30 ივლისს საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე სახალხო დამცველმა დეპუტატებს  2012  წლის ანგარიში გააცნო. მოხსენების დასრულების შემდეგ, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა, ირმა ნადირაშვილმა უჩა ნანუაშვილს კითხვა დაუსვა: “ვლადიმერ ბედუკაძის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების თაობაზე გქონდათ თუ არა საუბარი პროკურატურასთან და საერთოდ, როგორ აფასებთ ამ მოვლენას?”
სახალხო დამცველმა განაცხადა, რომ საქმის მასალების შესწავლა ახლა მიმდინარეობს და საკუთარ დასკვნას მხოლოდ ამომწურავი ინფორმაციის მიღების შემდეგ გამოაქვეყნებს. მიუხედავად ამისა, მან მიუთითა, რომ “კანონმდებლობა პროკურორს აძლევს საშუალებას, გააფორმოს საპროცესო შეთანხმება ნებისმიერ პირთან. ამავე დროს, საერთაშორისო კანონმდებლობა კრძალავს წამებაში და სხვა მძიმე დანაშაულში მონაწილე პირების გათავისუფლებას.”
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა შეემოწმებინა უჩა ნანუაშვილის განცხადების სიზუსტე.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, საპროცესო შეთანხმება საქმის არსებითი განხილვის გარეშე განაჩენის გამოტანის საფუძველია. პროკურორი და ბრალდებული თანხმდებიან ბრალზე ან სასჯელზე. სასჯელზე შეთანხმებისას ბრალდებული არ ეწინააღმდეგება წაყენებულ ბრალს და ეთანხმება პროკურორის მიერ განსაზღვრულ სასჯელის ზომას ან პასუხისმგებლობისგან სრულ გათავისუფლებას. ბრალზე შეთანხმების დროს, ბრალდებული აღიარებს დანაშაულს. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში არ არსებობს პროკურორის დისკრეციის შემზღუდველი ნორმა, რომელიც მას კონკრეტულ დანაშაულში მონაწილე პირებთან საპროცესო შეთანხმების დადებას აუკრძალავს. კოდექსის თანახმად, საკმარისია შესაბამისი პროცედურის დაცვა, ბრალდებისა და დაცვის მხარის თანხმობა.
ირმა ნადირაშვილის შეკითხვა კონკრეტულად ეხებოდა ვლადიმერ ბედუკაძის საქმეს და მისი სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან სრულად გათავისუფლების საკითხს. მთავარი პროკურატურის განცხადებით, ვლადიმერ ბედუკაძეს ბრალად ედებოდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1441 მუხლის (წამება) მე-2 ნაწილის “ა”, “ბ”, “დ”, “ე” და “ზ” ქვეპუნქტებით და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1443 (დამამცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობა) მე-2 ნაწილის “ა”, “ბ”, “ე” და “ზ” ქვეპუნქტებით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა. დანაშაულის სიმძიმის მიუხედავად, გამოძიებასთან განსაკუთრებული თანამშრომლობის გამო, საპროცესო შეთანხმება გაფორმდა. მთავარმა პროკურორმა იშუამდგომლა სასამართლოს წინაშე ბრალდებულის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან სრულად გათავისუფლების თაობაზე, რაც სასამართლოს მიერ დაკმაყოფილდა.
საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე ბრალდებულის სასჯელისგან სრულად გათავისუფლებას სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 218–ე მუხლი ეხება. 218-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, როდესაც ბრალდებულის საგამოძიებო ორგანოებთან თანამშრომლობის შედეგად ირკვევა თანამდებობის პირის ან/და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის ჩამდენი პირის ვინაობა და მისი უშუალო ხელშეწყობით იქმნება ამ დანაშაულის გახსნისათვის არსებითი პირობები, საქართველოს მთავარ პროკურორს უფლება აქვს, სასამართლოს ბრალდებულის სასჯელისაგან სრულად გათავისუფლების თაობაზე შუამდგომლობით მიმართოს. მიუხედავად ამისა, 218–ე მუხლის მერვე ნაწილში მითითებულია, რომ მსჯავრდებულის სასჯელისგან სრულად გათავისუფლება დაუშვებელია წამების, წამების მუქარისა და დამამაცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობისთვის. (აღსანიშნავია, რომ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ძველი რედაქციით, აღნიშნული დანაშაულებისთვის იკრძალებოდა ბრალდებულის პასუხისმგებლობისგან სრულად გათავისუფლებაც. 2011 წლის 11 ივნისს კანონში შევიდა ცვლილება, რომელიც 28 ივნისს ამოქმედდა. სწორედ ამ ცვლილების შემდეგ გახდა შესაძლებელი ბრალდებულის პასუხისმგებლობისგან სრულად გათავისუფლება საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე).
მიუხედავად ამისა, ის ფაქტი, რომ პროკურორის ქმედება სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსს შეესაბამება, არ არის საკმარისი გადაწყვეტილების კანონიერად მისაჩნევად. ნორმატიული აქტების შესახებ საქართველოს კანონის მე-19 მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, საერთაშორისო ხელშეკრულება იერარქიულად უფრო მაღლა დგას, ვიდრე საქართველოს კანონი. თუ საერთაშორისო ხელშეკრულებასა და საქართველოს კანონს შორის არის კოლიზია, უპირატესობა პირველს ენიჭება.
ამ შემთხვევაში, აღნიშნულ საკითხს წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობისა და დასჯის წინააღმდეგ კონვენცია ეხება. დოკუმენტი გაერთიანებული ერების გენერალურმა ასამბლეამ 1984 წლის 10 დეკემბერს მიიღო. 1994 წლის 26 ოქტომბერს, რატიფიკაციის შემდეგ, საქართველოც შეუერთდა ხელშემკვრელ მხარეებს. კონვენციის მეოთხე მუხლის თანახმად, თითოეული მხარე-სახელმწიფო უზრუნველყოფს, რომ წამების ყველა აქტი მისი სისხლის სამართლებრივი კანონმდებლობის მიხედვით განიხილებოდეს როგორც დანაშაული. იგივე შეეხება წამების აქტის ჩადენის მცდელობასა და ნებისმიერი პირის ქმედებას, რომელიც წამებაში თანამონაწილეობას ან მონაწილეობას წარმოადგენს. ასევე, თითოეული მხარე-სახელმწიფო, მათი მძიმე ხასიათის გათვალისწინებით აწესებს სათანადო სასჯელებს ამგვარი დანაშაულებისთვის. როგორც ჩანს, აღნიშნული კონვენციის მეოთხე მუხლი მოითხოვს წამების კრიმინალიზებას და მძიმე სასჯელის დაწესებას. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის  1441 მუხლი კი ეხმიანება ამ საერთაშორისო ვალდებულებას და წამებისთვის  თავისუფლების აღკვეთას ვადით შვიდიდან ათ წლამდე აწესებს.
ასევე, წამების საკითხებში გაეროს სპეციალურმა მომხსენებელმა მანფრედ ნოვაკმა საკუთარი 2005 წლის ანგარიშში უარყოფითად შეაფასა წამებასა და სხვა მძიმე დანაშაულში მონაწილე პირებთან საპროცესო შეთანხმების გაფორმება.
მიუხედავად იმისა, რომ კონვენცია პირდაპირ არ კრძალავს პირების სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლებას, დოკუმენტი უნდა განვიხილოთ მისი მიზნებიდან გამომდინარე. წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობისა და დასჯის წინააღმდეგ კონვენციის მიზანია დამნაშავეთა შესაბამისი დასჯა და წამების პრევენცია. კონვენციაში აღებულ ვალდებულებებს შორის საუბარი არ არის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლებაზე. თუმცა, კონვენციის მიზნიდან გამომდინარე, მძიმე და რეალური სასჯელის დაწესების მოთხოვნა მიუთითებს იმაზე, რომ ყოველგვარი სანქციის გარეშე პირთა გათავისუფლება, დაუშვებელია.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, პროკურორს აქვს უფლება გააფორმოს საპროცესო შეთანხმება ნებისმიერ დანაშაულში მონაწილე პირთან, ყოველგვარი შეზღუდვის გარეშე. რაც შეეხება საერთაშორისო კანონმდებლობას, კონვენცია წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობისა და დასჯის წინააღმდეგ არ აწესებს არანაირ შეზღუდვას პირთა სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების შესახებ. მიუხედავად ამისა, ჩვენს მიერ რატიფიცირებული დოკუმენტი მოითხოვს დანაშაულის კრიმინალიზაციას და მძიმე სასჯელის დაწესებას. მართალია, საერთაშორისო სამართალი არ კრძალავს წამებაში მონაწილე პირების გათავისუფლებას, თუმცა მძიმე სასჯელის დაწესების მოთხოვნა მიუთითებს იმაზე, რომ კონვენციის უმთავრესი მიზანი დამნაშავეთა სათანადო დასჯაა და არა მათი გათავისუფლება. ამრიგად, უჩა ნანუაშვილის განცხადება, “კანონმდებლობა პროკურორს აძლევს საშუალებას, გააფორმოს საპროცესო შეთანხმება ნებისმიერ პირთან. ამავე დროს, საერთაშორისო სამართალი კრძალავს წამებაში და სხვა მძიმე დანაშაულში მონაწილე პირების გათავისუფლებას”, არის სიმართლე.

At the ad hoc session of the Parliament of Georgia held on 30 July 2013 the Ombudsman of Georgia presented his 2012 report to MPs. Following the presentation Irma Nadirashvili, Member of the Parliamentary Minority, addressed Ucha Nanuashvili with the question: “Have you discussed with the Prosecutor’s Office the case of Vladimer Bedukadze’s release of criminal liability and, on the whole, how do you evaluate this fact?”
The Public Defender stated that the examination of case materials was underway and he would make his conclusions public only after receiving comprehensive information on the matter. Nevertheless, he noted that “legislation permits the Prosecutor to sign a plea bargaining agreement with anyone, while international law prohibits the dismissal of charges to individuals who took part in torturing and other severe crimes.”
FactCheck set out to check the accuracy of Ucha Nanuashvili’s statement.
According to the Criminal Procedures Code of Georgia, plea bargaining serves as the basis for passing a sentence without trial. The Prosecutor and the accused are bargaining either the charge or the penalty. In the case of a penalty bargain, the accused individual is not disputing the charges posed against him and is accepting the Prosecutor’s proposal, be it a certain measure of penalty or a complete release of charges. In the case of a charge bargain, the offender admits the crime. The Criminal Procedures Code of Georgia mentions no norm limiting the Prosecutor’s discretion and prohibiting plea bargaining agreements in the case of any specific crimes. According to the Code, if relevant procedures are followed only the consent of both of the parties is necessary for the plea bargaining agreement to be legitimate.
Irma Nadirashvili’s question was asked specifically with regard to Vladimer Bedukadze’s case and the fact of his being freed of all charges. As stated by the Prosecutor’s Office of Georgia, Vladimer Bedukadze was accused of having committed crimes under Article 1441 (torture), Part Two, Subparagraphs a, b, c, d, e, g and under Article 1443 (inhuman or degrading treatment), Part Two, Subparagraphs a, b, e and g. Due to the defendant’s exceptional cooperation with the investigation, plea bargaining agreements were signed despite the severity of the crime. The Chief Prosecutor petitioned the court for the defendant to be freed of criminal liability which was upheld by the court.
The offender’s release of all charges based upon the plea bargaining agreement is discussed in Article 218 of the Criminal Procedures Code of Georgia. In accordance with Part One of Article 218, the Prosecutor holds the right to petition the court for the accused individual’s dismissal of all charges if the individual’s cooperation with the investigation reveals a serious crime or a crime committed by a high official and if he/she personally contributes to the resolution of the case. Herewith, Part Eight of Article 218 prohibits the convicted individuals to be released of all charges in the case if the committed crime is related to torture, threat of torture and inhuman or degrading treatment (It should be noted that the old wording of the Criminal Procedures Code of Georgia equally prohibited individuals accused of the abovementioned severe crimes to be freed of criminal liability. On 11 June 2011, however, amendments were introduced to the law which came into force on 28 June and made it possible for the accused persons to be released of criminal liability based upon a plea bargaining agreement).
However, the fact that the Prosecutor’s actions are compatible with the Criminal Procedures Code does not suffice for the decision to be legitimate. In accordance with Part One of Article 19 of the Georgian Law on Normative Acts, international agreements are higher in the hierarchy than Georgian laws. If there is a collision between an international agreement and a Georgian law, priority is given to the former.
This particular matter is discussed in the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment. The Convention was adopted by the General Assembly of the United Nations on 10 December 1994. Georgia became a party of the Convention after its ratification on 26 October 1994. According to Article 4 of the Convention, “each State Party shall ensure that all acts of torture are offences under its criminal law. The same shall apply to an attempt to commit torture and to an act by any person which constitutes complicity or participation in torture.”Additionally, “each State Party shall make these offences punishable by appropriate penalties which take into account their grave nature.” Evidently, Article 4 of the Convention demands torture to be criminalised and punished with severe penalties. Article 1441 of the Criminal Code of Georgia echoes this international obligation and sets a punishment of seven to ten years of imprisonment for torture.
Moreover, in the Report of 2005, Manfred Nowak, UN Special Rapporteur on Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, takes a negative note of the plea bargaining agreements signed with individuals who took part in torturing and other severe crimes.
Although the Convention does not directly forbid the complete release of criminal liability of the offenders, the objective of the document should also be taken into account during its analysis. The Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment aims to prevent torture and ensure proper punishment of the offenders. Taking into consideration the very purpose of the document and its demand for the crimes to be punished by “appropriate penalties which take into account their grave nature,” it is implied that the release of individuals without any sanctions would be unacceptable.
According to the Criminal Procedures Code of Georgia, the Prosecutor is free of any restrictions to sign a plea bargaining agreement with an individual accused of any crime. As for international law, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment sets no regulations in terms of restricting the release of criminal liability. However, the Convention ratified by Georgia does require the offence to be criminalised and grave punishments to be set. The Convention does not forbid a release of the offenders but in demanding appropriate penalty it entails that the primary objective of the Convention is the punishment of the offenders and not their release. Therefore, Ucha Nanuashvili’s statement: “Legislation permits the Prosecutor to sign a plea bargaining agreement with anyone, while international law prohibits the dismissal of charges to individuals who took part in torturing and other severe crimes,” is TRUE.