projects Management Agency. According to their data, a total of 15,423 hectares of land has been insured in terms of the project as of 17 November 2014 whilst the number of the beneficiaries is about 16,500. The insurance limit amounts to GEL 150 million which means that the total value of the insured risks is about GEL 150 million. According to the Agency, farmers actively cooperated with the Agency in order to insure their harvest. The whole amount of GEL 5 million, allocated by the government for the project, has already been used up. Hence, the budget of the project has increased and amounted to GEL 11,101,329. The project will continue next year as well.
We asked Giorgi Gigolashvili, Head of the Insurance Institute, an NGO, to comment upon the Agro Insurance project. He stated: “The field of agricultural risks insurance has never been created in any developed countries without the interference of the state. The state shares the agricultural risks with the insurance companies. As of today, the insurance market in the field of agriculture is virtually unused and the activity of the insurance companies is very low because they cannot get income. According to the data of 2013, agricultural insurance constituted only 1% of the property insurance. This is a very low share. We will only be able to talk about the success of the Agro Insurance project after a year based upon the benefits the farmers and the insurance companies get.”
The Agro Insurance project was enacted as a pilot beginning on 1 September 2014. The project enables farmers to insure their harvest against natural disasters. The state subsidises from 70% to 95% of the insurance package. According to the data of the Agricultural Projects Management Agency, a total of 15,423 hectares of land has been insured in terms of the project as of 17 November 2014 whilst the number of the beneficiaries is about 16,500. State funding amounts to GEL 11,101,329. The initial budget of the project equalled GEL 5 million but given the growing interest of the farmers, it has been increased.
Based upon the aforementioned facts, Nodar Khaduri’s statement: “A total of 15,000 beneficiaries are involved in the Agro Insurance project as of 1 November 2014 and the total value of the insured risks equals GEL 150 million,” is TRUE.