Գործազրկության և զբաղվածության մակարդակները համաճարակի տարիներին [2020-2021]
Համաճարակի ընթացքում աշխատատեղերի կորուստը հատկապես սուր խնդիր դարձավ՝ համաճարակով պայմանավորված ծանր և երկարատև տնտեսական սահմանափակումներից ելնելով:
07/03/2022
Համաճարակի ընթացքում աշխատատեղերի կորուստը հատկապես սուր խնդիր դարձավ՝ համաճարակով պայմանավորված ծանր և երկարատև տնտեսական սահմանափակումներից ելնելով: Վրաստանի վիճակագրական ազգային գործակալության տվյալներով՝ 2021 թվականին գործազրկության մակարդակը կազմել է 20,6%, ինչը 2,1 տոկոսային կետով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։ Համաճարակի ընթացքում 2020-2021 թվականներին գործազրկության մակարդակն աճել է ընդհանուր առմամբ 3 տոկոսով։
Geostat-ի մեթոդաբանության համաձայն՝ գործազրկության մակարդակը հաշվարկվում է գործազուրկների և տնտեսապես ակտիվ բնակչության [աշխատուժի] հարաբերակցության արդյունքում: Աշխատուժը զբաղված և աշխատանք փնտրող գործազուրկների համակցություն է [1]։ Համաճարակային տարիներին [2020-2021] տնտեսապես ակտիվ բնակչությունը [զբաղվածների և աշխատանք փնտրողների ընդհանուր թիվը] նվազել է ընդհանուր 39.2 հազարով։ 2021 թվականին աշխատուժը նախորդ տարվա համեմատ աճել է, ինչը պայմանավորված է աշխատանք փնտրող գործազուրկների թվի աճով։
Ինչ վերաբերում է զբաղվածության մակարդակին, ապա 2021 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, աշխատողների թիվը նվազել է 2%-ով կամ 24,4 հազ. Համաճարակը նախորդող ժամանակահատվածի համեմատ զբաղված է 78,5 հազար մարդ։
Խիստ և երկարատև տնտեսական սահմանափակումների պայմաններում 2020 թվականին աշխատողների թիվը կտրուկ նվազել է, ընդ որում բացասական միտումը շարունակվել է 2021 թվականի առաջին և երկրորդ եռամսյակներում։ Տնտեսական սահմանափակումների թուլացումը տրամաբանորեն հանգեցրել է տնտեսական տարբեր պարամետրերի, այդ թվում՝ զբաղվածության մակարդակի վերականգնմանը։ Զբաղվածության մակարդակն աճել է 2021 թվականի երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում, թեև աշխատողների թիվը նվազել է նախահամաճարակային տվյալների համեմատ։
Գրաֆիկ 1: 2013-2021թ աշխատատեղերի/գործազրկության տվյալները
Աղբյուր: Վիճակագրության ազգային ծառայություն
Ըստ Geostat-ի մեթոդաբանության՝ աշխատողները բաժանվում են երկու կատեգորիայի՝ վարձու աշխատողներ և ինքնազբաղ անհանտներ։ Հարկ է նշել, որ ավելի արդյունավետ է ընդհանուր թվով աշխատողներ ընդունելը։ Ինքնազբաղ անհատների դեպքում զբաղվածության արդյունավետությունը շատ ավելի ցածր է, նրանց գործունեությունը հիմնականում ցածր եկամուտ ունեցող և/կամ անկայուն է: 2020-2021 թվականներին զբաղվածության մակարդակի անկումը մեծապես պայմանավորված է եղել զբաղվածների թվի կրճատմամբ։ Համաճարակին նախորդած ժամանակահատվածի համեմատ աշխատակիցների թիվը կրճատվել է 68,1 հազարով։ Նույն ժամանակահատվածում ինքնազբաղ անհատների թիվը նվազել է 10,8 հազարով։
Գրաֆիկ 2: 2013-2021թ Աշխատող անձանց բաշխումն ըստ կարգավիճակի
Աղբյուր՝ Վիճակագրության ազգային ծառայություն
Համաճարակի ընթացքում զբաղվածության պարամետրերի կտրուկ վատթարացումը միայն համաճարակին ուղեկցող գործընթաց չէր, և դա մեծապես պայմանավորված էր կառավարության ոչ խելամիտ քաղաքականությամբ՝ խիստ և երկարատև տնտեսական սահմանափակումներով: 2021 թվականի երկրորդ կեսին, տնտեսական սահմանափակումների թուլացման պայմաններում, զբաղվածության մակարդակը սկսեց բարելավվել, թեև համաճարակի ընթացքում կորցրած աշխատատեղերը հնարավոր չեղավ վերականգնել։
[1] Համաձայն Geostat-ի մեթոդաբանության՝ այն անձը, ով գործազուրկ է, բայց աշխատանք չի փնտրում (հետազոտության պահին նա աշխատանք չէր փնտրում նախորդ 4 շաբաթվա ընթացքում), չի համարվում աշխատուժ, ոչ էլ՝ գործազուրկ: Շատ դեպքերում նրանք այսպես կոչված «Անհույս աշխատողներ» են, որոնք դուրս են գործազուրկների շարքից, բայց նաև աշխատանք չունեն:

Employment and Unemployment Figures During Years of the Pandemic [2020-2021]
Job losses during the pandemic which were stipulated by stringent and lengthy pandemic-related restrictions have been one of the most acute problems
07/03/2022
Job losses during the pandemic which were stipulated by stringent and lengthy pandemic-related restrictions have been one of the most acute problems. As reported by the National Statistics Office of Georgia, the unemployment rate in 2021 reached 20.6% which is 2.1 percentage points higher as compared to the previous year. In 2020-2021, the unemployment rate increased by three percentage points in total during the pandemic.
According to the methodology of the National Statistics Office of Georgia, the unemployment rate is measured by the unemployed people to the economically active population (workforce) ratio. The workforce is the total sum of employed people and those looking for employment. In the years of the pandemic (2020-2021), the economically active population (both employed and those looking for employment) decreased by 39,200. As compared to 2020, the workforce increased in 2021 which was attributable to the growth of the number of jobless people looking for employment.
In regard to the employment figure, the number of employed individuals in 2021 decreased by 2%; that is, by 24,400 as compared to the previous year. As compared to the period prior to the pandemic, there are 78,500 less employed people in total.
In light of stringent and lengthy economic restrictions, the number of employed people in 2020 decreased sharply and this negative trend continued in the first and second quarters of 2021. The relaxation of the economic restrictions was logically followed by the restoration of various economic parameters, including employment figures. In the third and fourth quarters of 2021, employment figures have increased, although the number of employed individuals is now less as compared pre-pandemic figures.
Graph 1:  Employment/Unemployment People in 2013-2021
According to the methodology of the National Statistics Office of Georgia, employed individuals are divided into two categories:  hired employees and self-employees. Of note is that hired employment is more efficient in the total number of employed people. In case of self-employed people, their employment efficiency is lower, since their employment is largely low-income or/and unstable. In 2020-2021, the decrease in employment figures was largely stipulated by the decrease in the number of hired employees. As compared to the pre-pandemic period, the number of hired employees decreased by 68,100. In the same period, the number of self-employees decreased by 10,800.
Graph 2:  Distribution of Employees According to their Status in 2013-2021
The sharp deterioration of employment parameters during the pandemic was not a pandemic-accompanying process only and it was largely stipulated by the government’s unsound policy – stringent and lengthy economic restrictions. In light of the relaxation of economic restrictions, employment figures started to recover in the second half of 2021, although jobs lost during the pandemic could not be recovered.