2021 թվականի վերջին Վրաստանում տարեկան գնաճը հասել է 13,9 տոկոսի, ամբողջ տարվա միջինը՝ 9,6 տոկոսի։ Նույն 2021 թվականին ԵՄ-ում սպառողական գներն աճել են ընդամենը 2,9%-ով, իսկ ամբողջ Եվրոպայում՝ 3,5%-ով։
2021 թվականին Վրաստանում նույնպես հարաբերական գնաճը բարձր է եղել, ինչի մասին է վկայում այն ​​փաստը, որ գների աճով երկիրը զբաղեցրել է 22-րդ տեղը աշխարհում, իսկ Եվրոպայում՝ Թուրքիայից հետո՝ երկրորդը։
2022 թվականին, չնայած այն բանին, որ Վրաստանում գնաճը բարձրացել է մինչև 11,9%, երկիրը գնաճի ցուցանիշով տեղափոխվել է 50-րդ տեղը, իսկ 2023 թվականին ավելի բարձր գնաճ է գրանցվել ԵՄ 27 երկրներից 26-ում։
2021-2023 թվականներին Վրաստանում սպառողական գներն աճել են ընդհանուր 26%-ով, Եվրամիությունում՝ 20%-ով, ամբողջ եվրոպական մայրցամաքում՝ 21%-ով, իսկ աշխարհում՝ 22%-ով։ Եթե ​​2021 թվականին սպառողական գներն ավելի շատ են աճել, քան Վրաստանը միայն 21 երկրներում, ապա 2023 թվականին Վրաստանի համեմատ ավելի ցածր գնաճ է գրանցվել միայն 16 երկրներում։
Ռոման Գոցիրիձեն հաստատել է գների հետպիկ աճի անկումը և նաև նշել, որ 2022 թվականին գնաճային գործընթացներն արագացել են նաև Եվրոպայում, թեև ոչինչ չի ասել այն մասին, որ 2023 թվականին բարձր գնաճը կպահպանվի մայրցամաքի երկրների մեծ մասում։
Հաշվի առնելով մեթոդաբանական տարբերությունները և այն փաստը, որ տարբեր երկրներում տարբեր ապրանքներ սպառողական զամբյուղում ունեն տարբեր տեսակարար կշիռներ, գնաճի մակարդակի չոր համեմատությունը լիովին ճշգրիտ պատասխան չի տալիս սպառողական գների փոփոխությանը, թեև քանի որ քաղաքական գործիչը հայտարարել է. համանման համեմատությամբ «Փաստ-մետր»-ն առաջնորդվել է նմանատիպ մեթոդով:
Պատգամավորի հնչեցրած թվերը հիմնականում համապատասխանում են իրականությանը, թեև դեռևս որոշակի անճշտություններ են պարունակում, բացի այդ, մեկամյա ժամկետի առանձին դիտարկումը հնարավորություն է տալիս ավելի խիստ ներկայացնել իրականությունը, ինչի պատճառով «Փաստ-մետրը» գնահատել է Ռոման Գոցիրիձեի. հայտարարությունը որպես կիսաճշմարտություն:
Վերլուծություն. «Եվրոօպտիմիստներ» խորհրդարանական խմբի անդամ Ռոման Գոցիրիձեն մարտի 8-ին «Պալիտրանիուս» 3600 հաղորդաշարի եթերում գնաճի մասին խոսելիս (6:18-ից) ասել է. «Ճիշտ է, գնաճը հիմա ցածր է, բայց 2021 թվականին Վրաստանում գրանցվել է 15% թանկացում, երբ Եվրոպայում այն ​​2-3% էր... 193 [ՄԱԿ-ի անդամ] երկրներից Վրաստանն ընդգրկվել է թանկացումներով վատագույն 20 երկրների մեջ։
Վրաստանի վիճակագրության ազգային ծառայությունը ամեն ամիս չափում է գնաճը և որոշում գների աճի տեմպերը՝ ինչպես նախորդ ամսվա, այնպես էլ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Քանի որ գների վրա ազդում է նաև սեզոնայնությունը, ուստի ավելի մեծ ուշադրություն է դարձվում տարեկան գնաճին։
Տարեկան գնաճն ինքնին նույնպես փոխվում է՝ կախված ամիսներից։ Հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ գների աճի տեմպերը կարող են տարբեր լինել՝ մայիսին՝ նախորդ տարվա մայիսի համեմատ, իսկ հոկտեմբերին՝ նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ։ Դրա պատճառով ամբողջ օրացուցային տարվա գնաճը որոշվում է 12 ամսվա միջին տարեկան գնաճով։
2021 թվականի հունվարին տարեկան գնաճը կազմել է 2.8%[1], դեկտեմբերին՝ 13.9%։ 12 ամսվա միջինը 9,6% է։ Ռոման Գոցիրիձեն խոսելով 15 տոկոս գնաճի մասին, հավանաբար նկատի ուներ դեկտեմբերյան գնաճը։
Գծապատկեր 1. 2021 թվականի տարեկան գնաճն ըստ ամիսների
Աղբյուր՝ Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայություն
Ռոման Գոցիրիձեն Վրաստանի հետ միասին նշել է Եվրոպայի տվյալները և նշել, որ 2021 թվականին Եվրոպայում գնաճը կկազմի 2%-3%։
2021 թվականին Եվրամիությունում սպառողական գներն աճել են 2,9 տոկոսով, եվրոգոտում՝ 2,6 տոկոսով։ ԵՄ երկրներից գնաճը Հունգարիայում և Լեհաստանում հասել է առավելագույնը 5,2 տոկոսի։ Հունաստանում, Մալթայում և Պորտուգալիայում գնաճը պահպանվել է 1%-ից ցածր:
Գծապատկեր 2. Գնաճը ԵՄ-ում 2021թ
Աղբյուր՝ Եվրոպական վիճակագրական գրասենյակ (Եվրոստատ)
Եվրոպական միության անդամ չհանդիսացող այլ երկրներում գնաճը հասել է միջինը 6,1%-ի։ Ամբողջ Եվրոպայում՝ 3,5%։ ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից ամենաբարձր՝ 19,6 տոկոս գների աճը գրանցվել է Թուրքիայում։
Ռոման Գոցիրիձեն ասել է նաեւ, որ 2021 թվականին Վրաստանը գնաճի առումով առաջին դասակում էր։ ԱՄՀ-ի տվյալներով՝ 2021 թվականին Վրաստանը գնաճի ցուցանիշով զբաղեցրել է 22-րդ տեղը։ Առաջին տեղում եղել է Վենեսուելան՝ 1590 տոկոսով։ (Երկիրը չի երևում գրաֆիկի վրա, քանի որ դրա ցուցադրումը, բացառությամբ Սուդանի և Լիբանանի, գործնականում անհնար է դարձրել տեսողականորեն ընկալել գրեթե բոլոր մյուս պետությունների ցուցանիշները): Սուդանում և Լիբանանում գնաճը եռանիշ է.
Գծապատկեր 3. 2021 թվականին բարձր գնաճ ունեցող երկրներ
Աղբյուր՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամ
Համաշխարհային բանկի զեկույցում ներառված չեն Վենեսուելան և Սեյշելները, հետևաբար Վրաստանն իսկապես զբաղեցնում է 20-րդ տեղը, թեև այս երկու դիրքերը էական նշանակություն չունեն։ Փաստն այն է, որ 2021 թվականին Վրաստանն առանձնանում էր ոչ միայն բացարձակ, այլեւ հարաբերական գնաճի տեմպերով, իսկ գնաճի մեծությամբ առաջ էր բոլորից մայրցամաքում, բացի Թուրքիայից։
2022 թվականին իրավիճակը զգալիորեն փոխվում է. Վրաստանում գնաճի մակարդակը բարձրանում է մինչև 11,9%, սակայն գնաճի ցուցանիշով 22-րդ տեղից շարժվում է 50-րդ։ 2022 թվականին ԵՄ անդամ 7 երկրներում՝ Էստոնիայում, Լիտվայում, Լատվիայում, Լեհաստանում, Հունգարիայում, Ռումինիայում և Բուլղարիայում գնաճն ավելի բարձր է եղել, քան Վրաստանում։ Նույն տարում ԵՄ թեկնածու Մոլդովայում գնաճը գերազանցել է 28%-ը, իսկ Ադրբեջանում հասել է 13,9%-ի։ 2022 թվականին աշխարհում գնաճը 4,7%-ից հասել է 8,7%-ի, Եվրոպայում՝ 3,5%-ից 9,9%-ի։
Աշխարհում 6,9%, իսկ Եվրոպայում 6,5% գնաճը պահպանվել է 2023 թվականին, իսկ Վրաստանում այն ​​կտրուկ նվազել է մինչև 2,5%։ 2023 թվականին ԵՄ անդամ 27 երկրներից 26-ում գնաճն ավելի բարձր է եղել, քան Վրաստանը, իսկ Բելգիայում՝ նույն ցուցանիշը, ինչ Վրաստանը։ Կարելի է ասել, որ Վրաստանը գնաճի առումով կարողացավ հաղթահարել Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի պատճառով առաջացած դժվարությունները՝ համեմատած այլ երկրների հետ։
Եթե ​​համադրենք եռամյա տվյալները, ապա կստանանք գների ընդհանուր աճի տեմպ՝ 26% Վրաստանում, 21% Եվրոպայում և 22% աշխարհում։ Ճիշտ է, երեք տարվա ընթացքում սպառողական գներն ավելի շատ են աճել, քան Եվրոպայում, սակայն տարբերությունն այս դեպքում փոքր է։
Գծապատկեր 4. Ընդհանուր գնաճ 2021-2023 թթ
2021 թվականին Վրաստանում գնաճի բացարձակ և հատկապես հարաբերական ցուցանիշը իսկապես շատ բարձր էր, գների աճի տեմպերով Վրաստանը գերազանցեց Եվրոպայի բոլոր երկրներին, բացի Թուրքիայից, սակայն 2022-2023 թվականներին իրավիճակը փոխվեց և 2023 թվականին արդեն Եվրամիությունում, ինչպես նաև ամբողջ Եվրոպայում գնաճը 2,5 անգամ ավելի բարձր է եղել, քան Վրաստանում։ Պատգամավորի ասածը հիմնականում ճիշտ է, թեև պարունակում է որոշ անճշտություններ, բացի այդ, մեկ տարին առանձին դիտարկելը հնարավորություն է տալիս ավելի լուրջ ներկայացնել իրականությունը, ինչի պատճառով «Փաստ-մետրը» Ռոման Գոցիրիձեի հայտարարությունը գնահատել է կիսաճշմարտություն
[1Կոմունալ վճարների վրա դրված սուբսիդավորման շնորհիվ Վիճակագրության ազգային ծառայությունը արձանագրել է ջրամատակարարման 33,8%, իսկ էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի գների 28,9% նվազում, ինչը նվազեցրել է տարեկան գնաճը 1,77 տոկոսային կետով։ Գործակալությունը նույն կերպ է վարվել 2020 թվականի դեկտեմբերի գնաճի հաշվարկի ժամանակ, որի վերաբերյալ պարզաբանում է տվել 2021 թվականի հունվարի 6-ին։ Սուբսիդիան ավարտվել է փետրվարին, իսկ գործողության ժամկետը լրացել է մարտին։

Roman Gotsiridze: “Georgia experienced an inflation rate of 15% whilst that of Europe ranged between 2%-3% in 2021.”
The annual inflation rate in Georgia reached 13.9%, contrasting with the EU’s 2.9% and Europe’s 3.5% by the end of 2021.
Similarly, relative inflation in Georgia was high, further confirmed by the fact that the country was 22nd in the world in terms of price growth rate and second in Europe after Turkey.
Despite the inflation rate in Georgia amounting to 11.9% in 2022, the country moved to the 50th place in terms of inflation. Furthermore, higher inflation rate was recorded in 26 out of the 27 EU member countries in 2023.
Consumer prices increased by 26% in Georgia, as compared to 20% in the EU, 21% on the continent of Europe and 22% in the world from 2021 to 2023. If consumer prices increased more than those of Georgia in only 21 countries in 2021, inflation rates lower than Georgia were only observed in 16 countries in 2023.
Although Roman Gotsiridze acknowledged the decline in post-peak price growth and further noted the acceleration of inflationary processes in Europe in 2022, his claim did not regard the fact that high inflation persisted in most countries across the continent in 2023.
Considering the differences between various methodologies, and the fact that various products weigh differently in the consumer baskets across different countries, a simple comparison of inflation rates may not fully reflect changes in consumer prices. However, FactCheck utilised the same method used by the politician.
Whilst the numbers as mentioned by the MP are mostly accurate, there are some inaccuracies in the statement, nonetheless. Additionally, a separate calculation for the one-year period might provide exaggerated results. Considering the aforementioned factors, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is MOSTLY TRUE.
Roman Gotsiridze, a member of the Eurooptimists parliamentary group, during his appearance on the Palitra News show 3600 commented on inflation, claiming (from 6:18): “Despite the current low inflation rate, prices in Georgia increased by 15% in 2021 whilst Europe recorded 2-3% growth rates… Amongst the 193 [UN member] countries, Georgia was amongst the 20 worst-ranking states in terms of price dynamics.”
GeoStat calculates inflation on a yearly basis, determining price growth rates for comparisons to the previous month, and the same period last year. Annual inflation demands more attention as seasonality impacts prices.
Moreover, annual inflation varies month-to-month. The price growth rate in January as compared to January from the previous year will likely be different than that of May as compared to May from the previous year and similarly for October. Thus, the inflation of the whole calendar year is calculated as the average of the annual inflations over the 12 months.
The annual inflation constituted 2.8%[1] in January 2021 and 13.9% in December whereas the 12-month average amounted to 9.6%. Roman Gotsiridze likely referred to the inflation in December by talking about the 15% inflation rate.
Graph 1: Annual Inflation by Months in 2021
Roman Gotsiridze referred to European data, stating that inflation rate in Europe ranged from 2% to 3% in 2021.
Consumer prices in the EU increased by 2.9% in 2021 and by 2.6% in the Eurozone. Hungary and Poland recorded the highest inflation rates amongst the EU states at 5.2% whilst Greece, Malta and Portugal witnessed inflation rates lower than 1%.
Graph 2: Inflation in the European Union in 2021
Source: Statistics office of Europe (Eurostat)
Inflation of other European non-member countries reached 6.1% on average whilst the overall European average amounted to 3.5%. Turkey observed the highest price growth amongst other non-member countries at 19.6%.
Moreover, Roman Gotsiridze stated that Georgia was amongst the 20 worst-ranking countries in terms of inflation in 2021. Georgia ranked 22nd whilst Venezuela ranked first with an inflation rate of 1,590% in 2021 as per the International Monetary Fund statistics (Venezuela was omitted from the graph as its visualisation would have made it impossible to comprehend the data of countries other than Sudan and Lebanon). Furthermore, three-digit inflation rates were observed in Sudan and Lebanon.
Graph 3: Countries with the Highest Inflation Rates in 2021
Whilst it is true that Georgia ranked 20th, as Venezuela and Seychelles were omitted from the World Bank report, the difference of two ranking positions are not significant. What is more important is that Georgia not only exhibited significant differences in absolute terms as well as relative values, surpassing other countries on the continent, except for Turkey, in terms of the magnitude of inflation.
However, substantial developments in the overall scenario were recorded in 2022. Despite the inflation rate in Georgia reaching 11.9%, it moved from 22nd to the 50th place. Furthermore, higher inflation rates were observed in seven EU member states, including Estonia, Lithuania, Latvia, Poland, Hungary, Romania and Bulgaria. Moldova, a candidate for EU membership, experienced inflation higher than 28% during the same year whilst Azerbaijan recorded inflation of 13.9%. Inflation increased from 4.7% to 8.7% globally whereas Europe recorded an overall inflation rate of 9.9% as compared to the previous 3.5%.
An inflation rate of 6.9% globally, and 6.5% in Europe, persisted in 2023 whilst that of Georgia declined significantly to 2.5%. Furthermore, higher inflation rate was recorded in 26 out of the 27 EU member countries as compared to Georgia whilst Belgium recorded the same inflation rate in 2023. It can be said that the Georgia managed to overcome the inflationary obstacles linked to the Russia-Ukraine war more easily when compared to other countries.
Aggregating the three-year figures, Georgia experienced a 26% growth rate in prices whereas Europe and the world observed increases of 21% and 22%, respectively. Although it is true that consumer prices increased at a higher rate as compared to Europe, the difference is marginal.
Graph 4: Aggregate Inflation of the 2021-2023 Period
Whilst Georgia did experience significantly high absolute and relative values of inflation, surpassing all European countries except for Turkey in terms of price growth rates, the scenario shifted in 2022 and 2023. The inflation rates in the EU and Europe as a whole were 2.5-fold higher than in Georgia during the aforementioned time frame. Although the MP’s statement is mostly accurate, it, nevertheless, includes certain inaccuracies. Moreover, a separate calculation for the one-year period might provide exaggerated results. Considering the aforementioned factors, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is MOSTLY TRUE.
[1] GeoStat adjusted data due to the subsidy on utility bills, reflecting a 33.8% decrease in the price of water and a 28.9% decrease in electricity and natural gas prices leading to a reduction of annual inflation by 1.77 percentage points. The agency employed a similar approach during the calculation of inflation for December 2020, providing an explanation on 6 January 2021. The effect of the subsidy expired in March following its end in February.