მიმდინარე წლის 26 ივლისს საქართველოს პარლამენტში მთავრობის განახლებული შემადგენლობისათვის ნდობის გამოცხადების საკითხი განიხილებოდა. საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, სერგო რატიანმა, პრემიერ-მინისტრისადმი კითხვით მიმართვისას, ყურადღება სტატუსშეჩერებულ სტუდენტებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ მათი რაოდენობა იზრდება. მისი თქმით, „დღეისათვის სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა არის 33 000-ზე მეტი, მათ შორის, 11 000-ზე მეტი არის გადაუხდელობის გამო. ეს ციფრი 2012 წლის 1 ოქტომბრისათვის იყო 11 000, გაიზარდა სამჯერ. საინტერესოა, რომ ჯერ კიდევ 2013 წლის ოქტომბერში იყო უკვე 28 000 და აქედან 8 000 იყო გადაუხდელობის გამო”. ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით კი, „სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა, რომლებიც ფულს ვერ იხდიდნენ, პირიქით მცირდება“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატისა და პრემიერ-მინისტრის განცხადებების სიზუსტით დაინტერესდა და მათი გადამოწმება გადაწყვიტა.
იმის გასარკვევად, თუ რა მონაცემებს ეყრდნობოდა სერგო რატიანი განცხადების გაკეთებისას, ფაქტ-მეტრი დეპუტატს დაუკავშირდა. სერგო რატიანმა ჩვენთან საუბარში განმარტა, რომ აღნიშნული მონაცემები ოფიციალური უწყებიდან, კერძოდ კი განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრიდან ჰქონდა. ცენტრის ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლისიანვრის მდგომარეობით, „ავტორიზებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა (ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა, ერთსაფეხურიანი სამედიცინო, დოქტორანტურა, ქართულ ენაში მომზადება, პროფესიული უმაღლესი და 4-5 საფეხურის პროფესიული) 33 575-ს შეადგენდა. მათგან, საფასურის გადაუხდელობის გამო სტატუსი 11 685 სტუდენტს ჰქონდა შეჩერებული“. ასევე, ცენტრიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2013 წლის 1 ოქტომბრისათვისსტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა 28 055-ს შეადგენდა. მათგან, სწავლის საფასურის გამო, სტატუსი 8 304 სტუდენტს ჰქონდა შეჩერებული.
როგორც ვხედავთ, დეპუტატის მიერ დასახელებული რიცხვები სწორად ასახავს სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობრივ მონაცემებს. შესაბამისად, თუკი 2013 წლის 1 ოქტომბრისათვის სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა 28 055-ს იყო, 2014 წლის 21 იანვრისთვის ის უკვე 5 520 სტუდენტით გაიზარდა. გაზრდილია სწავლის საფასურის გადაუხდელობის გამო სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობაც. შესაბამისად, არასწორია პრემიერის განცხადება, რომ „სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა, რომლებიც ფულს ვერ იხდიდნენ, პირიქით მცირდება“.
სერგო რატიანმა ასევე განაცხადა, რომ 2012 წლის 1 ოქტომბრის მდგომარეობით სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა 11 000 იყო. დეპუტატმა ჩვენთან საუბარში განმარტა, რომ აღნიშნული ინფორმაცია მას განათლების სამინისტროს ყოფილმა ხელმძღვანელობამ დაუდასტურა, თუმცა ამის დამადასტურებელი ოფიციალური დოკუმენტი განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრიდან ვერ მიიღო. სერგო რატიანის თქმით, უწყებამ მიზეზად ძველი ბაზების გაუმართაობა დაასახელა.
სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობრივი მონაცემების დასაზუსტებლად განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს ფაქტ-მეტრმაც მიმართა. პირველი წერილი, მიმდინარე წლის 31 ივლისს გაიგზავნა და პასუხი 27 აგვისტოს მივიღეთ. წერილში განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ტექნიკური დეტალის დაზუსტებას ითხოვდა. დაზუსტების მიზნით, ფაქტ-მეტრმა მეორე წერილი 29 აგვისტოს გაგზავნა, პასუხი კი 29 სექტემბერს მივიღეთ. აღნიშნულ წერილში ხარისხის გავითარების ცენტრი კვლავ შეკითხვის დაზუსტებას ითხოვდა. უფრო კონკრეტულად კი მათთვის გაუგებარი აღმოჩნდა წერილის შემდეგი პუნქტი:
„გთხოვთ მოგვაწოდოთ ინფორმაცია, როგორც ბაკალავრიატის, ისე მაგისტრატურის, ერთსაფეხურიანი სამედიცინო, დოქტორანტურის, ქართულ ენაში მომზადების, პროფესიული უმაღლესი და 4–5 საფეხურის პროფესიული დაწესებულებების სტუდენტების შესახებ“ – ცენტრი გვთხოვდა დაგვეკონკრეტებინა, თუ რას ვგულისხმობდით 4–5 საფეხურის პროფესიული დაწესებულებებში (შენიშვნა: დეპუტატისათვის გაგზავნილ წერილში ცენტრმა თვითონ განმარტა, რომ სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობაში შედის: ბაკალავრიატის, მაგისტრატურის, ერთსაფეხურიანი სამედიცინოს, დოქტორანტურის, ქართულ ენაში მომზადების, პროფესიული უმაღლესი და 4–5 საფეხურის პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტები).
განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრიდან სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობის შესახებ დაზუსტებული, მათ შორის 2012 წლის შესახებ, ინფორმაცია ჯერ კიდევ არ მიგვიღია. ფაქტ-მეტრმა ინფორმაციის დაზუსტების მიზნით, განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრს კიდევ ერთხელ მისწერა. პასუხის მიღების შემთხვევაში, ინფორმაციას სტატიაში შევიტანთ და საჭიროების შემთხვევაში, შესაბამის ცვლილებებსაც ავსახავთ.
2013 წლის 1 ოქტომბრის მდგომარეობით სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა 28 055 იყო, მათგან, სწავლის საფასურის გადაუხდელობის გამო სტატუსი შეჩერებული 8 309 სტუდენტს ჰქონდა. 2014 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით კი, სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა 33 575-ს შეადგენდა, მათგან, სწავლის საფასურის გადაუხდელობის გამო სტატუსი შეჩერებული 11 685-ს სტუდენტს ჰქონდა. ფაქტ-მეტრს სტატუსშეჩერებული სტუდენტების შესახებ 2012 წლის 1 ოქტომბრის მდგომარეობის ამსახველი ოფიციალური წერილობითი ინფორმაცია არ მოეპოვება. სერგო რატიანის ინფორმაციით, მათი რაოდენობა 11 000 იყო.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სერგო რატიანის განცხადება: „დღეისათვის სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა არის 33 000-ზე მეტი, მათ შორის 11 000-ზე მეტი გადაუხდელობის გამოა. ეს ციფრი 2012 წლის 1 ოქტომბრისათვის 11 000 იყო, [წელს] გაიზარდა სამჯერ. 2013 წლის ოქტომბერში [სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა] 28 000 იყო და აქედან, 8 000 გადაუხდელობის გამო იყო”, არის სიმართლე.
ფაქტ-მეტრმა პრემიერ-მინისტრის განცხადებაც გადაამოწმა. თუკი ერთმანეთს 2014 წლის 1 იანვრისა და 2013 წლის 1 ოქტომბრის მონაცემებს შევადარებთ, ჩანს, რომ სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა, წინა წელთან შედარებით 5 520 სტუდენტით გაიზარდა. ამასთან, 3 376-ითაა გაზრდილი სწავლის საფასურის გადაუხდელობის გამო სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობაც.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა, რომლებიც ფულს ვერ იხდიდნენ, პირიქით მცირდება“, არის ტყუილი.

On 26 July, the Parliament of Georgia discussed the issue of declaring trust towards the renewed composition of the Government. Member of the Parliamentary Minority, Sergo Ratiani, whilst asking a question to the Prime Minister, paid attention to the issue of students with suspended status and noted that their number is increasing. According to him: “As of today, the number of students with suspended status is more than 33,000, including 11,000 suspended for non-payment. This amount was 11,000 as of 1 October 2012. [This year] it increased three times. In October 2013, [the number of students with suspended status] was 28,000 and 8,000 of them were suspended due to non-payment.” According to the Prime Minister, however, the situation is different. He stated: “The number of students with suspended status, who weren’t able to pay, is decreasing, on the contrary.”
FactCheck took interest in the statements of the Deputy and the Prime Minister and verified their accuracy.
To find out upon which data Sergo Ratiani was relying whilst making his statement, FactCheck contacted the Deputy himself. Mr Ratiani stated that these data were retrieved from an official institution, the National Centre for Educational Quality Enhancement. Based upon the Centre’s data, as of January 2014: “The number of students enrolled in authorised higher educational institutions (Bachelor’s, Master’s, Single-stage Medical, Doctorate, Preparation in Georgian Language, Professional Higher and 4-5 Step Professional Education Institutions) with suspended status amounted to 33,575. Among them, 11,685 were suspended due to non-payment.” Also according to the Centre’s data, as of 1 October 2013 the number of students with suspended status was 28,055. From these, 8,304 were suspended due to non-payment.
As can be seen, the numbers as mentioned by the Deputy correctly depict the quantitative data about students with suspended status. If the number of students with suspended status was 28,055 as of 1 October 2013, it increased by 5,520 students as of 21 January 2014. The number of students whose status was suspended because of non-payment has also increased. Therefore, the Prime Minister’s statement that the number of students with suspended status who were unable to pay for their studies is, on the contrary, decreasing is incorrect.
Sergo Ratiani also stated that as of 1 October 2012, the number of students with suspended status was 11,000. The Deputy explained to us that the former administration of the Ministry of Education approved this information although Mr Ratiani himself did not receive a letter from the National Centre for Educational Quality Enhancement in attesting to the accuracy of the abovementioned. According to Mr Ratiani, the Centre referred to the errors in out-of-date databases as the reason for its non-reply.
To specify the number of students with suspended status, FactCheck contacted the National Centre for Educational Quality Enhancement as well. Our first letter was sent on 31 July of this year and we received an answer on 27 August. The National Centre for Educational Quality Enhancement requested a specification of technical details in its letter. FactCheck sent a second letter with the requested specification on 29 August and we received an answer on 29 September in which the Centre once again asked for additional specification of our questions. More precisely, the following paragraph was unclear for the Centre:
“Please provide us with information about both Bachelor’s and Master’s, Single-stage Medical, Doctorate, Preparation in Georgian Language, Professional Higher and 4-5 Step Professional Education Institution students.” The Centre requested a specification of the meaning of 4-5 Step Professional Education Institutions. (Note: In the letter sent to the Deputy, the Centre itself defined that students with suspended status include Bachelor’s, Master’s, Single-stage Medical, Doctorate, Preparation in Georgian Language, Professional Higher and 4-5 Step Professional Education Institution students).
We still have not received exact data from the National Centre for Educational Quality Enhancement (including data from 2012) about students with suspended status. In order to further specify the information requested, FactCheck sent one more letter to the Centre. Should an answer be received, relevant updates will be made to this article.
As of 1 October 2013, the number of students with suspended status was 28,055 with 8,304 suspended due to non-payment. As of 1 January 2014, the number of students with suspended status equalled 33,575 with 11,685 students suspended due to non-payment. FactCheck does not have written information about students with suspended status as of 1 October 2012. According to Sergo Ratiani, their number was 11,000.
FactCheck concludes that Sergo Ratiani’s statement, “As of today, the number of students with suspended status is more than 33,000, including 11,000 suspended for non-payment. This amount was 11,000 as of 1 October 2012. [This year] it increased three times. In October 2013, [the number of students with suspended status] was 28,000 and 8,000 of them were suspended due to non-payment,” is TRUE.
FactCheck also verified the Prime Minister’s statement. Comparing the data of 1 January 2014 and 1 October 2013, it is clear that the number of students with suspended status increased by 5,520 as compared to the previous year. In addition, the number of students whose status has been suspended due to non-payment has increased by 3,376.
Thus, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement, “The number of students with suspended status, who weren’t able to pay, is decreasing, on the contrary,” is aLIE.