2014 წლის 3  აპრილს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე ზოგადი განათლების შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები განიხილეს. განათლების სამინისტროს ინიციატივით  სკოლაში მოსწავლის მიღებისათვის ასაკის მინიმალურ ბარიერად 6 წელი განისაზღვრა. აღნიშნულ საკითხზე მსჯელობისას, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ქეთევან ნატრიაშვილმა განაცხადა: „საერთაშორისო რეკომენდაციები, ტენდენციები, ადგილობრივი ექსპერტების და სპეციალისტების რეკომენდაციებიც არის ის, რომ ბავშვი უკვე უნდა იყოს 6 წლის (ან მეტის), როდესაც ის სასწავლო პროცესს იწყებს“. მისივე თქმით, ამ ასაკში ბავშვისთვის 2-3 თვესაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს და თუკი სასწავლო პროცესის დაწყების წინ ბავშვი 6 წლიან ბარიერს არ დააკმაყოფილებს, მას მოუწევს მომავალ წელს დარეგისტრირდეს და შევიდეს სკოლაში.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული რეკომენდაციებით დაინტერესდა და მათი შესწავლა გადაწყვიტა. იმის დასაზუსტებლად, თუ რომელ ექსპერტებსა და რეკომენდაციებს გულისხმობდა ქეთევან ნატრიაშვილი განცხადებისას, ჩვენ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ოფიციალური წერილით მივმართეთ და შესაბამისი ინფორმაცია გამოვითხოვეთ. მიღებულ პასუხში ნათქვამია, რომ აღნიშნულ კანონპროექტზე მუშაობისას განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ შემდეგ კვლევებში გამოთქმული რჩევები და რეკომენდაციები გაითვალისწინა:
- 5 წლის ასაკის მოსწავლეების სწავლების პრობლემების კვლევა;
- სასკოლო მზაობის შეფასება (ანგარიში).
- მშობლები, რომლებმაც 5 წლის ბავშვი შეიყვანეს სკოლაში - 3 ჯგუფი (თბილისი, გორი, ბათუმი);
- მასწავლებლები, რომლებიც 5 წლის მოსწავლეებს ასწავლიან/ასწავლიდნენ - 3 ჯგუფი (თბილისი, გორი, ბათუმი);
- ექსპერტების 2 ჯგუფი, რომელიც მოიცავდა: ფსიქოლოგებს, პედიატრებს და განათლების რეფორმაში ჩართულ პერსონალს.

Amendments to the Law of Georgia on General Education were discussed at the plenary session of the Parliament of Georgia on 3 April 2014. The Ministry of Education and Science of Georgia proposed defining the age of six years as the minimal threshold for accepting a child at school. In respect to the abovementioned issue, the First Deputy Minister of Education and Science, Ketevan Natriashvili, declared:  “International recommendations and tendencies, as well as local experts and specialists, urge that the minimal age of a child should be six (or more) when starting the learning process.” According to Natriashvili, even two or three months are of vital importance at this age and provided that a child does not meet the age criteria before starting the learning process, he/she will have to get registered and start the process of elementary education in the next year.
FactCheck took interest in the aforementioned recommendations and decided to research the issue.
In order to verify which experts and recommendations were meant by Ketevan Natriashvili, FactCheck addressed the Ministry of Education and Science of Georgia with an official request to withdraw the relevant information. The response from the Ministry reports that while working on the project of the abovementioned draft bill, the Ministry of Education and Science considered the advice and recommendations of the following studies:
- Study on Learning Problems among School Children Aged Five Years
- Assessment Report on School Readiness
- Parents who sent their children to school at the age of five years – three focus groups (in Tbilisi, Gori and Batumi)
- Teachers teaching/taught five-year old school children – three focus groups (in Tbilisi, Gori and Batumi)
- Two focus groups with experts consisting of psychologists, paediatricians and personnel involved with the education reform processes