რკინიგზის გადაზიდვების მოცულობა შემცირებულია
"ნაციონალური მოძრაობის" წევრის, რომან გოცირიძის განცხადებით, "რკინიგზის გადაზიდვები კატასტროფულადაა დაცემული 2012 წლის შემდეგ და წლის პირველ კვარტალში ლამის 1/3-ითაა შემცირებული". ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. 2011-2015 წლებში სატრანსპორტო დარგების (საავტომობილო, სახმელთო, სარკინიგზო) მიერ ჯამურად გადაზიდული ტვირთების მოცულობა გრაფიკ 1-ზეა მოცემული. როგორც ამ მონაცემებიდან ჩანს, 2015 წლის მაჩვენებლები ბოლო 5 წლის განმავლობაში მინიმალურია, როგორც საზღვაო ნავსადგურებსა და ტერმინალებში გადამუშავებული ტვირთის, ისე სატრანსპორტო დარგების (საავტომობილო, სამოქალაქო ავიაცია, რკინიგზა) მიერ ჯამურად გადაზიდული ტვირთების შემთხვევაშიც.   გრაფიკი 1: გადამუშავებული ტვირთების მოცულობის დინამიკა 2011-2015 წლებში (მლნ ტონა) image001 წყარო: საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო   სარკინიგზო გადაზიდვებმა 2015 წელს 14.1 მლნ ტონა შეადგინა. საქართველოს რკინიგზის ტვირთბრუნვის ტენდენცია მოცემულია გრაფიკზე 2. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ბოლო წლებში კლების ტენდენცია გამოიკვეთა. 2015 წლის მონაცემი კი 5 წლის განმავლობაში დაფიქსირებულ მინიმალურ მაჩვენებელს წარმოადგენს. ანალოგიური ვითარებაა მგზავრთა გადაყვანის თვალსაზრისითაც. 2015 წელს რკინიგზამ 2.6 მლნ მგზავრი გადაიყვანა, რაც 2011-2015 წლების მინიმალური მაჩვენებელია. მგზავრთა ნაკადის შემთხვევაშიც კლების ტენდენცია ცალსახადაა გამოკვეთილი.   გრაფიკი 2: საქართველოს რკინიგზის ტვირთბრუნვის დინამიკა 2011-2015 წლებში image002 წყარო: საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო   კვარტალური მონაცემების ცვლილების ტენდენციას ცხრილი 1 ასახავს. საქართველოს რკინიგზის ოფიციალური მონაცემებიდან ჩანს, რომ 2012-2016 წლებში, როგორც პირველი კვარტლის, ასევე 5 თვის (იანვარ-მაისის) მონაცემები კლების ტენდენციით ხასიათება და მინიმუმს 2016 წელს აღწევს. მაჩვენებლები კლებადია როგორც შიდა, ისე საერთაშორისო გადაზიდვების შემთხვევაში. თუმცა, ჯამური მაჩვენებლის შემცირების ძირითადი განმაპირობებელი ფაქტორი საერთაშორისო გადაზიდვების შემცირებაა.   ცხრილი 1: რკინიგზის გადაზიდვები (მლნ ტონა)
წელი სულ ადგილობრივი გადაზიდვა საერთაშორისო გადაზიდვა
I კვ. 5 თვე I კვ. 5 თვე I კვ. 5 თვე
2012 4.55 8.09 0.68 1.25 3.86 6.85
2013 4.55 7.40 0.58 1.07 3.98 6.33
2014 3.80 6.48 0.52 0.95 3.28 5.53
2015 3.77 6.14 0.56 0.95 3.21 5.19
2016 2.84 4.71 0.49 0.80 2.34 3.90
წყარო: საქართველოს რკინიგზა   2016 წლის პირველი კვარტლის მონაცემი, 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 1.71 მლნ ტონით არის შემცირებული, რაც 37.6%-ს შეადგენს. პირველი 5 თვის მონაცემებით კი, კლება 2012 წელთან შედარებით 3.39 მლნ ტონას (41.8%) შეადგენს.   დასკვნა წლიური მაჩვენებლების გაანალიზებით ირკვევა, რომ სარკინიგზო გადაზიდვების, ისევე როგორც მთლიანად სატრანსპორტო დარგების მიერ დამუშავებული ტვირთის მოცულობა, 2011-2015 წლებში კლების ტენდენციით ხასიათდება და 5 წლიანი პერიოდის მინიმუმს 2015 წელს აღწევს. 2016 წლის პირველი კვარტლისა და პირველი 5 თვის მონაცემები კი, 2012 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებლებს შესაბამისად 1.71 მლნ (37.6%) და 3.39 მლნ ტონით (41.8%) ჩამოუვარდება. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის სიმართლე.

A member of the United National Movement, Roman Gotsiridze, stated: "The volume of railway shipment catastrophically decreased after 2012 and dropped by almost one-third in the first quarter of this year."
The total volume of goods shipped by all means of transport (vehicle, land and rail) in 2011-2015 is given in Graph 1. As illustrated from the data, the indicators for 2015 are minimal for the last five years both in the case of the volume of cargo processed at sea ports and terminals and in the case of the total amount of shipments by different means of transport (vehicle, civil aviation and rail).
Graph 1: Processed Cargo Volume in 2011-2015
Source: Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
The volume of railway shipments was 14.1 million tonnes in 2015. The trends of total turnover for Georgian Railways are given in Graph 2. As illustrated by the graph, a trend of decline is seen over the last years whilst the amount of shipment in 2015 was the lowest it has been in the last five years. The same situation persists in regard to the transportation of passengers. In 2015, Georgian Railways transported 2.6 million passengers which is the lowest amount registered in the period of 2011-2015. The trend of decline is quite visible in regard to passenger transportation, too.
Graph 2: Georgian Railways Turnover Dynamic in 2011-2015
Table 1 shows the trend of fluctuation of the quarterly data. The official data for Georgian Railways illustrate that its shipment volume decreased in the first quarters (five months – January to May) in the period of 2012 to 2016 and reached its minimum amounts in 2016. The indicators show decreases in regard to both domestic and international shipments. However, a principal factor behind the decrease in the total sum is the decrease in international shipments.
Table 1: Railway Shipment (million tonnes)
Source: Georgian Railways
The data for the first quarter of 2016 as compared to the data for the same period of 2012 show a decrease by 1.71 million tonnes which constitutes a 37.6% decrease. According to the data for the first five months of the year, the amount of decrease as compared to 2012 constitutes approximately 3.39 million tonnes (41.8%).
An analysis of the annual data illustrates that the total volume of railway shipment, together with the total amount of cargo shipped by all kinds of transport means, is characterised by a decrease in 2011-2015 and hit a five-year low in 2015. The volume of shipments in the first quarter and the first five months of 2016 is 37.6% and 41.8% less, respectively (by 1.71 million tonnes and 3.39 million tonnes, also respectively), than it was in the same periods of 2012 (41.8% or 3.39 million tonnes).