წლის 16 აპრილს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, გიორგი კანდელაკმა, საქართველო-უკრაინის ურთიერთობის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ უკრაინის კრიზისის დროს, ასევე მას შემდეგ რაც „ქართული ოცნება“ ქვეყნის სათავეში მოვიდა, არცერთი მინისტრი, პრემიერ-მინისტრი და არც პრეზიდენტი ოფიციალური ვიზიტით უკრაინაში არ ყოფილან.
საქართველოსა და უკრაინას შორის დიპლომატიური ურთიერთობები 1992 წლის 22 ივლისს დამყარდა. ამ დღიდან მოყოლებული ორივე ქვეყნის პრეზიდენტებმა, პრემიერ-მინისტრებმა თუ მინისტრებმა მრავალი ოფიციალური ვიზიტი განახორციელეს. საქართველო-უკრაინას შორის გამართული ყველა ოფიციალური ვიზიტისა თუ ხელშეკრულებების ისტორიისა და ქრონოლოგიის ხილვა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზეაშესაძლებელი.
როგორც ზემოთხსენებულ ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციიდან ირკვევა, ბოლო ოფიციალური ვიზიტი უკრაინაში 2012 წლის 17-18 მაისს შედგა, როდესაც უკრაინას საქართველოს ვიცე-პრემიერი და ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, გიორგი ბარამიძე სტუმრობდა. მან მთავრობათაშორის ეკონომიკური კომისიის მეშვიდე სხდომაში მიიღო მონაწილეობა.
თუმცა, ფაქტ-მეტრმა სხვა წყაროებიც გადაამოწმა და აღმოჩნდა, რომ 2012 წლის 25 დეკემბერს უკრაინას, სახელმწიფო მინისტრი დიასპორის საკითხებში, კონსტანტინე სურგულაძე სტუმრობდა.იგი დონეცკის ოლქის ქართული დიასპორის წარმომადგენლებს შეხვდა.
2013 წლის 1-4 ოქტომბერს უკრაინაში ვიზიტით იმყოფებოდასაქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი შალვა ფიფია, რომელმაც უკრაინის ვიცე-პრემიერთან, ალექსანდრე ვილკულთან და უკრაინის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ხელმძღვანელობასთან გამართა შეხვედრა. შეხვედრების დროს საუბარი ძირითადად ორ ქვეყანას შორის სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობას შეეხო. ასევე გაიმართა შეხვედრა აგრობიზნესის წარმომადგენლებთანაც.
აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის 6 ნოემბერს, საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურაში ინტეგრაციის მინისტრმა ალექსი პეტრიაშვილმა მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის - „სტრატეგიული დიალოგი უკრაინის მომავალზე“ მუშაობაში მიიღო მონაწილეობა. უკრაინაში ჩასულ სტუმრებს სიტყვით უკრაინის იმჟამინდელმა პრეზიდენტმა ვიქტორ იანუკოვიჩმა მიმართა, ხოლო ალექსი პეტრიაშივილმა ფორუმის ფარგლებში უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ, ლეონიდ კოჟარასთან გამართა შეხვედრა. უკრაინაში 2013 წლის 5 დეკემბერს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაია ფანჯიკიძეც იმყოფებოდა. მისი ვიზიტი ასევე მრავალმხრივ ფორმატში, კიევში გამართულ (2013 წელს უკრაინა ეუთოს თავმჯდომარე ქვეყანა გახლდათ) ეუთოს მინისტერიალის ფარგლებში გაიმართა. აღსანიშნავია, რომ ეუთოს მინისტრთა საბჭოს ფარგლებში მინისტრმა ორმხრივი შეხვედრები გამართა სხვადასხვა ქვეყნების, მათ შორის უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრთან.
ზემოთ მოყვანილი ინფორმაციიდან ჩანს, რომ უკრაინაში განვითარებული კრიზისის დროს არცერთი მინისტრი არ ჩასულა, თუმცა 2013 და 2012 წლებში უკრაინაში ქართველი მინისტრების რამდენიმე ვიზიტი განხორციელდა.
ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის ვიზიტებითაც დაინტერესდა. ჩვენ საქართველოს მთავრობის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაცია გადავამოწმეთ, სადაც სხვადასხვა ქვეყანაში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ყველა ოფიციალური ვიზიტი წლების მიხედვითაა გამოქვეყნებული. საქართველოს მთავრობის ვებგვერდის თანახმად, 2012 წლის ნოემრიდან დღემდე საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, უკრაინაში ოფიციალური ვიზიტით არ ყოფილა. 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში „ქართული ოცნების“ კანდიდატმა, გიორგი მარგველაშვილმა გაიმარჯვა. მისი ინაუგურაცია 17 ნოემბერს შედგა. საქართველოს პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზეინაუგურაციიდან დღემდე პრეზიდენტის მიერ გამართული ყველა შეხვედრა და ვიზიტია გამოქვეყნებული. როგორც ვებგვერდზე არსებული ინფორმაციიდან ირკვევა, საქართველოს პრეზიდენტი 2013 წლის 17 ნოემბრიდან დღემდე ოფიციალური ვიზიტით უკრაინაში არ ყოფილა.
გიორგი კანდელაკის განცხადების გადამოწმებისას გაირკვა, რომ 2012 წლის ნოემბრიდან, ანუ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლიდან დღემდე, არც პრემიერ-მინისტრი და არც პრეზიდენტი უკრაინაში ოფიციალური ვიზიტით არ ყოფილან.
რაც შეეხება მინისტრების ვიზიტს, 2012 წელს უკრაინაში სახელმწიფო მინისტრი დიასპორის საკითხებში, კონსტანტინე სურგულაძე იმყოფებოდა, ხოლო 2013 წლის 1-4 ოქტომბერს კი - სოფლის მეურნეობის მინისტრი, შალვა ფიფია. ასევე, უკრაინაში 2013 წელს იმყოფებოდნენ ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურაში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ალექსი პეტრიაშვილი და საგარეო საქმეთა მინისტრი, მაია ფანჯიკიძე. ფანჯიკიძისა და პეტრიაშვილის ვიზიტი მრავალმხრივი შეხვედრების ფარგლებში განხორციელდა, თუმცა მათ ორმხრივი შეხვედრებიც გამართეს უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრთან.
როგორც ზემოთ მოყვანილი ინფორმაციიდან ჩანს, უკრაინაში „ქართული ოცნების“ მთავრობის რამდენიმე მინისტრი მართლაც იმყოფებოდა, თუმცა უკრაინას, კრიზისის დაწყების შემდეგ, არცერთი ქართველი მინისტრი არ სწვევია. გიორგი კანდელაკის განხადების მთავარი პათოსი კი სწორედ ამ ფაქტის აღნიშვნას ეხება.
ჩვენ ვასკვნით, რომ დეპუტატის განცხადება: „უკრაინის კრიზისის განმავლობაში საქართველოს მთავრობის არცერთი მინისტრი, საუბარი აღარ არის პრემიერ-მინისტრსა თუ პრეზიდენტზე, ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორის მიმართ პოლიტიკური მხარდაჭერის გამოსახატავად კიევში არ ჩასულა. რამდენადაც მე გავარკვიე, არათუ ამ კრიზისის განმავლობაში, არამედ საერთოდ, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის დღიდან კიევში არცერთი მინისტრი არ ჩასულა“, არის მეტწილად სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament of Georgia held on 16 April 2014, member of the United National Movement, Giorgi Kandelaki, spoke about Georgian-Ukrainian relations and noted that in the duration of the Ukrainian crisis, as well as after the Georgian Dream’s coming into power, not a single Minister, nor the Prime Minister or the President, has paid an official visit to Ukraine.
FactCheck took interest in the given statement and verified its accuracy.
Diplomatic relations between Georgia and Ukraine were established on 22 July 1992. Since this date, the Presidents, PMs and Ministers of both countries have paid numerous official visits to each other. A complete history and chronology of the official visits and agreements between Georgia and Ukraine can be found on the website of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
The Ministry’s website informs that the last official visit to Ukraine was held on 17-18 May 2012 when the Vice-Prime Minister and the State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration, Giorgi Baramidze, visited Ukraine. Baramidze took part in the seventh session of the Georgia-Ukraine intergovernmental economic commission.
In addition to the Ministry’s website, FactCheck also checked other sources and found that on 25 December 2012 the State Minister for Diaspora Issues, Konstantine Surguladze, paid a visit to Ukraine. The Minister met with representatives of the Georgian diaspora in Donetsk.
On 1-4 October 2013, Shalva Pipia, Minister of Agriculture of Georgia, held an official meeting with the Vice-Prime Minister of Ukraine, Oleksandr Vilkul, and senior management of the Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine. The discussion at the meeting primarily concerned issues on bilateral cooperation in the field of agriculture. Additionally, meetings were conducted with local agrarian business representatives.
It should also be mentioned that on 6 November 2013, the State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration, Alex Petriashvili, took part in the World Economic Forum – Strategic Dialogue on the Future of Ukraine. Viktor Yanukovych, then President of Ukraine, addressed the guests of the event. In the framework of the forum, Petriashvili held meetings with the Ukrainian Minister of Foreign Affairs, Leonid Kozhara.
Maia Panjikidze, the Georgian Minister of Foreign Affairs, also travelled to Ukraine within an official visit on 5 December 2013. Her meeting was held in a multilateral format; namely, as a part of the OSCE Ministerial Council held in Kyiv (in 2013 Ukraine served as the Chairman of the OSCE). It is worth noting that the Minister held bilateral meetings with the Ministers of Foreign Affairs, including the MFA of Ukraine, during the OSCE Ministerial Council.
The information given above reveals that no Georgian Minister has visited Ukraine during the Ukrainian crisis although Ukraine did receive several visits of Georgian Ministers between the years 2012 and 2013.
FactCheck inquired about the visits of the Prime Minister as well. We checked the information published on the official website of the Georgian Government which displays the timeline of the Prime Minister’s official visits. According to the published information, the Georgian Prime Minister has held no official visit to Ukraine since November 2012.
President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, has paid no official visit to Ukraine following his inauguration on 17 November 2013 according to information published on the official website of the Georgian President.
Our inquiry about the accuracy of Giorgi Kandelaki’s statement revealed that in the period following November 2012; that is, from the day of the Georgian Dream’s taking office up until today, neither the Prime Minister nor the President has paid an official visit to Ukraine.
As for the visits of Ministers, in 2012 the State Minister for Diaspora Issues, Konstantine Surguladze, visited Ukraine and on 1-4 October a visit was paid by the Minister of Agriculture, Shalva Pipia. In 2013, Ukraine was also visited by the Minister on European and Euro-Atlantic Integration, Alex Petriashvili, as well as the Minister of Foreign Affairs, Maia Panjikidze. The visits of Panjikidze and Petriashvili were held within the framework of multilateral meetings however bilateral meetings have also been held with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine.
The above information indicates that several Ministers from the Georgian Dream government have indeed visited Ukraine although no Ministers have visited the country since the beginning of the crisis. The major pathos of Giorgi Kandelaki’s statement refers precisely to this fact
We conclude that the MP’s statement, "Throughout the crisis in Ukraine, not one Minister of the Georgian Government, not to mention the Prime Minister or the President, has visited Kyiv in order to express political support towards this strategic partner of our country. As far as I know, not only in the duration of this crisis but, in general, ever since the Georgian Dream’s taking office none of the Ministers has visited Kyiv," is MOSTLY TRUE.