კუპონების შემდეგ, 2021-2022 წლების გარდა, ორნიშნა ინფლაცია აღარ გვქონია
ლარი მიმოქცევაში ჰიპერინფლაციის შემდეგ 1995 წლის 2 ოქტომბერს გაეშვა და მან დროებითი გადახდის საშუალება კუპონი ჩაანაცვლა. ინფლაციის ტემპის მნიშვნელოვანი კლების მიუხედავად, 1996 წელს სამომხმარებლო ფასები მაინც 39%-ით გაიზარდა, 1999 წელს - 19%-ით, 10%-იანი იყო ფასების ზრდის ტემპი 2008 წელსაც, 2021 წელს ინფლაციამ 9.6%-ს, ხოლო 2022 წელს 1999 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალ მაჩვენებელს - 11.9%-ს მიაღწია.
თუ ორწლიან პერიოდს გავაერთიანებთ, 2021-2022 წლებში, სამომხმარებლო ფასები ჯამურად 23%-ით გაიზარდა, რაც 1999-2000 წლების შემდეგ ასევე ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. ცოტა უფრო გრძელვადიან ოთხწლიან პერიოდში - 2020-2023 წლებში, სამომხმარებლო ფასები ჯამურად 32%-ით გაიზარდა (2023 წელს ინფლაცია 2.5%-მდე შემცირდა), 2005-2008 წლებში - 42%-ით, 1996-1999 წლებში კი - 84%-ით.
2021-2022 წლების ინფლაცია ლარის არსებობის ისტორიაში ნამდვილად იყო ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი, თუმცა მტკიცება, რომ ასეთი მაღალი ინფლაცია კუპონის პერიოდის შემდეგ არ ყოფილა, გადაჭარბებულია, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ ალექსანდრე რაქვიაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ანალიზი: გირჩის ერთ-ერთმა ლიდერმა ალექსანდრე რაქვიაშვილმა 1-ელ ოქტომბერს რუსთავის 2-ის ეთერში გადაცემა დღის კურიერში განაცხადა: „წელიწადნახევარი [2021-2022 წლები] ორნიშნა ინფლაცია გვქონდა, არასდროს არ ყოფილა, კუპონების პერიოდს თუ არ ჩავთვლით“.
ადრეულ 90-იან წლებში, ომების, პოლიტიკური და ეკონომიკური კრიზისების ფონზე, საქართველო ჰიპერინფლაციამ მოიცვა. სავალუტო ფონდის ანგარიშის თანახმად, 1993-1994 წლებში საქართველოში ინფლაციის განაკვეთი 15 000%-ს აღემატებოდა.
კუპონი, როგორც დროებითი გადახდის საშუალება, მიმოქცევაში 1993 წლის აპრილში გაეშვა. ეროვნული ბანკის საიტზე ყველაზე ძველი კურსი 1993 წლის 7 აგვისტოთი თარიღდება, მაშინ, როცა 1 აშშ დოლარი 5690 კუპონი ღირდა, 13 თვის შემდეგ დოლარის ღირებულება უკვე 2 მლნ კუპონს აჭარბებდა.
1995 წლის 2 ოქტომბრიდან კუპონი ლარმა ჩაანაცვლა. იმავე წელს ინფლაციის განაკვეთი 163%-მდე შემცირდა. რას შეადგენდა ინფლაციის განაკვეთი მეოთხე კვარტალში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, უცნობია, თუმცა ოქტომბრიდან დეკემბრამდე სამომხმარებლო ფასები 3.6%-ით გაიზარდა, რაც ზოგადად სამთვიანი პერიოდისთვის ცოტა არაა, მაგრამ იმის გათვალისწინებით, თუ რა ხდებოდა წინა წლებში, მნიშვნელოვან კლებად შეიძლება შეფასდეს.
1996 წელს ინფლაციის განაკვეთი ოთხჯერ შემცირდა, თუმცა ეს ოთხჯერ შემცირებულიც 39.4%-ს შეადგენდა. 1997-1998 წლებში ფასების ზრდის ტემპი ერთნიშნა პროცენტულ მაჩვენებელს გაუტოლდა. 1999 წელს კი ისევ 19%-მდე გაიზარდა.
1997 წლის აზიის კრიზისმა და 1998 წლის რუსეთის დეფოლტმა ნეგატიური გავლენა საქართველოზეც იქონია. თუ კურსი დოლართან მიმართებით თითქმის 3 წელი 1.30-ზე ნარჩუნდებოდა, 1998 წლის დეკემბერში 2.00-იანი ნიშნული გადალახა, 1999 წლის თებერვალში კი 2.45-ზე ავიდა, რაც მომდევნო 16 წლის განმავლობაში რეკორდად ითვლებოდა. 1999 წლის შემდეგ არც 19%-იანი ინფლაცია დაფიქსირებულა.
ლარის ემისიიდან დღემდე, 29 წლის განმავლობაში (1995 წლის ოქტომბრიდან 2024 წლის ოქტომბრამდე) სამომხმარებლო ფასები 429%-ით გაიზარდა, ანუ იმ პროდუქციისა და მომსახურების შესაძენად რისთვისაც 1995 წლის ოქტომბერში 100 ლარი იყო საკმარისი, 2024 წლის სექტემბერში 529 ლარი გახდა საჭირო. ამჟამინდელ 100 ლარს კი მსყიდველუნარიანობით იგივე ძალა აქვს რაც 29 წლის წინანდელ 19 ლარს.
1996-2023 წლებში ინფლაციის საშუალოწლიურმა განაკვეთმა 6.9% შეადგინა. საანგარიშო პერიოდში ოთხჯერ: 1996, 1999, 2008 და 2022 წლებში მან ორნიშნა პროცენტულ მაჩვენებელს მიაღწია.
გრაფიკი 1: საშუალო წლიური ინფლაცია
2005-2008 წლებში მაღალ ეკონომიკურ ზრდის ტემპს მაღალი ინფლაციაც სდევდა თან. ომის შემდეგ, 2008 წლის მეორე ნახევრიდან ეკონომიკა მინუსში გავიდა, წლიური ზრდის ტემპი 2.5%-მდე შემცირდა, თუმცა ინფლაცია პირიქით 10%-მდე გაიზარდა.
2005-2008 წლებში სამომხმარებლო ფასები ჯამში 42%-ით გაიზარდა, რაც 1996 წლის შემდეგ, ყველა ცალკე აღებულ 4 წლიან პერიოდზე მეტია. 2020-2023 წლებში ჯამურმა ინფლაციამ 32% შეადგინა, იქამდე 1997-2000 წლებში (ამ პერიოდში მოექცა 1999 წლის 19%-იანი ინფლაცია) 38%.
2021-2022 წლებში, 90-იანი წლების პირველი ნახევრის შემდეგ, სამომხმარებლო ფასების 17- თვიანი უწყვეტი ორნიშნა პროცენტული ტემპით ზრდის ფონზე, ინფლაცია მართლაც ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი იყო საქართველოში, თუმცა არ რეკორდულად მაღალი. ფასების ზრდის ტემპი 1996 და 1999 წლებში უფრო მაღალი იყო, 2005-2008 წლებში კი ჯამურად უფრო მაღალი, ვიდრე 2020-2023 წლებში. შესაბამისად, მტკიცება, რომ ინფლაციის ტემპმა 2021-2022 წლებში კუპონების პერიოდის შემდეგ რეკორდი მოხსნა, გადაჭარბებულია, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ ალექსანდრე რაქვიაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Aleksandre Rakviashvili: “We have not experienced double-digit inflation since the coupon (kuponi) period with the exception of 2021-2022.”
Verdict: FactCheck concludes that Aleksandre Rakviashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
The Georgian lari (GEL) was introduced into circulation on 2 October 1995, following a period of hyperinflation, replacing the temporary currency of the coupon (kuponi). Despite the reduced hyperinflation, consumer prices still rose by 39% in 1996, followed by a 19% increase in 1999. The inflation rate constituted 10% in 2008. Inflation constituted 9.6% in 2021 and 11.9% in 2022 – marking the highest level since 1999.
The increase in consumption prices totalled 23% when analysing the cumulative two-year data for 2021 and 2022, marking the highest two-year rise since 1999-2000. Consumer prices surged by 32% in total over a longer four-year period from 2020 to 2023 (the inflation rate dropped to 2.5% in 2023). The combined increased in consumption prices during the periods 2005-2008 and 1996-1999 amounted to 42% and 84%, respectively.
Whilst the inflation rates marked in 2021 and 2022 were indeed amongst the highest in the history of GEL, claiming that such high levels had not been recorded since the coupon period is an overstatement. Considering the above, FactCheck concludes that Aleksandre Rakviashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
During his appearance on Rustavi 2 show Dghis Kurieri (Daily News), Aleksandre Rakviashvili, one of the leaders of the Girchi political party, stated (from 00:50): “We had double-digit inflation for a year and a half (referring to 2021-2022) which we had not experienced since the coupon (kuponi) period.”
Georgia experienced hyperinflation in early 1990, driven by wars, political and economic crises. The inflation rate in Georgia exceeded 15,000% in 1993-1994 according to the International Monetary Fund.
The coupon (kuponi) was introduced into circulation as a temporary currency in April 1993. The oldest recorded exchange rate on the website of the National Bank of Georgia dates back to 7 August 1993 when USD was worth 5,690 coupons. The value of USD eventually exceeded 2 million coupons over the next 13 months.
The Georgian lari replaced coupon on 2 October 1995 with the inflation rate dropping to 163% during the same year. Whilst it is impossible to compare the inflation rate in the fourth quarter in 1995 to the same period the previous year, consumer prices increased by 3.6% from October to December. Although this is a notable margin for a three-month period, it can still be viewed as a significant reduction given the extreme price instability of the previous years.
The inflation rate dropped by a factor of four in 1996; however, inflation constituted 39.4% even under this reduction. Subsequently, the rate of the price increase amounted to 1% in 1997 and 1998, eventually rising to 19% in 1999.
The Asian crisis in 1997 and Russia’s default in 1998 had a notable adverse impact on Georgia. Despite being stable at 1.30 for nearly three years, the exchange rate with USD surpassed the 2.00 mark in December 1998 and reached 2.45 in February 1999 which marked a record high for the next 16 years. An inflation rate of 19% had also not been recorded since 1999.
Consumer prices have increased by 429% over the 29-year period (from October 1995 to October 2024) since the introduction of the Georgian lari in October 1995, indicating that a basket of goods and services that cost GEL 100 in October 2025 would now amount to GEL 529 as of September 2024. Furthermore, the purchasing power of GEL 100 currently is equal to GEL 19 from 29 years ago.
The average annual inflation amounted to 6.9% from 1996 to 2023 with double-digit inflation rates recorded four times: in 1996, 1999, 2008 and 2022.
Graph 1: Average Annual Inflation
The high economic growth rate during 2005-2008 was accompanied by high inflation. Whilst the annual growth rate decreased to 2.5% following the war in the second half of 2008, inflation reached 10%.
Consumer prices increased by a total of 42% from 2005 to 2008, marking the highest cumulative four-year increase since 1996. The total inflation from 2020 to 2023 stood at 32% whilst the 1997-2000 combined levels amounted to 38% (this period includes the 19% inflation rate in 1999).
Whilst the inflation rates recorded in 2021 and 2022 were indeed amongst the highest in Georgia due to a consistent upward trajectory in consumer prices, they were not a record high following the first half of the 1990s. The rate of price increase in 1996 and 1999 was higher; moreover, the cumulative inflation from 2005 to 2008 was larger than that of 2020-2023. Therefore, claiming that the 2021-2022 inflation rates were a record since the coupon period is an overstatement. Thus, FactCheck concludes that Aleksandre Rakviashvili’s statement is MOSTLY TRUE.