2013 წლის 11 დეკემბერს, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, პარლამენტს 2014 წლის ბიუჯეტის საბოლოო პროექტი გააცნო. ფინანსთა მინისტრმა ქვეყნის ეკონომიკურ მდგომარეობაზე და პერსპექტივებზე საუბრისას ასევე განაცხადა, რომ „წელს 9 თვეში საქართველოში  20 მლნ. დოლარით მეტი ინვესტიცია შემოვიდა, ვიდრე ეს 2012 წლის იგივე პერიოდში იყო“.
ფაქტ-მეტრი  საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობით და დინამიკით დაინტერესდა. ჩვენ ფინანსთა მინისტრის განცხადება გადავამოწმეთ.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი მონაცემებით, 2013  წლის I, II და III კვარტლის მიხედვით, საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ  697 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა. აღნიშნული მონაცემები 2012 წელს იგივე საანგარიშო პერიოდში 678 მლნ. აშშ დოლარი იყო. როგორც ვხედავთ, 2013 წლის 9 თვის მონაცემებით  პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 19 მლნ. აშშ დოლარით აღემატება წინა წლის იგივე პერიოდის მაჩვენებელს, რაც ნოდარ ხადურის განცხადების სიზუსტეს ადასტურებს.
მეტი თავლსაჩინოებისთვის ჩვენ 2013 წლის I,II და III კვარტლები ცალ-ცალკეც გავაანალიზეთ. 2013 წლის პირველ კვარტალში, წინა წლის შესაბამის კვარტალთან შედარებით 35 მლნ. აშშ დოლარით ნაკლები ინვესტიცია განხორციელდა. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის  II და III კვარტლებში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობის ზრდა ფიქსირდება, როგორც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან, ასევე წინა კვარტალთან შედარებით.
„საქსტატის“ მონაცემებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2013 წლის II კვარტალში 232 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდში 218 მლნ. აშშ დოლარი იყო, ხოლო, წინა, ანუ I კვარტალში კი - 226 მლნ. აშშ დოლარი. უცხოურმა ინვესტიციებმა მიმდინარე წლის  III კვარტალში 239 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც ამავე წლის წინა, ანუ II კვარტლის მაჩვენებელს 7 მლნ. აშშ დოლარით, ხოლო 2012 წლის შესაბამისი პერიოდის მონაცემებს კი 40 მლნ. აშშ დოლარით აღემატება.
მიმდინარე წლის III კვარტალში ყველაზე მეტი პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია, 48 მლნ. აშშ დოლარი, საფინანსო სექტორში განხორციელდა, რაც მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 20%-ია. ტრანსპორტის და კავშირგაბმულობის სექტორში 47 მლნ. აშშ დოლარი შემოვიდა. განხორციელებული ინვესტიციების მიხედვით, უმსხვილესი სექტორების წილში მესამე ადგილს 33 მლნ. აშშ დოლარით ენერგეტიკა იკავებს.
2013 წლის III კვარტალში უმსხვილესი პირდაპირი უცხოური ინვესტორი ქვეყნების პროცენტული მაჩვენებელი შემდეგნაირად გადანაწილდა: პირველ ადგილზე საერთაშორისო ორგანიზაციები იმყოფება 20%-ით, მეორეზე აშშ - 15%-ით, მესამე და მეოთხე ადგილს ნიდერლანდები და თურქეთი ინაწილებენ 13-13 %-ით.
2011-2013  წლებში საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დინამიკას თუ დავაკვირდებით, ფაქტია, რომ 2012 წლის II, III და IV კვარტლებში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით ინვესტიციების მოცულობამ იკლო. ინვესტიციების კლება შეინიშნება 2013 წლის I კვარტალშიც, ხოლო 2013 წლის II და III კვარტალში კი ინვესტიციების მოცულობა იზრდება.
„საქსტატის“ მონაცემებით, 2013  წელს 9 თვეში საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ  697 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა. 2012 წლის I, II და III კვარტალში განხორციელებული უცხოური ინვესტიციების ჯამური მოცულობა  678 მლნ. აშშ დოლარი იყო.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: „2013 წელს 9 თვეში საქართველოში შემოვიდა 20 მლნ. დოლარით მეტი პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია, ვიდრე 2012 წელს იგივე პერიოდში“, არის სიმართლე.

On 11 December 2013, the Minister of Finance Nodar Khaduri presented to the Parliament the final draft of the state budget for 2014. Discussing the economic condition in the country and future perspectives, the Minister stated: “In nine months of 2013, the volume of foreign direct investments surpassed the indicator of the same period of the last year by 20 million dollars.”
FactCheck inquired about the volume and dynamics of foreign direct investments in Georgia and checked the accuracy of Nodar Khaduri’s statement.
In line with the preliminary data of GeoStat for I, II and III quarters of 2013,foreign direct investment (FDI) in Georgia totalled USD 697 million. The same indicator for the first three quarters of 2012 amounted to USD 678 million. As gathered from this data, the indices of the first nine months of 2013 surpass those of the previous year by USD 19 million which confirms the accuracy of Nodar Khaduri’s statement.
Aiming to shed more light on the matter we analysed each of the three quarters of 2013 separately. In the first quarter of 2013, foreign direct investments in Georgia totalled USD 35 million less than in the same period of the last year. It should be noted, however, that in the second and third quarters of 2013 the volume of FDI registers a growth relative to the same period of the last year as well as to the preceding quarter in 2013.
As reported by GeoStat, FDI in the second quarter of 2013 totalled USD 232 million while the indicator for the second quarter of the last year amounted to USD 218 million and the figure for the first quarter of 2013 stands at USD 226 million. FDI in the third quarter of the current year equalled USD 239 million which exceeds the figure of the preceding second quarter by USD 7 million and the indicators of the relevant period of 2012 – by USD 40 million.
In the third quarter of the current year, the largest share of FDI was allocated in the financial sector, reaching USD 48 million, which makes up 20% of the total volume of FDI. The transports and communication sector received USD 47 million in foreign direct investments, taking up the second position by the share of FDI, followed by the energy sector with USD 33 million.
In the third quarter of 2013 percentages of the largest FDI contributors to Georgia were distributed as follows: the first place is occupied by international organisations with 20%, the second – by the US with 15% and the third and fourth positions are shared by the Netherlands and Turkey, respectively, holding 13% each.
Analysing the dynamics of foreign direct investments made in Georgia in 2011-2013, it becomes evident that in the II, III and IV quarters of 2012, FDI saw a decrease relative to the corresponding quarters of the previous year. A decline in the volume of FDI was observed in the first quarter of 2013 as well while in the II and III quarters of 2013, the volume of FDI was expanding.
As gathered from the data of GeoStat, in the first nine months of 2013 the volume of FDI in Georgia amounted to USD 697 million while in the first nine months of 2012 the total amount of allocated FDI equalled USD 678 million
Accordingly, we conclude that Nodar Khaduri’s statement: “In nine months of 2013, the volume of foreign direct investments surpassed the indicator of the same period of the last year by 20 million dollars,” is TRUE.