2014 წლის 29 მაისს, თბილისის მერობის კანდიდატებს შორის tv3-ზე გამართული დებატებისას, თბილისის მერობის კანდიდატმა ნიკა მელიამ დავით ნარმანიას შეახსენა, რომ მან რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის რანგში ყოფნისას, 2013 წელს, 200 მილიონი ლარის ათვისება ვერ შეძლო. მას ნარმანიამ უპასუხა, რომ მისი მინისტრობის პერიოდში 800 მილიონი ლარის ინფრასტრუქტურული სამუშაობი შესრულდა, რაც 140 მილიონით მეტია ვიდრე 2012 წელს შესრულებული სამუშაოები. ნიკა მელიას განცხადებით, ინფრასტრუქტურის სამინისტრო ყოველწლიურად 700-დან 800 მილიონამდე ოდენობის თანხას ინფრასტრუქტურულ პროექტებში ისედაც ხარჯავდა.
ფაქტ-მეტრი ნიკა მელიას განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
2013 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ აუთვისებელი ხარჯების შესახებ ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. ფინანსთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე განთავსებული სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის (გვ.15) მიხედვით, ამ სამინისტროს 2013 წლის ბიუჯეტის დაზუსტებულმა გეგმამ 1 003 599.8 ათასი ლარი შეადგინა, ხოლო საკასო შესრულებამ - 798 595.1 ათასი ლარი (2012 წელთან შედარებით 143 519.9 ათასი ლარით მეტი). შესაბამისად, აუთვისებელი თანხამ 205 004.7 ათას ლარი შეადგენა. აუთვისებელი თანხა ძირითადად 2 პროგრამაზე მოდის, კერძოდ:
1) რეგიონული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის ფარგლებში აუთვისებელმა თანხამ 94 764.7 ათასი ლარი შეადგინა, რაც ძირითადად გამოწვეულია იმ გარემოებით, რომ რუსთავი-თბილისის ავტომაგისტრალის მშენებლობის მიზნით გამოცხადებულ ტენდერში გამარჯვებული ორგანიზაციების მიერ დონორისათვის წარდგენილი ტექნიკური დოკუმენტაციის შეჩერების (დაწუნების) გამო პროექტის განხორციელება გადავადდა;
2) წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის აღდგენა-რეაბილიტაციის ფარგლებში აუთვისებელმა თანხამ 67 261.9 ათასი ლარი შეადგინა, რაც ძირითადად იმ გარემოებით არის გამოწვეული, რომ წყლის ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტის (EIB,EU) - ფარგლებში 16 დონორთან საკრედიტო ხელშეკრულების გაფორმება გაჭიანურდა, საპროექტო მაჩვენებლების ცვლილების გამო რამოდენიმე პროექტი გადავადდა, ასევე კონტრაქტორ ორგანიზაციებში შექმნილი ფინანსური სირთულეების გამო სამუშაოების შესრულება განკუთვნილ დროში ვერ განხორციელდა (გრაფიკის ჩამორჩენა);
უნდა აღინიშნოს, რომ 2013 წელს დავით ნარმანიას უწყებამ გამოყოფილი ბიუჯეტის მხოლოდ 78% აითვისა, მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წელთან შედარებით 143 მილიონი ლარით მეტი დახარჯა.
ფაქტ-მეტრმა ნიკა მელიას განცხადების მეორე ნაწილიც გადაამოწმა, სადაც ის წინა წლებში რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტორს მიერ შესრულებული ინფრასტრუქტურული პროექტების ღირებულების შესახებ საუბრობს.
2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2012 წელის დაზუსტებულმა ბიუჯეტმა 767 980.0 ათასი ლარი შეადგინა, ხოლო ფაქტობრივმა შესრულებამ - 655 075.2 ათასი ლარი. 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშში შესაძლებელია, როგორც 2012 წელს შესასრულებელი ინფრასტრუქტურული პროექტების გეგმის, ასევე (გვ.40-45) მათი ფაქტობროვი შესრულების ანგარიშის მოძიებაც (გვ.110-122). აღსანიშნავია, რომ 2012 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ დაზუსტებული ბიუჯეტის 85%-ის ათვისება მოახერხა.
2011 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაზუსტებულმა ბიუჯეტმა (გვ.94-102 გვ.) 854, 484. 8 ათასი ლარი შეადგინა, ხოლო ფაქტობრივმა შესრულებამ - 834,568.5 ათასი ლარი. 2011 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ მისთვის გამოყოფილი დაზუსტებული თანხის 97% აითვისა.
2010 წელს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთვის გამოყოფილმა დაზუსტებულმა ბიუჯეტმა (გვ.175-185) 728 220.8 ლარი შეადგინა, ხოლო ფაქტობრივმა შესრულებამ 716 704.5 ათასი ლარი. 2010 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ მისთვის გამოყოფილი დაზუსტებული თანხის 98% აითვისა.
2009 წელს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთვის გამოყოფილმა დაზუსტებულმა ბიუჯეტმა (გვ.75-79) 558, 382. 9 ათასი ლარი შეადგინა, ხოლო ფაქტობრივმა შესრულებამ - 519, 445. 1 ათასი ლარი. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო 2009 წელს შეიქმნა და მისთვის გამოყოფილი დაზუსტებული ბიუჯეტის 93% აითვისა.
ფაქტ-მეტრმა ნიკა მელიას მიერ, დებატებისას ნახსენები მონაცემების სიზუსტე გადაამოწმა. ჩვენს მიერ მოძიებული ინფორმაციის თანახმად ირკვევა, რომ ნიკა მელია სიმართლეს ამბობს განცხადების პირველ ნაწილში, როდესაც აუთვისებელი 200 მილიონი ლარის შესახებ საუბრობს. 2013 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტურქტურის სამინისტრომ მართლაც ვერ შეძლო 205 004.7 ათასი ლარის ათვისება, თუმცა უფრო მეტი თანხა დახარჯა ვიდრე 2012 წელს.
რაც შეეხება ნიკა მელიას განცხადების მეორე ნაწილს, გარდა 2009 და 2012 წლებისა, ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების სამინისტრო 700-დან 800 მილიონამდე ღირებულების ინფრასტრუქტურულ პროექტებს მართლაც ასრულებდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ წინა წლებთან შედარებით დავით ნარმანიას უწყებამ პროცენტულად ყველაზე ნაკლები მოცულობის თანხების ათვისება შეძლო.

Nika Melia, Tbilisi Mayoral candidate, told Davit Narmania that he was unable to use GEL 200 million in 2013 during his tenure as Minister of Regional Development and Infrastructure during the debates held between Tbilisi mayoral candidates on TV3 on 29 May, 2014. Davit Narmania responded that GEL 800 million was spent on infrastructural work during his tenure as Minister which is GEL 140 million more as compared to the work implemented in 2012. According to the statement by Nika Melia, the Ministry of Regional Development and Infrastructure used to spend up to GEL 700-800 million annually on infrastructural projects. FactCheck took interest in the accuracy of Nika Melia’s statement and checked it. FactCheck was writing about the unused expenses of the Ministry of Regional Development and Infrastructure earlier in 2013. According to the report on the implementation of the state budget published on the website of the Ministry of Finance, the adjusted budget plan of this Ministry in 2013 amounted to GEL 1 003 599, 8  while the cash implementation was equal to GEL 798 595,1 (GEL 143 519.9 more than in 2012). Accordingly, unused expenses amounted to GEL 205 004, 7. Unused expenses are mainly the result of two programs, in particular: 1) Unused expenses within the regional and municipal infrastructure rehabilitation project amounted to 94 764.7 GEL which is mainly caused by the fact that the implementation of this project was postponed since the technical documentation presented to the donors by the winner organizations was rejected in the tender announced for the purpose of constructing the Rustavi-Tbilisi highway. 2) Unused expenses within the recovery and rehabilitation of water supply infrastructure project amounted to GEL 67 261, 9 which was caused in the main by the fact that the signing of the credit agreement with 16 donors within the scope of the water infrastructure recovery project II (EIB, EU) was delayed, several projects were postponed due to some changes in project indicators and work was not implemented on time (behind schedule) due to financial difficulties created in the contractor organisations. It should be noted that Narmania’s Ministry used only 78 % of the allocated budget in 2013 despite the fact that it spent GEL 143 million more as compared to 2012. FactCheck checked the second part of Nika Melia’s statement where he talked about the cost of infrastructural projects implemented by the Ministry of Regional Development and Infrastructure. According to the report on the implementation of the state budget, the adjusted budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2012 amounted to GEL 767, 980.0 while the actual performance was GEL 655,075.2 which is GEL 179 493.3 less than the corresponding figure in 2011.
It is possible to look for the plan of the infrastructure projects to be implemented in 2012 as well as the report (p.110-122) of their actual performance (p.40-45) in the report on the implementation of the state budget. It is noteworthy that the Ministry of Regional Development and Infrastructure was able to use 85% of the adjusted budget in 2012. The adjusted budget (p. 94-102) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2011 was equal to GEL 854, 484. 8 while the actual performance was GEL 834,568.5. The Ministry of Regional Development and Infrastructure used 97% of money allocated for it. The adjusted budget (p. 175-185) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2010 was equal to GEL 728 220.8 while the actual performance was GEL 716 704.5 which is  GEL 38 665.1 more than the corresponding figure in 2009. The Ministry of Regional Development and Infrastructure used 98% of money allocated for it. The adjusted budget (p. 75-79) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2009 was equal to GEL 558, 382. 9 while the actual performance was GEL 519, 445. 1. It is noteworthy that the Ministry of Regional Development and Infrastructure was created in 2009 and it used 93% of the budget allocated for it.   Conclusion FactCheck checked the accuracy of the data indicated by Nika Melia during the debates. According to the information we obtained it is revealed that Melia is telling the truth in the first part of the statement when he talks about the unused GEL 200 million. The Ministry of Regional Development and Infrastructure was not, in fact, able to use GEL 205 004.7 in 2013. As for the second part of Nika Melia’s statement, besides 2009 and 2012, the Ministry of Infrastructure and Regional Development was, in fact, implementing GEL 700 to 800 million worth of infrastructural projects. It should be noted that as compared to the previous years, Davit Narmania’s Ministry was able to use the least amount of money in terms of percentage. FactCheck concludes that Nika Melia’s statement is TRUE.