2014 წლის 26 ივლისს პარლამენტის პლენარული სხდომა გაიმართა, სადაც განსახილველ საკითხთა შორის „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ საქართველოს კანონში“ შესატანი ცვლილებებიც იყო. შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ, მარიამ ჯაშმა რეპროდუქციული ჯანმრთელობის კუთხით საქართველოში შექმნილ სავალალო მდგომარეობაზე გაამახვილა ყურადღება. მან აღნიშნა, რომ ორსულობის ხელოვნურად შეწყვეტის მაჩვენებელი საგანგაშოა. სხდომაზე სიტყვით თანამომხსენებელი, პარლამენტის ჯამრთელობის და სოციალური დაცვის კომიტეტის თავჯდომარე, დიმიტრი ხუნდაძე გამოვიდა, რომელმაც აღნიშნა: „გაეროს მონაცემებით 2050 წლისათვის მოსალოდნელია საქართველოს მოსახლეობა შემცირდეს მილიონ 170 ათასი მოქალაქით. ამის პარალელურად, მოსალოდნელია აზერბაიჯანის მოსახლეობამ მოიმატოს 34%, სომხეთის კი – 7%–ით. ამიტომ, ამიერკავკასიაში მოსალოდნელია მოსახლეობის დისბალანსი, რომელიც შეიძლება ღრმა პოლიტიკური კრიზისის საფუძველი გახდეს. მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ საქართველოში იყო უფრო მაღალი შობადობა, ვიდრე დღეს. პიკი იყო 1961 წელს როცა 124 ათასი ახალშობილი დაიბადა. დღეს ეს მონაცემი ნახევარსაც ვერ აღწევს. ოფიციალური მონაცემებით დღეში კეთდება 100–ზე მეტი აბორტი, მაგრამ სავარაუდოდ, საქართველოში, დღეში კეთდება 200 აბორტი და შეიძლება მეტიც“.
ფაქტ-მეტრი ამ საკითხით დაინტერესდა და მის გადამოწმებას შეეცადა.
ჩვენ გაეროს ამ მონაცემთან და საქართველოში არსებულ დემოგრაფიულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით კონსულტაცია პროფესორ ანზორ თოთაძეს ვთხოვეთ.
მისი ინფორმაციით, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ხალხთმოსახლეობის ფონდის მიერ გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით (2010 წლის მე-2 გამოცემა), 2050 წლისათვის საქართველოს მოსახლეობა 28%-ით, 1 170 000 კაცით შემცირდება და 3 300 000 კაცი იქნება, სომხეთის მოსახლეობა 7%-ით გაიზრდება და 3 300 000 კაცი შეადგენს, ხოლო აზერბაიჯანის მოსახლეობა კი 34%-ით გაიზრდება და 11 მილიონს გაუტოლდება. საქართველოსა და სომხეთის წილი სამხრეთ კავკასიის მთელ მოსახლეობაში 2050 წელს 18.7 –18.7% გახდება, ხოლო აზერბაიჯანის – 62.6%.
ანზორ თოთაძის ინფორმაციით, საქართველოს მოსახლეობის წილი სამხრეთ კავკასიის მოსახლეობაში სულ უფრო მცირდება. 1926 წელს საქართველოს მოსახლეობა სამხრეთ კავკასიის მთელი მოსახლეობის 45.5%-ს შეადგენდა, აზერბაიჯანის - 39.5%-ს, ხოლო სომხეთის - 15%-ს. აღსანიშნავია, რომ 1965 წლამდე საქართველოს მოსახლეობა აზერბაიჯანის მოსახლეობას სჭარბობდა. ამის შემდეგ აზერბაიჯანის მოსახლეობა სწრაფად გაიზარდა და 2009 წელს 8.9 მილიონი კაცი შეადგინა, ხოლო იმავე წელს საქართველოში მხოლოდ 4.4 მილიონი ცხოვრობდა. ამავე პერიოდში, მთელი სამხრეთ კავკასიის მოსახლეობა 16.5 მილიონ კაცს უდრიდა. აქედან, საქართველოს მოსახლეობის წილი მხოლოდ 26.5% იყო, სომხეთის - 19.6%, ხოლო აზერბაიჯანის კი - 53.9%.
მისივე ინფორმაციით, 1990 წლიდან საქართველოს მოსახლეობის სწრაფი კლება დაიწყო. ამ მოვლენის უმთავრეს მიზეზს, საქართველოდან მიგრაციისა და სიკვდილიანობის მაღალი, ხოლო შობადობის დაბალი მაჩვენებელი წარმოადგენდა. 1990 წლიდან 2000 წლამდე, საქართველოს მოსახლეობამ 715 ათასი ადამიანით იკლო, 2000 წლიდან 2010 წლამდე კი - 526 ათასი ადამიანით. მთლიანობაში, სულ რაღაც ორი დეკადის განმავლობაში, საქართველოს მოსახლეობა 1.241 მილიონით (22.72%-ით) შემცირდა და 2010 წლისთვის 4.219-მდე დავიდა. შესაბამისად, უკანასკნელი 20 წლის განმავლობაში, საქართველოს მოსახლეობა წელიწადში საშუალოდ 59 ათასი ადამიანით მცირდებოდა.
ჩვენ, საკითხში მეტი სიცხადის შესატანად, საქსტატის ოფიციალურ ვებგვერდზე საქართველოში 2000 წლის შემდეგ შობადობის სტატისტიკურ მონაცემებსაც გავეცანით, რასაც ქვემოთ გთავაზობთ:
როგორც ამ მონაცემებიდან ჩანს, ბოლო ცამეტი წლის განმავლობაში, ყველაზე მეტი ბავშვი 2009 წელს, ყველაზე ნაკლები კი 2003 წელს დაიბადა. ამ წლების განმავლობაში, შობადობის მკვეთრი კლება არ შეინიშნება, დაბადებულ ბავშვთა რაოდენობა 46 000 – 63 000 შორის მერყეობს.
დიმიტრი ხუნდაძე თავის განცხადებაში ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტის (აბორტების) შესახებაც საუბრობს. ფაქტ-მეტრმა ოფიციალური წერილით ჯანმრთელობის, შრომის და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიმართა და 2000-2013 წლის და მიმდინარე წლის სტატისტიკა გამოითხოვა. სამინისტრომ ჩვენი წერილი დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრს გადაუგზავნა, საიდანაც მიღებულ სტატისტიკას ქვემოთ გთავაზობთ:
როგორც მონაცემებიდან ჩანს აბორტების რიცხვი 2000 წელთან (14 951 აბორტი) შედარებით მკვეთრად არის გაზრდილი და 2013 წელს უკვე 37 018 აბორტია რეგისტრირებული.
მიმდინარე, 2014 წლის იანვარ-ივნისის წინასწარი სტატისტიკა ასეთია:
მინდინარე წელს, 6 თვის მანძილზე, უკვე 16 427 აბორტია რეგისტრირებული.
გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ხალხთმოსახლეობის ფონდის მიერ 2010 წელს გამოქვეყნებული მონაცემის მიხედვით, 2050 წლისათვის საქართველოს მოსახლეობა 28%-ით შემცირდება, სომხეთის მოსახლეობა გაიზრდება 7%-ით, ხოლო აზერბაიჯანის კი 34%-ით.
დემოგრაფ ანზორ თოთაძის ინფორმაციით, საქართველოში შობადობის მკვეთრი შემცირება 1992 წლიდან დაიწყო. 2005 წელს საქართველოში უკვე 46 000 ბავშვი დაიბადა და შობადობა წინა წლებთან შედარებით 2-ჯერ შემცირდა (1960-1990 წლებში წელიწადში საშუალოდ 93 000 ბავშვი იბადებოდა).
ბოლო წლების სტატისტიკის მიხედვით, 2000-2013 წლებში შობადობის მკვეთრი შემცირება არ შეინიშნება და ამ წლებში დაბადებულ ბავშვთა რაოდენობა 46 000 – 63 000 შორის მერყეობს. თუ ამ მაჩვენებელსაც მე-20 საუკუნის 60-90-იან წლების შობადობის მაჩვენებელს შევადარებთ (93 000), ცხადია, რომ შობადობა შემცირებულია.
რაც შეეხება ორსულობის ხელოვნურად შეწყვეტას, 2013 წელს, სტატისტიკის მიხედვით, 37 018 აბორტია ოფიციალურად რეგისტრირებული, რაც საშუალოდ, დღეში 100 აბორტს უდრის.
გაანალიზებული ინფორმაციის საფუძველზე ჩვენ ვასკვნით, რომ დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება: „გაეროს მონაცემებით 2050 წლისათვის მოსალოდნელია საქართველოს მოსახლეობა შემცირდეს მილიონ 170 ათასი მოქალაქით. ამის პარალელურად, მოსალოდნელია აზერბაიჯანის მოსახლეობამ მოიმატოს 34%-ით, სომხეთისამ კი – 7%–ით... შობადობა შემცირებულია, აბორტების რაოდენობა კი ოფიციალური მონაცემით დღეში 100-ზე მეტია,“ არის სიმართლე.
„გაეროს მონაცემებით 2050 წლისათვის მოსალოდნელია საქართველოს მოსახლეობა შემცირდეს მილიონ 170 ათასი მოქალაქით. ამის პარალელურად, მოსალოდნელია აზერბაიჯანის მოსახლეობამ მოიმატოს 34%, სომხეთის კი – 7%–ით... შობადობა შემცირებულია, აბორტების რაოდენობა კი ოფიციალ

On 26 July 2014, a plenary session of the Parliament was held. Changes in the Law on Healthcare of Georgia were among the discussion topics. The Deputy Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Mariam Jashi, elaborated upon a catastrophic situation in the field of reproductive health in Georgia. She pointed out that the statistics of the artificial termination of pregnancy are alarming. The Head of the Healthcare and Social Issues Committee of the Parliament, Dimitri Khundadze, also addressed the MPs. He stated: “According to the United Nations, the population of Georgia is expected to reduce by 1,170,000 people by 2050 while the populations of Azerbaijan and Armenia are expected to grow by 34% and 7%, respectively. As a result, a population imbalance is expected to occur in the South Caucasus which could become the cause of severe political crises. The birth rate in Georgia was higher in the immediate aftermath of the Second World War than it is today. The peak was 1961 when 124,000 babies were born while today it is less than a half of that number. According to the official data, the number of abortions is more than a 100 per day but unofficially it could be more than 200.”
Concerning the aforementioned statistics of the United Nations and the demographics of Georgia, we consulted with Professor Anzor Totadze.
Totadze told us that according to the United Nations Population Fund data (second edition, 2010); the population of Georgia is expected to reduce by 1,170,000 people (28%) by 2050, amounting to 3.3 million people. The population of Armenia will grow by 7% and amount to 3.3 million while the population of Azerbaijan will grow by 34% to 11 million people. The populations of Georgia and Armenia will constitute 18.7% each in the population of the South Caucasus while the share of Azerbaijan will be equal to 62.6%.
According to Professor Totadze, the share of the Georgian population in the population of the South Caucasus region is constantly decreasing. The population of Georgia was equal to 45.5% of the total population of the region in 1926 while the populations of Azerbaijan and Armenia constituted 39.5% and 15%, respectively. It should be pointed out that the population of Georgia was more than that of Azerbaijan until 1965. After this, there was a sharp growth in the population of Azerbaijan which amounted to 8.9 million people in 2009 while in Georgia the number of the population was equal to 4.4 million. The population of the South Caucasus in total was 16.5 million people in 2009. The share of the Georgian population was only 26.5%; 19.6% for Armenia and 53.9% for Azerbaijan.
According to Totadze, a sharp reduction of the population was observed in Georgia after 1990. Among the main reasons were the high migration and mortality rates and a low birth rate. From 1990 to 2000, the population of Georgia reduced by 715,000 people and by 526,000 people from 2000 to 2010. In total, in just two decades the population of Georgia reduced by 1.241 million people (22.72%) amounting to 4.129 million in 2010. Hence, for the past 20 years, the Georgian population has been reducing by 59,000 people each year.
For further clarity of the issue, we looked into the birth rate statistics since 2000 published on the official website of the National Statistics Office of Georgia.
As the data above suggest, the highest number of births was recorded in 2009 while in 2003 it was the lowest. A sharp reduction in births was not observed in these years as the number of live births varied from 46,000 to 63,000.
In his statement Dimitri Khundadze also talked about the artificial terminations of pregnancy (abortions). FactCheck sent an official letter to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia requesting the 2000-2013 official statistics of abortion. Our letter was redirected to the National Centre for Disease Control and Public Health which provided the requested data:
As the data above make clear, the number of recorded abortions has increased sharply and amounted to 37,018 in 2013 as compared to 14,951 in 2000.
The preliminary statistics of the first half of 2014 are as follows:
In total, 16,427 abortions have been recorded in the first six months of 2014.
According to the United Nations Population Fund data (second edition, 2010), by 2050 the population of Georgia is expected to reduce by 28% while the populations of Armenia and Azerbaijan are expected to grow by 7% and 34%, respectively.
According to demographer, Anzor Totadze, a sharp decrease in the birth rates in Georgia started in 1992. In total, 46,000 babies were born in Georgia in 2005 almost halving the birth rate as compared to the previous decades (an average of 93,000 babies each year were born from 1960 to 1990).
A sharp reduction in births was not observed from 2000 to 2013 as the number of live births varied from 46,000 to 63,000. However, if we compare these data with those from the 1960's to the 1990's then, of course, the birth rates have reduced.
As for the artificial termination of pregnancy, according to the 2013 data, 37,018 abortions were officially registered which amounts to an average of 100 abortions each day.
Based upon the aforementioned data, FactCheck concludes that Dimitri Khundadze’s statement: “According to the United Nations, the population of Georgia is expected to reduce by 1,170,000 people by 2050 while the populations of Azerbaijan and Armenia are expected to grow by 34% and 7%, respectively. The birth rate is reduced and the number of abortions, according to the official data, is more than a 100 per day,” is TRUE.