2013 წლის 15 დეკემბერს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, სპეციალური სამთავრობო სხდომა გამართა. სხდომაზე, საქართველოში რამდენიმედღიანი უამინდობის გამო გამოწვეული სტიქიის შედეგებზე და მისი გადაჭრისათვის საჭირო პრევენციული ღონისძიებების გატარებაზე ისაუბრეს. თათბირს ენერგეტიკის მინისტრი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, თავდაცვის მინისტრის მოადგილე და კანცელარიის რეგიონებთან და ადგილობრივ თვითმმართველ ორგანოებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ესწრებოდნენ.
სხდომის დასრულების შემდეგ, პრემიერ-მინისტრმა ღარიბაშვილმა, განაცხადა: „მოგეხსენებათ, რომ საქართველოში დღემდე არ არსებობდა და ჯერ კიდევ არ არსებობს კრიზისების მართვის ცენტრი. აღნიშნული კრიზისების მართვის ცენტრი უახლოს დღეებში შეიქმნება. ვმუშაობთ ამ საკითხთან დაკავშირებით.“
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, არსებობდა თუ არა დღემდე რაიმე სამთავრობო ორგანო, რომელიც ქვეყანაში კრიზისული სიტუაციების მართვას უწევდა კორდინაციას.
საქართველოს კონსტიტუციის 99-ე მუხლის თანახმად, უშიშროების საბჭო სამხედრო აღმშენებლობისა და ქვეყნის თავდაცვის ორგანიზაციისათვის შეიქმნა და მას საქართველოს პრეზიდენტი ხელმძღვანელობს. ეროვნული უშიშროების საბჭოს შემადგენლობა, უფლებამოსილება და საქმიანობის წესი, განსაზღვრულია უშიშროების საბჭოს შესახებ საქართველოს ორგანული კანონით. ამ კანონის მესამე მუხლის მეორე პუნქტის მიხედვით, უშიშროების საბჭოს შემადგენლობაში შედიან მისი მუდმივი წევრები: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, საქართველოს ფინანსთა მინისტრი და საქართველოს პრეზიდენტის თანაშემწე ეროვნული უშიშროების საკითხებში - ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი. საბჭოს მუდმივი წევრი არაა, მაგრამ სხდომების მუშაობაში მონაწილეობს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეც.
2011 წლის 17 მაისს აღნიშნულ კანონში ცვლილება შევიდა. ცვლილება შეეხო პირველ მუხლს, რომელსაც დაემატა ქ1) ქვეპუნქტი, ასევე დაემატა ი1), ი2) და ი3) ქვეპუნქტები, სადაც ვკითხულობთ, რომ ეროვნული უშიშროების საბჭო კორდინაციას უწევს ეროვნული ინტერესებისთვის საფრთხის შემცველი ყველა ტიპის კრიზისული სიტუაციის მართვას უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზე. საბჭოს მდივანი კი აკონტროლებს და კოორდინაციას უწევს ეროვნული ინტერესებისათვის საფრთხის შემცველი ყველა ტიპის კრიზისული სიტუაციის მართვასთან დაკავშირებული საქართველოს პრეზიდენტის სამართლებრივი აქტებისა და დავალებების შესრულებას.
ცვლილებების შედეგად, ორგანული კანონის „ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ“ პირველი მუხლის მეორე პუნქტი შემდეგი რედაქციით ჩამოყალიბდა: „ეროვნული უშიშროების საბჭო არის საქართველოს პრეზიდენტის სათათბირო ორგანო, რომელიც შექმნილია სამხედრო აღმშენებლობისა და ქვეყნის თავდაცვის ორგანიზების, ეროვნულ უშიშროებასთან დაკავშირებული საშინაო და საგარეო პოლიტიკის, სტაბილურობისა და მართლწესრიგის უზრუნველყოფის სტრატეგიულ საკითხებზე, აგრეთვე, ქვეყნის უსაფრთხოების სფეროში და ეროვნული ინტერესებისთვის საფრთხის შემცველი ყველა ტიპის კრიზისული სიტუაციის მართვის მიზნით უმაღლესი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მისაღებად“.
ამჟამად, საკანონმდებლო ორგანოში, უშიშროების საბჭოს შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანასთან დაკავშირებით, მუშაობა მიმდინარეობს. აღნიშნული ცვლილებების ერთ-ერთი ინიციატორი, თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, ირაკლი სესიაშვილია. ჩვენ მას დავუკავშირდით, რათა გაგვერკვია, ცვლილებების ძალაში შესვლის შემდეგ თუ რა ფუნქციები დარჩება ეროვნულ უშიშროების საბჭოს.
ირაკლი სესიაშვილის განცხადებით, შესაბამისი ცვლილებების თანახმად, ეროვნული უშიშროების საბჭოს ფუნქციად თავდაცვისა და სამხედრო აღმშენებლობისათვის ზრუნვა განისაზღვრება. სესიაშვილმა განგვიმარტა, რომ ამ დრომდე საბჭოში მუდმივი წევრების სახით ექვსი მინისტრი შედიოდა, ცვლილებების შემდეგ კი, მხოლოდ სამი მინისტრი იქნება მუდმივი წევრი, სამს კი პრეზიდენტი საჭიროებისამებრ დანიშნავს. აგრეთვე, ეროვნული უშიშროების საბჭოს უფლებამოსილების შეზღუდვის გამო, საბჭოს მდივნის უფლებამოსილებაც იზღუდება. აქედან გამომდინარე, საბჭოს მდივანს უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზე ეროვნული ინტერესებისათვის საფრთხის შემცველი ყველა ტიპის კრიზისული სიტუაციების მართვის კოორდინაციის უფლებამოსილება აღარ ექნება.
ჩვენთან საუბარში ირაკლი სესიაშვილმა ასევე განმარტა, რომ ეროვნული უშიშროების საბჭო იყო და რჩება პრეზიდენტის მთავარ მრჩეველ ორგანოდ. თუმცა, მისივე თქმით, კანონში ცვლილებების შესვლამდე, საბჭოს უფლება-მოვალეობას კრიზისული სიტუაციების სტრატეგიული მართვის განხორციელებაც შეადგენს.
რაც შეეხება კრიზისების მართვის ცენტრს, იგი უშუალოდ კრიზისული სიტუაციების აღმოფხვრის ოპერატიული შტაბი იქნება, სადაც სხვადასხვა სამინისტროს ოპერატიული სამსახურები გაერთიანდებიან და კრიზისულ სიტუაციებში ერთიანი ძალებით განახორციელებენ ოპერატიულ სამუშაოებს.
2013 წლის 27 დეკემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი, ნინო შუბლაძის გადაცემა „პოზიციაში“იმყოფებოდა სტუმრად. პრემიერმა განვლილი 2013 წელი შეაჯამა. ინტერვიუს დროს პრემიერ-მინისტრმა სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს შექმნის შესახებაც ისაუბრა. ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ მან უკვე დანიშნა სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს მდივანი. ეს თანამდებობა კონტრდაზვერვის სამსახურის უფროსმა, მინდია ჯანელიძემ დაიკავა.
აღნიშნული საბჭოს შექმნა მთავრობის 2014 წლის, 6 იანვრის დადგენილების საფუძველზე მოხდა. დადგენილება „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ კანონის მე-5 მუხლის „ჩ“ ქვეპუნქტის, მე-6 მუხლის პირველი პუნქტისა და 29-ე მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად ჩამოყალიბდა.
დოკუმენტის დებულებაში აღნიშნულია, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭო შექმნილია სახელმწიფო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საშინაო და საგარეო პოლიტიკის, ქვეყნის სტაბილურობისა და მართლწესრიგის უზრუნველყოფის სტრატეგიულ საკითხებზე, ასევე, ეროვნული ინტერესებისთვის საფრთხის შემცველი ყველა ტიპის კრიზისული სიტუაციების მართვის მიზნით უმაღლესი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მისაღებად.
ზემოთაღნიშნულ დოკუმენტში, ასევე, გაწერილია საბჭოს უფლებამოსილება, შემადგენლობა და სხდომების ჩატარების საფუძვლები. გარდა ამისა, დოკუმენტში საუბარია კრიზისების მართვის ოპერატიული ცენტრის შესახებაც (რომელიც უშუალოდ საბჭოს შემადგენლობაშია) და წარმოდგენილია მისი ფუნქციები.
ახალი საბჭოს ფუნქციების შესახებ, ირაკლი ღარიბაშვილიც საუბრობდა. მისი თქმით, საბჭო ნებისმიერი საფრთხის გამოვლენასა და პრევენციაზე იმუშავებს, როგორც სტრატეგიულ, ასევე ტაქტიკურ დონეზე. ამას გარდა, შეიქმნება კრიზისების მართვის ცენტრი. ეს იქნება მუდმივმოქმედი ოპერატიული შტაბი, რომელშიც წინასწარ იქნება განსაზღვრული, თუ რა ტიპის კრიზისის დროს რომელი უწყება ერთვება კრიზისისა და მისი შედეგების აღმოფხვრის სამუშაოებში.
საუბრის დროს, პრემიერ-მინისტრმა ახალი კონსტიტუციის პირობებში სახელმწიფო უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს შექმნის აუცილებლობაც განმარტა. კერძოდ, მან განაცხადა, რომ: „საკონსტიტუციო ცვლილებების შემდეგ, ქვეყანა გადავიდა საპარლამენტო მმართველობაზე. არსებული უშიშროების საბჭო რჩება პრეზიდენტის დაქვემდებარებაში, რომლის უფლებებიც შეიზღუდა. ახალი საბჭო კი პრემიერს დაექვემდებარება. არსებული უშიშროების საბჭო იმუშავებს თავდაცვისუნარიანობაზე და ჯარის აღმშენებლობაზე, ის, რაც არის გაწერილი ახალი კონსტიტუციის მიხედვით, ხოლო ჩემს მიერ ნათქვამი საბჭო იქნება საშინაო და საგარეო პოლიტიკის განმსაზღვრელი. ეს ჩვენი პარტნიორების რეკომენდაცია იყო“.
ჩვენ შევეცადეთ კრიზისების მართვის ცენტრის ფუნქციონირებასთან დაკავშირებით უფრო სრულყოფილი და დეტალური ინფორმაცია მიგვეღო. ამ მიზნით, კანცელარიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს დავუკავშირდით და ვთხოვეთ, კონკრეტული უწყება ან ადამიანი დაესახელებინათ, რომელსაც უშუალოდ კრიზისების მართვის ცენტრის ჩამოყალიბებაზე კოორდინაცია დაევალა, რათა მისგან უფრო კონკრეტულად გაგვეგო, თუ რა სტრუქტურით, ფორმატით და რომელი ქვეყნის მოდელით იმუშავებს კრიზისების მართვის ცენტრი. მიუხედავად ჩვენი მცდელობისა, პიროვნება, რომელიც აღნიშნულ თემაზე ინტერვიუს მოგვცემდა, არ მოიძებნა.
„ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ“ ორგანული კანონის თანახმად, ეროვნული უშიშროების საბჭო პრეზიდენტის სათათბირო ორგანოა. საქართველოში ყველა ტიპის კრიზისული სიტუაციის მთავარი მაკოორდინებელი ორგანო, სტრატეგიულ დონეზე, ორგანულ კანონში 2011 წლის 17 მაისის შეტანილი ცვლილებების თანახმად, ეროვნული უშიშროების საბჭო გახლდათ.
საკონსტიტუციო ცვლილებების შემდეგ ქვეყანაში პრემიერ-მინისტრს დაქვემდებარებული ახალი საბჭო შეიქმნა, რომელიც არსებული საბჭოს პარალელურად იმუშავებს. ამ ფაქტთან დაკავშირებით პრემიერი აცხადებს, რომ არსებული საბჭო თავდაცვისუნარიანობაზე იმუშავებს, ხოლო ახალი საბჭო კი საშინაო და საგარეო პოლიტიკის განმსაზღვრელი იქნება. მიუხედავად ამისა, უნდა ითქვას, რომ ჯერ კიდევ ბუნდოვანი რჩება თუ როგორ გადაინაწილებს ეს ორი ორგანო ფუნქციებს, ან რა პრინციპული განსხვავება იქნება მათ შორის. აქედან გამომდინარე არსებობს მოსაზრებაც იმის შესახებ, რომ ახალი საკონსულტაციო ორგანოს შექმნით ძველი საბჭოს დუბლირება მოხდება. თუმცა ამ ეტაპზე, მსგავსი მოსაზრების მტკიცებაც შეიძლება ნაადრევი იყოს და დრო აჩვენებს, თუ პრაქტიკაში როგორ შეიძლება იმუშაოს ამ ორმა მსგავსმა ორგანომ.
რაც შეეხება ახალ საბჭოში შემავალ კრიზისების მართვის ცენტრს, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, იგი საქართველოში სიახლეა და იგეგმება, რომ ეს სტრუქტურა იყოს მუდმივმოქმედი, ოპერატიული შტაბი, სადაც სხვადასხვა სამინისტროს ოპერატიული სამსახურები შევლენ და წინასწარ იქნება გაწერილი, თუ რა ტიპის კრიზისული მდგომარეობის დროს რომელი უწყება ჩაერთვება კრიზისების აღმოფხვრის ოპერატიულ სამუშაოებში. მიუხედავად იმისა, რომ სამინისტროებს აქამდეც ჰყავდათ და ჰყავთ ოპერატიული სამსახურები, მუდმივმოქმედი, ერთიანი, ოპერატიული შტაბი, სადაც ოპერატიული სამსახურების ფუნქციები წინასწარ იქნებოდა გაწერილი, საქართველოში აქამდე არ ყოფილა.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „მოგეხსენებათ, რომ საქართველოში დღემდე არ არსებობდა და ჯერ კიდევ არ არსებობს კრიზისების მართვის ცენტრი. აღნიშნული კრიზისების მართვის ცენტრი უახლოს დღეებში შეიქმნება. ვმუშაობთ ამ საკითხთან დაკავშირებით“, არის მეტწილად სიმართლე.
„მოგეხსენებათ, რომ საქართველოში დღემდე არ არსებობდა და ჯერ კიდევ არ არსებობს კრიზისების მართვის ცენტრი. აღნიშნული კრიზისების მართვის ცენტრი უახლოს დღეებში შეიქმნება“

On 15 December 2013, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, held a special Government Meeting. At the Meeting the attending officials discussed the consequences of the disasters caused by the bad weather lasting for several days in Georgia as well as the preventive measures for such situations. The Meeting was attended by the Ministers of Energy, Regional Development and Infrastructure, Internal Affairs, and Security as well as the Head of the Department of Relations with Regions and Local Self-Governing Units of the State Chancellery.
After the Government Meeting the Prime Minister declared: “As you know, there has never been and still is no Crisis Management Centre in Georgia. The said Crisis Management Centre will be established in the nearest days.”
FactCheck inquired whether or not there had ever been any governmental unit coordinating the management of emergency situations in the country.
According to Article 99 of the Constitution of Georgia, the National Security Council was set up for organising the military construction and defence of the country; the Council is guided by the President of Georgia. The Organic Law of Georgia on the National Security Council defines the members of the Council as well as its authority and activities. According to Paragraph 2 of Article 3 of the abovementioned Law, the permanent members of the Council are: the Prime Minister of Georgia and the Ministers of Foreign Affairs, Defence, Internal Affairs, and Finance with the National Security Advisor to the President of Georgia serving as the Secretary of the National Security Council. The Speaker of the Parliament also participates in the working meetings of the Council on a regular basis although the Speaker is not a permanent member.
On 17 May 2011, the abovementioned Law was amended. In particular, Article 1 was supplemented by Sub-paragraph V1 as well as Article 4 was supplemented by Sub-paragraphs, I1, I2, I3. The abovementioned Sub-paragraphs note that the National Security Council coordinates the crisis management of any threat posed to national interests at the highest political level. The Secretary of the Council controls and coordinates the implementation of legal acts and orders of the President concerning the crisis management of any threat posed to national interests.
After being amended, Paragraph 2 of Article 1 of the Organic Law of Georgia on the National Security Council was outlined as follows: “The National Security Council is an advisory body of the President of Georgia for decision-making on strategic questions of the organisation of military construction and defence, internal and foreign policy related to the security of the country, maintenance of stability, law and order, and the crisis management of any threat posed to national interests and security.”
Currently, the process of amending the Law of Georgia on the National Security Council is underway to be presented to the Parliament. One of the initiators of the abovementioned project is the Chairman of the Defence and Security Committee, Irakli Sesiashvili. We contacted Sesiashvili to inquire about the functions of the National Security Council provided the abovementioned amendments come into effect.
According to Irakli Sesiashvili, based upon the respective changes, the main function of the National Security Council will comprise supporting defence and military construction. Sesiashvili explained that six Ministers are currently permanent members of the Council. After the amendments come into force, only three Ministers will comprise the Council as permanent members while three others will be appointed by the President upon necessity. In addition, due to the limitations of the authority of the National Security Council, the authority of the Council Secretary is also diminished. Consequently, the Secretary will no longer exercise the authority to coordinate the crisis management of any threat posed to national interests at the highest political level.
Irakli Sesiashvili explained further that the National Security Council has always been and still remains an advisory body of the President of Georgia. However, according to Sesiashvili, before the amendments are made to the Law, the authority of the Council comprises the strategic management of the country’s crisis situations.
As for the new Crisis Management Centre, it will serve as an operational headquarters for eliminating crisis situations in the country. The Centre will be comprised of the operative services of various Ministries and manage crisis situations with joint efforts.
On 27 December 2013, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, visited the TV show, Position, hosted by Nino Shubladze. The Prime Minister summarized the last year and spoke about the formation of the new National Security and Crisis Management Council. According to Gharibashvili, he has already appointed the Secretary for the National Security and Crisis Management Council. The Head of the Counterintelligence Office, Mindia Janelidze, was selected for the abovementioned position.
The Council was formed upon the basis of a Resolution of the Government of Georgia dated 6 January 2013. The aforementioned Resolution was formulated in accordance with Paragraph Y of Article 5, Paragraph 1 of Article 6 and Paragraph 1 of Article 29 of the Law of Georgia on the Structure, Powers and Order of Activity of the Government of Georgia.
The provision of the abovementioned document states that the National Security and Crisis Management Council is formed for political decision-making on the internal and foreign policy related to national security and ensuring stability and law and order on strategic issues as well as for the crisis management of any threat posed to national interests.
The aforementioned document also outlines the authority and the composition of the Council as well as the basis for assembling and holding its meetings. In addition, the document mentions the operational centre for crisis management (being a part of the Council) and its functions.
Irakli Gharibashvili also spoke of the functions of the new Council. According to the Prime Minister, the Council will work on identifying and preventing any threats at both strategic and tactical levels. Additionally, a Crisis Management Centre will also be established. It will be a permanent operational headquarters with regulations outlined in advance about the involvement of various units in various cases of crisis management and the results obtained.
The Prime Minister also elaborated about the needs of creating the National Security and Crisis Management Council under the current Constitution. In particular: “After the Constitutional amendments, the country has transferred to the Parliamentary form of government. The current National Security Council still remains under the supervision of the President whose authorities are limited. The new Council will be subordinate to the Prime Minister. The current Council will work on the defence and military construction envisioned by the new Constitution while the newly-formed Council will be responsible for defining the internal and foreign policy of the country. This was the recommendation of our partners.”
We tried to obtain more comprehensive and detailed information about the functions of the Crisis Management Centre and addressed the Public Relations Office of the State Chancellery for this purpose. We inquired about the person or unit that would be directly coordinating the formation of the Crisis Management Centre to get concrete information about the structure, format and the country model according to which the Centre would operate. Despite our attempts, we could not find any person able to provide the abovementioned information.
The research revealed that pursuant to the Organic Law of Georgia on the National Security Council, the National Security Council is an advisory unit of the President of Georgia. Based upon the amendments to the Law entered into effect on 17 May 2011, the National Security Council was recognised as the main body responsible for coordinating any crisis situation at the strategic level. Based upon the Constitutional amendments, a new Council is being formed that will operate alongside the already existing National Security Council and be subordinate to the Prime Minister. With regard to this matter, the PM notes that the old Council will be responsible for defence while the new one will be authorised to define internal and foreign policy. This notwithstanding, it still remains unclear in what manner the two bodies will share the responsibilities or how exactly they will be different from one another. This ambiguity entails a legitimate belief that the newly-formed Council will simply duplicate the old one. However, at this stage, such conclusions might be too premature and time will show how the two similar units are foreseen to operate in practice.
As for the Crisis Management Centre incorporated into the new Council, according to FactCheck’s information it represents a novelty in Georgia and is planned to be a permanent operational headquarters comprised of the operative services of various Ministries. Preliminarily defined regulations will determine which bodies will be involved in the elimination of specific sorts of critical situations. Despite the fact that the Ministries always had and still have their own operative services, a permanent unified operational headquarters, where the functions of the operative services would be specified in advance, has never before existed in Georgia.
Based upon the facts analysed throughout the article, we conclude that Irakli Gharibashvili’s statement: “As you know, there has never been and still is no Crisis Management Centre in Georgia. The said Crisis Management Centre will be established in the nearest days,” is MOSTLY TRUE.