„წლის პირველ ნახევარში შედარებით შენელებული იყო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება. წლის მეორე ნახევარში ეს პროცესი არის ძალიან აჩქარებული (მათ შორის გრანტების მიღება). მე ვერაფერს საგანგაშოს ამაში [ბიუჯეტის შესრულება] ვერ ვხედავ. გადასახადების გეგ
მიმდინარე წლის 21 ოქტომბერს, 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 3 კვარტლის შესრულებაზე საუბრისას, ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა აღნიშნა, რომ წლის ბიუჯეტის შესრულების კუთხით სიტუაცია გამოსწორდა. მისი თქმით, პირველ ნახევარში ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება შენელებული იყო, თუმცა წლის მეორე ნახევარში მათი შესრულება დაჩქარდა.
ფაქტ-მეტრი ფინანსთა მინისტრის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. 2014 წლის პირველი ექვსი და ცხრა თვის გეგმიური და ფაქტობრივი მაჩვენებლების შედარება საშუალებას მოგვცემს ვიმსჯელოთ, თუ რამდენად მართებულია მინისტრის განცხადება. 2014 წლის 6 თვის ბიუჯეტი შემოსულობების ნაწილში 96.9 %-ით, ხოლო გადასახდელების ნაწილში 90.8 %-ით შესრულდა. შემოსულობების გეგმასთან ჩამორჩენა გრანტების (47 %-ით შესრულდა) და საგარეო დაფინანსების (53 %-ით შესრულდა) ათვისების დაბალი მაჩვენებელმა განაპირობა. გადასახდელების 90.8 %-ით შესრულება ინფრასტრუქტურული პროექტების[1] გეგმის 78.6 %-ით შესრულებამ გამოიწვია. აქედან გამომდინარე, მინისტრის განცხადება, რომ შენელებული იყო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება, სიმართლეა. თუმცა, უნდა აღვნიშნოთ, რომ 100 %-ით ბიუჯეტის არც სხვა მუხლები შესრულდა (მაგალითად: საქონელი და მომსახურების მუხლი 86 %-ით, ტრანსფერები 93 %-ით, სხვა ხარჯები კი 77 %-ით შესრულდა). მესამე კვარტალში ინფრასტრუქტურული პროექტების გეგმა 128 %-ით შესრულდა და ფაქტობრივმა მაჩვენებელმა დაგეგმილი 132 მილიონის ნაცვლად, 158 მილიონ ლარს მიაღწია. მთიანობაში, გადასახდელების გეგმა 101.9 %-ით შესრულდა. გრანტების მხრივ, მესამე კვარტალში 23.6 მილიონის მოზიდვა იყო დაგეგმილი, თუმცა მოზიდულ იქნა 79 მილიონის გრანტი, ანუ გეგმაზე 3.3-ჯერ მეტი. საგადასახადო შემოსავლების გეგმა 101.7 %-ით შესრულდა. საინტერესოა აღნიშნული კვარტლის მთლიანი შემოსულობების ფაქტობრივი და გეგმიური მაჩვენებლების შედარებაც, საიდანაც ჩანს, რომ ბიუჯეტში დაგეგმილზე (2 392 მილიონი) 159 მილიონით მეტი თანხა შევიდა, ანუ გეგმა 106 %-ით შესრულდა. როგორც ზემოთ მოყვანილი მონაცემებიდან ჩანს, მესამე კვარტლიდან ბიუჯეტის დაგეგმილი მაჩვენებლები სრულდება, მაგრამ საინტერესოა, თუ რამდენად შესრულდა 9 თვის ჯამური ბიუჯეტი და რა მდგომარეობაა ამ მხრივ. 2014 წლის სექტემბრის მდგომარეობით (ცხრილი 1), ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსების გეგმა 72 %-ით შესრულდა, შესაბამისად გეგმაზე 158 მილიონი ლარით ნაკლები დაიხარჯა. მლთიანობაში, გადასახდელები 91.6 %-ით შესრულდა და გეგმაზე 565 მილიონი ლარით ნაკლები დაიხარჯა. ინფრასტრუქტურული პროექტების გარდა, დაბალი შესრულების მაჩვენებელია შემდეგ მუხლებში: საქონელი და მომსახურება - 89.6 %, ფინანსური აქტივების ზრდა - 75.2 %, სხვა ხარჯები (რომელშიც მნიშვნელოვანი წილი ინფრასტრუქტურაზე დანახარჯებს უჭირავს) - 81.4 %. შემოსულობების მხრივ, 6 თვესთან შედარებით 9 თვის გეგმის შესრულებაში აშკარა პროგრესია. შესრულების მაჩვენებელი 96.9 %-იდან 99.5 %-მდე ამაღლდა, რაც მეტწილად საგადასახადო შემოსავლების 9 თვის გეგმის 102.7 %-ით შესრულებამ განიპირობა. მესამე კვარტალში გრანტების მოზიდვის მნიშვნელოვანი ზრდის გამო 9 თვის გეგმა 101.9 %-ით შესრულდა. გეგმას მნიშვნელოვნად ჩამორჩება „სხვა შემოსავლების“ მუხლი (შესრულდა 71.6 %-ით, ჩამორჩენა 78 მილიონი ლარი). აღნიშნულ მუხლში ჩამორჩენა სახელმწიფო საკუთრებიდან დაგეგმილი შემოსავლების 27 %-ით, ასევე ჯარიმებიდან და საურავებიდან მისაღები თანხის 77 %-ით შესრულებითაა განპირობებული. 82.6 %-ით შესრულდა (ჩამორჩენა 110 მილიონი ლარია) საგარეო ვალდებულებების ზრდის მუხლი, რაც საგარეო ვალის აღებას გულისხმობს და ინფრასტრუქტურულ პროექტებზეა მიბმული. რადგან ინფრასტრუქტურული პროექტები შენელებული ტემპით სრულდება, მთავრობა ვერ ახერხებს გამოყოფილი საგარეო დაფინანსების სრულად ათვისებას.   ცხრილი 1: 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 9 თვის შესრულება
(მლნ ლარი)
9 თვის გეგმა
9 თვის შესრულება
შესრულება გეგმის მიმართ
6538
6505
99.5 %
შემოსავლები
5308
5363
101 %
გადასახადები
4909
5039
102.7 %
გრანტები
123.7
126.1
101.9 %
სხვა შემოსავლები
275.5
197.2
71.6 %
არაფინანსური აქტივების კლება
61.5
107.3 %
ფინანსური აქტივების კლება
49.1
52.8
107.6 %
ვალდებულებების ზრდა
1119
1023
91.4 %
საშინაო ვალდებულებების ზრდა
102.8 %
საგარეო ვალდებულებების ზრდა
629
519
82.6 %
6748
6183
91.6 %
978
946
96.7 %
საქონელი და მომსახურება
685
614
89.6 %
194
179
92.2 %
სუბსიდიები და გრანტები
949
905
95.4 %
სოციალური უზრუნველყოფა
1883
1867
99.2 %
სხვა ხარჯები
858
698
81.4 %
არაფინანსური აქტივების ზრდა
559
401
71.8 %
ფინანსური აქტივების ზრდა
193
145
75.2 %
ვალდებულებების კლება
448
427
წყარო: სახელმწიფო ხაზინა   დასკვნა ფაქტობრივი მონაცემების გადამოწმების შედეგად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ წლის მეორე ნახევარში (მესამე კვარტალში) ინფრასტრუქტურული პროექტების შესრულების ტემპი გაუმჯობესდა, მაგრამ 9 თვის შესრულება 28.2 %-ით მაინც ჩამორჩება გეგმას. 2014 წლის პირველი ნახევრის განმავლობაში მთავრობამ დაგეგმილი გრანტების მხოლოდ 47% (47 მლნ ლარი) მოიზიდა. წლის მეორე ნახევარში მდგომარეობა გაუმჯობესდა; სახელმწიფომ დაგეგმილი 23 მილიონის მოცულობის გრანტის ნაცვლად 79 მილიონის გრანტი მოიზიდა. აქედან გამომდინარე, ნოდარ ხადურის მიერ გრანტების მოზიდვის „ძალიან აჩქარებულ ტემპზე“ საუბარი მართებულია. ამასთან, 102.7 %-ით შესრულდა საგადასახადო შემოსავლების გეგმა. მიუხედავად იმისა, რომ მესამე კვარტალში ბიუჯეტის შესრულების ტემპი გაუმჯობესდა, ხარჯების კუთხით ჩამორჩენა კვლავ შეიმჩნევა და იგი 565 მილიონ ლარს შეადგენს, რაც მნიშვნელოვანი მოცულობის თანხაა და წლის ბოლომდე მისი ათვისება და შესაბამისად, ბიუჯეტის შესრულება სავარაუდოდ ვერ მოხერხდება. მინისტრი აღნიშნულ დანაკლისს საგანგაშოდ არ მიიჩნევს, მაგრამ თუ გავითვალისწინებთ, რომ უკვე მეორე წელია ბიუჯეტი არ სრულდება და დანაკლისი მნიშვნელოვანია, ეს პრობლემებზე მიანიშნებს. მთავრობა ვერ ახერხებს არსებული რესურსების სრულად გამოყენებას, მით უმეტეს ისეთ მნიშვნელოვან მიმართულებაზე, როგორიც ინფრასტრუქტურის განვითარებაა. ჩვენ ვასკვნით, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: „წლის პირველ ნახევარში შედარებით შენელებული იყო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება. წლის მეორე ნახევარში ეს პროცესი არის ძალიან აჩქარებული (მათ შორის გრანტების მიღება). მე ვერაფერს საგანგაშოს ამაში [ბიუჯეტის შესრულება] ვერ ვხედავ. გადასახადების გეგმა არის თითქმის 102 პროცენტით შესრულებული,“ არის ნახევრად სიმართლე.
[1] ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება ბიუჯეტში ძირითადად არაფინანსური აქტივების ზრდის მუხლში აისახება.

Decrease in Liabilities |
“The implementation of infrastructural projects decelerated in the first half of the year. This process accelerated to a great extent in the second half of the year (including the receipt of grants). I do not see anything alarming in it (budget execution)
03/11/2014
On 21 October, whilst speaking about the 2014 state budget’s three-quarter completion rate, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, noted that the situation concerning the budget’s completion had improved. He also added that the implementation process of infrastructural projects decelerated in the first half of the year but accelerated to a great extent in the second half.
FactCheck took interest in the Minister’s statement and verified its accuracy.
The comparison of the planned and actual rates of the first six and nine months of 2014 will allow us to measure the correctness of the statement made by Mr Khaduri.
The six-month budget of 2014 was completed by 96.9% in the receipts budget line and by 90.8% in the taxes budget line. A low withdrawal rate of grants (completed by 47%) and foreign funding (completed by 53%) can explain a lagging behind in the receipts plan.
Completion of the expenditures by 90.8% was caused by the 78.6% completion rate of the infrastructural projects plan. Therefore, the Minister is correct when stating that the implementation of infrastructural projects decelerated. None of the other budget lines was completed by 100% (i.e. the products and service budget line – completed by 86%, the transfers budget line – 93% and the other expenditures budget line – 77%).
The infrastructural project plan was completed by 128% in the third quarter with the actual rate reaching GEL 158 million instead of the planned GEL 132 million. Overall, the expenditures plan was completed by 101.9%. Attracting grants worth GEL 23.6 million was planned for the third quarter with GEL 79 million having been attracted which surpassed the plan by 3.3 times. The tax revenue plan was completed by 101.7%. The comparison of the actual and planned gross receipts shows that the budget received extra funds worth GEL 159 million whilst the planned amount was GEL 2,392 million. Therefore, the plan was completed by 106%.
As the data above show, the planned budgetary rate is being completed in the third quarter but it is interesting to see to what extent the nine-month budget was completed and what the situation is in this regard.
As of September 2014, the infrastructural projects funding plan was completed by 72%, lagging behind the planned expenditures by GEL 158 million. Overall, the expenditures were completed by 91.6% and GEL 565 million less than the planned amount were spent. Besides the infrastructural projects, a low completion rate has been recorded in the following budget lines: products and service – 89.6%, growth of financial assets – 75.2% and other expenditures (with the major share of infrastructural project expenditures) – 81.4%.
As for the receipts, there is a significant progress in the nine-month completion rate as compared to the six-month completion. The completion rate has increased from 96.9% to 99.5% which is mainly due to the completion of the tax revenue nine-month plan by 102.7%. Due to the notable increase in attracting grants, the nine-month plan was completed by 101.9%. The other revenues budget line is significantly lagging behind the plan (completed by 71.6% which is a GEL 78 million lag). The lag in the given line is due to the 27% completion rate of the planned revenues from the private property budget line and the 77% completion rate of the planned revenue from the penalties and fines budget line. The foreign liabilities growth budget line has increased by 82.6% (the lag is GEL 110 million). It includes borrowing from abroad and is tied to infrastructural projects. As the infrastructural projects are being implemented at a slower pace, the government is not able to fully withdraw the assigned foreign funding.
Table 1. Nine-Month Completion of the 2014 State Budget
After verifying the factual data, we can conclude that the completion rate of the infrastructural projects has improved in the second half of the year (in the third quarter) but the nine-month completion rate still lags behind the plan by 28.2%.
The government only attracted 47% of the planned amount of grants (GEL 47 million) in the first half of 2014. The condition has improved in the second half of the year: the state attracted grants amounting to GEL 79 million instead of the planned GEL 23 million. Therefore, it is not valid from Mr Khaduri to speak about an “extreme acceleration” of the attraction rate of grants. Moreover, the tax revenue plan was completed by 102.7%.
Despite the increased budget completion rate in the third quarter, the lag in the expenditures budget line is still significant and amounts to GEL 565 million which is an important amount and withdrawing it before the end of the year is less likely which means that the budget will not be completed. The Minister does not consider this gap important but taking into account that the budget is not being completed for already two years in a row and the shortage is significant, this indicates that a problem exists. The government cannot fully use the existing resources and all the more so in such an important direction as infrastructure development.
We conclude that Nodar Khaduri’s statement: “The implementation of infrastructural projects decelerated in the first half of the year. This process accelerated to a great extent in the second half of the year (including the receipt of grants). I do not see anything alarming in it (budget execution). The tax plan has been completed by nearly 102%,” is HALF TRUE.