„ასეთი უპრეცედენტო ამნისტიის შემდეგ, როდესაც პატიმრების 60 პროცენტი გავათავისუფლეთ, კრიმინალი არ გაიზარდა. ბუნებრივია, მოსალოდნელი იყო, რომ ფონი შეცვლილიყო. ვნახეთ საოცარი რამ, რომ კრიმინალი შემცირდა“
მიმდინარე წლის 25 ივლისს, მთავრობის ახალი შემადგენლობის იურიდიულ კომიტეტში განხილვის დროს, დეპუტატები და მთავრობის წარმომადგენლები კრიმინოგენულ ვითარებაზე საუბრობდნენ. ეკა ბესელიამ აღნიშნა: „ასეთი უპრეცედენტო ამნისტიის შემდეგ, როდესაც პატიმრების 60 პროცენტი გავათავისუფლეთ, კრიმინალი არ გაიზარდა. ბუნებრივია, მოსალოდნელი იყო, რომ ფონი შეცვლილიყო. ვნახეთ საოცარი რამ, რომ კრიმინალი შემცირდა“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა, შეემოწმებინა, რამდენად შეესაბამება ეკა ბესელიას განცხადება სიმართლეს. საქართველოს კანონი ამნისტიის შესახებ, რომელზეც ეკა ბესელია საუბრობს, 2012 წლის 28 დეკემბერს გამოქვეყნდა. შესაბამისად, კრიმინალის სტატისტიკური მონაცემების შეფასებაც ამ პერიოდიდან, 2013 წლის იანვრიდან უნდა დავიწყოთ. ფაქტ-მეტრი ქვეყანაში არსებულ კრიმინოგენულ ვითარებას 2013 წლის აგვისტოდან იკვლევს. დიდი ხნის მანძილზე სტატიის გამოქვეყნება ვერ მოხერხდა, რადგან ფაქტ-მეტრი სამინისტროსგან ამომწურავ ინფორმაციას ვერ იღებდა. ამ პრობლემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. 2012 წლის ნოემბერში, მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა აღნიშნა, რომ პატიმრების ციხეებიდან გამოშვება გარკვეულწილად გააუარესებდა კრიმინოგენულ ვითარებას საქართველოში. მოგვიანებით, 2013 წლის მარტში შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სააგენტო „ნეტგაზეთს” დეტალური სტატისტიკა მიაწოდა. აღნიშნული სტატისტიკის თანახმად, 2012 წლის ნოემბერში რეგისტრირებული დანაშაული 2011 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით 59.7%, დეკემბერში - 40.7%, ხოლო 2013 წლის იანვარში - 19.6%, თებერვალში კი 15.7%-ით (2012 წლის ანალოგიურ თვეებთან შედარებით) გაიზარდა. 2013 წლის 19 მარტს „ნეტგაზეთის” ჟურნალისტმა ეს მონაცემები მაშინდელ შინაგან საქმეთა მინისტრს, ირაკლი ღარიბაშვილს გააცნო. მინისტრმა განაცხადა, რომ ის აღნიშნულ ინფორმაციას საერთოდ არ იცნობდა და თვის ბოლოს თავად გაასაჯაროებდა სტატისტიკას. 2013 წლის აპრილის დასაწყისში სამინისტროს მიერ 2013 წლის პირველი კვარტლის ანგარიში გამოქვეყნდა. აღნიშნული სტატისტიკა შინაგან საქმეთა სამინისტროს, პროკურატურისა და სხვა სახელმწიფო უწყებების საგამოძიებო სრუქტურათა მაჩვენებლებს მოიცავდა. გამოქვეყნებული სტატისტიკის თანახმად, საყოველთაო ამნისტიის გამოცხადების შემდეგ, იანვარი-მარტის პერიოდში, 2012 წელთან შედარებით, 2013 წელს, სულ რეგისტრირებული დანაშაულების რაოდენობა 1675-ით (16,7%) გაიზარდა.
საგულისხმოა, რომ ცხრილზე გაკეთებული შენიშვნის პირველ ნაწილში აღნიშნულია: მონაცემები დათვლილია ახალი მეთოდოლოგიის მიხედვით. ახალი მეთოდოლოგია, რომელზეც შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებაშია საუბარი, საქმის წარმოების ელექტრონულ სააღრიცხვო სისტემას გულისხმობს. სამინისტროს ინფორმაციით, აღნიშნული პროგრამა - Integrated Criminal Case Management System (ე.წ. CRIMCASE) 2013 წლის იანვრიდან ამოქმედდა. ამ განცხადებას არ ეთანხმება იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი, ადვოკატი ოთარ კახიძე. მისი განცხადებით, საქმისწარმოების ელექტრონული სისტემა 2011 წლის მაისში შემოიღეს. ახალი მეთოდოლოგიის განსხვავებებზე შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ინფორმაცია აპრილის თვეში გამოაქვეყნა, სადაც ვკითხულობთ:„განსხვავებები ძველ და ახალ მეთოდოლოგიას შორის: - წარმოებით შეწყვეტილი სისხლის სამართლის საქმეები, მიუხედავად შეწყვეტის საფუძვლისა, სტატისტიკურ მონაცემებში 2013 წლამდე არ აისახებოდა; - იმავე პერიოდისათვის, საქმის გახსნილად გამოცხადების ერთადერთ საფუძველს ბრალის წარდგენის შესახებ დადგენილება წარმოადგენდა. თუმცაღა, ვინაიდან 2013 წლამდე მოქმედ სააღრიცხვო სისტემას არ გააჩნდა ბრალის კომპონენტის გარეშე საქმის გახსნილად ჩათვლის მექანიზმი, რათა არ მომხდარიყო გაუხსნელი საქმეების რიცხვის გაუმართლებელი გაზრდა, ასეთი დანაშაულობები ერთიანი კონსოლიდირებული ანგარიშის ფორმაში საერთოდ არ აისახებოდა.” სამინისტროს განცხადებით, ვინაიდან 2012, 2011, 2010 და ა.შ. წლებში სტატისტიკის წარმოება ძველი მეთოდოლოგიით ხდებოდა, 2013 წლიდან ახალ მეთოდოლოგიურ საფუძვლებზე გადასვლამ ამ პერიოდების ერთმანეთთან შედარების პრინციპი მიზანშეუწონელი გახადა, რადგან განსხვავებული მეთოდოლოგიით დაანგარიშებული მონაცემების პირდაპირი ურთიერთშედარება გარკვეულ ფარგლებში ყოველთვის ამახინჯებს სურათს დანაშაულის მატება-კლების დინამიკისა და ტენდენციების შესახებ“. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკურ ანგარიშში, თვალსაჩინოებისთვის წარმოდგენილია ცხრილი, სადაც იმავე პერიოდის მონაცემები ძველი მეთოდოლოგიითაა დათვლილი.
ძველი მეთოდოლოგით დათვლის მიხედვითაც დგინდება, რომ იანვარი-მარტის პერიოდში 2012 წელთან შედარებით, 2013 წელს 1034-ით (10,3%) მეტი დანაშაულია რეგისტრირებული. დგინდება, რომ მიუხედავად სტატისტიკური მონაცემების დათვლის მეთოდისა, დანაშაულის რიცხვი 2013 წლის იანვარი-მარტის პერიოდში, 2012 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, გაიზარდა. ამნისტიის შემდგომ პერიოდში კრიმინალის მატებასთან დაკავშირებით 25 ივლისს კომენტარი გააკეთა შინაგან საქმეთა მინისტრმაც. მან განაცხადა: „როცა მოხდა საყოველთაო ამნისტია, პრობლემები იყო, კრიმინალმა მოიმატა, მაგრამ ახლა მინდა სრული პასუხისმგებლობით განვაცხადო, რომ კრიმინალი არის შესანიშნავ მდგომარეობაში“. როგორც ვხედავთ,  ამნისტიის შემდგომ პერიოდში კრიმინალის მატების ფაქტს თავად შინაგან საქმეთა მინისტრი ადასტურებს.
2013 წლის მარტის შემდეგ შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2013 წლის ივლისამდე დანაშაულის სტატისტიკა არ გამოუქვეყნებია. 2013 წლის ივლისში 7 თვის სტატისტიკა გამოქვეყნდა, თუმცა თანდართული ინფორმაციიდან ბუნდოვანია, აღნიშნული სტატისტიკა ყველა საგამოძიებო უწყებას მოიცავს, თუ მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებს. გასაჯაროებული სტატისტიკის თანახმად, 2013 წელს, 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 4126 ერთეულით ნაკლები დანაშაული მოხდა, რაც დანაშაულის დაახლოებით 20%-იან კლებაზე მიუთითებდა. სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ჯამპსტარტ ჯორჯია), ასევე მედიის წარმომადგენლებმა (ნეტგაზეთი, ტაბულა, რუსთავი 2 და ა.შ.) აღნიშნულ სტატისტიკასთან დაკავშირებით ეჭვები გამოთქვეს და სამინისტროსგან დეტალური მონაცემები გამოითხოვეს. მედიამ და არასამთავრობო ორგანიზაციებმა სრულყოფილი ინფორმაციის მიღება მხოლოდ 2014 წლის მაისსა და ივნისში შეძლეს. გამოქვეყნებულ სტატისტიკაში, შედარების მიზნით მოყვანილია 2013 წლის მონაცემებიც. აღნიშნული მონაცემები არ ემთხვევა 2013 წელს გამოქვეყნებულ მონაცემებს, თუმცა როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია მიუთითებს, ეს ორი სტატისტიკა ერთმანეთისგან განსხვავებულია. კერძოდ, 2013 წლის კვარტალურ ანგარიშში მითითებული მონაცემები ინფორმაციას ყველა საგამოძიებო უწყებიდან (შსს, პროკურატურა, ფინანსური პოლიცია და ა.შ.) მოიცავს, ხოლო 2014 წელს გამოქვეყნებული სტატისტიკა კი მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებს ეყრდნობა. 2014 წელს გასაჯაროებული მონაცემების თანახმად, 2014 წლის იანვარ-მაისსა და იანვარ-ივნისში დანაშაულის რაოდენობა შემცირებულია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. გამომდინარე იქიდან, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებულ სტატისტიკასთან დაკავშირებით კითხვის ნიშნები რჩება, ფაქტ-მეტრი ცდილობს დამატებითი ინფორმაცია მიიღოს. ჩვენ ასევე ვცდილობთ შევხვდეთ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეს, ლევან იზორიასაც, რათა მისგან ამომწურავი და კომპეტენტური პასუხები მივიღოთ და ისინი საზოგადოებას გავაცნოთ. ფაქტ-მეტრი განცხადების ავტორს, ეკა ბესელიასაც დაუკავშირდა. დეპუტატის განმარტებით, მისი განცხადება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ბოლოს (ანუ 2014 წლის მაისსა და ივნისში) გამოქვეყნებულ მონაცემებს ეყრდნობოდა. კრიმინოგენულ სიტუაციაზე ამნისტიის გავლენის შესაფასებლად, აუცილებელია ამნისტიამდე და ამნისტიის შემდეგ არსებული ვითარება გავაანალიზოთ. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, 2014 წლის მაისსა და ივნისში შსს-ს მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკა 2014 და 2013 წლების მონაცემებს შეიცავს. გამომდინარე იქიდან, რომ საყოველთაო ამნისტია 2012 წლის დეკემბერში განხორციელდა, ამნისტიის ფონის შესადარებლად მიზანშეწონილი 2012 და 2013 წლების შედარებაა. შესაბამისად, იმისათვის, რომ განცხადების შეფასება უფრო ზუსტი და დეტალური ყოფილიყო, კრიმინალური ვითარება უშუალოდ ამნისტიის შემდგომ პერიოდში (2013 წლის პირველი კვარტალი 2012 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით) შევაფასეთ. აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ 2013 წლის პირველი კვარტლის შემდგომი პერიოდის შედარება შეუძლებელია სრული და ამომწურავი სტატისტიკის არარსებობის გამო. 2014 წლის ივლისში გამოქვეყნებული  სტატისტიკა კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ სხვადასხვა პერიოდში გამოქვეყნებული რიცხვები ერთმანეთს არ ემთხვევა. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, 2013 წლის პირველი კვარტლის ანგარიშის წარდგენისას სამინისტრომ ყველა საგამოძიებო ორგანოს ანგარიში წარმოადგინა. სწორედ ამით ახსნა ლევან იზორიამ ის ფაქტი, რომ 2013 წელს გამოქვეყნებული სტატისტიკის რიცხვები 2014 წელს გამოქვეყნებულ რიცხვებს აღემატებოდა. მოგვიანებით, 2013 წლის ივლისში, აგვისტოში, სექტემბერში, ოქტომბერში, ნოემბერსა და დეკემბერში სამინისტრო კრიმინალის დაჯამებულ სტატისტიკას აქვეყნებდა. როგორც ადრე აღვნიშნეთ, გაუგებარია ეს სტატისტიკა მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებს მოიცავს, თუ ყველა საგამოძიებო უწყებას. 2013 წელს გამოქვეყნებული სტატისტიკის თანახმად, 2013 წლის იანვრიდან ივლისამდე 16 590 დანაშაული დაფიქსირდა. 2014 წლის ივლისში გამოქვეყნებულ სტატისტიკაში შედარების მიზნით 2013 წლის მონაცემებიც არის მოყვანილი. ამ სტატისტიკის თანახმად, 2013 წლის იანვრიდან ივლისამდე არა 16 590, არამედ 18 170 დანაშაული დაფიქსირდა. თუ 2013 წელს გამოქვეყნებული სტატისტიკა ყველა საგამოძიებო უწყებას მოიცავდა, მაშინ იგი, ბუნებრივია, მეტი უნდა ყოფილიყო 2014 წელს გამოქვეყნებულ მონაცემებზე, რადგან პირველი ყველა საგამოძიებო უწყების მონაცემებს მოიცავს. თუ 2013 წელს გასაჯაროებული ინფორმაცია მხოლოდ და მხოლოდ სამინისტროს მონაცემებს მოიცავს, მაშინ იგი 2014 წელს გამოქვეყნებულ 18 170 დანაშაულს უნდა დამთხვეოდა. ცხადია, რომ არცერთი შემთხვევა სახეზე არ გვაქვს. შესაბამისად, 2013 წლის პირველი კვარტლის შემდეგ გამოქვეყნებული დანაშაულის სტატისტიკა პრობლემატურია და მისი შედარებაც ამნისტიის ფონის გასაანალიზებლად მიზანშეწონილი არაა.   დასკვნა მოცემულ შემთხვევაში, ფაქტ-მეტრის შეფასების საგანს საქართველოში დღეს არსებული კრიმინოგენული ვითარება არ წარმოადგენს. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრი აქტიურ კვლევას კვლავ განაგრძობს. ეკა ბესელიას განცხადება უშუალოდ ამნისტიის შემდეგ განვითარებულ მოვლენებს ეხებოდა. როგორც სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციიდან ირკვევა, ამნისტიის შემდგომ სამი თვის მანძილზე დანაშაულის ზრდა დაფიქსირდა. 2013 წლის იანვარში დანაშაულების რაოდენობამ 20.2%-ით, თებერვალში 15.7%-ით, ხოლო მარტში 24.7%-ით მოიმატა. მომდევნო ოთხი თვის მანძილზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკა აღარ გაუსაჯაროებია. 2013 წლის ივლისში გასაჯაროებული 7 თვის მონაცემების თანახმად კი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით კრიმინალმა დაახლოებით 20%-ით იკლო. მიუხედავად იმისა, რომ დღემდე კრიმინალურ სტატისტიკასთან დაკავშირებით გარკვეული კითხვის ნიშნები რჩება, არსებული ეჭვების პირობებშიც კი, როგორც ვნახეთ, ფართომასშტაბიანი ამნისტიის ფონზე, მომდევნო სამი თვის განმავლობაში კრიმინალი გაიზარდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ეკა ბესელიას განცხადება: „ასეთი უპრეცედენტო ამნისტიის შემდეგ, როდესაც პატიმრების 60 პროცენტი გავათავისუფლეთ, კრიმინალი არ გაიზარდა. ბუნებრივია, მოსალოდნელი იყო, რომ ფონი შეცვლილიყო. ვნახეთ საოცარი რამ, რომ კრიმინალი შემცირდა“, არის მცდარი.

On 25 July 2014, while discussing the new cabinet in parliamentary committees, MPs and government members also discussed crime statistics in the Legal Issues Committee. Eka Beselia stated: “Crime rates have not increased even after such an unprecedented amnesty releasing up to 60% of the prisoners. We were expecting the situation to change; however, to our surprise, the crime rate has decreased.” FactCheck took interest in this statement and verified its accuracy. The Georgian Law on Amnesty, referred to by Eka Beselia, was published on 28 December 2012. Therefore, we shall start the assessment of crime statistics from January 2013. FactCheck has been researching crime statistics since August 2013; however, we could not finish the article due to a lack of comprehensive data from the Ministry of Internal Affairs of Georgia. FactCheck wrote about this problem earlier in the year. In November 2012, the then Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, stated that the release of the prisoners would somewhat worsen the crime situation in the country. Later, in March 2013, the Netgazeti agency received detailed crime statistics from the Ministry of Internal Affairs. According to the data, crime rates increased by 59.7% in November 2012, by 40.7% in December, by 19.6% in January 2013 and by 15.7% in February – as compared to the respective months of 2011 and 2012. On 19 March 2013, a journalist of the Netgazeti agency presented the aforementioned data to the then Minister of Internal Affairs of Georgia, Irakli Gharibashvili. The Minister said that he had no information about such data and would publish the statistics at the end of the month. At the beginning of April 2013, the Ministry of Internal Affairs published the report of the first quarter of 2013. The statistics included the data from the investigation groups of the Ministry itself, the Prosecutor’s Office and other government structures. According to the data, the number of registered crimes increased by 1,675 (16.7%) in January-March 2013 as compared to the same period of 2012.
Time Period
+ Increase
- Decrease
Overall Registered
Solved
Percentage of Solved Crimes
3,266
733
22.44%
3,927
972
24.75%
+661
+20.24%
3,300
710
21.52%
3,818
826
21.63%
+518
+15.7%
January to February
6,530
1,712
26.22%
7,610
2,169
28.5%
+1080
+16.54%
3,525
773
21.9%
4,396
1,124
25.5%
+871
+24.7%
January to March
10,033
2,890
28.8%
11,708
3,837
32.7%
+1,675
+16.6%
Remark:
1. Statistics were prepared based upon a new methodology as of 8 April 2013.
2. The statistics include the data from the investigation groups of the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor’s Office and other government structures.
The first part of the remark says that the statistics were prepared based upon a new methodology. This new methodology is the electronic recording system of criminal proceedings. According to the Ministry, the Integrated Criminal Case Management System (so-called CRIMCASE) has been enacted since January 2013. The former Head of the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia, Otar Kakhidze, does not agree with the Ministry of Internal Affairs and says that the system was enacted in May 2011. In April, the Ministry of Internal Affairs published information about the differences between the old and new systems:
• Suspended criminal proceedings, regardless of the grounds for suspension, were not reflected in the unified system database before 2013.
• In the same period, the indictment document was the only ground to declare a crime case solved. Since the registration system lacked the mechanism of recognition of a case as solved without the component of guilt, they were not included in the unified consolidated report in order to prevent an unjustified increase of the number of unsolved cases.
According to the Ministry, as the new methodology has been in use since 2013, it should be taken into consideration that direct comparison of the data calculated by means of different methodology during the similar reporting period in 2012, 2011 and 2010 is not theoretically reasonable and does not provide a definite indication of trends and dynamics. The report of the Ministry also includes a chart depicting the statistics of the same period calculated using the old methodology.
(101 cases)
3,826
+560
+17.1%
(81 cases)
3,737
+437
+13.2%
January to February (276 cases)
7,334
+804
+12.3%
(203 cases)
4,193
+668
+18.9%
(641 cases)
11,067
+1,034
+10.3%
Remark: Statistics were prepared based upon the old methodology as of 8 April 2013. The old methodology calculations also show that the number of registered crimes increased by 1,034 (10.3%) in January-March 2013 as compared to the same period of the previous year. Hence, the logical conclusion is that, regardless of the methodology, the number of recorded crimes was higher in January-March 2013 than in the same months of 2012. On 25 July 2014, the Minister of Internal Affairs of Georgia also commented upon the increase in criminal activities after the amnesty. Mr Tchikaidze stated: “We had problems after the amnesty as the crime rates increased; however, I can assure you that as of now, the criminal situation is under complete control.” As we can see, the Minister of Internal Affairs himself confirms the increase in criminal activity after the amnesty. After March 2013, the Ministry of Internal Affairs did not publish the crime statistics until July 2013. The data was published on 7 July 2013; however, it is a bit ambiguous as to whether or not the statistics include the data from all investigative bodies of the government structures or only from the Ministry of Internal Affairs. According to the data, there were 4,126 crimes less in 2013 as compared to the same period of 2012 which constitutes a 20% decrease in criminal activity. Various non-governmental organisations (the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), JumpStart Georgia) and media (Netgazeti, Tabula and Rustavi2) expressed their doubts about the statistics and requested detailed data from the Ministry. The requested comprehensive data was provided in May and June 2014 only. The statistics received were quite different from the data published in 2013; however, the Deputy Minister of Internal Affairs, Levan Izoria, pointed out that the two statistics are different as the 2013 quarterly report included the data from all investigative bodies of the government structures (the Ministry of Internal Affairs, the Main Prosecutor’s Office, Financial Police, etc.) while the 2014 statistics were based upon the data of the Ministry of Internal Affairs alone. According to the 2014 statistics, the number of recorded crimes has decreased from January to May and from January to June 2014 as compared to the same periods of 2013. As there still are doubts about the credibility of these statistics, FactCheck is looking for additional information. In order to obtain information and make it available for the public, we are also trying to meet the Deputy Minister of Internal Affairs, Mr Izoria. FactCheck also contacted the author of the statement, Eka Beselia, who told us that her statement was based upon the statistics published by the Ministry of Internal Affairs in May and June 2014. In order to assess the influence of the amnesty upon crime rates, one needs to examine the criminal situation before and after the amnesty. As pointed out earlier, the statistics published by the Ministry in May and June 2014 include data both from 2013 and 2014. As the general amnesty took place in December 2012, it would be sensible to compare the 2012 and 2013 crime rates. Therefore, for our conclusion to be more precise, we assessed the criminal situation immediately after the amnesty (comparing the first quarter of 2013 to the last quarter of 2012). It should also be pointed out that it is impossible to compare the time period after the first quarter of 2013 as we do not have comprehensive statistics of these months. The data published by the Ministry of Internal Affairs in July 2014 once again makes it clear that the numbers published by them in different periods do not correspond to each other. As pointed out earlier, the 2013 quarterly report of the Ministry included the data from all investigative bodies of government structures and Levan Izoria said that this was the reason why the numbers were different from those of the 2014 data. In July, August, September, October, November and December 2013 the Ministry published the overall crime statistics so it was unclear whether or not these were the data of the Ministry alone or other investigative structures as well. According to 2013 statistics, 16,590 cases of crime were recorded from January to July. The statistics published in July 2014 also featured the 2013 data for comparison. According to these data, 18,170 (and not 16,590) cases of crime were recorded from January to July 2013. If the 2013 statistics included the data from all investigative structures, the numbers must have been higher than that of the 2014 report as the latter represents only the data of the Ministry of Internal Affairs. If the 2013 report included only the data from the Ministry alone, it must have coincided with the data published in 2014. As we can see, the statistics of the first quarter of 2013 are problematic and are not recommended for the analysis of the amnesty results.   Conclusion In the given situation, the subject of FactCheck’s research is not the crime situation in Georgia today. We still continue our study of this issue. Eka Beselia’s statement concerned the situation of the immediate aftermath of the general amnesty. According to the data provided by the Ministry, crime rates increased in the first three months of the amnesty. The number of crimes grew by 20.2% in January, 15.7% in February and 24.7% in March. The Ministry did not publish the data for the next four months. According to the data published in July 2013, the crime rates decreased by 20% as compared to the same period of the previous year. Even though doubts still remain about the credibility of these data, it is clear that the crime rates increased in the first three months of the amnesty. FactCheck concludes that Eka Beselia’s statement: “Crime rates have not increased even after such an unprecedented amnesty releasing up to 60% of the prisoners. We were expecting the situation to change; however, to our surprise, the crime rate has decreased,” is FALSE.