პარლამენტის სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა: „2014 წლის 6 იანვრის №40 მთავრობის დადგენილებაში წერია, ვციტირებ: „საფოსტო გზავნილის, ამანათის მიღება-გაგზავნის შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით, მხოლოდ შპს "საქართველოს ფოსტამ" უზრუნველყოს: ამანათების შემოტანა, დამუშავება და ადრესატისთვის ჩაბარება... ეს არის, მთავრობის დადგენილებით, ერთი ორგანიზაციისთვის მონოპოლიის პირდაპირ მიცემა“.
საქართველოში საფოსტო მომსახურების ბაზარს არეგულირებდა 1999 წლის 23 ივლისს მიღებული საქართველოს კანონი „კავშირგაბმულობისა და ფოსტის შესახებ“, რომელიც გააუქმა 2005 წლის 2 ივნისს მიღებულმა „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონმა, გარდა საფოსტო კავშირით მომსახურების ნაწილისა. 2005 წლის 28 დეკემბერს „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებებით, 2006 წლის 18 იანვრიდან ზემოაღნიშნული დათქმაც (საფოსტო კავშირით მომსახურების შესახებ) გაუქმდა (მუხ. 64.6).
საქართველოს პარლამენტმა 2005 წლის 24 ივნისს „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი მიიღო, რომლის თანახმად საფოსტო კავშირით მომსახურება ლიცენზირებას აღარ ექვემდებარებოდა. აღნიშნული კანონი 2005 წლის 18 ივლისს (გამოქვეყნებიდან მე-15 დღეს) ამოქმედდა, რის შემდეგაც მარეგულირებელი კომისია ლიცენზიებს საფოსტო კავშირით მომსახურებაზე აღარ გასცემდა და შესაბამისად, საფოსტო ბაზარს აღარ არეგულირებდა. ამდენად, საქართველოს კავშირგაბმულობისა და ფოსტის სფეროში საქმიანობის მარეგულირებელი კომისია (ამჟამად – საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია) ფოსტის ბაზარს არეგულირებდა 2000-2005 წლებში, ხოლო 2006 წლიდან კი საფოსტო მომსახურების ბაზრის ლიბერალიზაცია განხორციელდა. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია თავის 2005 და 2006 წლების წლიურ ანგარიშებში აღნიშნავს, რომ საფოსტო მომსახურების ბაზარი განთავისუფლებულია რეგულაციებისგან და ის ლიბერალიზებულია.
2014 წლის 6 იანვარს საქართველოს მთავრობამ „ფოსტის სფეროში გასატარებელი დროებითი ღონისძიებების შესახებ“ დადგენილება მიიღო. საქართველოს მთავრობა დადგენილებას ერთერთ იმ შემთხვევაშიც იღებს, თუ შესაბამისი საკითხი საქართველოს საკანონმდებლო აქტით (გარდა იმ შემთხვევისა, როცა საკითხი განეკუთვნება სხვა ორგანოს უფლებამოსილებას) მოწესრიგებული არ არის და მისი მიღება გადაუდებელი აუცილებლობითაა გამოწვეული.
მთავრობის დადგენილება კონკრეტულ პირობას აყენებს, რომლის მიხედვითაც დადგენილების მიღების შემდეგ, ამავე საკითზე შემუშავებული საკანონმდებლო აქტის პროექტი საქართველოს პარლამენტს უნდა წარედგინოს არაუგვიანეს 1 თვისა. თუ საქართველოს პარლამენტი შესაბამის კანონპროექტს მისი წარდგენიდან 3 თვის ვადაში არ მიიღებს, საქართველოს მთავრობის დადგენილება ძალადაკარგულად ითვლება (კანონი „ნორმატიული აქტების შესახებ“, მუხ. 12).
მთავრობის დადგენილებაში ვკითხულობთ: „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-12 მუხლის მე-2 პუნქტის შესაბამისად, ფოსტის სფეროსთან დაკავშირებული საქართველოს კანონმდებლობის საერთაშორისო სამართლის ნორმებთან შესაბამისობაში მოყვანამდე, "საფოსტო ამანათებზე" 1994 წლის 14 სექტემბრის საერთაშორისო შეთანხმებით გათვალისწინებული საფოსტო გზავნილის/ამანათის მიღება–გაგზავნის შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით, მხოლოდ შპს „საქართველოს ფოსტამ“ უზრუნველყოს:
ა) საქართველოში სახმელეთო ან საზღვაო გზით შემომავალი ამანათის შემოტანა, დამუშავება და ადრესატისათვის ჩაბარება, ასევე საქართველოდან სახმელეთო ან საზღვაო გზით გამავალი ამანათის გამგზავნისაგან მიღება, დამუშავება და გაგზავნა;
ბ) სახმელეთო ან საზღვაო გზით შემოტანილი ამანათის საქართველოს ტერიტორიაზე სახმელეთო გზით ტრანსპორტირება, მისი დამუშავებისა და ადრესატისათვის ჩაბარების (მათ შორის დატარებით) ან გაგზავნის მიზნით.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ შეიმუშავა კანონპროექტი, თუმცა ის საქართველოს პარლამენტში განსახილველად ჯერ არ გაუგზავნიათ, რაც, თავის მხრივ, საქართველოს მთავრობის დადგენილების ძალადაკარგულად ჩათვლის საფუძველია (ვინაიდან დადგენილი ვადები ამოწურულია).
ამ საკითხის შესახებ ჩვენ არასამთავრობო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭირვალობა - საქართველოს” წარმომადგენელს, ნათია კუტივაძესაც ვესაუბრეთ. მან განგვიმარტა, რომ დადგენილება არ იყო პირველი სამართლებრივი დოკუმენტი, რომლითაც „საქართველოს ფოსტას“ პირდაპირ თუ ირიბად მონოპოლია მიეცა. ნათია კუტივაძემ საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მიერ გამოცემულ №30 ბრძანებაზე (2013 წლის 25 იანვარი) მიგვითითა, რაც გადაზიდვების ბაზარზე ლეგალური ბარიერების დაწესებას ითვალისწინებდა. ნათია კუტივაძის განცხადებით, აღნიშნული ბრძანება აშკარად დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში აყენებდა სხვა 20-მდე ადგილობრივ გადამზიდავ კომპანიას, არღვევდა ბაზარზე არსებულ წონასწორობას და ზღუდავდა კონკურენციას, რითაც უპირატეს მდგომარეობაში „საქართველოს ფოსტა“ იყო ჩაყენებული. სწორედ ამიტომ, „საერთაშორისო გამჭირვალობა - საქართველომ“ სასამართლოს მიმართა, სადაც საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს დავაც მოუგო. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის №30 ბრძანება ბათილად იქნა ცნობილი. მთავრობის #40 დადგენილება კი სასამართლოს მიერ ბათილად ცნობილი ამ ბრძანების ანალოგიური ქცევის წესს ადგენს.
აღსანიშნავია, რომ მთავრობის №40 დადგენილებით მხოლოდ „საქართველოს ფოსტას“ აქვს ამანათის შემოტანის, დამუშავების და ადრესატისათვის ჩაბარების უფლება. ამასთანავე, ის თუ რა წონისა და მოცულობის უნდა იყოს ამანათი, განსაზღვრული არ არის, რაც განსხვავებული ინტერპრეტაციის საშუალებას იძლევა.
ექსპერტ ნათია კუტივაძის აზრით, დადგენილების მიღების დასაბუთებულობა (საფოსტო საქმიანობის შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით) არასაკმარისია და ის შეზღუდვის საფუძვლებს და ლეგიტიმურ მიზნებს ვერ ამართლებს. ამასთან, დადგენილება არ შეიცავს მითითებას, თუ რატომ შეირჩა „საქართველოს ფოსტა“ ერთადერთ სუბიექტად და ამ ბაზარზე სხვა სუბიექტების დაშვება აიკრძალა. მხედველობაშია მისაღები ის გარემოებაც, რომ 2005 წლიდან მოყოლებული ლიბერალიზაციის პროცესმა ხელი შეუწყო საფოსტო გადაზიდვების ბაზარზე კონკურენციის განვითარებას და დღეისათვის საქართველოს საფოსტო მომსახურების ბაზარზე 40-ზე მეტი კომპანია ოპერირებს. შესაბამისად, ამ ბაზარზე სახელმწიფოს ჩარევის და სახელმწიფო რეგულირების ისევ შემოღების წინაპირობები არ არსებობს.
„საერთაშორისო გამჭირვალობა - საქართველოს“ წარმომადგენელმა ასევე განგვიცხადა, რომ საქართველოს მთავრობის №40 დადგენილება არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნით გასაჩივრებულია საკონსტიტუციო სასამართლოში და გადაწყვეტილება უახლოეს მომავალში გამოქვეყნდება.
რაც შეეხება საქართველოს მიერ აღებულ საერთაშორისო ვალდებულებას. საქართველო მსოფლიო საფოსტო კავშირის (UPU) წევრია და ამასთან, მსოფლიო საფოსტო კონვენციის მხარეა. მსოფლიო საფოსტო კავშირის ძირითადი აქტით, წევრი სახელმწიფოს ვალდებულება ქვეყნის მასშტაბით უნივერსალური საფოსტო მომსახურების განხორციელებაა. ეს ვალდებულება კი ეროვნულ (დანიშნულ) ოპერატორს ეკისრება, რომელიც მსოფლიო საფოსტო კავშირის აქტების შესაბამისად, ქვეყნის მთელს ტერიტორიაზე მომხმარებელთა უნივერსალურ საფოსტო მომსახურებას ახორციელებს.
მსოფლიო საფოსტო კავშირის ოფიციალურ გვერდზე საქართველოს, როგორც წევრი სახელმწიფოს მონაცემებში მითითებულია, რომ დანიშნული ოპერატორი „საქართველოს ფოსტაა“. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წარმომადგენელმა ამ საკითხზე განაცხადა, რომ საქართველოს ფოსტა უკვე წლებია მსგავს ფუნქციებს ასრულებს და „კავშირგაბმულობისა და ფოსტის შესახებ საქართველოს კანონის“ ძალადაკარგულად გამოცხადებამდე, ის წარდგენილი იყო როგორც უნივერსალური საფოსტო ოპერატორი და შესაბამისი ლიცენზიაც გააჩნდა. თუმცა, ამჟამად მისი საქმიანობა მხოლოდ დე-ფაქტო ხორციელდება და დე-იურე სამართლებრივი სტატუსი არ გააჩნია, საფოსტო კავშირის შესახებ კანონის ახალი კანონის მიღებამდე.
მთავრობის №40 დადგენილება კონკრეტულად უნივერსალური საფოსტო მომსახურებას აშკარად არ ეხება, თანაც კონკრეტულად არ არის განსაზღვრული თუ რა წონისა თუ ზომის ამანათზე არის საუბარი. სწორედ ამიტომ, ნაკლებად საგულისხმოა, რომ ეს დადგენილება სართაშორისო ვალდებულების განხორციელებას შეეხება.
უნივერსალური საფოსტო მომსახურებას (მის წონას, ზომას) ქვეყნები უშუალოდ განსაზღვრავენ. ევროკავშირის ქვეყნებში უნივერსალური საფოსტო მომსახურების განხორციელება რიგ შემთხვევაში რომელიმე კონკრეტულ კომპანიის ვალდებულებაა, მაგრამ სხვა კომპანიას აკრძალული არა აქვს იგივე მომსახურება განახორციელოს. მაგალითად:
დიდ ბრიტანეთი - Royal Mail ვალდებულია უნივერსალური საფოსტო მომსახურება “Postal Services Act 2011” საფუძველზე განახორციელოს. Royal Mail პასუხისმგებელია პრიორიტეტულ და არაპრიორიტეტულ საფოსტო მომსახურებაზე, არაპრიორიტეტულ გზავნილზე 20 კგ-მდე, ასევე რეგისტრირებულ და დაზღვეულ მომსახურებაზე.
შვედეთი - Swedsih Postal ვალდებულია უნივერსალური საფოსტო მომსახურება აწარმოოს. შვედეთის კანონმდებლობით უნივერსალურ საფოსტო მომსახურებაში შედის საფოსტო მომსახურება, რომლის წონაც 20 კგ-ს არ აღემატება.
ჰოლანდია - PostNL დანიშნული უნივერსალური მომსახურების პროვაიდერია, თუმცა ბაზარი ევროპული კავშირის დირექტივების შესაბამისადაა ლიბერალიზირებული. PostNL ვალდებულია 2 კგ-მდე კორესპონდენციის, 10 კგ-მდე გზავნილის, რეგისტრირებული და დაზღვეული ნივთების გაგზავნა/ჩაბარებზე.
გერმანია - 2008 წლის პირველი იანვრიდან საფოსტო მომსახურება სრულად ლიბერალიზებულია. საფოსტო კანონმდებლობა უნივერსალური საფოსტო მომსახურების განხორციელების ვალდებულებას არ აკისრებს რომელიმე კონკრეტულ ოპერატორს. კანონმდებლობა ადგენს, რომ უნივერსალური მომსახურება ზოგადად იქნება მიწოდებული ბაზარზე არსებული ყველა ოპერატორის მიერ ერთობლივად. გერმანიის კანონმდებლობით უნივერსალურ საფოსტო მომსახურებაში შედის წერილები 2 კგ-მდე, დაზღვეული საგნები, რეგისტრირებული წერილები, სწრაფი გზავნილები, ფულადი გზავნილები, საფოსტო გზავნილები არაუმეტეს 20 კგ-სს, ასევე ჟურნალები და გაზეთები.
საფრანგეთი - უნივერსალურ საფოსტო მომსახურების ვალდებულება La Poste-ს აქვს. პროვაიდერმა უნდა უზრუნველყოს ეროვნული და საერთაშორისო გზავნილები წერილებისა, რომლებიც არ აღემატება 2 კგ-ს, ხოლო გზავნილების შემთხვევაში 20 კგ-ს.
საქართველოს მთავრობის №40 დადგენილება მხოლოდ შპს „საქართველოს ფოსტას“ ანიჭებს უფლებას განახორციელოს ამანათების შემოტანა, დამუშავება და ადრესატისთვის ჩაბარება, რომელიც შემოტანილია საქართველოს სახმელეთო ან საზღვაო გზით. დადგენილებაში არ არის განმარტებული, ის თუ რა წონის საფოსტო გზავნილს წარმოადგენს ამანათი. თუ მთავრობის №40 დადგენილება სართაშორისო ვალდებულების შესასრულებლად იყო მიღებული, ის აშკარად ეწინააღმდეგება და ვერ აკმაყოფილებს სართაშორისო პრაქტიკას, ვინაიდან ამ შემთხვევაში კონკრეტულადაა განსაზღვრული, თუ რას მოიცავს უნივერსალური საფოსტო მომსახურება.
აქედან გამომდინარე ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: „2014 წლის 6 იანვრის №40 მთავრობის დადგენილებაში წერია, ვციტირებ: „საფოსტო გზავნილის, ამანათის მიღება-გაგზავნის შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით, მხოლოდ შპს "საქართველოს ფოსტამ" უზრუნველყოს: ამანათების შემოტანა, დამუშავება და ადრესატისთვის ჩაბარება... ეს არის მთავრობის დადგენილებით, ერთი ორგანიზაციისთვის მონოპოლიის პირდაპირ მიცემა“, არის სიმართლე.

Whilst delivering a speech at the plenary session of the Parliament, the Parliamentary Minority MP, Zurab Japaridze, made a statement: “The 6 January 2014 Directive No. 40 of the Government of Georgia says, and I’m quoting, ‘In order to smoothly send and deliver all kinds of mailings and parcels, only Georgian Post will be authorised to import, process and deliver parcels…’ this means giving a monopoly to one particular organisation.”
The postal service market in Georgia was regulated by the 23 July 1999 Law on Communications and Post which was abolished (except the postal services chapter) by the 2 June 2005 Law of Georgia on Electronic Communications. According to the 28 December 2005 amendments of the Law on Electronic Communications, the aforementioned reservation about postal services was also abolished from 18 January 2006 (Article 64.6).
On 24 June 2005, the Parliament of Georgia passed a Law on Licensing and Permits according to which postal services were no longer subject to licensing. The Law was enacted on 18 July 2005 (in 15 days after its publication) after which the Regulatory Commission stopped issuing licenses for postal services and, as a result, stopped regulating the postal service market. Thus, the Communications and Postal Service Regulatory Commission of Georgia (now the Georgian National Communication Commission) regulated the postal service from 2000 to 2005 whilst from 2006 the postal service market was completely liberalised. As the Georgian National Communication Commission points out in its 2005 and 2006 annual reports, the postal service market is free from regulations and is liberalised.
On 6 January 2014, the Government of Georgia adopted a Directive on Provisional Measures in the Field of Postal Services. One of the reasons for the Government to issue a Directive is when a particular issue is not regulated by the legislative act (except the cases when the issue falls within the competence of another body) of Georgia and there is an urgent need for regulation.
The Directive of the Government determines a specific condition according to which a draft legislative act on the same issue must be proposed to the Parliament of Georgia not later than a month after the publication of the Directive. If the Parliament does not adopt the proposed draft in three months, the government Directive is deemed to be revoked (Article 12 of the Law on Normative Acts).
The Directive of the Government says: According to the second point of Article 12 of the Law on Normative Acts, before the Georgian legislation on postal services is brought in compliance with the norms of international law, in order to ensure the unobstructed sending and delivery of mailings and parcels – based upon the 14 September 1994 international agreement on postal parcels, only Georgian Post will be allowed to:
a) Import, process and deliver parcels that have been sent to Georgia by land or by sea. Also to receive, process and send parcels outgoing from Georgia;
b) The land transportation of parcels that have been sent to Georgia by land or by sea, in order to process, deliver or send them.
The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has created a draft legislative act about the issue; however, it has not yet been sent to Parliament which means that the government Directive can be deemed revoked (as the time limits have expired).
We also discussed this issue with the representative of the non-governmental organisation, Transparency International Georgia, Natia Kutivadze. She explained that the aforementioned Directive was not the first to give Georgian Post a monopoly. Ms Kutivadze talked about the 25 January 2013 Directive No. 30 of the Minister of Finance of Georgia which provided for the imposition of legal barriers on the transportation market. According to our respondent, the aforementioned Directive discriminated against 20 other transportation companies, disrupted the existing balance on the market and restricted competition – all in favour of Georgian Post. Because of this, Transparency International appealed to the court and won the case. According to the court decision, the Directive No. 30 of the Minister of Finance of Georgia was abolished. Directive No. 40 of the Government of Georgia is quite similar to the Directive of the Minister of Finance.
It should be noted that according to Directive No. 40 of the Government of Georgia, only Georgian Post is allowed to import, process and deliver parcels. In addition, the weight and form necessary to determine whether or not a mailing is a parcel is also not determined which leaves room for interpretation.
Natia Kutivadze believes that the basis for the Directive (ensure the unobstructed sending and delivery of mailings and parcels) is insufficient and does not justify the decision. In addition, the Directive does not specify why Georgian Post was chosen as the only operator and why the other companies were restricted access to the market. The fact that the liberalisation process (since 2005) facilitated the development of competition and that 40 companies are now operating on the postal services market should also be taken into account. Hence, there are no reasons for re-imposing the government regulations on this market.
The representative of Transparency International Georgia also told us that they have appealed to the Constitutional Court of Georgia requesting the Directive No. 40 of the Government of Georgia to be deemed unconstitutional and that the verdict will be published soon.
As for the international obligations, Georgia is a member of the Universal Postal Union and a signatory of the Universal Postal Convention. According to the main act of the Universal Postal Union, it is the obligation of the member state to make universal postal service available throughout its territory. The obligation of making universal postal service available throughout the country falls upon the chosen national operator.
Georgian Post is named as a designated operator in the information about Georgia on the Universal Postal Union website. The representative of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia also commented that Georgian Post has been carrying out these duties for years already and before the abolition of the Law of Georgia on Communications and Post, it was designated as a universal postal operator and owned a specific license. However, now, before a new law on the postal union is adopted, Georgian Post is only a de facto operator and has no de jure legal status.
Directive No. 40 of the Government of Georgia definitely does not concern the universal postal service in particular and it does not determine the weight and size of the parcels. Hence, it is not correct that this Directive serves the fulfilment of international obligations.
The universal postal service (weight and size) is often determined by the states themselves. In a number of the European Union member states, the universal postal service is a responsibility of a particular company; however, other companies are also allowed to provide the same service. For example:
United Kingdom – Royal Mail is responsible to provide universal postal service based upon the Postal Services Act of 2011. It is also responsible for priority or non-priority postal service (up to 20 kilos non-priority service) and the registered or insured service.
Sweden – Swedish Postal is responsible to provide universal postal service. According to Swedish law, the universal postal service includes deliveries up to 20 kg.
Netherlands – PostNL is an appointed universal service provider; however, the market is liberalised according to the Directives of the European Union. PostNL is responsible for the delivery of correspondence up to 2 kg and the delivery/sending of registered or insured mailings up to 10 kg.
Germany – The postal service is completely liberalised after 1 January 2008. The postal legislation does not obligate any particular company to provide universal postal service. The law only says that the universal postal service is to be provided by all of the operating companies. According to German laws, the universal postal service includes: letters up to 2 kg, insured objects, registered letters, rapid and money transfers, mailings not exceeding 20 kg, journals and newspapers.
France – La Poste is responsible to provide universal postal service. The company must ensure the nationwide or international delivery of letters up to 2 kg and mailings up to 20 kg.
According to Directive No. 40 of the Government of Georgia, only Georgian Post is allowed to import, process and deliver parcels that have been sent to Georgia by land or by sea. The Directive does not specify the weight necessary for an item to be considered a parcel. If Directive No. 40 was adopted to fulfil Georgia’s international obligations, it is clear that it failed to do this. The Directive directly violates internationally accepted practice which gives an exact definition of the universal postal service.
Hence, Zurab Japaridze’s statement: “The 6 January 2014 Directive No. 40 of the Government of Georgia says, and I’m quoting, ‘In order to smoothly send and deliver all kinds of mailings and parcels, only Georgian Post will be authorised to import, process and deliver parcels…’ this means giving a monopoly to one particular organisation,” is TRUE.
“The 6 January 2014 Directive No. 40 of the Government of Georgia means directly giving a monopoly to a particular organisation (Georgian Post).”