2017 წელთან მიმართებაშიც კი, 500 მლნ-ით არის შემცირებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები საქართველოში
პოლიტიკური პლატფორმა „სტრატეგია აღმაშენებლის“ ლიდერმა, გიორგი ვაშაძემ, პარტია „ქართული ოცნების“ წევრ მამუკა მდინარაძესთან დებატებისას განაცხადა: „2017 წელთან მიმართებითაც კი, 500 მლნ-ით არის შემცირებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები საქართველოში“.
საქსტატის წინასწარი მონაცემებით, საქართველოში 2020 წლის II კვარტალში, 237.8 მილიონი დოლარის მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც 2019 წლის ანალოგიურ კვარტალთან შედარებით 0.5%-ით (1.2 მლნ აშშ დოლარით) მეტია. რაც შეეხება წლის პირველ ნახევარს, 2020 წლის 6 თვეში, ინვესტიციების ჯამურმა მოცულობამ 409.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 25.6%-ით ნაკლებია. ინვესტიციების მიმდინარე მოცულობა ბოლო 10 წლის განმავლობაში წლის პირველ ნახევარში შემოსული ინვესტიციების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
აღნიშნული კლების მიზეზად გარკვეულწილად პანდემიიდან გამოწვეული კრიზისი გვევლინება, თუმცა პანდემიამდე პერიოდშიც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი კლების ტენდენცია გამოკვეთილია და მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. პუი-ს კვარტალური სტატისტიკა წარმოდგენილია გრაფიკ 1-ზე. 2017 წელს, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 1 978.3 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო 2019 წელს 1 310.8 მლნ აშშ დოლარი, რაც 2017 წელთან შედარებით 667 მლნ აშშ დოლარით (33.7%-ით) კლებას წარმოადგენს.
მნიშვნელოვანია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებლის (მთლიან შიდა პროდუქტთან) დინამიკის განხილვა, რადგან ფარდობითი მაჩვენებელი ასახავს, თუ ეკონომიკის რა ნაწილს შეადგენს ინვესტიციები.  2014-2017 წლებში, პუი-ს ფარდობითი მაჩვენებელი საშუალოდ 11.3%-ს შეადგენდა, ხოლო 2017-2018 წლებში 7.4%-მდე შემცირდა.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2013-2020 (2 კვარტლის) წლებში
აღსანიშნავია, რომ საქსტატის ინფორმაციით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი კლების ძირითად მიზეზებს შორის დასახელებული იყო მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობის პროექტის დასრულება, რამდენიმე საწარმოს გადასვლა საქართველოს რეზიდენტების საკუთრებაში, ასევე, არარეზიდენტი პირდაპირი ინვესტორის მიმართ ვალდებულებების შემცირება (სასესხო დავალიანების დაფარვა). აღნიშნულზე, ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად აპელირებდნენ. თუმცა, ინვესტიციების კლების დინამიკის კონტრარგუმენტად ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ მხოლოდ „ტექნიკური“ ასპექტების დასახელება (ვალების გასტუმრება, BP-ს გაზსადენის პროექტის დასრულება და ა.შ.) სპეკულაციურ ნიშნებს შეიცავს. როგორც წესი, როდესაც წინა წლებში პუი იზრდებოდა, ასეთ დეტალებზე ყურადღება არ მახვილდებოდა. აქვე მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ ინვესტიციების ნაწილი ქვეყნიდან აქამდეც გადიოდა (იფარებოდა ვალები, სხვისდებოდა კომპანიები), თუმცა აღნიშნული გადინება სხვა ნაკადებით ბალანსდებოდა, რაც ბოლო წლებში ვერ მოხერხდა. შესაბამისად, ტექნიკურ მიზეზებზე მითითება ხელისუფლებას პასუხისმგებლობისაგან არ ათავისუფლებს.

The leader of the Strategy Builder political platform, Giorgi Vashadze, in debates with the Georgian Dream MP, Mamuka Mdinaradze, stated:  “As compared to even 2017, foreign direct investments in Georgia have decreased by USD 500 million.”
In accordance with the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, USD 237.8 million in foreign direct investments were made in Georgia in the second quarter of 2020 which is 0.5% (USD 1.2 million) more as compared to the same quarter of 2019. In regard to the first half of this year, a total of USD 409.6 million was invested in the first six months of 2020 which is 25.6% less as compared to the same period of the previous year. The current volume of half-year investments stands at the lowest in first half-year figures of the last decade.
To some extent, the pandemic-induced crisis is a reason behind this decrease, although a sharp trend of FDI decrease has been clear-cut prior to the pandemic and poses a significant problem. Graph 1 shows FDI quarterly statistics. In 2017, total FDI constituted USD 1,978.3 million whilst this figure was USD 1,310.8 million in 2019 which is a USD 667 million drop (33.7%) as compared to 2017.
Of importance is analysing the FDI to the GDP ratio dynamic since this ratio shows where the investments are found in the economy. In 2014-2017, the FDI to the GDP ratio was 11.3% on average whilst it decreased to 7.4% in 2017-2018.
Graph 1:  Foreign Direct Investments in 2013-2020 (Two Quarters)
Of note is that according to the National Statistics Office of Georgia, among the primary causes behind the decrease in FDI in 2018 was the completion of the BP ‘magistral’ pipeline and the change of ownership of several large enterprises which are now in the hands of Georgian residents as well as cutting obligations (paying debts) to non-resident direct investors. The authorities have often referred to these circumstances. However, the authorities’ providing only “technical” aspects (paying debts, completion of BP pipeline project, etc.) may be speculative. Usually, when FDI was on the rise in the past years, attention was not paid to such details. Of importance is that a part of the investments have previously been outflowing from the country (debts were paid and companies were sold), although these outflows were offset by other inflows which could not be done in the past years. Therefore, the pointing out of technical reasons does not absolve the authorities of their responsibility.