პრეზიდენტობის კანდიდატმა, ნინო ბურჯანაძემ, გაზეთ "აჭარის" 7 სექტემბრის რედაქციაში, მარინა მათიაშვილთან ინტერვიუში განაცხადა: "ადამიანის უფლებათა სტრასბურგის სასამართლოს ათეულობით განაჩენი აქვს გამოტანილი საქართველოს მოქალაქეებთან დაკავშირებით, სადაც დაფიქსირებულია, რომ სასამართლომ უსამართლო გადაწყვეტილება მიიღო, სახელმწიფო უსამართლოდ მოექცა მოქალაქეებს".
ნინო ბურჯანაძე თავის განცხადებაში საუბრობს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოზე (შემდგომში "ევროპული სასამართლო"), რომელიც 1959 წელს შეიქმნა და გადაწყვეტილებები გამოაქვს იმ ინდივიდუალურ და სახელმწიფოთა საჩივრებზე, რომლებიც ეხება ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციაში ან მის დამატებით ოქმებში (კონვენციის ოქმი დოკუმენტია, რომელიც ერთი ან რამდენიმე უფლებით განავრცობს კონვენციის თავდაპირველ რედაქციას, ან შეასწორებს მის ცალკეულ დებულებებს; დღევანდელი მდგომარეობით, მიღებულია 14 დამატებითი ოქმი) მოცემულ სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების სავარაუდო დარღვევას.
კონვენციით უზრუნველყოფილი უფლებები და თავისუფლებები მოიცავს სიცოცხლის, საქმის სამართლიანი განხილვის, პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობის, გამოხატვის, აზრის, სინდისისა და რელიგიის და საკუთრების დაცვის უფლებებსა და თავისუფლებებს. კონვენციით იკრძალება წამება და არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობა ან დასჯა, იძულებითი შრომა, თვითნებური ან უკანონო პატიმრობა და დისკრიმინაცია კონვენციით დაცული უფლებებითა და თავისუფლებებით სარგებლობისას. ევროპული სასამართლო საქმის წარმოებისას ადგენს, დაირღვა თუ არა კონვენციით ან დამატებითი ოქმებით გარანტირებული უფლებები და დარღვევის დაფიქსირების შემთხვევაში, განსაზღვრავს ხელმომწერი სახელმწიფოს პასუხისმგებლობის საკითხს.
იმისათვის, რომ გაგვერკვია, თუ რამდენი საქმე განიხილა ევროპულმა სასამართლომ საქართველოსთან მიმართებით და რამდენ მათგანში გამოიკვეთა საქართველოს მხრიდან კონვენციის მუხლების დარღვევა, ჩვენ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სასამართლოებში სახელმწიფო წარმომადგელობის დეპარტამენტს მივმართეთ და საქართველოს წინააღმდეგ 2005-2013 წლებში წარმოებული საქმეების მონაცემების შესახებ ინფორმაცია ვთხოვეთ; ვინაიდან დღეს არსებული სასამართლო ხელისუფლება სათავეს 2005 წლის სასამართლო რეფორმის განხორციელებიდან იღებს, ჩვენც 2005-2013 წლებზე გავამახვილეთ ყურადღება.
იუსტიციის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, 2005-2013 წლებში ევროპული სასამართლოს მიერ საქართველოსთან მიმართებით გამოტანილია 169 გადაწყვეტილება/განჩინება. აქედან, 44 საქმეზე დადგინდა ევროპული კონვენციის ან/და მისი დამატებითი ოქმების დარღვევა.
იქიდან გამომდინარე რომ ნინო ბურჯანაძის ინტერვიუს იმ ნაწილის, რომელშიც ეს განცხადება გაკეთდა, კონტექსტი და პათოსი მხოლოდ „სამართლიანი სასამართლოა“, ჩვენ, მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, გადავამოწმეთ 44 საქმიდან რამდენ მათგანში იკვეთებოდა საქართველოს სასამართლოების მიერ მოქალაქეთა მიმართ უსამართლოდ მოპყრობის ფაქტი - რასაც შეეძლო კონვენციით დაცული უფლებების/აკრძალვების დარღვევა გამოეწვია. ასეთი შემთხვევის მაგალითი იქნებოდა ევროპული სასამართლოს მიერ კონვენციით გათვალისწინებული თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლების (მე-5 მუხლი) ან/და საქმის სამართლიანი განხილვის უფლების (მე-6 მუხლი) დარღვევის ფაქტის გამოვლინება, ვინაიდან, მხოლოდ მათ განხორციელებაში იკვეთება სასამართლოს როლი.
ფაქტ-მეტრის მიერ განხორციელებული კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ აღნიშნული 44 საქმიდან ევროპულმა სასამართლომ მხოლოდ 6 საქმეზე დაადგინა საქართველოს სასამართლოების მხრიდან კონვენციით გათვალისწინებული უფლებების დარღვევის ფაქტი, რაც მიუთითებს, რომ 44 საქმიდან მხოლოდ 6 შემთხვევაში დაირღვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია საქართველოს სასამართლოს მიერ განხორციელებული ქმედების შედეგად.
საკითხზე უფრო ნათელი წარმოდგენის შესაქმნელად გთავაზობთ ამონარიდებს ყველა იმ გადაწყვეტილებიდან, რომელიც გამოტანილ იქნა 2005 წლიდან წარდგენილ საჩივრებზე და რომელიც მიუთითებდა საქართველოს სასამართლოების მიერ კონვენციით გარანტირებული უფლებების უმართებულოდ გამოყენებას.
1. კაკაბაძე და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ - ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა:
76-ე პარაგრაფი: "სასამართლო მიიჩნევს, რომ გზა, რომლითაც თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარემ მოისმინა ეს საქმე სსსკ-ის 208-ე (§7) მუხლის თანახმად, ზედაპირული პროცედურით, დახურულ კარს მიღმა, მხოლოდ მანდატურთა მოხსენებითი ბარათების საფუძველზე და არ მისცა მომჩივნებს შესაძლებლობა, დასწრებოდნენ მოსმენას, წარმოადგენს სამართლიანი სასამართლო განხილვის ელემენტარული პროცედურული მოთხოვნების სრულ უარყოფას, როგორებიცაა მხარეთა თანასწორობისა და შეჯიბრებითი პროცესის, დაცვის მომზადებისთვის საჭირო ადეკვატური დროისა და საშუალებების, კვალიფიციური იურიდიული დახმარებით სარგებლობის უფლებები".
2. ჯანიაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ - ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა:
86-ე პარაგრაფი: "ეროვნულმა სასამართლოებმა ვერ შეასრულეს თავიანთი ვალდებულება, დაედგინათ სპეციფიკური ფაქტების არსებობა, რომლებიც გაამართლებდა წინასწარი პატიმრობის ვადის გაგრძელებას და განეხილა ალტერნატიული არასაპატიმრო ზომა".
3. ჭიჭინაძე საქართველოს წინააღმდეგ - ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა:
59-ე პარაგრაფი: "სასამართლოს მიაჩნია, რომ 2004 წლის 18 ნოემბრის საბოლოო გადაწყვეტილების ბათილად ცნობა, რაც არღვევს სამართლებრივი განსაზღვრულობის პრინციპს და არის ჩარევა განმცხადებლის მიერ მაზნიაშვილზე მდებარე სახლით სარგებლობის უფლებაში, წარმოადგენს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 422-ე მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე პროცესის განახლების არასწორ გამოყენებას, რაც არ არის გამართლებული არსებითი ან გარდაუვალი ხასიათის გარემოებებით და ამით განმცხადებელს დააწვა ზედმეტი და არაპროპორციული ტვირთი".
60-ე პარაგრაფი: "შესაბამისად, ადგილი აქვს კონვენციის მე-6 მუხლის პირველი პუნქტისა და I დამატებითი ოქმის პირველი მუხლის დარღვევას".
4. საღინაძე და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ - ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა:
139-ე პარაგრაფი: "თბილისის საქალაქო სასამართლომ [...] იმოქმედა სათანადო გულმოდგინების გარეშე და გამოსცა შაბლონული გადაწყვეტილება წინასწარ დაბეჭდილი, აბსტრაქტული ტერმინებით გაჯერებული სამოტივაციო ნაწილით".
5. რამიშვილი და კოხრეიძე საქართველოს წიმააღმდეგ - ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა:
134-ე პარაგრაფი: "მოსამართლე აშკარად ეხმარებოდა პროკურორს სასამართლო მოსმენის დროს".
6. კობელიანი საქართველოს წინააღმდეგ - ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა:
19-ე პარაგრაფი: "სასამართლოს მიაჩნია, რომ აღნიშნულ საქმეში სასამართლო წარმოების პერიოდი იყო მეტისმეტად ხანგრძლივი და არ აკმაყოფილებდა „გონივრული ვადის“ მოთხოვნას. შესაბამისად, ადგილი ჰქონდა კონვენციის მე-6 მუხლის (§1) დარღვევას".
მე-6 მუხლის დარღვევას ეხებოდა საქმეები დადიანი და მაჩაბელი საქართველოს წინააღმდეგ და კვიციანი საქართველოს წინააღმდეგ, თუმცა, აღნიშნულ საქმეებში ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა სახელმწიფოს პასუხისმგებლობა სასამართლო გადაწყვეტილების არ აღსრულებისათვის. საქართველოს კანონმდებლობით, სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებას ახდენს აღსრულების ეროვნული ბიურო, რომელიც წარმოადგენს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში შემავალ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს და პასუხისმგებელია იუსტიციის სამინისტროს წინაშე; შესაბამისად, ამ ორგანოს მიერ განხორციელებული ქმედებები არ უკავშირდება სასამართლო ხელისუფლებას.
მე-5 მუხლის დარღვევა დაადგინა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე გიგოლაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ, თუმცა, ამ საქმეში პრობლემატურ საკითხს კანონში სამართლებრივი ხარვეზი იწვევდა და არა სასამართლოს მიერ უსამართლო ქმედება მოქალაქის მიმართ.
ნინო ბურჯანაძე ინტერვიუში განსაკუთრებულ აქცენტს აკეთებს "გირგვლიანის საქმეზე" (ენუქიძე და გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ) და აცხადებს, რომ ეს საქმე ევროპული სასამართლოს სხვა კრიტიკულ გადაწყვეტილებებთან ერთად საკმარისი იქნებოდა უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის იმპიჩმენტის პროცედურა დაწყებულიყო. აღნიშნული განცხადების გამო საჭიროდ ჩავთვალეთ, ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების დეტალებით დავინტერესებულიყავით და დაგვედგინა, ამ საქმეში რამდენად იკვეთებოდა ქართული სასამართლოების მიერ კონვენციით გათვალისწინებული უფლებების უმართებულოდ გამოყენება.
საქმეში "ენუქიძე და გირგვლიანი საქართველოს წინააღმდეგ", ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება) და 38-ე მუხლების (საქმის განხილვა) დარღვევა და სახელმწიფოს 50,388 ევროს გადახდა დააკისრა მომჩივანის სასარგებლოდ.
აღნიშნულ საქმეში ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ "გამოძიებას აშკარად აკლდა ჯეროვანი დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა, რამაც უარყოფითი ზეგავლენა მოახდინა გამოძიების შემდგომ მსვლელობაზე... პროკურატურამ არ შეასრულა თავისი ვალდებულება, დაეცვა დაზარალებულების ინტერესები და უზრუნველეყო გამოძიებაზე ჯეროვანი საზოგადოებრივი კონტროლის განხორციელება... მომჩივნებს თვითნებურად წაერთვათ უფლება, ეფექტიანი მონაწილეობა მიეღოთ სასამართლო პროცესში, ხოლო, თვითონ პროცესმა დაადასტურა ის ფაქტი, რომ შიდა სახელმწიფო ორგანოებს აშკარად არ ჰქონდათ სურვილი დაედგინათ, ობიექტურად და დამაჯერებლად, სრული ჭეშმარიტება 2006 წ. 28 იანვარს სანდრო გირგვლიანის გატაცებისა და სიკვდილის გარემოებების შესახებ".
მიუხედავად ზემოთ აღნიშნული დარღვევებისა, ევროპულმა სასამართლომ არ დაადგინა სასამართლოს მიერ კონვენციით გათვალისწინებული უფლებების უმართებულოდ გამოყენების ფაქტი და სასამართლოსთან დაკავშირებით აღნიშნა: "რაც შეეხება საქმის სასამართლოში განხილვის სამართლიანობას, სასამართლო აღნიშნავს, რომ ამ ნაწილში საჩივარი არ არის ჯეროვნად დამუშავებული, რადგან განმცხადებლებს არ წარმოუდგენიათ რაიმე კონკრეტული მტკიცებულება, რომელიც მათ განცხადებებს დაამტკიცებდა. მაშასადამე, კონვენციის 6§1 მუხლიდან გამომდინარე, ამ ნაწილში განმცხადებელთა საჩივარი უსაფუძვლოა და კონვენციის 35-ე მუხლის მე-3 და მე-4 პუნქტების თანახმად, დაუშვებლად უნდა იქნეს ცნობილი".
ნინო ბურჯანაძე მართალია, როდესაც ამბობს, რომ ადამიანის უფლებათა სტრასბურგის სასამართლოს ათეულობით განაჩენი აქვს გამოტანილი საქართველოს მოქალაქეებთან დაკავშირებით, სადაც დაფიქსირებულია, რომ „სახელმწიფო უსამართლოდ მოექცა თავის მოქალაქეებს“. თუმცა, ვინაიდან ნინო ბურჯანაძის განცხადებისა და ინტერვიუს ამ ნაწილის კონტექსტი ძირითადად ეხება ქართული სასამართლოების სამართლიანობას და მათი მხრიდან განხორციელებულ დარღვევებს, ის ცალსახად არაზუსტია. საქართველოს წინააღმდეგ გამოტანილი 44 გადაწყვეტილებიდან მხოლოდ 6-ზეა დადგენილი საქართველოს სასამართლოების მხრიდან მოქალაქეთა მიმართ უსამართლოდ მოპყრობის ფაქტი. ჩვენ ვასკვნით, რომ ნინო ბურჯანაძის განცხადება "ადამიანის უფლებათა სტრასბურგის სასამართლოს ათეულობით განაჩენი აქვს გამოტანილი საქართველოს მოქალაქეებთან დაკავშირებით, სადაც დაფიქსირებულია - სასამართლომ უსამართლო გადაწყვეტილება მიიღო, სახელმწიფო უსამართლოდ მოექცა მოქალაქეებს", არის მეტწილად მცდარი.

The seventh edition of the newspaper Ajara presented Marina Matiashvili’s interview with presidential candidate Nino Burjanadze in which the candidate stated: “The European Court of Human Rights has rendered tens of judgments with regard to Georgian nationals in which it has underlined that the decision of the Georgian court was unjust and the state treated its citizens unfairly.”
FactCheck set out to check the accuracy of Nino Burjanadze’s statement.
In her statement, Nino Burjanadze refers to the European Court of Human Rights (hereinafter ECHR), which was set up in 1959. It rules on individual or state applications alleging violations of the civil and political rights defined in the European Convention on Human Rights or in its Protocols (a Protocol to the Convention is a text which adds one or more rights to the original Convention or amends certain of its provisions. To date, 14 additional Protocols have been adopted).
The rights and freedoms secured by the Convention include the right to life, the right to a fair trial, the right to respect for private and family life, freedom of expression, freedom of thought, conscience and religion, and the protection of property. The Convention prohibits, in particular, torture and inhuman or degrading treatment or punishment, forced labour, arbitrary and unlawful detention, and discrimination in the enjoyment of the rights and freedoms secured by the Convention. The ECHR examines the case prior to deciding whether or not the rights protected under the Convention and its Protocols have been violated. In the case of the violation being confirmed, the Court defines the responsibility of the signatory state.
FactCheck requested from the Department of State Representation in International Courts of Human Rights the documentation depicting the number of cases of Georgian nationals brought before the ECHR and the number of judgments/decisions rendered against Georgia for the 2005-2013 time period. We focused our research upon this time period as the current judicial governance has its origins in the judicial reform of 2005.
The information provided by the Ministry of Justice of Georgia reveals that the ECHR has rendered 169 judgments/decisions related to Georgia in the 2005-2013 time period. Of them, only in 44 cases did the ECHR find the conventional rights to be violated.
As the major pathos and context of Nino Burjanadze’s statement was related solely to a fair trial, based upon the information received, we tried to check how many of those 44 cases had exposed an unfair treatment of Georgian nationals by Georgian courts and which could have resulted in the violation of the rights protected by the Convention or its Protocols. Such a case would be present if the ECHR defined the misuse of the right to liberty and security (Article 5) and/or the right to a fair trial (Article 6) as realisation of these rights depends upon the national courts.
It was ascertained through our research that the ECHR defined violation of Article 5 and/or Article 6 resulting from the conduct of the Georgian courts in six of the 44 cases; this means that Georgian courts misused conventional rights only in six cases.
In order to create a clearer understanding of the matter, we present extracts from all of the judgments which were rendered on the applications submitted since 2005 and which point out the misuse of conventional rights by Georgian courts.
1 .CASE OF KAKABADZE AND OTHERS v. GEORGIA – the ECHR noted:
Paragraph 76: “The Court considers that the manner in which the President of the Tbilisi Court of Appeal heard the applicants’ case under Article 208 § 7 of the CCP – a cursory procedure conducted in private, on the basis of the court bailiffs’ written submissions only and without giving the applicants a chance to be heard – constituted a complete negation of the most elementary procedural requirements of a fair trial, such as the right to adversarial proceedings and equality of arms, the right to have adequate time and facilities for the preparation of a defence, the right to benefit from qualified legal assistance, and so on.”
2. CASE OF JANIASHVILI v. GEORGIA – the ECHR noted:
Paragraph 86: “The domestic courts failed in their obligation to establish convincingly the existence of specific facts justifying continued detention and to consider alternative non-custodial pre-trial restraint measures.”
3. CASE OF TCHITCHINADZE v. GEORGIA – the ECHR noted:
Paragraph 59: “The Court concludes that the quashing of the final decision of 18 November 2004, which infringed the principle of legal certainty and interfered with the applicant's right to the peaceful enjoyment of the Mazniashvili estate, was a misuse of the reopening procedure under Article 422 § 1 of the CCP, not being justified by circumstances of a substantial and compelling character, and that it imposed an excessive and disproportionate burden on the applicant.”
Paragraph 60: “There has accordingly been a violation of Article 6 § 1 of the Convention and Article 1 of Protocol No. 1.”
4. CASE OF SAGHINADZE AND OTHERS v. GEORGIA – the ECHR noted:
Paragraph 139: “The Tbilisi City Court […] acted without due diligence by issuing the decision on a template form containing pre-printed reasoning couched in abstract terms.”
5. CASE OF RAMISHVILI AND KOKHREIDZE v. GEORGIA – the ECHR noted:
Paragraph 134: “The judge was obviously aiding the prosecutor during the hearing.”
6. CASE OF KOBELYAN v. GEORGIA – the ECHR noted:
Paragraph 19: “Having regard to its case law on the subject, the Court considers that in the instant case the length of the proceedings was excessive and failed to meet the ‘reasonable time’ requirement.”
The CASE OF DADIANI AND MACHABELI v. GEORGIA and the CASE OF KVITSIANI v. GEORGIA were also related to the violation of Article 6. However, in these cases the ECHR defined the state’s responsibility due to non-enforcement of the binding judgments. According to Georgian legislation, enforcement of court judgments are to be carried out by the National Bureau of Enforcement which is the legal entity of public law under the governance of the Ministry of Justice of Georgia; accordingly, activities of this body are not related to judiciary.
The ECHR defined violation of Article 5 in the CASE OF GIGOLASHVILI v. GEORGIA. In this case, however, the problematic issue was the statutory lacuna in Georgian legislation and not the court’s unfair judgment.
In her interview, Nino Burjanadze particularly highlights the "Girgvliani Case" (CASE OF ENUKIDZE AND GIRGVLIANI v. GEORGIA) and states that this case, along with other critical judgments of ECHR, could serve as a foundation for the impeachment of the Chairman of the Supreme Court of Georgia. Due to this statement we considered it necessary to explore the aforementioned judgment of ECHR in detail and establish whether or not the Georgian Courts had misused conventional rights in this case.
In the Case of Enukidze and Girgvliani v. Georgia ECHR declared that articles 2 (Right to Life) and 38 (Examination of the case) had been violated and the respondent State was to pay the applicant the sum of EUR 50,388.
In this judgment ECHR noted, "the investigation conducted by the Ministry of the Interior [...]manifestly lacked the requisite independence and impartiality, which procedural deficiency prejudiced the subsequent developments in the investigation... the part of the investigation carried out by the Tbilisi City Prosecutor’s Office manifestly lacked the requisite thoroughness, objectivity and, most importantly, integrity... the applicants were arbitrarily denied the right to participate effectively in the judicial proceedings and that the conduct of those proceedings confirmed the domestic authorities’ manifest reluctance to uncover, in an objective and conclusive manner, the whole truth about the circumstances surrounding Sandro Girgvliani’s kidnapping and death on 28 January 2006."
Notwithstanding the above mentioned violations, ECHR did not define the violation of conventional rights by Georgian Courts and with this regard noted: "As to the complaint about the fairness of the civil proceedings, the Court notes that it was not properly elaborated, as the applicants failed to adduce any specific evidence in support of it. Consequently, this limb of the applicants’ complaints under Article 6 § 1 of the Convention is manifestly ill-founded and must be rejected in accordance with Article 35 §§ 3 and 4 of the Convention."
Nino Burjanadze justly states that the ECHR has rendered tens of judgments related to Georgian nationals, in which it has underlined that state treated its citizens unfairly. However, as the context of this part of Nino Burjanadze’s interview is primarily related to the fairness of the Georgian Courts and the violations committed by them, this statement is inaccurate. Only six of the 44 judgments have established an unfair treatment on the part of the Georgian courts towards Georgian nationals, thus we conclude that Nino Burjanadze’s statement: “The European Court of Human Rights has rendered tens of judgments with regard to Georgian nationals in which it has underlined that the decision of the Georgian court was unjust and the state treated its citizens unfairly” is MOSTLY FALSE.