ა) კომერციული ბანკები, ვალუტის გადამცვლელი პუნქტები, არასაბანკო სადეპოზიტო დაწესებულებები და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები; ა1) ფულადი გზავნილების განმახორციელებელი პირები; ა2) კვალიფიციური საკრედიტო ინსტიტუტი; ბ) საბროკერო კომპანიები და ფასიანი ქაღალდების რეგისტრატორები; გ) სადაზღვევო კომპანიები და არასახელმწიფო საპენსიო სქემის დამფუძნებლები; დ) ლატარიებისა და სხვა მომგებიანი თამაშების მომწყობი პირები; ე) ძვირფას ლითონებთან, ძვირფას ქვებთან და მათ ნაწარმსა და ანტიკვარულ ნივთებთან დაკავშირებული საქმიანობის განმახორციელებელი პირები; ვ) საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – შემოსავლების სამსახური; ზ) გრანტებისა და საქველმოქმედო დახმარებების გამცემი პირები; თ) ნოტარიუსები; თ1) საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო; კ) პირი, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით ეწევა საბუღალტრო ან/და აუდიტორულ საქმიანობას; ლ) სალიზინგო კომპანიები; ნ) ადვოკატები.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის იურიდიული სტატუსი, საჯარო სამართლის იურიდიული პირია (სსიპ) და იგი საქართველოს ეროვნულ ბანკთან შექმნილი უწყებაა. საქართველოს კანონით, სსიპ წარმოადგენს მთავრობის დადგენილებით ან კანონის საფუძველზე შექმნილ ორგანოს, რომელიც სახელმწიფოს კონტროლით, დამოუკიდებლად ახორციელებს პოლიტიკურ, სახელმწიფოებრივ, სოციალურ, საგანმანათლებლო, კულტურულ და სხვა საჯარო საქმიანობას (მუხ.2(1)). აქვე აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეროვნული ბანკი, საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, დამოუკიდებელია და საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებს არ აქვთ მის საქმიანობაში ჩარევის უფლება. საქართველოს ეროვნული ბანკის, როგორც ქვეყნის ცენტრალური ბანკის უფლება-მოვალეობები, საქმიანობის წესი და დამოუკიდებლობის გარანტია, განისაზღვრება „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ ორგანული კანონით. პარლამენტში უკვე მიღებული კანონპროექტის მიხედვით, საქართველოს ეროვნულ ბანკთან შექმნილი სსიპ - საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახური, რეორგანიზებული იქნება და ჩამოყალიბდება სსიპ – საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურად, რის შემდეგაც მასზე სახელმწიფო კონტროლს საქართველოს მთავრობა განახორციელებს. ასევე, ფინანსური მონიტორინგის სამსახური საქართველოს მთავრობას გაწეული საქმიანობის შესახებ ყოველწლიურ ანგარიშს წარუდგენს და მთავრობის წინაშე ანგარიშვალდებული იქნება. კანონპროექტის განმარტებით ბარათში ვკითხულობთ, რომ „კანონპროექტის მიღების მიზანია საქართველოს ეროვნულ ბანკთან შექმნილი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის რეორგანიზაცია და დამოუკიდებელ სამსახურად ჩამოყალიბება, რაც ხელს შეუწყობს ამ სამსახურის მიერ კანონით განსაზღვრული ფუნქციების უფრო ეფექტურად განხორციელებასა და მისი დამოუკიდებლობის ხარისხის ზრდას“. აღსანიშნავია, რომ როგორც ძველი, ასევე ახალი კანონით არ არის განსაზღვრული, რომ საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს შესაბამის ინფორმაციაზე წვდომისთვის სასამართლოს გადაწყვეტილება სჭირდება. სამსახურის დებულების თანახმად, უწყება სასამართლოს მიმართავს მხოლოდ ქონების (საბანკო ანგარიშის) დაყადაღების ან გარიგების (ოპერაციის) შეჩერების მიზნით, თუ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი, რომ ქონება (გარიგების თანხა) შეიძლება გამოყენებულ იქნეს ტერორიზმის დასაფინანსებლად (მუხ.3 (1.თ)). აღნიშნულ საკითზე 30 მაისს სიუჟეტი მაესტროს გადაცემა „ბიზნეს კონტაქტშიც“ გავიდა, სადაც საქართველოში საერთაშორისო სავალუტო ფონდის წარმომადგენელმა, აზიმ სადიკოვმა განაცხადა: „საერთაშორისო გამოცდილება ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის დაქვემდებარების შესახებ სხვადასხვაა. ზოგიერთ ქვეყანაში ეროვნულ ბანკს ექვემდებარება, ზოგიერთში ფინანსთა სამინისტროს. ჩვენ ვერ გავიგეთ ზუსტად ამ ცვლილების მოტივაცია, თუმცა მთავრობამ და პრემიერ მინისტრმა პერსონალურად დაგვარწმუნა, რომ სამსახურს დამოუკიდებლობა შეუნარჩუნდება, გაძლიერდება და კონფიდენციალური ინფორმაცია დაცული იქნება. მინდა გითხრათ, რომ ბიზნესი ამ მხრივ შეშფოთებულია. სამსახური ორ ძირითად პრინციპს უნდა ემსახურებოდეს - დამოუკიდებლობასა და კონფიდენციალურობას. ამ ეტაპზე მე არ მაქვს საფუძველი, რომ რომელიმე მათგანის განუხრელ დაცვაში ეჭვი შევიტანო“. ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან დაკავშირებულ ცვლილებებზე საკუთარი პოზიციის დასაფიქსირებლად არასამთავრობო ორგანიზაცია „ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრს მივმართეთ“, სადაც განგვიცხადეს: „ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი არ ეთანხმება მთავრობის ინიციატივას ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის პრემიერ-მინისტრის დაქვემდებარებაში გადასვლასთან დაკავშირებით და მიგვაჩნია, რომ ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის საქმიანობა ეროვნული ბანკის შემადგენლობაში უზრუნველყოფილი იყო დამოუკიდებლობით, რომლის დამოუკიდებლობასაც ადასტურებს საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები. ამ კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში, უნდა ველოდეთ საბანკო-საფინანსო სექტორისადმი ნდობის შემცირებას, რაც შესაძლოა გამოწვეული იყოს კონტროლისა და ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის განხორციელების შიშით. ასევე, გაიზრდება ხელისუფლების მხრიდან ამ ბერკეტის გამოყენების რისკები“. დასკვნა პარლამენტის მიერ მიღებული ახალი კანონის მიხედვით, საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახური საკუთარ იურიდიულ სტატუსს არ იცვლის და ის ისევ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირის სტატუსს ინარჩუნებს, მაგრამ მასზე სახელმწიფო კონტროლს საქართველო მთავრობა განახორციელებს და მონიტორინგის სამსახური უშუალოდ მის წინაშე იქნება ანგარიშვალდებული. სწორედ ამან გააჩინა კითხვები და გარკვეული შეშფოთება საბანაკო-საფინანსო და ბიზნეს სექტორში, მომავალში სამსახურის საქმიანობაში მთავრობის შესაძლო ჩარევასთან დაკავშირებით. გიორგი ვაშაძე თავის განცხადებაში იმასაც აღნიშნავდა, რომ ახალი რეგულაციის შემოღების შემდეგ, მონიტორინგის სამსახური სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე განახორციელებს გარკვეულ საბანკო ინფორმაციაზე წვდომას. უნდა აღინიშნოს, რომ განცხადების ამ ნაწილის კონტექსტი არაზუსტია, რადგან ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს ეს შესაძლებლობა ადრეც გააჩნდა და ამ მხრივ სიახლე არ შემოდის. სამსახურს როგორც ძველი, ისე ახალი რეგულაციებით, სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე შეუძლია მოითხოვოს მონიტორინგის განმახორციელებელი პირისგან ნებისმიერი ინფორმაცია, რომელიც აუცილებელია მისთვის დაკისრებული ამოცანების შესასრულებლად. ჩვენ ვასკვნით, რომ გიორგი ვაშაძის განცხადება: „ეს [კანონპროექტი] გულისხმობს, რომ საქართველოს თითოეული მოქალაქის ანგარიში, ყველა ბიზნეს ორგანიზაციის ანგარიში, გაკონტროლდება აღმასრულებელი ხელისუფლების მხრიდან. ეს გულისხმობს, რომ მათ არ დასჭირდებათ არც სასამართლო გადაწყვეტილება და არც რაიმე შეთანხმება სხვა უწყებასთან იმისთვის, რომ გააკონტროლონ ვინ ვის რა თანხა გადაურიცხა. მათ არ სჭირდებათ სასამართლო გადაწყვეტილება, იმისთვის, რომ პირდაპირი წვდომა ქონდეთ კომერციულ საიდუმლოსთან“, არის ნახევრად სიმართლე.
“ეს [კანონპროექტი] გულისხმობს, რომ თითოეული საქართველოს მოქალაქის ანგარიში, ყველა ბიზნეს ორგანიზაციის ანგარიში, გაკონტროლდება აღმასრულებელი ხელისუფლების მხრიდან. ეს გულისხმობს, რომ მათ არ დასჭირდებათ არც სასამართლო გადაწყვეტილება და არც რაიმე შეთანხმება ს
05/06/2014
2014 წლის 4 აპრილს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ,“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებს განიხილავდნენ. კანონპროექტის ინიციატორი, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი დავით ონოფრიშვილი იყო. აქვე აღვნიშნავთ, რომ ეს კანონპროექტი პარლამენტმა 29 მაისს, მესამე მოსმენით დაამტკიცა.
ახალი კანონის პირველ მოსმენაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, გიორგი ვაშაძემ განაცხადა: „ეს [კანონპროექტი] გულისხმობს, რომ საქართველოს თითოეული მოქალაქის ანგარიში, ყველა ბიზნეს ორგანიზაციის ანგარიში, გაკონტროლდება აღმასრულებელი ხელისუფლების მხრიდან. ეს გულისხმობს, რომ მათ არ დასჭირდებათ არც სასამართლო გადაწყვეტილება და არც რაიმე შეთანხმება სხვა უწყებასთან იმისთვის, რომ გააკონტროლონ ვინ ვის რა თანხა გადაურიცხა. მათ არ სჭირდებათ სასამართლო გადაწყვეტილება, იმისთვის, რომ პირდაპირი წვდომა ქონდეთ კომერციულ საიდუმლოსთან“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
სანამ უშუალოდ მიღებულ კანონზე გადავალთ, მიმოვიხილოთ ის სამართლებრივი რეგულირება, რაც საქართველოში ახალი კანონის მიღებამდე მოქმედებდა.
„უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ (27.11.2013 მდგომარეობით) საქართველოს კანონის მიზანია საქართველოში უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის სამართლებრივი მექანიზმის შექმნა, საზოგადოებისა და სახელმწიფოს კანონიერი უფლებებისა და ინტერესების დაცვა. კანონი არეგულირებს საქართველოში უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის გამოვლენასთან და აღკვეთის ხელშეწყობასთან დაკავშირებულ ურთიერთობებს.
კანონი პრაქტიკაში საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის საშუალებით ხორციელდებოდა, რომელიც საქართველოს ეროვნულ ბანკთან შექმნილი ორგანოა და სხვა უფლებებთან ერთად, უფლება აქვს უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის, ტერორიზმის დაფინანსების ან სხვა დანაშაულებრივი საქმიანობის ფაქტების გამოვლენის მიზნით, მონიტორინგის განმახორციელებელი პირისაგან მოითხოვოს და მიიღოს დამატებითი ინფორმაცია და მის ხელთ არსებული დოკუმენტები. მონიტორინგის სამსახურს უფლება აქვს მოითხოვოს კონფიდენციალური ინფორმაცია როგორც გარიგების (საბანკო ოპერაციის), ასევე საბანკო ანგარიშების, გარიგების დადების ან მისი მონაწილე პირების შესახებ (მუხ.10 4ა).

Amendments to the Law of Georgia on Facilitating the Prevention of Illicit Income Legalization were discussed at the plenary session of the Parliament on 4 April, 2014. The bill was proposed by Davit Onoprishvili, Member of the Parliamentary Majority. It should be noted here that the Parliament passed the bill during its third hearing on 29 May.
Giorgi Vashadze, Member of the Parliamentary Minority, stated the following during the first hearing of the new Law: “This [bill] implies that the [bank] account of every citizen of Georgia and the [bank] account of every business organization will be controlled by the executive branch. This means that they will need neither the court’s decision nor any kind of agreement with another entity in order to control who transferred what amount of money to whom. They do not need the court’s decision in order to have direct access to commercial secrets”.
FactCheck wondered about the accuracy of the statement by the MP.
Before we discuss the Law itself, we should review the legal regulation which was in force prior to the adoption of the new law in Georgia.
The purpose of the Law of Georgia on Facilitating the Prevention of Illicit Income Legalization (updated 27 November 2013) is to create legal mechanisms against the legalization of illicit income and financing acts of terrorism and protect the legal rights and the interests of the public and the state. The Law regulates the relationships related to facilitating the detection and prevention of illicit income legalization in Georgia.
The Law was implemented in practice by the Financial Monitoring Service of Georgia which was established under the National Bank of Georgia. Along with other rights, it is authorized to request and obtain from monitoring entities additional information and documents available to them for the purpose of revealing the facts of illicit income legalization, terrorism financing or other illegal acts. The Service is entitled to request confidential information about transactions (banking operations) as well as bank accounts and persons making banking transactions as well as the parties to them (Article 10, 4 a).
According to the Law, monitoring entities include (Article 3):
a) Commercial banks, currency exchange bureaus, non-bank depository institutions and microfinance organizations,
a1) Entities engaged in the transaction of remittances,
a2) Qualified credit institutions,
b) Broker companies and securities registrars,
c) Insurance companies and non-state pension scheme founders,
d) Entities organizing lotteries and other commercial games,
e) Entities engaged in activities related to precious metals, precious stones and products thereof as well as antiquities,
f) Revenue Service a legal entity of public law of the Ministry of Finance of Georgia,
g) Entities engaged in the extension of grants and charity assistance,
h) Notaries;
h1) National Agency of Public Registry a legal entity of public law,
i) Entity engaged in activities related to accounting and auditing,
j) Leasing companies,
k) Attorneys.
As we mentioned above, the Financial Monitoring Service of Georgia is a legal entity of public law and was created under the National Bank of Georgia.
According to Georgian law, a legal entity of public law is an organization created on the basis of a corresponding law, separated from state management, performing political, state, social, educational, cultural and other public authority independent of state control. (Article 2[1]).
According to the Constitution of Georgia, the National Bank of Georgia is independent in its activities. The members of Georgia’s legislative and executive bodies do not have the right to intervene in the National Bank of Georgia’s activities. The rights and obligations of the National Bank of Georgia as the central bank of the country, the principles of its activity and the guarantee of its independence are defined in the Organic Law of Georgia on the National Bank of Georgia.
According to the bill adopted by the Parliament, the Financial Monitoring Service of Georgia, a legal entity of public law created under the National Bank of Georgia, will be reorganized and established as the Financial Monitoring Service of Georgia, a legal entity of public law and controlled by the Government of Georgia. Moreover, the Financial Monitoring Service of Georgia will present its annual report about its implemented activities to the Government of Georgia and it will be held accountable by the Government of Georgia.
According to the explanatory note to the bill: “The purpose of adopting this bill is the reorganization of the Financial Monitoring Service of Georgia, a legal entity of public law created under the National Bank of Georgia and establishing it as an independent service. This facilitates a more effective implementation of the Service’s activities determined by the Law and the increase of the level of its independence.”
It is noteworthy that according to the old law as well as the new Law, it has not been determined whether or not the Financial Monitoring Service of Georgia needs the court’s decision in order to get access to relevant information. According to the Regulation of the Service, the entity appeals to the court only for the purpose of the seizure of property (bank account) or the suspension of the transaction if there is a reasonable assumption that the property (the amount of the transaction) may be used for financing terrorism (Article 3, Chapter 1).
The issue was aired by Maestro broadcasting on the TV show “Business Contacts” on 30 May. Azim Sadikovi, a representative of the International Monetary Fund in Georgia, stated the following during the show: “International experience of the subordination of the Financial Monitoring Service varies. In some countries, it is under the authority of the National Bank while in other places it is subordinate to the Ministry of Finance. We were unable to understand the motivation behind this change, however, the Government and the Prime Minister personally assured us that the Service will maintain its independence, it will be strengthened and confidential information will be safeguarded. I would like to tell you that business is concerned in that regard. The Service should be based on two main principles: independence and confidentiality. At this point, I have no reason to doubt the steady protection of either of them”.
We contacted the Economic Policy Research Institute in order to acquire its opinion about the changes related to the Financial Monitoring Service. The institute reported to us that: “The Economic Policy Research Institute does not agree with the Government’s initiative that the Financial Monitoring Service should fall under the authority of the Prime Minister and we consider that the independence of the Financial Monitoring Service’s activities under the National Bank of Georgia was ensured, which is confirmed by the international financial institutions. In the case of the adoption of this bill, we should expect that the confidence in the banking and financial sectors will be decreased which can be caused by the fear of control and pressure from the authorities. In addition, the risks of using this leverage by the government will be increased.”
According to the new Law adopted by the Parliament, the Financial Monitoring Service of Georgia is not changing its legal status and maintains its status as a legal entity of public law. However, it will be controlled by the Government of Georgia and the Monitoring Service will be held accountable by the Government of Georgia. This was the reason why questions and concerns were raised in the banking-financial and business sectors about the possible interference by the Government in the future activities of the Service.
Giorgi Vashadze also mentioned in his statement that after the adoption of the new regulation, the Monitoring Service will access certain banking information without the court’s decision. It should be noted that the context of this part of the statement is incorrect due to the fact that the Financial Monitoring Service used to have this opportunity before and this does not constitute a change. According to the old and the new regulations, the Service is entitled to request any kind of information from the monitoring entities that is necessary for performing its duties without the court’s decision.
Therefore we rate the statement by Giorgi Vashadze: “This [bill] implies that the [bank] account of every citizen of Georgia and the [bank] account of every business organization will be controlled by the executive branch. This means that they will need neither the court’s decision nor any kind of agreement with another entity in order to control who transferred what amount of money to whom. They do not need the court’s decision in order to have direct access to commercial secrets” is HALF TRUE.
![“This [bill] implies that the [bank] account of every citizen of Georgia and the [bank] account of every business organization will be controlled by the executive branch. This means that they will need neither the court’s decision nor any kind of agreemen](https://factcheck.ge/storage/files/320x180/d05a8130-fc6e-11e8-bbab-379fee4cd305.jpg)
“This [bill] implies that the [bank] account of every citizen of Georgia and the [bank] account of every business organization will be controlled by the executive branch. This means that they will need neither the court’s decision nor any kind of agreemen