„დაახლოებით 70 ათასმა მოქალაქემ დაკარგა სოციალური დახმარება, რადგან სამინისტრომ მკაცრად დაიწყო ადმინისტრირება, თავიდან დაიწყო შეფასება, მოხდა ნივთების და ქონების საფუძველზე ქულების აწევა“
"ნაციონალური მოძრაობის" პრეზიდენტობის კანდიდატმა დავით ბაქრაძემ მიმდინარე წლის 16 სექტემბერს პრესკონფერენცია გამართა. „დახმარების გაცემის ამოსავალი წერტილი უნდა იყოს შემოსავალი და არა ნივთი, რაც შეიძლება არ ასახავდეს ოჯახის ფინანსურ მდგომარეობას. სამწუხაროდ, წელს ეს მიმართულება შეჩერებულია. ჩვენი ინფორმაციით, დაახლოებით 70 ათასმა მოქალაქემ დაკარგა სოციალური დახმარება, რადგან სამინისტრომ მკაცრად დაიწყო ადმინისტრირება, თავიდან დაიწყო შეფასება, მოხდა ნივთების და ქონების საფუძველზე ქულების აწევა. სწორედ ამიტომ ვთავაზობ მთავრობას, გააგრძელოს ის რეფორმა, რომელიც შარშან დაიწყო...“ - განაცხადა პრესკონფერენციაზე პრეზიდენტობის კანდიდატმა დავით ბაქრაძემ.
ფაქტ-მეტრმა პრეზიდენტობის კანდიდატის ეს განცხადება გადაამოწმა და შემდეგ გარემოებებზე გაამახვილა ყურადღება: რამდენად შემცირდა სოციალური დახმარების (საარსებო შემწეობის) მიმღებთა რიცხვი? რა ცვლილება შევიდა მიმდინარე წელს სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების კრიტერიუმებში?
სოციალური დახმარების სახელმწიფო პროგრამა ჩვენს ქვეყანაში 2005 წელს ამოქმედდა. 2010 წელს საქართველოს მთავრობამ მიიღო N 93 დადგენილება სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგიის დამტკიცების შესახებ. სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების ფორმულა სამი ძირითადი ელემენტისგან შედგება: ოჯახის შემოსავალი, ოჯახის ქონება და  ოჯახის საჭიროებები. მას შემდეგ რაც ოჯახი გააკეთებს განაცხადს სოციალური დახმარების პროგრამაზე, სოციალური აგენტი აფასებს ოჯახის შემოსავალს და ქონებას, რომელსაც გარკვეულ სარეიტინგო ქულას ანიჭებს. ფულად სოციალურ დახმარებას იღებენ ის ოჯახები, რომელთა სარეიტინგო ქულა 57 000-ს არ აღემატება.
2012 წლის 24 აპრილის საქართველოს მთავრობის N149 დადგენილების საფუძველზე, სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგიიდან ამოღებულ იქნა რამდენიმე ხანგრძლივი მოხმარების საგნები, რომლებიც მანამდე მნიშვნელოვანი ღირებულების მქონე საყოფაცხოვრებო დანიშნულების ნივთად ითვლებოდა (მტვერსასრუტი, მუსიკალური ცენტრი, პერსონალური კომპიუტერი, ტოსტერი). 2013 წელს სოციალურად დაუცველი ოჯახების შეფასების ფორმულიდან ამოღებული იქნა სატელიტური ანტენა (N 93 დადგენილების მე-6 მუხლის მეორე პუნქტის „კ“ ქვეპუნქტი). 2013 წლის პირველი ოქტომბრიდან ძალაში შევა კიდევ ერთი ცვლილება. ამ ცვლილების თანახმად, ასაკით პენსიის მიმღები პირებისთვის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების ფორმულისათვის პენსიის ოდენობად (პირის შემოსავალი) ნაცვლად 150 ლარისა, გათვალისწინებული იქნება 110 ლარი.
სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული სტატისტიკის მიხედვით 2012 წელს საარსებო შემწეობას (ყოველთვიურ ფულად დახმარებას) 163 183 ოჯახი (501 445 მოქალაქე) იღებდა. 2013 წლის სტატისტიკური მონაცემით დღეს საარსებო შემწეობას 141 218 ოჯახი (432 165 მოქალაქე) იღებს. თუ ერთმანეთს 2012 წლის და 2013 წლის სტატისტიკურ მონაცემებს შევადარებთ, ვნახავთ, რომ შარშანდელთან შედარებით მიმდინარე წელს 21 965 ოჯახით და შესაბამისად 69280 მოქალაქით ნაკლები იღებს სოციალური დახმარებას. ამ რიცხვებში მოიაზრება ყველა, ვისაც შეუწყდა ან შეუჩერდა სოციალური შემწეობა.
აქვე აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ 2013 წლის პირველი ივლისიდან სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფებს სოციალური დახმარება გაუორმაგდათ. მანამდე სოციალური დახმარების მიმღები ოჯახის პირველი წევრი იღებდა 30 ლარს, ხოლო ყოველი მომდევნო წევრი 24 ლარს. მიმდინარე წლის პირველი ივლისიდან სოციალური გასაცემელი ოჯახის პირველ წევრზე შეადგენს 60 ლარს, ყოველ მომდევნო წევრზე კი 48 ლარს.
დავით ბაქრაძის განცხადებით „დაახლოებით 70 ათასამდე მოქალაქემ“ სოციალური დახმარება შემდეგი მიზეზების გამო „დაკარგა“: სამინისტრომ მკაცრად დაიწყო ადმინისტრირება; სამინისტრომ თავიდან დაიწყო სოციალურად დაუცველი ოჯახების შემოწმება; სამინისტრომ ნივთების და ქონების საფუძველზე აწია სარეიტინგო ქულები.
საკითხის შესწავლის მიზნით, ჩვენ სოციალური მომსახურეობის სააგენტოსაც დავუკავშირდით.  სააგენტოს განმარტებით, სოციალურად დაუცველი ოჯახების შემოწმებები მუდმივი პროცესია. 2013 წელს სოციალური მომსახურეობის სააგენტომ შემოსავლების სამსახურიდან  სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული პირების შესახებ ინფორმაცია გამოითხოვა. როგორც სოციალური მომსახურეობის სააგენტოში განმარტავენ, მსგავსი აქტივობები მანამდეც ხდებოდა. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ სოციალური მომსახურეობის სააგენტომ ადმინისტრირებაში ცვლილებები განახორციელა და 2013 წლის მაისიდან შემოსავლების სამსახურიდან ინფორმაციას სოციალურად დაუცველთა ბაზაში რეგისტრირებული პირების შემოსავლის შესახებ უკვე ყოველთვიურ რეჟიმში  იღებს.
იმ შემთხვევაში თუ სოციალურად დაუცველი ოჯახის შემოსავალი და ქონება იმაზე მეტი ფიქსირდება, ვიდრე დეკლარაციაშია მითითებული, ხდება სოციალური დახმარების შეჩერება ან შეწყვეტა. ორივე შემთხვევაში ხდება ოჯახის თავიდან გადამოწმება და თუ მისი სარეიტინგო ქულა არ გადააჭარბებს კანონით განსაზღვრულ 57 000-ს, მას ისევ აღუდგება საარსებო შემწეობა. შეჩერების შემთხვევაში, მას აუნაზღაურდება ის პერიოდი, რაც გადამოწმების პროცედურისთვის არის საჭირო. შეწყვეტის შემთხვევაში, ოჯახს ეს პერიოდი არ უნაზღაურდება.
სოციალური დახმარების მიმღები დეკლარაციის შევსების შემდეგ ვალდებულია ქონების შეძენის ან სამსახურის დაწყების შემთხვევაში (დამატებითი შემოსავლის)  სოციალური მომსახურეობის სააგენტოში სოციალური დახმარების შესახებ კანონით განსაზღვრულ ვადაში განაცხადოს. ფულადი სოციალური დახმარება უწყდებათ იმ ბენეფიციარებს, ვინც არ შეასრულა კანონით დაკისრებული ვალდებულება. ხოლო შეჩერება ხდება იმ შემთხვევაში, როცა კანონით განსაზღვრული ვადა გასული არ არის.
2013 წელს შემოსავლების სამსახურიდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, სოციალურად დაუცველ ოჯახებიდან, მათ, ვისაც შემოსავალი დეკლარაციაში მითითებულს აღემატებოდა, შეუჩერდათ ან შეუწყდათ საარსებო შემწეობა. მოგვიანებით ეს ოჯახები თავიდან გადაამოწმეს და ვისი სარეიტინგო ქულაც 57 000 -ს არ აღემატებოდა, სოციალური დახმარება აღუდგა. რაც შეეხება სარეიტინგო ქულის მინიჭებას, ის არ შეცვლილა და სოციალური-ეკონომიკური მდგომარების შეფასება მოხდა არსებული [ძველი] მეთოდოლოგიით. აღნიშნულის და ასევე ადმინისტრირებაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად 70 ათასამდე მოქალაქეს შეუჩერდა ან შეუწყდა სოციალური დახმარება.
დავით ბაქრაძე ხაზს უსვამს, რომ სოციალური დახმარების გაცემის საფუძველი შემოსავალი და არა ნივთი (ქონება) უნდა იყოს. მისი თქმით, წინა ხელისუფლებამ შარშან ამ მიმართულებით მუშაობა დაიწყო, თუმცა, ის წელს შეჩერდა.
ჩვენ ჯანდაცვის ყოფილ მინისტრს ზურაბ ჭიაბერაშვილსაც დავუკავშირდით. მისი განმარტებით, წინა ხელისუფლება ნამდვილად აპირებდა სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების ფორმულის გადახედვას და შეცვლას. „ახალი ფორმულის შემუშავებისთვის, საჭირო იყო შეცდომების ანალიზი კონკრეტული საოჯახო მეურნეობის მიხედვით. შედეგების გადასამოწმებლად უნდა დაგეგმილიყო საველე სამუშაოები, რასაც ერთ წელზე მეტი მაინც სჭირდება სეზონურობასთან დაკავშირებული უზუსტობის ნიველირებისთვის“, აღნიშნა ზურაბ ჭიაბერაშვილმა.
ჩვენ ასევე დავუკავშირდით სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს საინფორმაციო ბანკის მართვისა და სტატისტიკური ანალიზის დეპარტამენტის უფროსს კაკო დანელიას. ის სოციალური მომსახურეობის სააგენტოში 2006 წლიდან მუშაობს. მან ასევე დაგვიდასტურა, რომ „2012 წელს იგეგმებოდა მიზნობრივი სოციალური დახმარების ძირეული გადახედვა, მათ შორის, სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარების შეფასების მეთოდიკის შეცვლა. თუ როგორი იქნებოდა ფორმულა, ამის წინასწარი, ზუსტი შეფასება შეუძლებელია, ვინაიდან ის დამოკიდებული იქნებოდა იმ კვლევის შედეგებზე, რაც ფორმულის შექმნის პროცესში განხორციელდებოდა“.
კაკო დანელიამ ჩვენთან საუბრისას ასევე აღნიშნა, რომ სამინისტრომ იუნისეფის დახმარებით უკვე დაიწყო ფორმულის შეცვლაზე მუშაობა. ამასთან მან ხაზი გაუსვა, რომ ვინაიდან „ქვეყანაში მოსახლეობის ძალიან დიდი ნაწილია არაფორმალურ სექტორში, ვერცერთი ფორმულა ვერ იქნება დღეს მხოლოდ შემოსავლებზე დამოკიდებული“.
2013 წელს, სოციალური მომსახურეობის სააგენტომ, შემოსავლების სამსახურიდან სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული პირების შესახებ მიღებული შესაბამისი ინფორმაციის საფუძველზე, საარსებო შემწეობა შეუწყვიტა ან შეუჩერა მათ, ვისაც შემოსავალი  დეკლარაციაში მითითებულზე მეტი ჰქონდათ. სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარების შეფასება მოხდა არსებული [ძველი] მეთოდოლოგიით. თუმცა, 2013 წლის მაისიდან ადმინისტრირებაში შესაბამისი ცვლილებები განხორციელდა. შედეგად, 2013 წელს წინა წელთან შედარებით 21 965 ოჯახით (69280 მოქალაქე) ნაკლები იღებს სოციალური დახმარებას.
დავით ბაქრაძე თავის განცხადებაში მართალია, როცა ის წინა ხელისუფლების მიერ დაგეგმილ რეფორმაზე საუბრობს. ის ასევე სწორად ასახელებს მოქალაქეების რაოდენობას, ვინც წელს სოციალური დახმარება „დაკარგა“. მართალია ისიც, რომ ადმინისტრირებაში განხორციელებული ცვლილებების გამო მათი რიცხვი, ვისაც შეუჩერდა ან შეუწყდა სოციალური დახმარება, გაიზარდა. თუმცა მტკიცება, რომ სარეიტინგო ქულები ქონების საფუძველზე აწიეს და ამ ოჯახებმა ამიტომ „დაკარგეს“ სოციალური დახმარება, არ დასტურდება და ის არაზუსტია. ამასთან, არ შეჩერებულა რეფორმა, რომელიც სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის ფორმულის ანალიზს და ახალი ფორმულის შემუშავებას გულისხმობს.
შესაბამისად ჩვენ ვასკვნით, რომ დავით ბაქრაძის განცხადება: „დაახლოებით 70 ათასმა მოქალაქემ დაკარგა სოციალური დახმარება, რადგან სამინისტრომ მკაცრად დაიწყო ადმინისტრირება, თავიდან დაიწყო შეფასება, მოხდა ნივთების და ქონების საფუძველზე ქულების აწევა...ვთავაზობ მთავრობას, გააგრძელოს ის რეფორმა, რაც შარშან დაიწყო“, არის ნახევრად სიმართლე.

On 16 September, United National Movement presidential candidate Davit Bakradze held a press conference and stated: “The foundation for issuing social assistance should be income and not possessions which might not reflect a family’s financial situation. Unfortunately, this reasoning is no longer currently supported. To our information, roughly 70,000 citizens lost social assistance because the Ministry started administering strictly, launched the evaluation process anew and raised people’s points based on different items and properties. It is precisely for this reason that I am suggesting the government continue the reform initiated last year.”
FactCheck looked into the presidential candidate’s statement and took special notice of the following questions: to what extent has the number of social assistance (subsistence allowance) recipients decreased? What changes have been introduced this year to socially unprotected families’ socio-economic status evaluation criteria?
The Social Assistance Programme has been implemented in Georgia since 2005. In 2005 the Georgian Government passed Resolution N 93 defining the methodology for evaluating the socio-economic status of socially unprotected families. The formula for this evaluation consists of three major elements: family income, family property and family needs. Following a family’s application to the Social Assistance Programme, a social service agent evaluates the income and possessions of the family and grants them certain rating points. Pecuniary social assistance is given to families who have been granted 57,000 rating points or less by the Social Service Agency.
Based on Resolution N 149, issued on 24 April 2012, several items of long-term utilisation (vacuum cleaner, hi-fi, personal computer, toaster), previously evaluated as high-value pieces of domestic use, were taken out of the socially unprotected families’ socio-economic status evaluation formula. In 2013 a television satellite receiver was removed from the status evaluation formula as well (Resolution N 93 Article 6 Paragraph 2 Subparagraph j). Starting from 1 October 2013 another change came into force affecting the evaluation of the socio-economic status of elderly persons in the form of their pensions (income), amounting to GEL 150, which will be factored into the formula as GEL 110.
According to the statistical data published on the website of the Social Service Agency, 163,183 families (501,445 citizens) received subsistence allowance (monthly pecuniary assistance) in 2012. As can be gathered from the statistical data for 2013, today 141,218 families (432,165 citizens) are receiving the subsistence allowance. Setting the data from 2012 against 2013 we see that the number of families receiving social assistance has decreased by 21,965; that is, 69,280 citizens this year. This number includes everyone for whom social aid has been discontinued or suspended.
It is also to be noted that starting from 1 July 2013 social assistance has been doubled for people below the poverty line. Prior to 1 July the first member of the social aid recipient family was given GEL 30 and every next member received GEL 24 whereas presently, GEL 60 is allocated to the first member of the family and GEL 48 is given out to every next member.
Davit Bakradze claims that “roughly 70,000 citizens lost social assistance” for the following reasons: the Ministry started administering the matter strictly, the Ministry launched a new inspection of socially unprotected families and the Ministry raised the rating points based on different items and properties.
In our inquiry we addressed the Social Service Agency and were informed that the inspections of socially unprotected families are of a regular nature and represent an ongoing process. In 2013 the Social Service Agency requested from the Revenue Service information regarding individuals listed in the unified database of socially unprotected families. The Social Service Agency reports that such practice was common in the past years as well but following the administrative changes introduced in May of 2013, information on the income of individuals registered in the unified database of socially unprotected families is being requested from the Revenue Service on a monthly basis.
In the case of the requested information revealing the income and the property of the socially unprotected family to be higher than declared, social assistance is suspended or discontinued. In both cases, the family is inspected anew and if its rating points prove not to be exceeding the legally defined 57,000, subsistence allowance will be restored. If the assistance ends up being suspended only temporarily, the family will be reimbursed the amount of allowance for the period spent on inspection. In the case of discontinuation, this amount will, naturally, not be refunded.
A social assistance recipient is required to report to the Social Service Agency in the period defined by the Law on Social Assistance in the case of acquiring new property or starting a new job (having additional income) after having filled out the declaration. Pecuniary social assistance is discontinued to the beneficiaries if they do not meet these obligations set by the law and is suspended temporarily if the fact has not been reported but the allowed period for reporting has not yet expired.
In 2013 subsistence allowance was suspended or temporarily discontinued to those families whose income was proven (by the information acquired from the Revenue Service) to be higher than declared. Later these families were inspected again and social assistance was restored to those whose rating points did not go beyond 57,000. As for the mechanism of granting rating points, it has not been changed and the evaluation of socio-economic status was conducted with the existing (old) methodology. Consequently, due to the abovementioned circumstances and the administrative changes, social assistance was temporarily withheld or taken away from 70,000 citizens.
Davit Bakradze emphasises his point that a foundation for giving out social assistance should be income and not a possession (property). According to him, the previous government had started working towards this goal although the process was stopped this year.
We contacted the former Minister of Health, Zurab Chiaberashvili, who informed us that the previous government had indeed intended to review and modify the formula for evaluating socio-economic status. “The creation of a new formula required an analysis of mistakes according to specific household cases. Field work was to be planned for the purpose of checking the acquired results which would take at least a year due to seasonal adjustments,” noted Chiaberashvili.
We contacted Kako Danelia as well, the Head of the Information Bank Management and Statistics Analysis Department of the Social Service Agency. He has been working in the Agency since 2006. He also verified that “in 2012 the Agency was planning a profound revision of targeted social assistance including a change in the methodology for the evaluation of socially unprotected families’ socio-economic status. It is impossible to foresee what the formula would exactly be like as it would depend on the results of the research conducted in the process of working out a new formula.”
Kako Danelia also noted in our conversation that with the help from UNICEF, the Ministry had already started working on changing the formula. He also emphasised that “as a very substantial part of the Georgian population is active in the non-formal sector, no formula could be based solely upon income.”
In 2013 the Social Service Agency discontinued or suspended subsistence allowance to those households from the unified database of socially unprotected families whose income was proven by the information of the Revenue Service to be higher than declared. The methodology for assessing socio-economic status of socially unprotected families was not changed although some changes did occur in the administering process starting from May of 2013. Consequently, in 2013 the number of social assistance recipient families was 21,965 (69,280 citizens) lower than in 2012.
Davit Bakradze justly claims that the previous government planned to carry out reforms in the field of social assistance. He also correctly indicates the number of citizens who “lost” social assistance this year. It is equally true that the number of families for whom social assistance has been suspended or temporarily discontinued has increased due to the changes implemented in the administering process. He is wrong, however, claiming that the families had “lost” social assistance because the rating points had been raised based on their possessions. Furthermore, the reform aiming to analyse the existing formula for the evaluation of socio-economic status and work out a new one has not been suspended.
Consequently we conclude that Davit Bakradze’s statement: “Roughly 70,000 citizens lost social assistance because the Ministry started administering strictly, launched the evaluation process anew and raised people’s points based on different items and properties,” is HALF TRUE.
“Roughly 70,000 citizens lost social assistance because the Ministry started administering strictly, launched the evaluation process anew and raised people’s points based on different items and properties.”