2014 წლის 20 ოქტომბრიდან „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში“ შეტანილი ცვლილებების თანახმად, უკანონო აბორტზე სანქციები მკაცრდება.
მიმდინარე წლის 17 სექტემბერს, პარლამენტმა „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ კანონპროექტი მეორე მოსმენით განიხილა. განხილვისას კანონპროექტის ერთ-ერთმა ავტორმა და მომხსენებელმა დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა: “არცერთ ევროპულ ქვეყანაში მსგავსი ლიბერალური დამოკიდებულება არ არსებობს აღნიშნულ დანაშაულთან დაკავშირებით. მანამდე ეს დანაშაული ისჯებოდა ჯარიმით ან საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით 100-დან 240 საათამდე. საერთაშორისო გამოცდილებაც გვაჩვენებს, რომ ასეთი დანაშაულისათვის ასეთი ლიბერალური დამოკიდებულება არცერთ ქვეყანაში არ არის და ყველგან მინიმუმ ერთ წლამდეა თავისუფლების აღკვეთა“.
ფაქტ-მეტრი დიმიტრი ხუნდაძის განცხადებით დაინტერესდა. შევეცადეთ გადაგვემოწმებინა, უკანონო აბორტის შემთხვევაში რა ტიპის პასუხისმგებლობა დგება ევროპულ ქვეყნებში.
საქართველოში აბორტი დასაშვებია თუ ორსულობის ხანგრძლივობა თორმეტ კვირას არ აღემატება ან მუცლის მოშლა უკიდურესი აუცილებლობით არის გამოწვეული, საფრთხეს უქმნის ქალის სიცოცხლეს ან ჯანმრთელობას. აბორტის გაკეთება უნდა მოხდეს მხოლოდ სპეციალურად მოწყობილ სტაციონალურ სამკურნალო დაწესებულებაში. აბორტი უკანონოდ ითვლება, როცა ის დადგენილი წესის საწინააღმდეგოდ ხდება.
დღემდე მოქმედი კანონმდებლობით უკანონო აბორტი სისხლის სამართლის დანაშაულია. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 133-ე მუხლის თანახმად:
როგორც ზემოთ მოცემული ცხრილიდან ჩანს, ევროპის ქვეყნების უმრავლესობაში უკანონო აბორტი თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. თავისუფლების აღკვეთის მაქსიმალური ვადები 1 წლიდან 15 წლამდე მერყეობს. რუმინეთში, ალბანეთში და გერმანიაში თუ უკანონო აბორტი ქალის ნებართვით ხდება, სასჯელი შეიძლება იყოს ჯარიმა ან თავისუფლების აღკვეთა. ლატვიაში და ნიდერლანდებში ქალის ნებართვით უკანონო აბორტის შემთხვევაში სანქცია მხოლოდ ჯარიმას ითვალისწინებს.
მიმდინარე წლის 20 ოქტომრიდან უკანონო აბორტზე სანქციები მკაცრდება. დღემდე მოქმედი კანონმდებლობით უკანონო აბორტი ჯარიმით ან საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით, ვადით ასიდან ორას ორმოც საათამდე ან გამოსასწორებელი სამუშაოთი, ვადით ერთიდან ორ წლამდე ისჯებოდა. ცვლილებების თანახმად, ჯარიმა – როგორც სანქცია აღარ იარსებებს. უკანონო აბორტი დაისჯება საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომით ასოციდან სამას საათამდე ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთიდან ორ წლამდე. სასჯელი იმ შემთხვევებშიც მკაცრდება, როცა უკანონო აბორტი განმეორებითი ქმედებაა, მძიმე შედეგებს (მაგ. შვილოსნობის მოშლა) იწვევს, ან სიცოცხლის მოსპობის მიზეზი გახდა.
პარლამენტის კვლევითი დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, ევროპის ქვეყნების უმრავლესობაში უკანონო აბორტი თავისუფლების აღკვეთით ისჯება (მაქსიმალური ვადები 1 წლიდან 15 წლამდე მერყეობს). რუმინეთის, ალბანეთის და გერმანიის შემთხვევაში მინიმალური სასჯელი შეიძლება იყოს ჯარიმაც. ლატვიის და ნიდერლანდების შემთხვევაში კი ქალის ნებართვით უკანონო აბორტი ჯარიმით ისჯება.
ზოგადად, ევროპის სხვა ქვეყნებთან მიმართებით ქართული კანონმდებლობა შეიძლება განვიხილოთ როგორც შედარებით ლიბერალური, ვინაიდან უკანონო აბორტის პირველივე შემთხვევაზე თავისუფლების აღკვეთას დღემდე არ გულისხმობდა. თუმცა, ფაქტია, რომ ევროპის ქვეყნებში უკანონო აბორტი მინიმუმ ერთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით არ ისჯება, როგორც ამას დიმიტრი ხუნდაძე აღნიშნავს. რიგ შემთხვევებში ეს არის ჯარიმა ან თავისუფლების აღკვეთა, რიგ შემთხვევებში კი თავისუფლების აღკვეთის მაქსიმალური ვადა ერთი წელია.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება: „არცერთ ევროპულ ქვეყანაში მსგავსი ლიბერალური დამოკიდებულება არ არსებობს უკანონო აბორტებთან დაკავშირებით... მინიმუმ ერთ წლამდე არის ყველგან თავისუფლების აღკვეთა“, არის ნახევრად სიმართლე.
- უკანონო აბორტი ისჯება ჯარიმით ან საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით ვადით ასიდან ორასორმოც საათამდე, ან გამოსასწორებელი სამუშაოთი ვადით ერთიდან ორ წლამდე;
- იგივე ქმედება, ჩადენილი განმეორებით, რამაც გამოიწვია შვილოსნობის სამუდამო მოშლა ან სხვა მძიმე შედეგი, ისჯება თავისუფლების შეზღუდვით ვადით სამ წლამდე ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთიდან სამ წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე;
- უკანონო აბორტი, რამაც გამოიწვია სიცოცხლის მოსპობა ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამიდან ხუთ წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე.
- უკანონო აბორტი ისჯება საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით ვადით ასოციდან სამას საათამდე, თავისუფლების აღკვეთით ვადით ერთიდან ორ წლამდე;
- იგივე ქმედება, ჩადენილი განმეორებით, ან რამაც გამოიწვია შვილოსნობის სამუდამო მოშლა ან სხვა მძიმე შედეგი, ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ორიდან ხუთ წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან/და საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე;
- უკანონო აბორტი, რამაც გამოიწვია სიცოცხლის მოსპობა, ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ოთხიდან ექვს წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან/და საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე.
- უკანონო აბორტი ქალის ნებართვით – დსთ-ს ქვეყნებში მხოლოდ ამგვარი აბორტი ითვლება უკანონოდ, რადგან აბორტი ქალის ნებართვის გარეშე უკვე განიხილება, როგორც ჯანმრთელობისთვის განზრახ მიყენებული დაზიანება;
- ორსულობის შეწყვეტა ქალის ნებართვის გარეშე – ევროპის ქვეყნების უმრავლესობაში სწორედ ეს ფორმა კვალიფიცირდება უკანონო აბორტად;
- თვითნებითი აბორტი ან ქალის ნებართვით ორსულობის ხელოვნურად შეწყვეტა სხვა პირის მიერ.
| ქვეყნები | უკანონო აბორტი ქალის ნებართვით(მაქსიმალური სასჯელი)თავისუფლების აღკვეთა | ორსულობის შეწყვეტა ქალის ნებართვის გარეშე(მაქსიმალური სასჯელი)თავისუფლების აღკვეთა | თვითნებითი აბორტი(მაქსიმალური სასჯელი)თავისუფლების აღკვეთა |

The sanctions are being tightened on illegal abortions as the amendments in the Criminal Code of Georgia enter into force on 20 October 2014.
On 17 September 2014, the Parliament reviewed the bill with the second hearing on amendments in the Criminal Code of Georgia. During the review, one of the authors of the bill and the presenter, Dimitri Khundadze, stated: “There is no European country with such a liberal attitude towards this crime. Before, this crime used to be punished with community service from 100 to 240 hours. International experience also shows that no country has such a liberal attitude towards this kind of crime and at least one year of imprisonment is designated for it everywhere.”
FactCheck took interest in Dimitri Khundadze’s statement. We endeavoured to check into the criminal consequences of illegal abortion in Georgia.
In Georgia, abortion is allowed if the period of pregnancy does not exceed 12 weeks and the termination of the pregnancy is either necessitated by emergency or if the pregnancy endangers the life or health of the woman. The abortion can only be performed in a specially designated stationary medical facility. The abortion is considered illegal if it is performed in violation of these designated rules.
According to the prior legislation, abortion is a criminal offence. Chapter 133 of the Criminal Code of Georgia says:
As can be seen from the above table, illegal abortion is punished with imprisonment in the majority of European countries. The maximum terms of imprisonment vary from one to 15 years. In Romania, Albania and Germany, if the illegal abortion is made with the consent of the woman, the punishment may be a fine or imprisonment. The sanctions in Latvia and the Netherlands foresee only the fine in the case of illegal abortion.
From 20 October, sanctions are being tightened on illegal abortions in Georgia. With the prior legislation, illegal abortion used to be punished with a fine or community service with a period from 100 to 240 hours or corrective work with a period from one to two years. According to the amendments, the fine as a sanction will cease to exist. Illegal abortion will be punished by community service with a period from 120 to 300 hours or imprisonment from one to two years. The punishment is also tightened in the case if the abortion is a repetitive act, causes heavy consequences (e.g. uterine dysfunction) or results in the termination of life.
According to the research carried out by the Research Department of the Parliament, illegal abortion is punished with imprisonment in most of the countries of Europe (maximum terms vary from one to 15 years). In Romania, Albania and Germany the minimum punishment can also be a fine. In Latvia and the Netherlands, illegal abortion with the consent of the woman is punished with a fine.
Generally, as compared to the other countries of Europe, Georgian legislation may be viewed as relatively liberal because it did not foresee imprisonment in the very first case of an illegal abortion to the present day; although, it is a fact that illegal abortion is not punished with a minimum term of one year in European countries as Khundadze says. In certain cases, the punishment is a fine or imprisonment and in some cases, the maximum term of imprisonment is one year.
FactCheck concludes that Dimitri Khundadze’s statement: “There is no European country with such a liberal attitude towards illegal abortions… There is a minimum of one year of imprisonment everywhere,” is HALF TRUE.
- Illegal abortion is punished with community service from 100 to 240 hours or with corrective work from one to two years;
- The same action, carried out for the second time that caused lifelong uterine dysfunction or any other serious consequences, is punished with the restriction of freedom for a period of up to three years or with imprisonment from one to three years with the deprivation of the right to take up/hold an employment position for a period of up to three years;
- Illegal abortion, which resulted in the termination of life, is punished with imprisonment from three to five years with the deprivation of the right to take up/hold an employment position for a period of up to three years.
- Illegal abortion is punished with community service from 120 to 300 hours or with imprisonment from one to two years;
- The same action, carried out for the second time that caused lifelong uterine dysfunction or any other serious consequences, is punished with imprisonment from two to five years or with the deprivation of the right to take up/hold an employment position for a period of up to three years;
- Illegal abortion, which resulted in the termination of life, is punished with imprisonment from four to six years or with the deprivation of the right to take up/hold an employment position for the period of up to three years.
- Illegal abortion with the consent of the woman – only these kinds of abortions are considered illegal in the CIS because abortion without the consent of the woman is considered as premeditated harm to her health;
- Termination of the pregnancy without the consent of the woman – in most of the countries of Europe, this form of abortion is qualified as illegal;
- Unauthorised abortion or artificial termination of the pregnancy by another person with the woman’s consent.