„საქართველოში ეკონომიკური ზრდა არის ყველაზე მაღალი, ეს არის მსოფლიო ბანკის ინფორმაცია. ჩვენთან თუ არის 6%-იანი ზრდა, იმ ქვეყნების ჯგუფში, რომელშიც საქართველო შედის, მომდევნო ქვეყანა, სადაც ეკონომიკური ზრდა არის 3.2 %-იანი, ეს არის სომხეთი“
ფინანსთა მინისტრის, ნოდარ ხადურის განცხადებით, მსოფლიო ბანკისა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (სსფ) მონაცემებით, საქართველო 2014 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით თავის ჯგუფში პირველ ადგილზეა. ფაქტ-მეტრი ნოდარ ხადურის მიერ დასახელებული მონაცემებით დაინტერესდა და მისი განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2014 წლისათვის საქართველოს ეკონომიკის ზრდის სავარაუდო მაჩვენებელი 5.0 %-ია. ასევე, საქართველოს მთავრობის ოფიციალური პროგნოზითაც (აღნიშნული პროგნოზი თან ერთვის 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტებს) 2014 წელს 5 %-იანი ეკონომიკური ზრდაა მოსალოდნელი. შესაბამისად, მინისტრის განცხადების ის ნაწილი, რომ მსოფლიო ბანკის მონაცემებით საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის მოსალოდნელი ტემპი 6.0 %-ის ტოლია, ბოლომდე ზუსტი არ არის. თუმცა, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2014 წლის პირველ ორ კვარტალში საქართველოს ეკონომიკა 6 %-ით გაიზარდა, ხოლო წინასწარი მონაცემებით, 2014 წლის პირველი 8 თვის ეკონომიკური ზრდა  6.1 % იყო. სავარაუდოდ, ნოდარ ხადური თავის განცხადებაში სწორედ მიმდინარე წლის ფაქტობრივ მონაცემებს ეყრდნობოდა. ფაქტ-მეტრმა ნოდარ ხადურის განცხადების მეორე ნაწილიც გადაამოწმა, სადაც ის საქართველოს მშპ-ს მოსალოდნელ ზრდის ტემპს სხვა ქვეყნების ანალოგიურ მონაცემებს ადარებდა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ეკონომიკური სტატისტიკის მიხედვით, საქართველო დღემდე დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ-ს) ქვეყნების ჯგუფში მოიაზრება. ჩვენთან ერთად ამ ჯგუფში არიან ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები, ბალტიისპირეთის სამი ქვეყნის გარდა. ამ ქვეყნების 2014 წლის მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის სავარაუდო მონაცემების მიხედვით, საქართველო თორმეტ ქვეყანას შორის მეოთხე ადგილზეა. საქართველოს რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის მოსალოდნელი ზრდის დონე 5.03 %-ია. ამ მაჩვენებლით ჩვენ თურქმენეთს (10.12 %), ტაჯიკეთსა (6.0 %), და უზბეკეთს (7.0 %) ჩამოვრჩებით. სომხეთის ეკონომიკის ზრდის პროგნოზი სსფ-ის მონაცემების მიხედვით 3.18 %-ია.   ცხრილი 1: პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები სსფ-ის მიხედვით
ქვეყანა 2014 წელი 2015 წელი
თურქმენეთი 10.2 11.5
უზბეკეთი 7.0 6.5
ტაჯიკეთი 6.0 6.0
საქართველო 5.0 5.0
ყაზახეთი 4.6 4.7
აზერბაიჯანი 4.5 4.3
ყირგიზეთი 4.0 4.9
სომხეთი 3.2 3.5
მოლდოვა 1.8 3.5
ბელარუსი 0.9 1.5
რუსეთი 0.2 0.5
უკრაინა -6.5 1
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი   იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველო უკვე აღარაა დსთ-ს წევრი და ევროპული ინტეგრაციის გზა აქვს არჩეული, შეგვიძლია ჩავთვალოთ, რომ ფინანსთა მინისტრი თავის განცხადებაში აღმოსავლეთ ევროპის განვითარებადი ქვეყნების ჯგუფს გულისხმობდა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიხედვით, განვითარებადი ევროპის ქვეყნების ჯგუფში არცერთი ქვეყნის 2014 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი არ აღემატება 3.4 %-ს (იხ. ცხრილი 2), ანუ საქართველოს მაჩვენებელი (5 %) ამ ჯგუფში მართლაც ყველაზე მაღალია. ამასთან, 2015 წლის საქართველოს ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებელი (5 %) აღემატება ევროპის ყველა განვითარებადი ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზს.   ცხრილი 2: განვითარებადი ევროპის ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები  სსფ-ის მიხედვით
მაკედონია 3.4 3.6
პოლონეთი 3.3 3.3
თურქეთი 3.0 3.0
ლიტვა 3.0 3.6
უნგრეთი 2.8 2.3
კოსოვო[1] 2.7 3.4
რუმინეთი 2.4 2.5
მონტენეგრო 2.3 3.4
ალბანეთ 2.1 3.3
ბულგარეთი 1.4 2.0
ბოსნია და ჰერცოგოვინა 0.7 3.5
სერბეთი -0.5 1.0
ხორვატია -0.8 0.5
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი   მსოფლიო ბანკის კლასიფიკაციით, საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის განვითარებადი ქვეყნების ჯგუფში ხვდება. ამ ჯგუფში 20 ქვეყანაა, რომელთა უმეტესობას ყოფილი საბჭოთა კავშირისა და ყოფილი იუგოსლავიის ქვეყნები წარმოადგენენ.   ცხრილი 3: აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ეკონომიკის ზრდის სავარაუდო ტემპები მსოფლიო ბანკის მიხედვით
თურქმენეთი 10.0 10.0
უზბეკეთი 7.0 6.7
ყირგიზეთი 6.5 5.4
ტაჯიკეთი 6.3 6.2
აზერბაიჯანი 5.2 4.1
ყაზახეთი 5.1 5.9
საქართველო 5.0 5.5
სომხეთი 5.0 5.5
კოსოვო 3.5 3.5
მონტენეგრო 3.2 3.5
მაკედონია 3.0 3.5
მოლდოვა 3.0 3.8
რუმინეთი 2.8 3.2
თურქეთი 2.4 3.5
უნგრეთი 2.4 2.5
ალბანეთი 2.1 3.3
ბოსნია და ჰერცოგოვინა 2.0 3.5
ბულგარეთი 1.7 2.4
სერბეთი 1.0 1.5
ბელარუსი -0.5 1.5
უკრაინა -5 2.5
წყარო: მსოფლიო ბანკი   როგორც ცხრილი 3-დან ჩანს, მშპ-ს ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებლის მიხედვით საქართველოს ყაზახეთი (5.1 %), აზერბაიჯანი (5.2 %), ყირგიზეთი (6.5 %), ტაჯიკეთი (6.3 %), უზბეკეთი (7.0 %) და თურქმენეთი (10.0 %) უსწრებენ. შესაბამისად, ამ მონაცემების მიხედვითაც არ ვართ პირველ ადგილზე. აღსანიშნავია, რომ სომხეთს ამავე მონაცემების მიხედვით, 2014 წელს საქართველოს ტოლი სავარაუდო ეკონომიკური ზრდა აქვს (5.0 %). დამატებითი ინფორმაციისთვის ასევე საინტერესოა, თუ რამ განაპირობა საქართველოს 6%-იანი რეალური ეკონომიკური ზრდა 2014 წლის პირველ ნახევარში, რაც თავის მხრივ წლიური პროგნოზის (5 %) მიღწევას რეალისტურს ხდის. საქსტატის ინფორმაციით, ყველაზე მაღალი ზრდა ეკონომიკის შემდეგ სექტორებში დაფიქსირდა: მშენებლობა (16 %), გადამამუშავებელი მრეწველობა (11 %), ვაჭრობა (9 %), საფინანსო საქმიანობა (8 %), ტრანსპორტი და კავშირგაბმულობა (7 %). საბოლოო ჯამში, 6 %-იან ეკონომიკურ ზრდაში ყველაზე დიდი წვლილი შეიტანეს ვაჭრობამ - 1.4 % პუნქტი, გადამამუშავებელმა მრეწველობამ - 1.1 % პუნქტი, მშენებლობამ - 0.9 % პუნქტი, ტრანსპორტმა და კავშირგაბმულობამ 0.8 % პუნქტი.   დასკვნა მინისტრის განცხადება, რომ მსოფლიო ბანკის მონაცემებით საქართველოს ეკონომიკის ზრდის 2014 წლის მოსალოდნელი ტემპი 6 %-ია, ბოლომდე ზუსტი არ არის. მსოფლიო ბანკის შეფასებით, მოსალოდნელი ზრდის ტემპი 5 %-ია. თუმცა, საქართველოს სტატისტიკის სამსახურის წინასწარი მონაცემებით 2014 წლის პირველ 8 თვეში საქართველოს ეკონომიკა 6.1 %-ით გაიზარდა. რაც შეეხება საქართველოს პირველობას რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპის მიხედვით, მინისტრის განცხადება ამ შემთხვევაშიც არ არის ბოლომდე ზუსტი. ფაქტ-მეტრმა გადაამოწმა, როგორც საერთაშორისო სავალუტო ფონდის, ასევე მსოფლიო ბანკის მონაცემები. სსფ-ის მიხედვით, საქართველო მე-4 ადგილზეა დსთ-ს ქვეყნებთან შედარებით, ხოლო პირველ ადგილზეა განვითარებადი ევროპის ქვეყნებთან შედარებით. მსოფლიო ბანკის რეგიონული კლასიფიკაციის მიხედვით, საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის განვითარებადი ქვეყნების რიგებში ხვდება და 2014 წლის ეკონომიკური ზრდის ტემპით რამდენიმე ქვეყანას (აზერბაიჯანი და ცენტრალური აზიის ხუთივე ქვეყანა) ჩამორჩება. სომხეთს კი, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მსგავსი საპროგნოზო მაჩვენებელი აქვს (5 %). ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება: „საქართველოში ეკონომიკური ზრდა არის ყველაზე მაღალი, ეს არის მსოფლიო ბანკის ინფორმაცია. ჩვენთან თუ არის 6 %-იანი ზრდა, იმ ქვეყნების ჯგუფში, რომელშიც საქართველო შედის მსოფლიო ბანკსა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდში, მომდევნო ქვეყანა, სადაც ეკონომიკური ზრდა არის 3.2 %-იანი, ეს არის სომხეთი,“ არის ნახევრად სიმართლე.     _________________________ [1] საქართველო არ ცნობს კოსოვოს სახელმწიფოს დამოუკიდებლობას

According to the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, Georgia is a leader in its category by its economic growth rates based upon the information of the International Monetary Fund and the World Bank. FactCheck took interest in the facts stated by Mr Khaduri and verified their accuracy. According to the data of the World Bank, the expected economic growth rate of Georgia equals 5%. In addition, according to the official forecast of the Government of Georgia (attached to the 2015 state budget plans), a 5% economic growth is expected in 2014. Hence, the part of Mr Khaduri’s statement saying that the expected economic growth of Georgia in 2014 is 6% based upon the information of the World Bank is not entirely accurate. However, according to the National Statistics Office of Georgia, the economic growth of Georgia in the first two quarters of 2014 reached 6% with this rate for the first eight months of 2014 at 6.1%. Presumably, when making his statement Nodar Khaduri relied upon these data. FactCheck also checked the second part of Mr Khaduri’s statement where he compared the expected economic growth of Georgia to that of other countries. Based upon the data of the International Monetary Fund, Georgia is still grouped with the Commonwealth of Independent States members. The group contains the former Soviet republics with the exception of the Baltic States. According to the data of the expected GDP growth of these countries, Georgia holds the fourth position out of the 12 countries. The real expected GDP growth of Georgia is 5.03%. Turkmenistan (10.12%), Tajikistan (6%) and Uzbekistan (7%) occupy the first three positions. Based upon the data of the International Monetary Fund, the expected economic growth of Armenia is 3.18%.   Table 1: Economic Growth Forecast of Post-Soviet States (International Monetary Fund)
Country 2014 2015
Turkmenistan 10.2 11.5
Uzbekistan 7.0 6.5
Tajikistan 6.0 6.0
Georgia 5.0 5.0
Kazakhstan 4.6 4.7
Azerbaijan 4.5 4.3
Kyrgyzstan 4.0 4.9
Armenia 3.2 3.5
Moldova 1.8 3.5
Belarus 0.9 1.5
Russia 0.2 0.5
Ukraine -6.5 1
Source: International Monetary Fund   Taking into account that Georgia is not a member of the Commonwealth of Independent States and has chosen the path of European integration, it would be sensible to assume that in his statement, the Minister of Finance of Georgia talked about the developing countries of Eastern Europe. According to the International Monetary Fund, none of the countries in the group of the developing countries of Eastern Europe has an expected growth of more than 3.4% (see Table 2) which means that the growth rate of Georgia is indeed the highest in the group. In addition, the expected growth rate of the Georgian economy in 2015 (5%) is also higher than those rates of the developing states of Europe.   Table 2: Economic Growth Forecasts of the Developing States of Europe
Macedonia 3.4 3.6
Poland 3.3 3.3
Turkey 3.0 3.0
Lithuania 3.0 3.6
Hungary 2.8 2.3
Kosovo 2.7 3.4
Romania 2.4 2.5
Montenegro 2.3 3.4
Albania 2.1 3.3
Bulgaria 1.4 2.0
Bosnia and Herzegovina 0.7 3.5
Serbia -0.5 1.0
Croatia -0.8 0.5
Source: International Monetary Fund   According to the classification of the World Bank, Georgia falls in the category of Eastern European and Central Asian countries. The aforementioned category includes 20 states, most of which are former Soviet Union or former Yugoslavia member states.   Table 3: Expected Economic Growth Rates of Eastern European and Central Asian States (World Bank)
Turkmenistan 10.0 10.0
Uzbekistan 7.0 6.7
Kyrgyzstan 6.5 5.4
Tajikistan 6.3 6.2
Azerbaijan 5.2 4.1
Kazakhstan 5.1 5.9
Georgia 5.0 5.5
Armenia 5.0 5.5
Kosovo 3.5 3.5
Montenegro 3.2 3.5
Macedonia 3.0 3.5
Moldova 3.0 3.8
Romania 2.8 3.2
Turkey 2.4 3.5
Hungary 2.4 2.5
Bosnia and Herzegovina 2.0 3.5
Bulgaria 1.7 2.4
Serbia 1.0 1.5
Belarus -0.5 1.5
Ukraine -5 2.5
Source: World Bank   As Table 3 makes clear, Kazakhstan (5.1%), Azerbaijan (5.2%), Kyrgyzstan (6.5%), Tajikistan (6.3%) and Turkmenistan (10%) occupy higher positions than Georgia by the expected growth rate of their GDP. Accordingly, Georgia does not occupy the first place according to these data. It should also be noted that the expected economic growth rate of Armenia in 2014 is identical with that of Georgia based upon these data. For additional information, it is also interesting to know the reason for the 6% growth of the Georgian economy in the first half of 2014 which makes it much more realistic to reach the 5% expected growth rate by the end of the year. According to the National Statistics Office of Georgia, the highest growth rates were observed in the following sectors of the economy: construction (16%), the processing industry (11%), trade (9%), finances (8%) and transport and communications (7%). In total, the biggest role in the 6% economic growth was played by trade – 1.4%, the processing industry at 1.1%, construction at 0.9% and transport and communications at 0.8%.   Conclusion The Minister’s statement that the expected economic growth rate of Georgia in 2014 is 6% is not entirely accurate. According to the estimations of the World Bank, the expected economic growth rate of Georgia is 5%. However, according to the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, the economy of Georgia grew by 6.1% in the first eight months of 2014. As for Georgia being a leader in the region by its economic growth, the statement of the Minister is also not entirely true in this part. FactCheck looked into the data of both the International Monetary Fund and the World Bank. According to the International Monetary Fund, Georgia holds the fourth position among the countries of the Commonwealth of Independent States and the first position among the countries of the developing European states. According to the regional classification of the World Bank, Georgia falls in the category of the Eastern European and Central Asian states and has a lower expected economic growth for 2014 than some of them (Azerbaijan and all five countries of Central Asia). The expected economic growth rate of Armenia is identical to that of Georgia (5%). FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: "According to the World Bank, Georgia has the highest economic growth. If we have a 6% economic growth, the country holding the second position in our category – Armenia, has a 3.2% growth," is HALF TRUE.