მიმდინარე წლის 23 ივლისს საქართველოს პარლამენტში მთავრობის განახლებული შემადგენლობისათვის ნდობის გამოხატვის საკითხი განიხილებოდა. დეპუტატ გუგული მაღრაძის შეკითხვაზე პასუხისას, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა განაცხადა: „ჩვენ ნამდვილად შევამცირეთ ჯარიმები, დეკემბერშივე შევამცირეთ ჯარიმები, მათ შორის საგადასახადო მიმართულებით“. მანვე განმარტა, რომ ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ ამოქმედდა ახალი მექანიზმი. მაგალითად, თუკი ადრე მეწარმეს ჯარიმის არსებობის შემთხვევაში ანგარიშზე არსებული თანხა სრულად ეჭრებოდა, ახლა მას საარსებო მინიმუმი მაინც რჩება.
ფაქტ-მეტრი ფინანსთა მინისტრის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
ჯარიმების შესახებ ინფორმაციის გადასამოწმებლად საქართველოს საგადასახადო კოდექსში განხორციელებული ის ცვლილებები შევისწავლეთ, რომელიც 2012 წელს, ხელისუფლების ცვლილებიდან დღემდე განხორციელდა. 2012 წლის დეკემბრიდან დღემდე საგადასახადო კოდექსში ჯამში სულ 20 ცვლილებაა შესული. პირველი ცვლილება 2012 წლის დეკემბერშივე განხორციელდა, როგორც ეს ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა. განხორციელებული ცვლილებები ჯარიმებსაც შეეხო. უფრო დეტალურად 2012 წლის დეკემბერში განხორციელებული ცვლილებები ასე გამოიყურება:
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ჯარიმის ტიპებში რაოდენობრივი თვალსაზრისით, რაიმე მნიშვნელოვანი ცვლილება არ ფიქსირდება. რაც შეეხება საბაჟო სამართალდარღვევათა კატეგორიას, მასში შემავალი ტიპების შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ 2010 წლის მონაცემებში ფიქსირდება. ყველა დანარჩენ შემთხვევაში მითითებულია მხოლოდ ამოღებული თანხის ოდენობა.
2010-2014 წლებში სახელმწიფოს მიერ ჯარიმების შედეგად ამოღებული თანხების ამსახველი სტატისტიკა კი ასეთია:
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საგადასახადო სამართალდარღვევათა კატეგორიაში, ჯარიმის სახით ამოღებული თანხის რაოდენობის კლების ტენდენცია 2011 წლიდან ფიქსირდება და 2014 წლის აგვისტოს მდგომარეობით მართლაც მნიშვნელოვანი ვარდნაა. საბაჟო სამართალდარღვევათა კატეგორიაში ამოღებული თანხების რაოდენობა მცირდება 2011-2012 წლებში, მატებაა 2013 წელს, ხოლო 2014 წლის აგვისტოს მდგომარეობით, თანხა თითქმის განახევრებულია. რაც შეეხება სხვა ჯარიმების კატეგორიას, აქ 2013-2014 წლებში ამოღებული თანხების კლება ფიქსირდება.
2012 წლის 1 ნოემბრიდან 2014 წლის 20 აგვისტომდე ჯარიმის სახით ამოღებული თანხები ასეთია:
რაც შეეხება ჯარიმის სხვადასხვა ტიპებში განხორციელებული ტრანზაქციების (გადარიცხვების) ოდენობას 2010-2014 წლების სტატისტიკა შემდეგია:
ცხრილიდან ჩანს, რომ ჯარიმის სახეობებში განხორციელებული გადარიცხვების რაოდენობა 2013 წელს იზრდება, 2014 წელს კი დღევანდელი მდგომარეობით მცირდება.
2012 წელს საგადასახადო კოდექსში ჯარიმების შემცირების თვალსაზრისით ცვლილებები ნამდვილად შევიდა. შემცირებულია გარკვეული ჯარიმების გადასახდელად გაწერილი თანხებიც. თუმცა, დიდი ნაწილი უცვლელი რჩება. გარდა ამისა, 2010-2014 წლებში ჯარიმების კატეგორიაში შემავალი ტიპების რაოდენობრივ მონაცემებში მნიშვნელოვანი ხასიათის ცვლილება არ ფიქსირდება. ამასთან, ფინანსთა სამინისტროს მიერ მოწოდებულ დოკუმენტში საბაჟო სამართალდარღვევათა კატეგორიაში შემავალი სახეობების შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ 2010 წლის მონაცემს შეიცავს და ინფორმაციის ანალიზი შეუძლებელია. რაც შეეხება სახელმწიფოს მიერ ჯარიმების სახით ამოღებულ თანხებს, საგადასახადო სამართალდარღვევათა კატეგორიაში 2013-2014 წლებში წინა წლებთან შედარებით თანხების შემცირება ნამდვილად ფიქსირდება, რისი კლების ტენდენციაც 2011 წლიდან იწყება. კლება ფიქსირდება სხვა ტიპის ჯარიმებშიც.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ფინანსთა მინისტრის, ნოდარ ხადურის განცხადება: „ჩვენ ნამდვილად შევამცირეთ ჯარიმები...მათ შორის საგადასახადო მიმართულებით“, არის მეტწილად სიმართლე.
- ცვლილება შევიდა 272-ე მუხლის მე-4 ნაწილში, რომლის მიხედვითაც საურავი თანხის ოდენობა 0,07-დან 0,06 %-მდე შემცირდა;
- 274-ე მუხლის მეორე ნაწილში შესული ცვლილების თანახმად, ამავე მუხლის პირველი ნაწილის მიხედვით გამოანგარიშებული სანქციების ჯამური თანხა არ უნდა იყოს 50 ლარზე ნაკლები, რაც წინა რედაქციით 200 ლარს შეადგენდა;
- 276-ე მუხლი: პირის საქმიანობა სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის გადახდის ნიშნის გარეშე ან სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის გადახდის ობიექტის დალუქვის გარეშე, თუ ასეთი ვალდებულება დადგენილია კანონით, იწვევს პირის დაჯარიმებას ამ ობიექტის მიხედვით კუთვნილი სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის გადასახდელი თანხის 100%-ის ოდენობით. ამოღებულია შენიშვნა - „არანაკლებ 1000 ლარისა“, რაც წინა რედაქციით იყო გათვალისწინებული;
- 281-ე მუხლის 1, 3, და 5 პუნქტებით გათვალისწინებული ჯარიმები 500 ლარიდან 200 ლარამდე შემცირდა;
- 286-ე მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული ჯარიმა 1000 ლარიდან 500 ლარამდე შემცირდა. ამოღებულია ამავე მუხლის მესამე ნაწილი, რომელიც მეორე მუხლით გათვალისწინებული ჯარიმის განმეორებით დაფიქსირების შემთხვევაში 10 000 ლარიან ჯარიმას ითვალისწინებდა;
- 289-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, რომელიც პირის მიერ საქონლის წარდგენის/ზოგადი დეკლარირების/დეკლარირების ვადის ან სატრანსპორტო საშუალების გამოცხადების ვადის დარღვევის შემთხვევაში იწვევს პირის დაჯარიმებას ყოველ დაგვიანებულ სრულ/არასრულ დღეზე 50 ლარის ოდენობით, მაგრამ არაუმეტეს 1000 ლარისა. წინა რედაქციით ყოველ დაგვიანებულ დღეზე გათვალისწინებული იყო 100 ლარიანი ჯარიმა, მაგრამ არაუმეტეს 1500 ლარისა;
- ამავე მუხლის მე-10 პუნქტი - საქართველოს საბაჟო საზღვარზე საქონლის გადატანა ან გადმოტანა, საბაჟო კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად იწვევს ვალდებული პირის დაჯარიმებას საქონლის საბაჟო ღირებულების 100%-ით ან ამ საქონლის ან/და სატრანსპორტო საშუალების ჩამორთმევას ან/და საქართველოს საბაჟო საზღვრის გადაკვეთის უფლების შეზღუდვას 1 წლის ვადით. შეტანილი ცვლილების თანახმად 1 წლიანი შეზღუდვა გაუქმებულია;
- 1 წლიანი შეზღუდვები მოხსნილია ამავე მუხლის მე-11 და მე-14 პუნქტებით გათვალისწინებული სანქციების შემთხვევაშიც.

On 23 July 2014, the Parliament of Georgia discussed the issue of expressing confidence in the new Cabinet. As a response to the question of Parliamentary Majority MP, Guguli Maghradze, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated: “We definitely reduced the amount of fines already in December, including the field of revenues.” He also explained that the mechanisms have changed since the new government assumed office. For example, if previously the entire amount of the fine was debited from the bank account of an individual imposed with a fine, now he/she can keep a balance equal to the minimum amount designated for a one-month subsistence.
FactCheck took interest in the statement of the Minister of Finance and verified its accuracy.
In order to verify the information about fines, we looked into the amendments to the Revenue Code of Georgia from 2012 (the change of government) to present. The Code has been amended 20 times since December 2012. The very first of the amendments was in December 2012 as stated by the Minister. The amendment included fines as well. More extensively, the December 2012 amendment to the Revenue Code of Georgia looks like this:
As the table makes clear, there are no significant changes in the numbers of fines. As for the customs law violations, the information about the types in this category is included only in 2010 data. In all other cases only the gathered amount is indicated.
The statistics of the money gathered by the state in fines from 2010 to 2014 look like this:
As the table shows, the trend of a reduction of the total amount of fines for violating the Revenue Code of Georgia started in 2011 and we have significant reduction at hand for August 2014. There is a reduction in the amount of the fines for customs law violations in 2011 and 2012 and an increase in 2013 whilst in 2014 the amount is almost halved. As for the category of Other Fines, here we also have a reduction in 2013 and 2014.
The total amount of fines from 1 November 2012 to 20 August 2014 is as follows:
As for the transactions in the different types of fines, the 2010-2014 statistics are as follows:
The table clearly shows that the number of transactions grew in 2013 whilst it has been reducing in 2014.
The Revenue Code of Georgia was indeed amended and fines were reduced in 2012. The amounts of certain fines have been reduced; however, most of them have not been changed. In addition, there have been no significant changes in the quantitative data in the types of fines. Furthermore, the document sent to us by the Minister of Finance includes the Revenue Code violation data of only 2010, making it impossible to analyse the information. As for the amounts of fines gathered by the state, there has indeed been a sharp reduction in the Revenue Code violation category in 2013 and 2014 as compared to the previous years. The trend of reduction starts from 2011 and includes other categories as well.
Hence, FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: “We definitely reduced the amount of fines… including the field of revenues,” is MOSTLY TRUE.
- Point 4 of Article 272 was amended, changing the amount of the fine from 0.07% to 0.06%;
- According to the amendment to Point 2 of Article 274, the amount of the fine, as calculated according to Point 1 of the same Article, must not be less than GEL 50 as opposed to GEL 200 in the previous version;
- Article 276: a person, not paying the gambling business fee or paying the fee without closing the facility if such is required by the law, will be subject to a fine with the amount equal to 100% of the amount of the fee. The remark “not less than GEL 1,000” has been revoked;
- The fines determined by Points 1, 3 and 5 of Article 281 have been reduced from GEL 500 to GEL 200;
- The fine determined by Point 1 of Article 286 has been reduced from GEL 1,000 to GEL 500. Point 3 of this Article, determining a fine of GEL 10,000 in the case of the repetition of the infringement, has been revoked;
- According to Point 1 of Article 289, a person violating the general date of presenting/generally declaring/declaring the product or transport, will be subject to a fine of GEL 50 for every full or incomplete day but not exceeding GEL 1,000. The previous version determined GEL 100 for each day with the maximum of GEL 1,500;
- Point 10 of the same Article: import or export of production, bypassing the customs control of the customs border of Georgia will be fined with the amount equal to 100% of the customs price of the production; will be deprived of transport or will be banned from crossing the customs border of Georgia for one year. The amendment abolished the one year ban;