2013 წლის 30 ოქტომბერს, პარლამენტის საშემოდგომო სესიაზე გამოსვლისას, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, გიორგი კანდელაკმა, 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებზე ისაუბრა. მისი განცხადებით, „საერთაშორისო, სხვადასხვა სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ანგარიშებში, აღნიშნულია, რომ არჩევნების დღემ ჩაიარა კარგად. მაგრამ, ყველა ამ ანგარიშში, მათ შორის, მაგალითად NDI-ს, ეუთოს ანგარიშში, გუშინ იყო ევროკომისიის პრეზიდენტის, ბაროზოს განცხადებაც, ნათქვამია, რომ პრობლემა იყო არა იმდენად არჩევნების დღეს, არამედ არჩევნებამდე, ნაციონალური მოძრაობის ათასობით, ათი ათასობით წევრის მუდმივი დაკითხვებით, და, რა თქმა უნდა, პრობლემა არის პოლიტიკური ფიგურების წინასწარ პატიმრობაში მოთავსება, რაც არ წარმოადგენს არამც და არამც ევროპულ სტანდარტს... ევროპის კავშირის სხვადასხვა ოფიციალური პირების და ევროპარლამენტის თანახმად, ამ [ასოცირების] ხელშეკრულებას ხელი ვერ მოეწერება, თუკი არ შეჩერდება შერჩევითი სამართალი საქართველოში და თუკი არ დასრულდება ყველა ის პრობლემა, რაზეც ზევით გვქონდა საუბარი. ამის შესახებ მკაფიოდ ჩაიწერა ევროპარლამენტის რეზოლუციაში“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა, შეემოწმებინა გიორგი კანდელაკის განცხადების სიზუსტე. ამისთვის, ჩვენ დეპუტატის მიერ ნახსენებ ანგარიშებსა და განცხადებებს გავეცანით.
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის (ODIHR) საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიის მიერ გამოქვეყნებული შუალედური ანგარიშის (19 სექტემბერი - 11 ოქტომბერი, 2013) მერვე თავში - საარჩევნო კამპანიის გარემო (გვ. 5, ასევე არაოფიციალური ქართული თარგმანის გვ. 8), მართლაც არის აღნიშნული, რომ არჩევნები დაძაბული კოჰაბიტაციის ფონზე მიმდინარეობდა. ანგარიშში, ასევე, პირდაპირ არის ნახსენები "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" რამდენიმე ხელმძღვანელი პირის, მათ შორის, გენერალური მდივნის დაკავების ფაქტი. ამასთან ერთად, ხაზგასმულია საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ადგილობრივ თვითმმართველობაში განხორციელებული პოლიტიკური ცვლილებებიც. კერძოდ, აღნიშნულია, რომ საარჩევნო გარემოზე უარყოფითად იმოქმედა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებზე პოლიტიკური ზეწოლის შესახებ განცხადებებმა. აქვე, მოყვანილია "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" მიერ გაკეთებული განცხადებებიც საარჩევნო კამპანიის ოფიციალურად გახსნის დღიდან მათ შეკრებებზე ზეწოლისა და დაშინების შემთხვევების შესახებ. ანგარიშის მიხედვით, წინასაარჩევნო ფონი კიდევ უფრო დამძიმდა რამდენიმე ოფიციალური პირის, მათ შორის გენერალური მდივნის დაკავების გამო, რომელიც საპრეზიდენტო კამპანიის წარმართვის პასუხისმგებელი პირი და პოტენციური საპრეზიდენტო კანდიდატი იყო (გვ. 2, ასევე არაოფიციალური ქართული თარგმანი, გვ. 2).
ამავე ანგარიშის ქვეთავში - "საარჩევნო კამპანიის გარემო" (გვ. 7, ასევე არაოფიციალური ქართული თარგმანის გვ. 10), მითითებულია მოწინააღმდეგე პარტიების აქტივისტების შევიწროვებისა და მათზე ძალადობის რამდენიმე ფაქტი. ანგარიში ამბობს, რომ "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ივლისის თვეში ჩატარებული პრაიმერის დროს, პოლიციამ სულ მცირე 17 ადამიანი დააპატიმრა იმის გამო, რომ ისინი "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერებს სხვადასხვა საგნებს ესროდნენ და ცდილობდნენ, ღონისძიების ჩატარებისთვის ხელი შეეშალათ. ეს პირები დააჯარიმეს წვრილმანი ხულიგნობისთვის და ერთის გარდა, ყველა დაჯარიმდა 100 ლარიანი ჯარიმით. აგვისტოდან ოქტომბრის ჩათვლით, დაახლოებით 15 შემთხვევა დაფიქსირდა, მათ შორის, დემონსტრაციებზე აქტივისტების ვიდეოკამერაზე გადაღება, დაპირისპირებები საარჩევნო მასალების გამოქვეყნების დროს და ფიზიკური ძალადობა. ყველა ასეთი დარღვევის შესახებ, უწყებათშორის კომისიას თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტების და ადამიანის უფლებათა ოფისის საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიას აცნობეს "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის", "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსა" და "ლეიბორისტული პარტიის" წარმომადგენლებმა.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) წინასაარჩევნო დელეგაციის ანგარიშშიც ასევე აღნიშნულია, რომ დელეგაციას ეცნობა ინფორმაცია ძალადობის შემთხვევების შესახებ, რომლებიც "ნაციონალური მოძრაობის" საპრეზიდენტო კანდიდატის, საჯარო მოხელეებისა და უმცირესობების ჯგუფების წინააღმდეგ იყო მიმართული (თბილისი, საქართველო, 6 სექტემბერი, 2013). ანგარიშში ნაქვამია, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ხდებოდა ძალადობაში მონაწილეთა დაკავება, ის მცირე ფულადი ჯარიმები, რაც მათ დაეკისრათ, მსგავსი ქმედების პრევენციისთვის საკმარისი არ აღმოჩნდა (გვ. 5). ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტუტი დადებითად აფასებს იუსტიციის მინისტრის 4 სექტემბრის განცხადებას, რომლითაც მან კიდევ ერთხელ დაადასტურა უწყებათაშორისი კომისიის მიერ 2013 წლის მარტში მიღებული რეკომენდაცია წინასაარჩევნო პერიოდში ადგილობრივი თანამდებობის პირებისა და პარტიული შტაბის აქტივის წევრების დაკითხვების დროებითი შეჩერების შესახებ. თუმცა, ანგარიშში ასევე ხაზგასმულია, რომ აგვისტოს ბოლოს, ადიგენის გამგებლის მიმართ გატარებული საგამოძიებო მოქმედებები და მისი დაპატიმრება უწყებათაშორისი კომისიის მიერ მიღებული რეკომენდაციის თანმიმდევრული არ იყო და რომ „საარჩევნო გარემოში ზეწოლის შესახებ შთაბეჭდილებამაც კი შესაძლოა უარყოფითი გავლენა იქონიოს პარტიულ აქტივისტებსა და ამომრჩეველზე".
შერჩევითი სამართლის მიუღებლობა საქართველოსთან მიმართებაში ევროკომისიის პრეზიდენტმა, ჟოზე მანუელ ბაროზომაც ახსენა 2013 წლის 29 ოქტომბერს მიხეილ სააკაშვილთან შეხვედრისას: „ჩვენ მოველით, რომ საქართველო პატივისცემით მოეპყრობა ისეთ ვალდებულებებს, როგორიცაა თავისუფალი და პოლიტიკური ზეგავლენისაგან თავისუფალი სასამართლო სისტემის უზრუნველყოფა. ჩვენ კატეგორიულად ვეწინააღმდეგებით შერჩევითი სამართლის ნებისმიერ ფორმას“. ფრანგული მედიის წარმომადგენლის შეკითხვაზე, რომელიც დაინტერესდა ახალი ხელისუფლების პირობებში არსებობს თუ არა საქართველოში შერჩევითი სამართალი, ბაროზომ განაცხადა: „ევროპის კავშირი ყოველთვის პატივს სცემს კანონის უზენაესობას, ყველანაირი გამოძიების დროს. ეს აუცილებელია და ამას ვაცხადებთ საჯაროდ, რომ მე თვითონ, როდესაც შევხვდი აქ პრემიერ-მინისტრს, ვუთხარი მკაფიოდ რას ნიშნავს ოპოზიცია... ვიქნები უფრო კონკრეტული და გეტყვით, რომ დემოკრატიის ტრანზიციის პერიოდში, საქართველოში არის დიდი პოლარიზაცია ოპოზიციასა და მთავრობას შორის. ჩვენ გვესმის, რომ ქართველების ფუნდამენტური ინტერესია, რომ პოლიტიკური საკითხები გადაწყდეს პოლიტიკური მეთოდებით, მაგალითად, არჩევნების გზით. თქვენ ახლა გყავთ ახალი პრემიერი და პრეზიდენტი, პოლიტიკური პრობლემები უნდა გადაწყდეს პოლიტიკური გზით და არა სამართლებრივი მეთოდებით, ეს ფუნდამენტური განსხვავებაა“.
გიორგი კანდელაკმა თავის გამოსვლაში, ასევე, ისაუბრა ევროპარლამენტის რეზოლუციაზე „ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის შესახებ: პარტნიორობის გაძლიერებისაკენ“, რომელიც 2013 წლის 23 ოქტომბერს მიიღეს. რეზოლუციის 37-ე მუხლში, ევროპარლამენტი ნამდვილად აღნიშნავს წამყვანი პოლიტიკური ფიგურების სამართლებრივი დევნის საკითხს და კონკრეტულად ვანო მერაბიშვილის მაგალითიც მოჰყავს, რისი შემდეგაც, მთავრობას ევროპული სტანდარტებისა და ნორმების სრული დაცვისკენ მოუწოდებს.
დეპუტატის განცხადების სისწორის შეფასებისათვის, ასევე, მნიშვნელოვანია გავითვალისწინოთ ზოგადად ის ტენდენცია, რომელიც სხავადასხვა ევროპელი ლიდერის მიერ საქართველოში არსებული მდგომარეობის შეფასებისას იკვეთება. მაგალითად, 2013 წლის 22 ივლისს, ბრიუსელში, ევროკავშირის საგარეო საქმეთა საბჭოს შეხვედრის დროს, შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, კარლ ბილდტმა პირდაპირ ახსენა ქვეყანაში შერჩევითი სამართლის არსებობა: „ჩვენ შეშფოთებულები ვართ შერჩევითი სამართლით [საქართველოში] და ჩვენ გამოვხატავთ ამ შეშფოთებას, როდესაც შევხვდებით [საქართველოს საგარეო საქმეთა] მინისტრს“.
ამასთან ერთად, აღსანიშნავია 6 ნოემბერს კარლ ბილდტის მიერ რადიო თავისუფლებასთვის მიცემული ინტერვიუ, სადაც ის საქართველოს ხელისუფლებას პრეზიდენტ სააკაშვილის წინააღმდეგ შესაძლო სისხლის სამართლებრივი დევნის წინააღმდეგ აძლევს გაფრთხილებას. კერძოდ, კითხვაზე, ფიქრობს, თუ არა ის, რომ სააკაშვილი „შესაძლოა ახალი ტიმოშენკო გახდეს“, მან განაცხადა: „ვფიქრობ, რომ შესაძლოა უარესიც იყოს ამ კონკრეტულ შემთხვევაში და ეს ძალიან მკაფიოდ განვუცხადეთ ბატონ ივანიშვილს, რომ თუ ის ამ საქმეს წამოიწყებს, საქართველოს საგარეო პოლიტიკა ამ ერთ საკითხამდე დაიყვანება შემდგომი რამდენიმე წლის განმავლობაში, რაც საზიანო იქნება განვითარებისათვის“.
აქვე, შეგვიძლია გავიხსენოთ ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, ჰერმან ვან რომპუის 7 ნოემბრის შეხვედრა პრეზიდენტ სააკაშვილთან, რომლის შემდეგაც, მან ასევე გაუსვა ხაზი საქართველოში ოპოზიციის მნიშვნელობას, დემოკრატიული ინსტიტუტების სწორ ფუნქციონირებასა და კანონის უზენაესობის აუცილებლობას.
გიორგი კანდელაკმა თავის გამოსვლაში განაცხადა, რომ წინა საარჩევნო პერიოდში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ათი ათასობით წევრის მუდმივი დაკითხვებისა და პოლიტიკური ფიგურების დაკავებების ფაქტები აღნიშნული იყო სხვადასხვა საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების ანგარიშებსა და ევროკომისიის პრეზიდენტის განცხადებაში.
NDI-ს, OSCE/ODIHR-ის ანგარიშებსა თუ ჟოზე მანუელ ბაროზოს განცხადებაში, კანდელაკის მიერ დასახელებული რიცხვები ასახული არ ყოფილა, რის გამოც, დეპუტატის მიერ ნახსენები რაოდენობრივი მაჩვენებლის სიზუსტის შეფასებას ფაქტ-მეტრი ვერ შესძლებს. თუმცა, ხსენებულ ანგარიშებში, ნამდვილად არის საუბარი ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში საარჩევნო კამპანიის ოფიციალურად გახსნის დღიდან, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებზე პოლიტიკური ზეწოლისა და დაშინების შემთხვევების შესახებ. ასევე, ანგარიშებში საუბარია კონკრეტული პარტიების მხარდამჭერთა მხრიდან მოწინააღმდეგე პარტიების აქტივისტების შევიწროვებისა და მათზე ძალადობის შესახებ მიწოდებულ ინფორმაციაზეც. ამავე ანგარიშებში ხაზგასმულია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ რამდენიმე ხელმძღვანელი პირის, მათ შორის, გენერალური მდივნის დაკავებისა და წინასწარ პატიმრობაში მიცემის, ისევე როგორც ადიგენის გამგებლის მიმართ გატარებულ საგამოძიებო მოქმედებებისა და მისი დაპატიმრების ფაქტებიც. ის, თუ რამდენად მნიშვნელოვნად მიიჩნევენ ზემოხსენებულ საკითხებს საერთაშორისო ორგანიზაციები და რამდენად დიდ ყურადღებას უთმობენ მათ, ცხადად სჩანს NDI-ს ანგარიშში დაფიქსირებული მოსაზრებიდანაც, რომ „საარჩევნო გარემოში ზეწოლის შესახებ შთაბეჭდილებამაც კი შესაძლოა უარყოფითი გავლენა იქონიოს პარტიულ აქტივისტებსა და ამომრჩეველზე".
რაც შეეხება ევროკომისიის პრეზიდენტის განცხადებას, მას კონკრეტულად დაძაბულ წინასაარჩევნო გარემოზე ყურადღება არ გაუმახვილებია, თუმცა, მან განაცხადა, რომ ევროკავშირი პატივს სცემს კანონის უზენაესობას, ხოლო პოლიტიკური პრობლემები პოლიტიკური გზით და არა სამართლებრივი მეთოდებით უნდა წყდებოდეს. ასეთი რანგის პოლიტიკური ფიგურის ამ ტიპის განცხადება ნამდვილად უნდა მივიჩნიოთ პოლიტიკურად გზავნილად, რომელიც ქვეყნის ხელისუფლებას ამ კუთხით არსებულ პრობლემებზე მიუთითებს. უფრო მეტიც, შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, კარლ ბილდტი, პირდაპირ ახსენებს საქართველოში შერჩევითი სამართლის არსებობას და შეშფოთებას გამოთქვამს ამ საკითხთან დაკავშირებით.
პოლიტიკური ლიდერების დაკავების ფაქტს ეხმიანება ევროპარლამენტის მიერ 2013 წლის 23 ოქტომბერს მიღებული რეზოლუციაც, რომელიც მოითხოვს სასამართლო პროცესების ევროპული სტანდარტებისა და ნორმების სრული პატივისცემით წარმართვას. მართალია, ამ შემთხვევაშიც, რეზოლუციაში არ არის პირდაპირი ბმა შერჩევით სამართალსა და ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერასთან, თუმცა, ის ფაქტი, რომ რეზოლუცია პირდაპირ ახსენებს წამყვანი ოპოზიციური პოლიტიკური ფიგურების და კონკრეტულად ვანო მერაბიშვილის მიმართ სამართლებრივი დევნის საკითხს, ასევე მნიშვნელოვან პოლიტიკურ გზავნილს წარმოადგენს. ამასთან ერთად, რეზოლუციაში ნათქვამია ისიც, რომ ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერა დამოკიდებული იქნება იმაზე, თუ რამდენად ხელშესახები იქნება საქართველოს პროგრესი კანონის უზენაესობის, დემოკრატიისა და ქვეყანაში ევროპული სტანდარტების დამკვიდრების კუთხით.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ დეპუტატ გიორგი კანდელაკის განცხადება, არის მეტწილად სიმართლე.
“ყველა ამ ანგარიშში (NDI, ეუთო), ევროკომისიის პრეზიდენტის, ბაროზოს განცხადებაში, ნათქვამია, რომ პრობლემა იყო არა იმდენად არჩევნების დღეს, არამედ არჩევნებამდე... და, რა თქმა უნდა, პრობლემა არის პოლიტიკური ფიგურების წინასწარ პატიმრობაში მოთავსება, რაც არ წ

Delivering a speech at the autumn session of the Parliament held on 30 October 2012, Giorgi Kandelaki, member of the United National Movement (UNM), discussed the Presidential elections of 27 October. According to the MP: “The reports of different international monitoring organisations note that the elections day went well.All these reports, among others the reports of the NDI, the OSCE, as well as yesterday’s statement of the President of the European Commission, Barroso, point out that the problem was not the elections day in itself but the period preceding it. The problem is the endless interrogation of thousands and tens of thousands of United National Movement members and also, naturally, the pre-trial detention of political figures which is not consistent with the European standard in any way. According to various officials of the European Union and the European Parliament, this [Association] Agreement cannot be signed unless the selective enforcement of the law ceases in Georgia and all the abovementioned problems are eliminated. This has been explicitly written into the resolution of the European Parliament.”
In pursuance of checking the accuracy of Giorgi Kandelaki’s statement FactCheck looked into the reports and statements mentioned by the MP.
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) published an interim report (19 September-11 October 2013) on the elections observation mission in which Chapter 8 – “Campaign Environment” (p. 5) indeed states that the campaign atmosphere was marked by a tense cohabitation. The report also mentions the detentions of various leading officials of the United National Movement, among others that of the Secretary General. The document further emphasises the political changes at the local self-government level witnessed in the aftermath of the Parliamentary elections. In particular, the report notes that the campaign environment has been negatively impacted by allegations of political pressure on UNM representatives at local self-governmental institutions.The report also presents the statements made by the United National Movement with regard to the pressure and intimidation experienced at the party’s meetings starting from the very day of the official opening of the election campaign. According to the report, the pre-election environment was further aggravated by arrests and pre-trial detention of several UNM officials, including its Secretary General, who was responsible for running their presidential campaign and a potential presidential candidate. The chapter,“Campaign Environment,” of the same report (p. 7) names various cases of the harassment of party activists by rival supporters and instances of violence. The report further reads that during the UNM primaries in July, at least 17 people were arrested for throwing objects at UNM leaders and attempting to disrupt the events. They were charged with petty hooliganism and all but one was fined with GEL 100 each. From August to October, some 15 other cases involving filming of activists at rallies, altercations during the posting of election materials and physical assaults were brought to the attention of the Inter-Agency Commission for Free and Fair Elections (IAC) and the OSCE/ODIHR Election Observation Mission (EOM) by the United National Movement, Democratic Movement – United Georgia and the Labour Party.
The Statement of the National Democratic Institute Pre-election Delegation to Georgia also reports that the Delegation noted serious concerns about the acts of violence targeted at UNM’s presidential candidate, public officials and minority communities (Tbilisi, Georgia, 6 September 2013). The document further notes that while perpetrators have been arrested and placed in custody, the minor financial penalties imposed would not appear sufficient to deter such behaviour in the future (p. 4). The National Democratic Institute takes a positive note of the statement of the Minister of Justice made on 4 September in which she reaffirmed last March’s Inter-Agency Task Force recommendation to suspend, during the pre-election period, interrogations of local officials and party activists for alleged misconduct. The statement also mentions, however, that the investigation and arrest in late August of the gamgebeli of Adigeni was not consistent with the spirit of the IATF recommendation and even an impression of the pressure being exercised in the campaign environment could have a negative impact upon party activists and electors.
In his meeting with Mikheil Saakashvili on 29 October 2013, the President of the European Commission José Manuel Durão Barroso also remarked on the inadmissibility of selective law enforcement: “We expect Georgia to honour its obligations such as ensuring that the courts operate free of political influence. We are completely against any form of selective justice.”Barroso responded to the question of a French media representative inquiring if selective law enforcement was taking place under the current government: “The European Union always respects the rule of law in any investigation. This is a must and we declare publicly that when I met the Prime Minister here, I told him clearly what the opposition meant.We have a very close relationship with the Government of Georgia, Catherine Ashton, Štefan Füle and I personally. I will be more precise and tell you that there is a serious polarisation between the opposition and the government during the transition of democracy in Georgia. We understand that it is a fundamental interest of Georgia to resolve political issues by political methods, for example, by elections. Now you have a new Prime Minister and President, political problems should be solved only by political means and not by legal means, this is a fundamental difference.”
In his statement Giorgi Kandelaki also referred to the resolution of the European Parliament on the European Neighbourhood Policy: Towards a Strengthening of the Partnership, which was adopted on 23 October 2013. In Article 37 of the resolution the European Parliament takes note of the legal prosecution of the leading political figures and brings the example of Vano Merabishvili following which the Parliament calls for the full respect of European standards and norms.
While verifying the accuracy of the MP’s statement it is of relevance to take into account the general tendency manifested in various leading European politicians’ evaluations of the existing situation in Georgia. For instance, on 22 July 2013, at the EU Foreign Affairs Council Meeting held in Brussels, Swedish Foreign Minister Carl Bildt explicitly affirmed the existence of selective justice in Georgia: “We are concerned with selective justice there and we will express those concerns to the [Georgian Foreign] Minister this afternoon.” Another statement of Carl Bildt made in the interview of 6 November to Radio Liberty is also worthy of mentioning as the Swedish Foreign Minister warns the present government against the professed criminal prosecution of President Saakashvili. In particular, Bildt responds to the question of whether or not he foresees Saakashvili becoming a "new Tymoshenko:" “I think that it might even be worse in that particular case and we have said it very clearly to Mr Ivanishvili that if he goes forward with those things, then Georgian foreign policy will be reduced to one issue for the next few years to come, to the detriment of the development of the country.”
Lastly, we can recall the meeting of the President of the European Council Herman Van Rompuy with President Saakashvili on 7 November at which Rompuy stressed the importance of the opposition in Georgia and emphasised the role of the correct functioning of democratic institutions and the respect of the rule of law.
In his statement Giorgi Kandelaki notes that the ongoing interrogations of tens of thousands of United National Movement members and the arrests of political figures were mentioned in various international monitoring mission reportsand in the statement of the European Commission President. Neither the reports of the NDI and the OSCE/ODIHR nor the statement of the European Commission President José Manuel Durão Barroso mention the numbers indicated by the MP and so subsequently FactCheck has no means of evaluating the accuracy of the given figure. Nevertheless, the abovementioned reports indeed acknowledge the acts of political pressure and intimidation against the United National Movement members at the local self-government level from the very day of the official opening of the election campaign. The reports also discuss the noted concerns about various cases of harassment of party activists by rival supporters and instances of violence. The same report highlights the arrests and pre-trial detention of several UNM officials, including its Secretary General, as well as the interrogation and arrest of the gamgebeli of Adigeni. The level of importance and attention given to the above-listed matters by the international organisations is clearly visible in the following statement of the NDI report: “Even an impression of the pressure being exercised in the campaign environment could have a negative impact upon party activists and electors.”
As for the statement of the European Commission President, he did not specifically put emphasis upon the tense campaign environment but still underlined the EU’s respect for the rule of law and noted that the political issues should be settled by political and not legal means. This sort of statement issued by a political figure of such rank should certainly be considered as a political message, pointing the Government to the existing problems in this field. Moreover, Swedish Minister of Foreign Affairs Carl Bildt explicitly asserts the existence of selective justice in Georgia and expresses his concerns with regard to the matter.
The facts of the arrests of political leaders are reflected in the European Parliament’s resolution of 23 October 2013 in which the Parliament calls for the implementation of legal procedures in line with European standards and norms. While in this case, as well as in the previous ones, no direct link is observed between selective justice and the signing of the Association Agreement, the fact of the resolution’s mentioning the legal prosecution of leading oppositional political figures, specifically that of Vano Merabishvili, represents an important political message. The resolution also notes that the signing of the Association Agreement depends upon how tangible Georgia’s progress will be with regard to the rule of law, democracy and the establishment of European standards in the country.
Accordingly, we conclude that Giorgi Kandelaki’s statement is MOSTLY TRUE.
“All these reports (NDI, OSCE), as well as the President of the European Commission, Barroso, point out that the problem was not the elections day in itself but the period preceding it…And,naturally,the problem is the pre-trial detention of political fig