წლის 23 ივლისს, პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა განაცხადა: „2012 წლის მონაცემს თუ გამოვაკლებთ კიდევ იმ 165 მილიონ ლარს, რომელიც ჩვენ დავამატეთ განათლებას, თავდაცვას და სოფლის მეურნეობას, აღმოჩნდება, რომ ჩვენ გასულ წელს დავხარჯეთ გაცილებით მეტი თანხა ვიდრე 2012 წელს, მიუხედავად იმისა, რომ ვერ მოვახერხეთ მთლიანად ამოგვეღო შემოსავლები“.
ფაქტ-მეტრი განცხადებაში მოყვანილი მონაცემების სიზუსტით დაინტერესდა.
საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით, ბიუჯეტის შემოსულობები 8,158 მლნ ლარით განისაზღვრა. გაწეულმა საკასო ხარჯმა კი 8,004 მლნ ლარი შეადგინა, რაც საბიუჯეტო გეგმის 99.4%-ია. 2013 წლის გეგმიური ბიუჯეტით,
შემოსულობები 8,425 მლნ ლარით იყო განსაზღვრული, რამაც საკასო შესრულებით 7,717.4 მლნ ლარი შეადგინა. საბიუჯეტო გეგმა კი 91.6%-ით შესრულდა. სწორედ ამიტომ, 2013 წლის ბიუჯეტი შემოსულობების ნაწილში 700 მილიონი ლარით გაირღვა. მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წლის ბიუჯეტის დაგეგმილი შემოსულობები 267.8 მლნ ლარით მეტი იყო 2012 წლის შემოსულობებზე, საკასო შესრულებით, 2012 წელს შემოსულობების ნაწილში 286.6 მლნ ლარით მეტი თანხა შევიდა, ვიდრე 2013 წელს.
რაც შეეხება სახელმწიფო ბიუჯეტით განსაზღვრულ ხარჯებს, ის 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში 8,091.5 მლნ ლარით განისაზღვრა, ხოლო საკასო შესრულებით 7,806.8 მლნ ლარი შეადგინა, პროცენტულად კი 96.5%-ით შესრულდა. აქედან, 6,566.3 მლნ ლარი მიმიდინარე ხარჯებისთვის გამოიყო, რაც გეგმიური მაჩვნებლის 97.3%-ია. არაფინასური აქტივების ზრდისთვის, ანუ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, 728.6 მლნ ლარი დაიხარჯა. 372.6 მლნ ლარი შეადგინა ფინანსური აქტივების ზრდამ (ნაშთის გამოკლებით), ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტის ვალდებულბების კლება ანუ ვალის ძირი თანხის გასტუმრება 154. 4 მლნ ლარით განისაზღვრა, საკასო შესრულბთ კი 139,3 მლნ ლარი შეადგინა.
რაც შეეხება 2013 წლის საბიუჯეტო ხარჯებს, ის პროგრამულად 8,748.5 მლნ ლარით იყო განსაზღვრული, რამაც საანგარიშო პერიოდში 8,104.2 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, საბიუჯეტო გეგმა 92.6%-ით შესრულდა. 2013 წელს მიმდინარე ხარჯები 6,545.6 მლნ ლარით განისაზღვრა, ინფრასტრუქტურული ხარჯებისთვის კი 767.6 მლნ ლარი გამოიყო. 277.1 მლნ ლარი შეადგინა ფინანსური აქტივების ზრდამ, ხოლო ვალდებულებები 513.9 მლნ ლარით შემცირდა.
| შემოსულობები | გადასახდელები | |||
| დამტკიცებული გეგმა | საკასო შესრულება | დამტკიცებული გეგმა | საკასო შესრულება | |
| 2012-წელი | 8,158.0 | 8,004.0 | 8,091.5 | 7,806.8 |
| 2013 წელი | 8,425.0 | 7,717.4 | 8,748.5 | 8,104.2 |
როგორც ზემოთ მოყვანილი მონაცემებიდან ჩანს, 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის გეგმიური გადასხდელები 657.0 მლნ ლარით, ხოლო საკასო შესრულებით კი 297.4 მლნ ლარით მეტია 2012 წლის მაჩვნებელზე. რაც შეეხება მიმდიანრე ხარჯებს, ამ შემთხვევაში, 2012 წელს მიმდინარე ხარჯები 2013 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 20.7 მლნ ლარით მეტი იყო.
იმის გადასამოწმებლად, თუ რა რაოდენობით გაიზარდა 2012 წელს თავდაცვის, განათლების და სოფლის მეურნეობის სამინისტროების ბიუჯეტი, ფაქტ-მეტრი 2012 წლის ბიუჯეტის
დეკემბრის ცვლილებებს გაეცნო. 2012 წლის ბიუჯეტის ბოლო, დეკმებრის ცვლილებით განათლების სფეროს დაფინანსება 26.5 მილიონით გაიზარდა, თავდაცვის – 54.1 მილიონით, ხოლო სოფლის მეურნეობის სექტორის – 79.7 მილიონი ლარით. საერთო ჯამში აღნიშნულ სექტორებში გაზრდილმა დაფინანსებამ 160.4 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც ადასტურებს მინისტრის განცხადებას.
საქართველოს 2012-2013 წლების სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით 2012 წელს შემოსულობების ნაწილში, 2013 წელთან შედარებით, 286.6 მლნ ლარით მეტი თანხა შევიდა. მიუხედავდ იმისა, რომ გეგმიური ბიუჯეტით 2013 წლის საბიუჯეტო შემოსულობებითვის გაცილებით მეტი თანხა იყო განსაზღვრული.
რაც შეეხება 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯებს, იგი 297.4 მლნ ლარით მეტია 2012 წლის ანალოგიურ მაჩვნებელზე. თუ 2012 წელს გაწეულ გადასახდელებს გამოვაკლებთ 160 მილიონ ლარს, რომელიც 2012 წლის დეკემრის საბიუჯეტო ცვლილებით განათლების, თავდაცვისა და სოფლის მეურნეობის დასაფინანსებლად დამატებით იქნა გამოყოფილი, მივიღებთ, რომ 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით 457.4 მლნ ლარით მეტი დაიხარჯა.
მიუხედავად ზემოთ მოყვანილი გარემოებისა, უნდა აღინიშნოს, რომ ბიუჯეტის ხარჯების ნაწილში დაგეგმილი ხარჯები 2012 წელს 96,5%–ით შესრულდა, 2013 წელს კი 92,6%–ით, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ პროცენტულად, 2012 წელს დაგეგმილი ხარჯების უფრო დიდი ნაწილი შესრულდა, ვიდრე 2013 წელს.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: „2012 წლის მონაცემს თუ გამოვაკლებთ კიდევ იმ 165 მილიონ ლარს, რომელიც ჩვენ დავამატეთ განათლების თავდაცვას და სოფლის მეურნეობას, აღმოჩნდება, რომ ჩვენ გასულ წელს დავხარჯეთ გაცილებით მეტი თანხა ვიდრე 2012 წელს, მიუხედავად იმისა, რომ ვერ მოვახერხეთ მთლიანად ამოგვეღო შემოსავლები,“ არის მეტწილად სიმართლე.

“If we take away the GEL 165 million, which we spent on education, defence and agriculture, from the 2012 budget expenditure, it is clear that we spent a significantly bigger amount of money last year than in 2012, even though we couldn’t entirely gather
On 23 July 2014, during his speech at the extra plenary session of the Parliament, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated:  “If we take away the GEL 165 million, which we spent on education, defence and agriculture, from the 2012 budget expenditure, it is clear that we spent a significantly bigger amount of money last year than in 2012, even though we couldn’t entirely gather the revenues.” FactCheck took interest in this statement and verified its accuracy. According to the State Budget of Georgia of 2012, the revenue part of the budget was equal to GEL 8,158 million while the cash execution amounted to GEL 8,004 million which constitutes 99.4% of the budget plan. In the 2013 budget plan the revenues part was equal to GEL 8,425 million and the cash execution amounted to GEL 7,717.4. The budget plan was implemented by 91.6% which is why the 2013 budget had a GEL 700 million shortage in revenues. Despite the fact that the planned revenues of the 2013 budget were GEL 267.8 million more than those of 2012, the actual revenues were GEL 286.6 more in 2012 than in 2013. As for the budget expenditure, the budget plan in 2012 was equal to GEL 8,091.5 million while the actual spending amounted to GEL 7,806.8 million, constituting a 96.5% of the plan. In total, GEL 6,566.3 million was allocated to cover the running costs which constituted 97.3% of the plan. Up to GEL 728.6 million was spent on non-financial assets; namely, infrastructural projects. The growth of financial assets amounted to GEL 372.6 million (without residues) and GEL 154.4 million was allocated for paying the principal amounts of debt, GEL 139.9 million of which was actually spent. The expenditure part of the 2013 budget plan was equal to GEL 8,748.5 million and amounted to GEL 8,140.2 million in the reporting period constituting 92.6% of the plan. The running costs in 2013 were equal to GEL 6,545.6 million and GEL 767.7 million was allocated for infrastructural projects. The growth of financial assets amounted to GEL 277.1 million and GEL 513.9 million was paid in debts.
Revenues Expenditure
Approved Plan Cash Execution Approved Plan Cash Execution
2012 8,158.0 8,004.0 8,091.5 7,806.8
2013 8,425.0 7,717.4 8,748.5 8,104.2
As the data above make clear, the planned expenditures of the 2013 budget were GEL 657 million and the cash execution GEL 297.4 million more than those of 2012. As for the running costs, they were GEL 20.7 million more in 2012 than in 2013. In order to check the amounts of the budget growth of the Ministry of Defence, Ministry of Education and Ministry of Agriculture of Georgia, FactCheck looked into the December amendments of the 2012 annual budget. The amendment allocated an additional GEL 26.5 million for education, GEL 54.1 million for defence and GEL 79.7 million for agriculture. The total amount of additional funding was equal to GEL 160.4 million, confirming Mr Khaduri’s statement.   Conclusion According to the state budget reports of 2012 and 2013, the revenues were GEL 286.6 million more in 2012 than in 2013 even though the planned revenues were much higher in 2013. As for the expenditure part of the 2013 budget, it was GEL 297.4 million more than that of 2012. If we take away the GEL 160 million allocated for the additional funding of the defence, education and agriculture fields from the expenditure part of the 2012 budget by the December amendment of the 2012 annual budget, we will see that GEL 457.4 million more was spent in 2013 than in 2012. However, it should be pointed out that the expenditure plan of the budget was implemented by 96.5% in 2012 and by 92.6% in 2013 which means that a bigger part of the expenditure plan was implemented in 2012 than in 2013. FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement:  “If we take away the GEL 165 million, which we spent on education, defence and agriculture, from the 2012 budget expenditure, it is clear that we spent a significantly bigger amount of money last year than in 2012, even though we couldn’t entirely gather the revenues,” is MOSTLY TRUE.