მიმდინარე წელს, Doing Business-ის მიხედვით, საქართველომ მსოფლიო ქვეყნების რეიტინგში მერვედან მე-15 ადგილზე გადაინაცვლა. საქართველოს რეიტინგის გაუარესებასთან დაკავშირებით, გადაცემა „ბიზნესკონტაქტში“ გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა, რომ ქვეყნის რეიტინგის ვარდნა, ძირითადად, რეიტინგის გაანგარიშების მეთოდოლოგიის ცვლილების გამო მოხდა. „ახალი მეთოდოლოგიით, საქართველოს 2014 წლის რეიტინგი არის 14, 2015 წლის რეიტინგი კი 15. ამიტომ, ერთი საფეხურით გაუმჯობესებაზე [სავარაუდოდ, აქ მინისტრმა მექანიკური შეცდომა დაუშვა და გაუმჯობესების ნაცვლად გაუარესებას გულისხმობდა] გვაქვს საუბარი,“ – განაცხადა კვირიკაშვილმა.
Doing Dusiness მსოფლიო ბანკის კვლევაა, რომელიც 2004 წლიდან ტარდება და მსოფლიო ბანკის წევრ ქვეყნებში ბიზნეს გარემოს შეფასებას ისახავს მიზნად. Doing Business-ის კვლევა აფასებს 10 კომპონენტს, რომლებიც გავლენას ახდენს ბიზნესის საქმიანობაზე:
წყარო: http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/georgia
გადასახადების კომპონენტში რეიტინგის ცვლილება გადასახადების გადახდაზე საჭირო დროის 280 საათიდან 362 საათამდე გაზრდამ გამოიწვია, რაც მოგების დეკლარაციის ახალი ფორმის შემოღებასთანაა დაკავშირებული. 2013 წლის კვლევაში მოგების გადასახადის გადასახდელად დახარჯული დრო 109 საათი იყო, ხოლო მიმდინარე წელს, ის 191 საათამდე გაიზარდა.
დანარჩენ 4 კომპონენტში (ბიზნესის დაწყება, ელექტროენერგიის ხელმისაწვდომობა, კრედიტზე ხელმისაწვდომობა, საგარეო ვაჭრობა) მნიშვნელოვანი ცვლილება არ მომხდარა, ბიზნესის დაწყების მხრივ, პროცედურების დრო და რაოდენობა არ შეცვლილა, ხოლო ხარჯები პირიქით შემცირდა და ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის 3.4%-მდე დაეცა, ნაცვლად 3.8%-ისა. ელექტროენერგიის მიღების ხარჯები შემცირებულია და ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის 561.8%-ის ნაცვლად 503.8% ს შეადგენს. თუმცა, მიუხედავად შემცირებისა, აღნიშნული რიცხვი კვლავ მაღალ მაჩვენებლად ითვლება. ასევე, გაუმჯობესებულია კრედიტზე ხელმისაწვდომობის ინდექსები. ცვლილება არ მომხდარა საგარეო ვაჭრობის პროცედურებში.
მართალია ბიზნეს გარემოს გაუარესება არ მოხდა, თუმცა დამაფიქრებელია ის ფაქტი, რომ Doing Business-ის კვლევის თანახმად, ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ჩვენს ქვეყანაში ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესების კუთხით მნიშვნელოვანი რეფორმა არ გატარებულა. წინა წლებში, ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, რეფორმების რაოდენობა საკმაოდ მაღალი იყო (იხ. ცხრილი 3). ხოლო, 2007 წელს საქართველო საუკეთესო რეფორმატორი ქვეყნების ათეულში შევიდა. 2012 წელს საქართველოში გატარებულმა რეფორმებმა ბიზნეს გარემო ექვსი კომპონენტით გააუმჯობესა (საგარეო ვაჭრობა, კრედიტზე ხელმისაწვდომობა, გადასახადები, გადახდისუნარიანობის აღდგენა, ელექტრო ენერგიის ხელმისაწვდომობა, კონტრაქტის პირობების დაცვა). იმის გათვალისწინებით, რომ ცალკეულ მნიშვნელოვან კომპონენტებში საქართველოს რეიტინგი კვლავ დაბალია და გაუმჯობესებას საჭიროებს, წინააღმდეგ შემთხვევაში საქართველოს რეიტინგი შესაძლოა მომავალშიც გაუარესდეს.
2013 წელს საქართველო რეიტინგში მე-8 ადგილზე იმყოფებოდა, ხოლო ახალი მეთოდოლოგიით დაანგარიშებულ რეიტინგში 2013 წელს მე-14 ადგილზე გადავიდა. მიმდინარე წელს ჩამოთვლილი 10 კომპონენტიდან უმრავლესობა არ შეცვლილა ან მცირედით გაუმჯობესდა. ახალი მეთოდოლოგიით რეიტინგის დაანგარიშებისას ყურადღება არა მარტო ცალკეული კომპონენტების რეიტინგს, არამედ მათ რეიტინგებს შორის განსხვავებასაც ექცევა. საქართველოს დაბალი რეიტინგი ცალკეული კომპონენტების რეიტინგებს შორის მაღალი ვარიაციის გამოა გამოწვეული. შესაბამისად, მინისტრის განცხადება, რომ რეიტინგი მეთოდოლოგიის შეცვლის გამო დაეცა, სიმართლეს შეესაბამება.
მიმდინარე წელს, საქართველოს რეიტინგი Doing Business 2015-ის მიხედვით, ერთი პოზიციით გაუარესდა და მე-15 ადგილი დაიკავა. შეფასების კრიტერიუმის გამკაცრებამ ბიზნესგარემოს კომპონენტების რეიტინგის დაცემა გამოიწვია, უარყოფითად იმოქმედა გადასახადებზე დახარჯული საათების 280-დან 362 საათამდე ზრდამაც. ასევე Doing Business 2015-ის მიხედვით მიმდინარე წელს მნიშვნელოვანი რეფორმები არ განხორციელებულა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
- ბიზნესის დაწყების სიმარტივე;
- სამშენებლო ნებართვის აღება;
- ელექტროენერგიის ხელმისაწვდომობა;
- ქონების რეგისტრაცია;
- კრედიტის აღება;
- მცირე წილის მფლობელ ინვესტორთა დაცვა;
- გადასახადების გადახდა და მათი მოცულობა;
- საგარეო ვაჭრობის სიმარტივე;
- კონტრაქტის პირობების აღსრულება;
- გადახდისუნარიანობის აღდგენა.
- შეიცვალა რეიტინგის გაანგარიშების მეთოდი;
- 11 უდიდესი ეკონომიკისთვის დამატებით მოხდა მეორე ქალაქის გამოკვლევა.[1]
- კრედიტის ხელმისაწვდომობა;
- სამშენებლო ნებართვების აღება;
რეიტინგი |
Distance to Frontier[2] |
|||
| საქართველოს რეიტინგი |
79.61 |
79.46 |
| ბიზნესის დაწყება |
97,72 |
97,73 |
| სამშენებლო ნებართვების აღება |
91,43 |
91,44 |
| ელექტროენერგიის ხელმისაწვდომობა |
36 |
37 |
84,64 |
84,69 |
| ქონებისრეგისტრაცია |
99,87 |
99,88 |
| კრედიტზე ხელმისაწვდომობა |
85 |
| მცირე წილის მფლობელ ინვესტორთა დაცვა |
43 |
60,83 |
| გადასახადები |
22 |
38 |
86,99 |
82,76 |
| საგარეო ვაჭრობა |
31 |
33 |
84,08 |
84,02 |
| კონტრაქტის პირობების აღსრულება |
23 |
71,82 |
| გადახდისუნარიანობის აღდგენა |
130 |
122 |
33,68 |
36,48 |
გადასახადები |
გადახდებისრაოდენობაწელიწადში |
დრო |
გადასახადებისწილიმოგებაში |
| “Doing Business 2014” ძველი მეთოდოლოგია |
280 |
16.5 |
| “Doing Business 2014” ახალი მეთოდოლოგია |
| “Doing Business 2015” |
362 |
16.4 |
| რეიტინგი 2014 |
| რეიტინგი 2015 |
წლები |
რეფორმებისრაოდენობა |
[1] Doing Business თითოეულ ქვეყანაში იკვლევს ქალაქს, სადაც ყველაზე მეტი ბიზნეს ობიექტია განთავსებული, მიმდინარე წელს 11 უდიდესი ქვეყნისთვის დამატებით მოხდა ბიზნეს ობიექტების მიხედვით სიდიდით მეორე ქალაქების გამოკვლევაც.
[2] Distance to frontier (ზღვრამდე მანძილი) - გვიჩვენებს თუ რამდენად ახლოსაა ქვეყნის ეკონომიკა საუკეთესო მაჩვენებელთან. აღნიშნული მეთოდოლოგიით თითოეულ კომპონენტს ენიჭება ქულა და მათი დაჯამება ხდება. რაც უფრო მაღალია ქულა, მით უფრო ახლოსაა ქვეყანა საუკეთესო მაჩვენებელთან.

According to the Doing Business study, Georgia has moved from the 8th to the 15th position in 2014 as compared to the previous year. Minister of Economy of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, made a statement about this issue on Maestro’s Business Contact saying that the worsening of Georgia’s rating in the Doing Business study was mainly due to the new research methodology. “According to the new methodology, Georgia holds the 14th position in 2014 and the 15th in 2015. Hence, we have a one-position improvement,” (this is probably an error and the Minister meant to say “worsening”) said Mr Kvirikashvili.
Doing Business is the World Bank’s study which has been conducted in all of its member states since 2004 and aims to assess their particular business environments. Doing Business uses ten components in its assessment:
Source: http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/georgia
The changes in the component of Resolving Insolvency were mainly due to changing the maximum time for paying taxes from 280 hours to 362 hours which was a result of the imposition of a new version of the income declaration. According to the 2013 study, the amount of time spent for paying income tax was equal to 109 hours whilst in 2014 it increased to 191 hours.
As concerns Georgia’s rating, there have been no serious changes in the remaining four components (Starting a Business, Getting Electricity, Getting Credit and Trading across Borders). Further, the time and amount of procedures has also not changed although expenses have fallen to 3.4% of the income per capita instead of the previous 3.8%. The expenses for getting electricity have also decreased from 561.8% of the income per capita to 503.8%. However, despite the decrease, the number remains high. The credit availability indices have also been improved. There have been no changes in the procedures of trading across borders.
Even though the business environment in Georgia has not worsened over recent years, according to the Doing Business study, there has been no major reform in the field of business for the past two years. The number of reforms aimed at improving Georgia’s business environment was quite high in previous years (see Chart 3). In 2007, Georgia was amongst the top ten countries with reforms in the field of business. The reforms carried out in 2012 improved Georgia’s ratings in six components (Trading across Borders, Getting Credit, Paying Taxes, Resolving Insolvency, Getting Electricity and Enforcing Contracts). Given the fact that Georgia’s ratings are still quite low in some of the components, the business environment needs to be improved or its ratings could worsen in the future as well.
Georgia held the 8th position in the Doing Business 2013 study whilst moving to the 14th position after the data was re-calculated according to the new methodology. The majority of the study’s ten components has not changed or has slightly improved. The new methodology not only focuses upon the ratings in certain components but also pays attention to the differences of the country’s rating in different components. Georgia’s low rating is mainly due to the variations between the different components. Hence, the Minister’s statement that the worsening of Georgia’s rating is due to the changes in the methodology is correct.
Georgia’s rating in the Doing Business study has worsened further in the Doing Business 2015 study as the country occupies the 15th position. Tightening the assessment criteria has caused the business environment component rating to decrease. Increasing the time spent for paying taxes from 280 hours to 362 hours has also had a negative effect. In addition, according to Doing Business 2015, there have been no major reforms in the field of business in 2014.
FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is HALF TRUE.
- Starting a Business;
- Dealing with Construction Permits;
- Getting Electricity;
- Registering Property;
- Getting Credit;
- Protecting Minority Investors;
- Paying Taxes;
- Trading across Borders;
- Enforcing Contracts;
- Resolving Insolvency.
- Methods of rating calculation have changed;
- An additional study on second largest cities for 11 countries with the world’s largest economies has been added.[1]
Rating |
Distance to Frontier[2] |
|||
| Georgia’s Rating |
79.61 |
79.46 |
| Starting a Business |
97,72 |
97,73 |
| Dealing with Construction Permits |
91,43 |
91,44 |
| Getting Electricity |
84,64 |
84,69 |
| Registering Property |
99,87 |
99,88 |
| Getting Credit |
85 |
| Protecting Minority Investors |
60,83 |
| Paying Taxes |
86,99 |
82,76 |
| Trading across Borders |
84,08 |
84,02 |
| Enforcing Contracts |
71,82 |
| Resolving Insolvency |
122 |
33,68 |
36,48 |
Taxes |
Number of Payments in a Year |
Time |
Share of Payments in Income |
Doing Business 2014 Old Methodology |
280 |
16.5 |
Doing Business 2014 New Methodology |
Doing Business 2015 |
362 |
2014 Rating |
2015 Rating |
Number of Reforms |
[1] Doing Business researches a city in each country with the highest number of businesses situated in it. In 2014, the study started to research second largest cities by business concentration in the 11 largest economies of the world.
[2] Distance to Frontier shows how close the economy of the country is to an ideal. According to this methodology, all components are given points and summed. The higher the sum of points, the closer the country is to an ideal situation.