საქართველოში არსებული სასტუმროების თითქმის ნახევარი "ქართული ოცნების" ხელისუფლების პირობებში შეიქმნა
2016 წლის ზაფხულის ტურისტული სეზონის შეჯამებისას საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა: "მხოლოდ 2013-2015 წლებში ექსპლუატაციაში შევიდა მთლიანი სასტუმროების რაოდენობის 41.5%, ანუ, პრაქტიკულად, საქართველოში არსებული სასტუმროების ნახევარი სწორედ "ქართული ოცნების" ხელისუფლების პირობებში შეიქმნა". ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2015 წლის მდგომარეობით, საქართველოში 1 225 სასტუმრო და სასტუმროს ტიპის დაწესებულება ფუნქციონირებდა. მათ შორის 239 ექსპლუატაციაში 2015 წელს შევიდა.   ცხრილი 1: სასტუმროებისა და სასტუმროს ტიპის დაწესებულებების რაოდენობა 123 წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2013-2015 წლებში სასტუმროების და სასტუმროს ტიპის დაწესებულებების ოდენობის ზრდა 448 ერთეულია, რაც 2015 წლის მდგომარეობით ფუნქციონირებადი ობიექტების 36.6%-ია, 2012 წელთან შედარებით, 3 წლის განმავლობაში ზრდა კი, 57.7%-ს უტოლდება. ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, 2013-2015 წლებში ექსპლუატაციაში 508 სასტუმრო შევიდა, რაც ჯამური ოდენობის 41.5%-ია. 2013-15 წლების პერიოდის ნაზრდსა (448) და ექსპლუატაციაში შესულ ობიექტთა ოდენობას (508) შორის სხვაობა კი, ტურიზმის ადმინისტრაციის პოზიციით, 2012 წლის მდგომარეობით არსებული განთავსების ობიექტების ნაწილის ოპერირების შეჩერებითაა გამოწვეული. მხოლოდ სასტუმროების შემთხვევაში ზრდამ 236 ერთეული შეადგინა, რაც ფუნქციონირებადი სასტუმროების ჯამური მაჩვენებლის 35.8%-ია. გარდა აბსოლუტური სიდიდის ცვლილებისა, მნიშვნელოვანია თავისთავად ზრდის ტემპისთვის დამახასიათებელი ტენდენციის შეფასება.   გრაფიკი 1: განთავსების ობიექტების რაოდენობის ზრდის ტემპი image002 წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   როგორც გრაფიკიდან ჩანს, სასტუმროებისა და სასტუმროს ტიპის დაწესებულებების რაოდენობის ზრდის ტემპი პერმანენტულად იზრდებოდა 2008-2011 წლებში და მცირდებოდა 2012-2013 წლებში, 2014-2015 წლებში კი ისევ ზრდის ტენდენციას დაუბრუნდა, თუმცა 2011-2012 წლების ნიშნულისათვის არ მიუღწევია. ამავდროულად, 2010-2012 წლების საშუალო ზრდის ტემპი 26.4%-ს, ხოლო 2013-2015 წლებში 16.6%-ს შეადგენს.   დასკვნა 2013-2015 წლების განმავლობაში ექსპლუატაციაში 508 სასტუმრო და სასტუმროს ტიპის დაწესებულება შევიდა. აღნიშნული მაჩვენებელი 2015 წლის მდგომარეობით არსებული ობიექტების 41.5%-ია. თუმცა, გასათვალისწინებელია, რომ 2012 წლის მდგომარეობით ფუნქციონირებადი ობიექტების ნაწილმა ოპერირება შეაჩერა, შედეგად 3 წლის განმავლობაში მათი რიცხვის ზრდამ 448 ერთეული შეადგინა, რაც 2015 წლის მდგომარეობით ფუნქციონირებადი ობიექტების 36.6%-ია. მხოლოდ სასტუმროების შემთხვევაში კი ზრდამ 236 ერთეული შეადგინა, რაც მთლიანი ოდენობის 35.8%-ია. შედეგად, 2013-2015 წლებში განთავსების ობიექტების ოდენობის ზრდა 2015 წლის მდგომარეობით ფუნქციონირებადი დაწესებულებების ჯამური მაჩვენებლის მესამედს ოდნავ აღემატება. აღსანიშნავია, რომ მოთხოვნის მიუხედავად, 2016 წლის მონაცემები სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ვერ მოგვაწოდა. მათი ინფორმაციით, აღნიშნული მაჩვენებლები ხელმისაწვდომი იქნება 2017 წლის 31 აგვისტოს. თუმცა, კვლევისთვის აღნიშნული გარემოება არაარსებითია, ვინაიდან ეკონომიკის მინისტრი 2015 წლის მდგომარეობით არსებულ ვითარებაზე საუბრობს. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

Whilst summarising the 2016 summer tourist season, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated: “About 41.5% of the overall number of Georgian hotels started operating from 2013 to 2015 which means that practically half of the hotels now operating in Georgia were opened during the office of the Georgian Dream coalition.”
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, a total of 1,225 hotels and hotel-like facilities were functioning in Georgia as of 2015. Of this number, 239 started operating in 2015 alone.
Table 1: Number of Hotels and Hotel-Like Facilities
As the table reflects, the number of hotels and hotel-like facilities opened from 2013 to 2015 is about 448 which, as of 2015, represented 36.6% of the operational facilities. The growth in three years following 2012 amounted to 57.7%. According to the information provided by the Georgian National Tourism Administration, a total of 508 hotels were opened in the period from 2013 to 2015, which is 41.5% of the overall number of hotels. The Georgian National Tourism Administration believes that the difference between the growth recorded in the aforementioned period (448) and the number of hotels opened is due to the closure of some of the hotels which were open back in 2012. In the case of hotels only, the growth amounted to 236 units which was 35.8% of the already functioning hotels.
A total of 508 hotels and hotel-like facilities started operating from 2013 to 2015 which, as of 2015, represented 41.5% of the already functioning facilities. However, it should also be pointed out that some of the hotels and hotel-like facilities functioning in 2012 stopped working in the following years. Hence, the growth of the number of these facilities was 448 units in three years, which was 36.6% of the facilities functioning as of 2015. In the case of hotels only, the growth amounted to 236 units which was 35.8% of the already functioning hotels. As a result, the number of housing facilities opened from 2013 to 2015 is slightly greater than one-third of the overall number of such facilities as of 2015.
It should be noted that despite our request, the National Statistics Office of Georgia was unable to provide us with the data for 2016. According to their information, these data will only be available on 31 August 2017. However, this delay is irrelevant to our study as the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia talked about the situation of 2015.