წლის 1 ოქტომბერს საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა პავლე კუბლაშვილმა 1 აგვისტოდან 7 სექტემბრის ჩათვლით თბილისის მერიიდან  გათავისუფლებულ თანამშრომლებზე ისაუბრა. დეპუტატის განცხადებით, არასამთავრობო ორგანიზაციები: „საერთაშორისო გამჭირვალობა“, „სამართლიანი არჩევნები“ და „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ ერთობლივ მიმართვაში მერიაში მიმდინარე საკადრო პოლიტიკასთან დაკავშირებით ეჭვს გამოთქვამენ და პოლიტიკური ნიშნით შესაძლო გათავისუფლებების ფაქტებზე საუბრობენ.
2014 წლის 12 სექტემბერს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა: „საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველომ“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ და „სამართლიანმა არჩევნებმა“ მერიიდან გათავისუფლებული საჯარო მოხელეების მიერ მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს:
„გვსურს თბილისის მერიაში დასაქმებული საჯარო მოხელეების მიერ ბოლო დღეების განმავლობაში ჩვენთვის მოწოდებულ ინფორმაციას გამოვეხმაუროთ, მათი უკანონოდ გათავისუფლებისა და სამსახურის დატოვების მოთხოვნით განხორციელებული ზეწოლის შესახებ. მოქალაქეები აცხადებენ, რომ 2014 წლის აგვისტოს დასაწყისიდან სისტემატურად ხდება მათი და სხვა თანამშრომლების მიმართ ზეწოლა თანამდებობის „ნებაყოფლობით“ დატოვების შესახებ განცხადების დაწერის მოთხოვნით. მათი განცხადებით, მსგავს უკანონო ქმედებებში, როგორც წესი, მერიის სხვადასხვა სამსახურების უფროსები და მათი მოადგილეები მონაწილეობენ და სამსახურიდან გათავისუფლების მოტივად მათ პოლიტიკურ შეხედულებებს ასახელებენ. ადგილი აქვს, ასევე მათ წინააღმდეგ სამართლებრივი დევნის დაწყების მუქარასაც".
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ მერიის თანამშრომლებზე ზეწოლა პირველად 2014 წლის აგვისტოს დასაწყისში განხორციელდა, ხოლო მეორედ სექტემბრის დასაწყისში. მერიის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის ორი სპეციალისტის და ამავე სამსახურის კრწანისის რაიონული განყოფილების უფროსის განცხადებით, მათი და სხვა კოლეგების მიმართ ზეწოლა მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის - გეგი ნიჟარაძისა და მისი პირველი მოადგილის - დავით მედულაშვილის მიერ განხორციელდა. მათი განცხადებით, აღნიშნული თანამდებობის პირები, კაბინეტში თანამშრომლებს ხელმოსაწერად ნებაყოფობითი გათავისუფლების შესახებ წინასწარ მომზადებულ განცხადებებს ახვედრებენ. განცხადების ხელმოწერაზე უარის შემთხვევაში, სამსახურის უფროსისგან მათი საქმეების საგამოძიებო ორგანოების მიერ შესწავლის თაობაზე მუქარა ხორციელდება.
არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებით, არსებობს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ თბილისის მერიაში რიგ შემთხვევებში საჯარო მოხელეებს აშკარა თუ ფარული ზეწოლის შედეგად ათავისუფლებენ. ახლადდანიშნული თანამდებობის პირები თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებს სცდებიან  და კანონის მოთხოვნებს უგულებელყოფენ. სისხლის სამართლის კოდექსი 169-ე მუხლის თანახმად, დანაშაულია „პირის იძულება, დაწეროს განცხადება საკუთარი ინიციატივით სამუშაოდან განთავისუფლების თაობაზე“.
2014 წლის 24 სექტემბერს „სამართლიანმა არჩევნებმა“ 2014 წლის 1 აგვისტოდან 2014 წლის 7 სექტემბრის ჩათვლით მერიისადმი დაქვემდებარებული სამსახურებიდან გათავისუფლებულ პირთა შესახებ ინფორმაცია გამოაქვეყნა. 2014
წლის 1 აგვისტოდან 7 სექტემბრის ჩათვლით ქ. თბილისის მერიიდან სულ 155 ადამიანი გათავისუფლდა. აქედან, პირადი განცხადების საფუძველზე-115; ვადის გასვლის გამო-32; დისციპლინური პასუხისმგებლობის გამო-5; სხვა საფუძვლით-3.
პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლებული 115 პირიდან თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის უსაფრთხოების საქალაქო სამსახურიდან 46 პირი გათავისუფლდა. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ადმინისტრაციიდან - 34 პირი, თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურიდან - 9, ხოლო თბილისის მუნიციპალიტეტის სხვა სამსახურებიდან - 26  პირი.
პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლებულ პირებს შორის არიან საქალაქო სამსახურის/განყოფილების უფროსები, საქალაქო სამსახურის/განყოფილების უფროსის მოადგილეები, საქალაქო სამსახურის მთავარი და წამყვანი სპეციალისტები, საქალაქო სამსახურის აპარატის უფროსები, მერის აპარატის უფროსები, შტატგარეშე მოსამსახურეები, მერიის ადმინისტრაციის უფროსი, მერიის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეები და სხვა. აღსანიშნავია, რომ მერიამ გათავისუფლებული პირების სახელები და გვარები პერსონალურ მონაცემებად მიიჩნია და ეს ინფორმაცია „სამართლიან არჩევნებს“ არ მიაწოდა.
ოქტომბერს მერიის თანამშრომელმა გიორგი ხაბურზანიამ აუდიო ჩანაწერი გაავრცელა, სადაც ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი გეგი ნიჟარაძე და მისი პირველი მოადგილე დავით მედოლაშვილი გიორგი ხაბურზანიას თანამდებობის დატოვებას აიძულებენ იმ მიზეზით, რომ ის მათი [„ქართული ოცნების“] პოლიტიკური კურსის მხარდამჭერი არ არის.
იმავე დღეს, „საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველომ“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ და „სამართლიანმა არჩევნებმა“ მერიაში დასაქმებული პირების სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით დევნის შესახებ განცხადება გაავრცელეს.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ გიგა მაქაცარიამ ზედამხედველობის სამსახურის უფროსისა და მოადგილის მოთხოვნის საფუძველზე სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადება დაწერა. მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში მას პირადი საქმის „გაფუჭებით“ დაემუქრნენ.
კახაბერ ბუსკივაძემ, რომელიც ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურში 2008 წლიდან მუშაობს, განაცხადა, რომ 2014 წლის აგვისტოს ბოლოს სამსახურის უფროსმა „განუმარტა,“ რომ „გუნდი მიდის, გუნდი მოდის“ და ვინც წამყვან პოზიციებზე მუშაობდა ყველას მოუწევდა სამსახურის დატოვება. ბუსკივაძის ინფორმაციით, უფროსმა ასევე განუცხადა, რომ მის სამსახურში დატოვებას ერთი საფეხურით დაბალ პოზიციაზე ყველანაირად შეეცდებოდა, თუმცა ეს მხოლოდ მასზე არ იყო დამოკიდებული და ზემოდან ელოდებოდა დავალებებს. ბუსკივაძე მიუთითებს, რომ შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე იძულებული იყო დათანხმებოდა დაქვეითებას და მთავარ სპეციალისტად გადაყვანას.
ნიკოლოზ ნამიჭეიშვილი ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის აპარატის უფროსის პოზიციაზე მუშაობდა. 2014 წლის 18 აგვისტოდან 5 სექტემბრამდე პერიოდში იგი ასევე პირადი განცხადების საფუძველზე ორჯერ იქნა დაქვეითებული.
არასამთავრობო ორგანიზაციების გავრცელებულ განცხადებაში ვკითხულობთ: „მიუხედავად იმისა, რომ მოცემულ შემთხვევებში დაქვეითება პირადი განცხადებების საფუძველზე განხორციელდა, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ამგვარი გადაწყვეტილებები აღნიშნულ პირებს საკუთარი ინიციატივით მიეღოთ და ხელმძღვანელი თანამდებობებიდან რიგით პოზიციაზე გადასვლა საკუთარი გადაწყვეტილებით მოეთხოვათ“.
ფაქტ-მეტრი „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“ დაუკავშირდა. ამ ეტაპზე ორგანიზაცია გათავისუფლებული პირების საქმეებს სწავლობს, უახლოეს მომავალში კი, ის აპირებს პროკურატურას მიმართოს.
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ მერიიდან საჯარო მოხელეების პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების შესახებ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სამი განცხადება გაავრცელეს. აღსანიშნავია, რომ მერიიდან მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით „სამართლიანმა არჩევნებმა“ 2014 წლის 1 აგვისტოდან 2014 წლის 7 სექტემბრის ჩათვლით გათავისუფლებულ პირთა შესახებ ინფორმაცია გამოაქვეყნა.
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ეჭვი გამოთქვეს, რომ მერიიდან თანამშრომლების გათავისუფლება პოლიტიკური ნიშნით ხდება და სამართალდამცავ ორგანოებს რეაგირებისაკენ მოუწოდეს.

On 1 October 2014, member of the Parliamentary Minority, Pavle Kublashvili, spoke about the employees who were dismissed from City Hall from 1 August to 7 September. According to Mr Kublashvili, the non-governmental organisations Transparency International (TI), the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) express their suspicion in a joint address about the ongoing personnel policy at City Hall and speak about the possible facts of dismissal with political motivation.
FactCheck took interest in Pavle Kublashvili’s statement and verified its accuracy.
On 12 September 2014, Transparency International (TI), the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) issued a joint statement based upon information provided by civil servants who had been dismissed from City Hall. The statement says: “We want to respond to the information provided by those civil servants who were previously employed at City Hall concerning their unlawful dismissals and the pressure to leave their jobs. These individuals state that since the beginning of August 2014, there has been systematic pressure towards them and other employees to make them ‘voluntarily’ leave their jobs. According to them, it was usually the heads of the different offices and their deputies who participate in this unlawful act whilst the reason for their dismissals is because of their political views. The threat of initiating legal proceedings against them also takes place.”
According to the statement of the non-governmental organisations, the first case of pressuring employees at City Hall to leave their jobs took place at the beginning of August 2014 with a second occurrence taking place at the beginning of September. As two specialists of the Supervisory Office of City Hall and the head of the same Office’s Krtsanisi District Department say, the Head of the Supervisory Office of City Hall, Gegi Nizharadze, and his First Deputy, Davit Medulashvili, pressured them to leave. They also state that these officials were leaving prepared statements of dismissal in the employees’ offices. In the case of any refusal to sign the prepared statements, Nizharadze was threatening to transfer their cases to investigational bodies.
As the NGOs say, there is a strong assumption that public officers are being released from City Hall with both obvious and hidden pressures. The newly-appointed officials are exceeding their authority and demonstrate a disregard for the law. According to Article 169 of the Criminal Code of Georgia, “forcing a person to write a statement on voluntary dismissal from a position” is a crime.
On 24 September 2014, ISFED published information about those persons who had been dismissed from their positions subordinate to City Hall from 1 August 2014 to 7 September 2014. From 1 August to 7 September, a total of 155 persons were dismissed from City Hall. From them, 115 were let go because of their own personal statements, 32 because of the term of expiry of their position, five because of disciplinary violations and three for other reasons.
From the 115 people dismissed with a voluntary statement, 46 of them were in the Tbilisi City Hall Municipality Security Service. Further, another 34 were in the Tbilisi Municipality Mayoral Administration, nine in the Supervisory Office of City Hall and 26 in various other positions in the Tbilisi Municipality.
Of the individuals dismissed because of their own personal statements, these are heads of the City Service, their deputies, main and leading City Service specialists, heads of the City Service Staff, heads of the Mayoral Staff, freelance employees, the head of the Mayoral Administration and deputy heads of the Mayoral Administration, etc. Of note is that City Hall regards the names and surnames of those employees dismissed as personal data and did not provide ISFED with this information.
On 9 October, Giorgi Khaburdzania, an employee of City Hall, published an audio recording in which the Head of the Supervisory Office, Gegi Nizharadze, and his First Deputy, Davit Medulashvili, force Khaburdzania to leave his position because he is not a supporter of their [Georgian Dream] political course.
The same day, Transparency International (TI), the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) published a statement about those individuals who have been allegedly pursued because of political reasons. According to the statement, Giga Makatsaria wrote his written request for dismissal from his position in response to the demand of the head of the Supervisory Office and his deputy. In the case of not complying, Makatsaria was threatened with a “screwing up” of his private life.
Kakhaber Buskivadze, who had been working for the Supervisory Office since 2008, stated that at the end of August 2014, the head of the Office explained to him, “a team goes, a team comes” – meaning that the ones who had been working in leading positions would have to leave. According to Buskivadze, the head also stated that he would try to keep him in a lower position but that his orders were coming from above. Buskivadze tells that he was forced to accept the demotion and was transferred to the position of a main specialist.
Another example concerns Nikoloz Namicheishvili who was working as the Head of the Supervisory Office Staff. From 18 August to 5 September, he was demoted twice based upon his own personal statement.
The statement published by the non-governmental organisations says: “Despite the fact that in the given cases the demotion was due to personal statements, it is less likely that such requests to be transferred from a higher position to a lower one were made by the individuals voluntarily.”
FactCheck contacted GYLA. Currently, the organisation is studying the cases of the concerned individuals and plans to contact the Prosecutor’s Office in the nearest future.
Transparency International (TI), the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) published three statements in total about the dismissal of civil servants from City Hall after the Local Self-Government Elections owing to political motivation. ISFED has published data about those persons dismissed from 1 August to 7 September based upon information received from City Hall.
The non-governmental organisations have expressed their suspicion that the employees have been dismissed owing to political reasons and they have asked law enforcement bodies to react.