„ამ ობიექტზე [ქობულეთის შემოვლითი გზა] დასაქმებული ადგილობრივი მოსახლეობის რიცხვი საკმაოდ მაღალია... დღეის მდგომარეობით, ქობულეთის შემოვლითი გზის სამშენებლო სამუშაოებზე დასაქმებულთა 70% საქართველოს მოქალაქეა“
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მაშინდელმა მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმა, ქობულეთის შემოვლითი გზის მეორე ლოტის სამშენებლო სამუშაოები დაათვალიერა და მიმდინარე პროცესებს ადგილზე გაეცნო. „ამ ობიექტზე [ქობულეთის შემოვლითი გზა] დასაქმებული ადგილობრივი მოსახლეობის რიცხვი საკმაოდ მაღალია. ადგილობრივ შრომით ბაზარზე სამუშაო ადგილების შექმნა ჩვენთვის მნიშვნელოვანია და ეს კომპანია „სინოჰიდროსთან“ კონტრაქტის გაფორმების დროსაც გავითვალისწინეთ. დღეის მდგომარეობით, ქობულეთის შემოვლითი გზის სამშენებლო სამუშაოებზე დასაქმებულთა 70% საქართველოს მოქალაქეა“ - განაცხადა ხოკრიშვილმა.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, ქობულეთის შემოვლითი გზის სამშენებლო მონაკვეთის სიგრძე 33,6 კმ-ს შეადგენს. პროექტის დონორი აზიის განვითარების ბანკია, სამშენებლო სამუშაოებს კი კომპანია „სინოჰიდრო“ ასრულებს. პროექტი ორ სამშენებლო მონაკვეთად - ორ ლოტადაა დაყოფილი.
პირველი ლოტის სამშენებლო მონაკვეთის სიგრძეა 14.7 კმ. 2013 წელს ჩოლოქი-სარფის საავტომობილო გზის ახალი მიმართულების 12.4 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობა დასრულდა და ახალ გზაზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა გაიხსნა. პირველი ლოტის შემადგენელი ჩაქვი-მახინჯაურის გზის არსებულ მიმართულებაზე კი ოთხზოლიანი მაგისტრალის რეკონსტრუქციის სამუშაოები გრძელდება.
ქობულეთის შემოვლითი გზის მეორე ლოტზე 18.9 კმ. ასფალტ-ბეტონის საფარიანი გზის მოწყობა, 16 ხიდის, მათ შორის, 7 გზაგამტარის, 2 გვირაბისა და 64 წყალგამტარი მილის მშენებლობა იგეგმება. 2013 წელს აღნიშნულ მონაკვეთზე გზის მიწის ვაკისის მოწყობის, გზაგამტარებსა და ხიდებზე რკინაბეტონის ბურჯების მშენებლობის სამუშაოები განხორციელდა.
პროექტის საერთო ღირებულება 209 მლნ. ლარს შეადგენს. მშენებლობაზე დასაქმებულია 600 პირი. მშენებლობა 2013 წლის 24 მაისს დაიწყო და დასრულება 2016 წლის 18 თებერვალს იგეგმება.
რაც შეეხება ქობულეთის შემოვლითი გზის მშენებლობაზე დასაქმებულებს, აღნიშნული ინფორმაციისათვის ჩვენ საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტს მივმართეთ. დეპარტამენტის ინფორმაციით, კომპანია „სინოჰიდროსთან“ გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, მშენებლობაში დასაქმებულთა 70% საქართველოს მოქალაქე უნდა ყოფილიყო. დეპარტამენტისვე მოწოდებული ინფორმაციით, ქობულეთის შემოვლითი გზის მშენებლობაზე დღეს დასაქმებულთა 90% საქართველოს, ხოლო 10% ჩინეთის მოქალაქეს წარმოადგენს. გზის მეორე ლოტის მშენებლობაში დასაქმებულთა 82% კი საქართველოს, ხოლო 18% ჩინეთის მოქალაქეა.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ქობულეთის შემოვლითი გზის მშენებლობა დასაქმებულთა საპროტესტო აქციებისა და გაფიცვების ფონზე მიმდინარეობდა. მაგალითად, 2012 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში მასშტაბური გაფიცვა მიმდინარეობდა. დასაქმებულები ხელფასის მომატებას, სამუშაო საათების შემცირებასა და სპეცტანსაცმლით უზრუნველყოფას ითხოვდნენ. გაფიცულების თქმით, საპროტესტო აქციებში მონაწილეობისთვის კომპანია „სინოჰიდრომ“ 200 თანამშრომელთან კონტრაქტი შეწყვიტა.
2014 წლის 13 იანვარს კომპანია „სინოჰიდროს“ ოფისთან ქობულეთის შემოვლით გზაზე დასაქმებულმა სპეც-ტექნიკის მძღოლებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. მათი თქმით, ისინი ხელშეკრულებით გათვალისწინებული რვასაათიანი სამუშაო გრაფიკის მიუხედავად 13 საათს მუშაობენ, რისთვისაც არც სათანადო ანაზღაურება ჰქონდათ და არც სამუშაო პირობები. აქციის მონაწილეები იმასაც აღნიშნავენ, რომ ტექნიკა ნორმაზე მეტი დატვირთვით მუშაობს, რის გამოც მწყობრიდან ხშირად გამოდის და სამუშაო ფერხდება. დაკარგული საათებისთვის კი ვერც გასამრჯელოს იღებენ და ჯარიმების გადახდაც უწევთ.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, კომპანია „სინოჰიდროსთან“ გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, ქობულეთის შემოვლით გზაზე დასაქმებულთა 70% საქართველოს მოქალაქე უნდა ყოფილიყო.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, ამ ეტაპზე, ქობულეთის შემოვლითი გზის მეორე ლოტის მშენებლობაში დასაქმებულთა 82% საქართველოს მოქალაქეა, ორივე ლოტის მშენებლობაში ერთად კი - 90%. აღსანიშნავია, რომ გზის მშენებლობის პარალელურად დასაქმებულთა საპროტესტო აქციები მიმდინარეობდა. ისინი ხელფასის მომატებას, სამუშაო საათების შემცირებასა და სამუშაო პირობების გაუმჯობესებას ითხოვდნენ.
ელგუჯა ხოკრიშვილის განცხადება: „ამ ობიექტზე [ქობულეთის შემოვლითი გზა] დასაქმებული ადგილობრივი მოსახლეობის რიცხვი საკმაოდ მაღალია. ადგილობრივ შრომით ბაზარზე სამუშაო ადგილების შექმნა ჩვენთვის მნიშვნელოვანია და ეს კომპანია „სინოჰიდროსთან“ კონტრაქტის გაფორმების დროსაც გავითვალისწინეთ. დღეის მდგომარეობით, ქობულეთის შემოვლითი გზის სამშენებლო სამუშაოებზე დასაქმებულთა 70% საქართველოს მოქალაქეა,“ არის სიმართლე.

The then Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Elguja Khokrishvili, visited the second lot construction site of the Kobuleti bypass road and checked the progress made there. “The number of locals employed on this construction site (Kobuleti bypass) is very high. The creation of jobs for local people is highly important for us and we took this into account when signing a contract with the Sinohydro Corporation. As of today, 70% of the people employed on the construction of the bypass are Georgian citizens,” said Mr Khokrishvili.
According to the information published on the website of the Roads Department of Georgia, the length of the Kobuleti bypass road is 33.6 km. The donor of the project is the Asian Development Bank (ADB) and the construction is being carried out by the Sinohydro Corporation. The project is divided into two lots.
The length of the first lot construction site is 14.7 km. The construction of the new 12.4 km Choloki-Sarpi road was finished in 2013 and opened for traffic. The reconstruction of the first lot Chakvi-Makhinjauri four-lane road is still in progress.
As for the second lot of the Kobuleti bypass road, the project comprises the construction of 18.9 km of asphalt-concrete pavement, 16 bridges, seven overpasses, two tunnels and 64 culverts. The construction of the road bed, overpasses and the placement of reinforced concrete piers at bridge sites were implemented in 2013.
The overall cost of the project is GEL 209 million and 600 people are employed on the construction sites. Construction started on 24 May 2013 and is planned to be finished by 18 February 2016.
As for the people employed on the Kobuleti bypass road construction, we requested information from the Roads Department of Georgia. According to their information, the contract signed with the Sinohydro Corporation provides for 70% of the workers employed on the construction to be Georgian citizens. As for the current statistics, 90% of the people employed on the construction of the Kobuleti bypass are Georgian citizens and the other 10% are Chinese citizens. As for the second lot of the road, 82% of the employed people are Georgian citizens and 18% are Chinese citizens.
It should be pointed out that the construction of the Kobuleti bypass road took place amid a series of protest rallies and strikes. For example, a large-scale strike took place in October and November 2012. The employees demanded raised wages, the reduction of working hours and the provision of protective clothing. According to the strikers, the Sinohydro Corporation terminated the contracts with 200 workers for taking part in the strikes.
On 13 January 2014, heavy construction machine operators organised a protest rally at the Sinohydro Corporation’s office. According to the protesters, 13-hour working days, instead of the eight-hour working days provided by the contract, were enforced with wage surpluses not received and appropriate working conditions not provided. The protesters also said that the heavy machinery often breaks down because of overwork and construction is interrupted which results in their having to pay fines.
According to the Roads Department of Georgia, the contract signed with the Sinohydro Corporation provides for 70% of the workers employed on the construction to be Georgian citizens.
The Roads Department also informed us that 82% of the people employed on the second lot of the construction are Georgian citizens; 90% of the people employed on both lots are also Georgians. It should be pointed out, however, that the construction of the Kobuleti bypass road took place amid a series of protest rallies and strikes with protesters demanding raised wages, a reduction of working hours and the improvement of working conditions.
FactCheck concludes that Elguja Khokrishvili’s statement: “The number of locals employed on this construction site (Kobuleti bypass) is very high. The creation of jobs for local people is highly important for us and we took this into account when signing a contract with the Sinohydro Corporation. As of today, 70% of the people employed on the construction of the bypass are Georgian citizens,” is TRUE.