„იაფი ფულის“ დაპირება, სოფლის მეურნეობის დარგში შესრულდა
რეზიუმე: „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში გაცემული სესხის საპროცენტო განაკვეთის დიდ ნაწილს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ფარავს. პროექტის ბენეფიციარებს, შესაბამისად, საპროცენტო განაკვეთის 3%-8%-ის გადახდა უწევთ. სესხის საპროცენტო განაკვეთი სესხის მოცულობის და მიზნობრიობის მიხედვით იცვლება. გარდა აღნიშნულისა, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“  პროგრამას კიდევ ერთი  კომპონენტი აქვს, რაც მცირემიწიან ფერმერთა დაფინანსებას გულისხმობს და უპროცენტოა         (0 %), სესხის ოდენობა 5 000 ლარამდეა და ხანგრძლივობა 6 თვე. ზემოთქმულიდან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში შეღავათიანი აგროსესხი მართლაც გაიცემა, მაგრამ არა ისეთი დაბალი საპროცენტო განაკვეთით („შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში 1-2%-იანი სესხი არ გაიცემა), როგორც მინისტრი ასახელებს.
გარდა ამისა, პროექტი ძირითადად  ბენეფიციართა გარკვეული კატეგორიისთვის არის ხელმისაწვდომი. პროექტში ჩასართავად პოტენციური ბენეფიციარი განსაზღვრულ კრიტერიუმს უნდა აკმაყოფილებდეს. „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში ძირითადად  მოქმედი ბიზნესმენის მიერ წამოწყებული ახალი საქმე ფინანსდება, ან გამოყოფილი კრედიტი მათ უკვე არსებული ბიზნესის გაფართოებას ხმარდება. აქედან გამომდინარე, პროექტში ჩართული ბენეფიციარების უმრავლესობისთვის სახელმწიფოს მხრიდან მიღებული დახმარება „იაფი ფული“ უფროა, ვიდრე განვითარებისა და ახალი საწარმოს გასახსნელად საჭირო აუცილებელი საშუალება. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ პროექტის ფარგლებში სახელმწიფოს მიერ დახარჯული თანხა უფრო მეტია, ვიდრე ბენეფიციარი კომპანიების მიერ საანგარიშო წლებში გადახდილი გადასახადების ნამატი (2012 წელს გადახდილ გადასახადებთან მიმართებით). უფრო მარტივად, სახელმწიფოს მხრიდან 244 445 796 ლარის დახარჯვის შედეგად სარგებელი, გადასახადის სახით, 181 935 303 ლარი მივიღეთ, დახარჯულ თანხაზე 62 510 493 ლარით ნაკლები.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა სამინისტროს 2019 წლის საქმიანობის ანგარიშის წარდგენისას „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროგრამაზეც გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, სესხები 1%, 2% და 3%-ად გაიცემა, ხშირ შემთხვევაში კი საპროცენტო განაკვეთი ნულის ტოლია და სესხები პრაქტიკულად უფასოდ გაიცემა. „ჩვენი ხელისუფლების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი დაპირება იყო იაფი ფულადი რესურსები სოფლის მეურნეობის დარგისთვის. ჩვენ ეს დაპირება შევასრულეთ. 2013 წლიდან არსებობს შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტი, რომლის ფარგლებშიც 2 მილიარდ ლარზე მეტი დაფინანსებაა გაცემული“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტი 2013 წლის მარტიდან ხორციელდება.         პროექტის მიზანი აგრომეწარმეებისთვის ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის ზრდის გზით, სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების, გადამამუშავებელი წარმოების, აგროპროდუქციის შენახვისა და რეალიზაციის ხელშეწყობაა. პროექტის ფარგლებში ფერმერები და საწარმოები საფინანსო ინსტიტუტებისგან  აგროკრედიტს და აგროლიზინგს იღებენ. სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო კი სესხის/ლიზინგის საპროცენტო განაკვეთის საფასურის თანადაფინანსებას ახორციელებს. სესხის საპროცენტო განაკვეთი მისი მოცულობისა და მიზნობრიობის მიხედვით იცვლება.
აგროკრედიტი ძირითადი საშუალებებისთვის (ძირითადი საშუალება არის საწარმოს განკარგულებაში არსებული აქტივები, რომელთა გამოყენებაც ერთ წელზე მეტი პერიოდის განმავლობაში არის გათვალისწინებული. მაგ: მიწა, შენობა-ნაგებობა, მანქანა-დანადგარები, სატრანსპორტო საშუალება და ა.შ) ფიქსირებული საპროცენტო განაკვეთის შემთხვევაში 14-16%-ს შორის მერყეობს, საიდანაც სააგენტო, არაუმეტეს 66 თვის განმავლობაში, საპროცენტო განაკვეთის 11%-ის თანადაფინანსებას უზრუნველყოფს. შესაბამისად, ბენეფიციარი, სესხის ოდენობიდან გამომდინარე, საპროცენტო განაკვეთის 3%, 4% ან 5%-ს ფარავს.
საბრუნავი საშუალებებისთვის (აქტივები, რომლებიც თავიანთი ბუნებით მოკლევადიანია (მიმდინარე), რომლებიც ძირითადად სავაჭრო დანიშნულებით ან სხვა მოკლევადიანი მიზნებისთვის არის განკუთვნილი) კი აგროკრედიტი 12-16%-ს შორისაა. ამ შემთხვევაში, სააგენტო სესხის თანადაფინანსებას, არსებული სესხის მიზნობრიობიდან გამომდინარე, 12 თვიდან 36 თვის ჩათვლით, 8%-ით უზრუნველყოფს. ბენეფიციარი სესხის ოდენობიდან გამომდინარე,  სესხის საპროცენტო განაკვეთის 4%, 5%, 6%. 7% ან 8%- ს იხდის. შეღავათიანი აგროლიზინგის შემთხვევაში, 20 000-1 500 000 ლარის ჩათვლით, არაუმეტეს 21%-ისა, საიდანაც სააგენტო სალიზინგო საზღაურის 12%-იან თანადაფინანსებას ახორციელებს. შესაბამისად, ბენეფიციარი სალიზინგო საზღაურის 9 %-ს იხდის.
გარდა აღნიშნულისა,  „შეღავათიანი აგროკრედიტის“  პროგრამას კიდევ ერთი  კომპონენტი აქვს, რაც მცირემიწიან ფერმერთა დაფინანსებას გულისხმობს და უპროცენტოა(0 %). სესხის ოდენობა 5 000 ლარამდეა და ხანგრძლივობა 6 თვე.
ოფიციალური მონაცემით, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში, 2013-2018 წლებში, 200 ახალი საწარმო გაიხსნა და 940 გაძლიერდა (გაფართოვდა/გადაიარაღდა). საანგარიშო პერიოდში პროექტის ბიუჯეტმა ჯამში 260 მლნ ლარს გადააჭარბა. 2013-2018 წლებში 1 831 925 461 ლარის ღირებულების 34 141 სესხი გაიცა. აღნიშნულ წლებში ბიუჯეტიდან სესხის პროცენტის თანადაფინანსებას 244 445 796 ლარი მოხმარდა. პროექტის ფარგლებში, საანგარიშო პერიოდში, 12 600-მდე ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში დაფინანსება მიიღეს ისეთმა მსხვილმა კომპანიებმა, როგორიც არის: „ ბაგრატიონი 1882“, „ქართული ტრადიციული მეღვინეობა“, „ასკანელი ძმები“, „დუგლაძეების ღვინის მარანი“, „თბილღვინო“, „მეღვინეობა ხარება“, „ბადაგონი“, „თელიანი ველი“, „კაპა“ და სხვა        (იხ: სტატია). როგორც აღნიშნული მაგალითებიდან გამოიკვეთა, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტი ძირითადად  ბენეფიციართა გარკვეული კატეგორიისთვის არის ხელმისაწვდომი. პროექტში ჩასართავად პოტენციური ბენეფიციარი განსაზღვრულ კრიტერიუმს უნდა აკმაყოფილებდეს. სასესხო უზრუნველყოფისთვის მათ მოქმედი ბიზნესი ან შესაბამისი ქონება უნდა ჰქონდეთ. აღნიშნული კრიტერიუმები კი მცირე ბიზნესისთვის პროექტში ჩასართავად ერთგვარ ბარიერს წარმოადგენს.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში ძირითადად  მოქმედი ბიზნესმენის მიერ წამოწყებული ახალი საქმე (რაც ასევე start up-ად მიიჩნევა) ფინანსდება, ან გამოყოფილი კრედიტი მათ უკვე არსებული ბიზნესის გაფართოებას ხმარდება. ასეთი პროექტების წამოსაწყებად ფინანსების მოპოვება მოქმედ ბიზნესმენებს დამოუკიდებლად, სახელმწიფოს ჩარევის გარეშეც შეუძლიათ. აქედან გამომდინარე, პროექტში ჩართული ბენეფიციარების უმრავლესობისთვის სახელმწიფოს მხრიდან მიღებული დახმარება „იაფი ფული“ უფროა, ვიდრე განვითარებისა და ახალი საწარმოს გასახსნელად საჭირო აუცილებელი საშუალება. როგორც ზემოთაც აღვნიშნეთ, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში უმეტესად ფინანსურად ისედაც ძლიერი სუბიექტები იღებენ კრედიტს. მათი უპირობო მხარდაჭერა კი კონკურენციას აუარესებს და მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებისთვის ხელსაყრელ გარემოს ვერ ქმნის.
ლევან დავითაშვილის განცხადების კონტექსტი „შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის“ წარმატებულობას მოიაზრებს. პროექტის ეფექტიანობის გასაზომად, მართებული იქნებოდა პროექტის ბენეფიციარი კომპანიების მიერ შექმნილი პროდუქციის ღირებულება ქვეყნის მიერ შექმნილ მთლიან დამატებით ღირებულებასთან შეგვედარებინა. მსგავსი შედარება პროექტის ეფექტიანობის უფრო ზუსტ სურათს მოგვცემდა. თუმცა პროექტი ამ კუთხით გაანალიზებული არ არის. მონაცემი, რაც დათვლილია და შეჯამებული, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ბენეფიციარი საწარმოების მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადებია.
ცხრილი 1: „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ბენეფიციართა ( მხოლოდ გადასახადის გადამხდელად დარეგისტრირებული ბენეფიციარები) მიერ ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადები ( 2010-2018 წლებში)
2013-2018 წლებში „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ბენეფიციარების მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადები 766  457 625 ლარს შეადგენს, რაც ამავე პერიოდში, სახელმწიფოს მიერ პროექტის ბენეფიციართა სესხის თანადაფინანსებისთვის დახარჯულ თანხას (244 445 796 ლარი) ნამდვილად აჭარბებს. თუმცა პროგრამის ეფექტიანობის გასაზომად მართებულია, ბენეფიციარების მიერ ყოველწლიურად გადახდილი გადასახადები პროგრამის ამოქმედებამდე პერიოდს - 2012 წელს - შევადაროთ. სტატისტიკის მიხედვით, 2012 წელს გადასახადის გადამხდელად დარეგისტრირებული საწარმოების მიერ გადახდილი გადასახადი 97 420 387 ლარი იყო. 2013-2018 წლებში,  „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ბენეფიციარების მიერ გადახდილი გადასახადები, 2012 წლის მონაცემს 181 935 303 ლარით აღემატება. ამავე პერიოდში, სახელმწიფოს მიერ პროგრამის ბენეფიციარების სესხის პროცენტის თანადაფინანსებას 244 445 796 ლარი მოხმარდა. აქედან გამომდინარე, სახელმწიფოს მიერ დახარჯული თანხა უფრო მეტია, ვიდრე ბენეფიციარი კომპანიების მიერ აღნიშნულ წლებში გადახდილი გადასახადების ნამატი (2012 წელს გადახდილ გადასახადებთან მიმართებით). უფრო მარტივად, სახელმწიფოს მხრიდან 244 445 796 ლარის დახარჯვის შედეგად სარგებელი, გადასახადის სახით, 181 935 303 ლარი მივიღეთ (2012 წელთან შედარებით, 2013-2018 წლებში, საწარმოებმა ჯამში 181 935 303 ლარით მეტი გადასახადი გადაიხადეს),დახარჯულ თანხაზე 62 510 493 ლარით ნაკლები.

The “cheap money” promise was delivered on in the field of agriculture
Resume: The Agriculture Projects Management Agency (APMA) covers a large part of accrued interest on loans issued as part of the Preferential Agrocredit project. Therefore, project beneficiaries have to pay 3-8% of their loan interest rates. The loan interest rate varies depending upon the loan volume and its aim. In addition, the Preferential Agrocredit project has another component which concerns funding for small-land farmers and is interest-free (0%) whilst the amount of loans is GEL 5,000 with a six-month duration. Given the aforementioned circumstances, it is safe to say that preferential agroloans are in fact being issued as part of the Preferential Agrocredit project but not for such a low interest rate (there are no loans with a 1-2% interest rate issued as part of the Preferential Agrocredit project) as stated by Levan Davitashvili.
In addition, the project is accessible for a certain category of beneficiaries only. In order to get involved in the project, a potential beneficiary has to meet a specific criterion. The Preferential Agrocredit project mostly provides funds either for new businesses launched by the incumbent business owners or for the expansion of already existing businesses. Therefore, for most of the project’s beneficiaries the government’s assistance is more like “cheap money” rather than an essential means for the development and launch of a new enterprise. Of additional note is that the money spent by the government as part of the project exceeds the total additional tax revenues (as compared to taxes paid in 2012) paid by the beneficiary companies in the reporting years. To put it more simply, as a result of the state’s spending of GEL 244,445,796, we received GEL 181,935,303 in benefit (in 2013-2018, the total amount of taxes paid by the enterprises is GEL 181,935,303 more as compared to 2012) which is GEL 62,510,493 less as compared to the money spent.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili, during a presentation of the Ministry’s 2019 activities, highlighted the Preferential Agrocredit program. As stated by Mr Davitashvili, loans are issued for 1%, 2% and 3% interest rates whilst interest rates are often zero and loans are issued basically for free. The Minister stated:  “One of the most important promises of our government was cheap funding resources for the agriculture field. We delivered on that promise. From 2013, there is the Preferential Agrocredit project and over GEL 2 billion in funding has been provided as a part of that project.”
The Preferential Agrocredit project has been implemented since March 2013. The aim of the project is to increase initial production, processing production and storage of agricultural products through the increased access to finance for agricultural entrepreneurs. Farmers and enterprises employed in agricultural production as part of the project receive preferential agrocredits and agro-leasing from financial institutions for their fixed and liquid assets. At the same time, the APMA provides co-funding for the loan/leasing interest rate/leasing cost. The loan interest rate varies depending upon the loan volume and its aim.
Agrocredits for fixed assets (fixed assets are assets at the disposal of enterprises which are intended to be used for more than one year. For instance:  land, buildings and premises, machinery and equipment, transportation means, etc.) with a fixed interest rate fluctuate between 14%% and 16%. In the case of fixed assets, the APMA provides 11% in co-funding for servicing the interest rate for no more than 66 months. Therefore, the beneficiary has to pay 3%, 4% or 5% of the loan interest rate depending upon the loan volume.
The interest rate for agrocredits with liquid assets (assets which by their nature are short-term [current] and which are mostly intended for trade purposes or for other short-term goals) fluctuates between 12% and 16%. In the case of liquid assets, the APMA provides 8% in co-funding for loan service from 12 to 36 months depending upon the aim of the existing loan and the beneficiary has to pay 4%, 5%, 6%, 7% or 8% of the loan interest rate. In the case of preferential agro-leasing, from GEL 20,000 to GEL 1,500,000, with no more than 21%, the agency provides 12% in co-funding for the leasing fee. Therefore, the beneficiary pays 9% of the leasing fee.
In addition, the Preferential Agrocredit project has another component which concerns funding for small-land farmers and is interest-free (0%) whilst the amount of loans is GEL 5,000 with a six-month duration.
In accordance with the official data, 200 new enterprises were launched as part of the Preferential Agrocredit project in 2013-2018 whilst 940 were reinforced (expanded/re-equipped). In the reporting period, the project budget exceeded GEL 260 million in total. In 2013-2018, there were 34,141 loans issued with a total value of GEL 1,831,925.461. In those years, GEL 244,445,796 from the state budget was spent on co-funding the interest rate. In the same reporting period, nearly 12,600 new jobs were created as a part of the project.
Large companies, such as Bagrationi 1882, Georgian Traditional Winery Askaneli Brothers, Dugladze Winery, Tbilghvino, Khareba Winery, Badagoni, Teliani Valley, Kapa and others, have also taken loans as a part of the Preferential Agrocredit project (see FactCheck’s article). As the aforementioned examples indicate, the Preferential Agrocredit project is accessible for a certain category of beneficiaries only. In order to get involved in the project, potential beneficiaries have to meet a specific criterion – they have to have an active business or property as loan collateral. These criteria are an obstacle for small businesses to become involved in the project.
It is mostly new businesses (which are also considered as start-ups) launched by current business owners that receive funding as part of the programme or the issued loan is used to expand already existing businesses. Incumbent businessmen are able to independently secure funding to launch such projects without state interference. Therefore, for the majority of the project’s beneficiaries, the government’s financial assistance is more like “cheap money” rather than assistance for the development and launching of a new enterprise. As mentioned previously, it is mostly the already robust entities that receive funding as part of the Preferential Agrocredit project. This unconditional support given to them worsens competition and does not create a favourable environment for the development of small and medium-size businesses.
The context of Levan Davitashvili’s statement assumes that the Preferential Agrocredit project is a success. In order to measure the project’s effectiveness, it would be appropriate to compare the value of the output produced by the beneficiaries to the total added value produced by the entire country. This type of comparison would give a better picture in order to measure the project’s effectiveness although it has not been analysed from this angle. We need to look at the data in terms of the taxes paid by the Preferential Agrocredit project beneficiary companies to the country’s budget.
Table 1: Taxes Paid to the Budget by the Preferential Agrocredit Project Beneficiary (only those registered as tax paying entities) Companies in 2010-2018
Taxes Paid by the Enterprises to the State Budget (GEL)
Growth of Paid Taxes as Compared to 2012 (GEL)
70 659 107
94 944 612
97 420 387
111 187 102
13 766 715
122 752 475
25 332 088
129 262 629
31 842 242
124 389 173
26 968 786
133 301 287
35 880 900
145 564 959
48 144 572
181 935 303
The total amount of taxes paid by the Preferential Agrocredit project beneficiaries to the state budget in 2013-2018 is GEL 766,457,625 which does indeed exceed the money (GEL 244,445,796) spent by the state in the same period for co-funding the loans of the project’s beneficiaries. However, in order to measure the project’s effectiveness, it is appropriate to compare the annual amount of taxes paid by the beneficiaries to the period before the project; that is, 2012. In accordance with the statistical data, taxes paid by the enterprises registered as taxpayers were GEL 97,420,387 in 2012. In 2013-2018, the total amount of taxes paid by the Preferential Agrocredit project’s beneficiary enterprises is GEL 181,935,303 more as compared to the 2012 figure. In the same period, the state spent GEL 244,445,796 for the co-funding of the loan interest of the project’s beneficiaries. Therefore, the amount of money spent by the state is higher as compared to the additional taxes (as compared to the taxes paid in 2012) paid by the beneficiary companies in the aforementioned years. To put it more simply, as a result of the state’s spending of GEL 244,445,796, we received GEL 181,935,303 in benefit (in 2013-2018, the total amount of taxes paid by the enterprises is GEL 181,935,303 more as compared to 2012) which is GEL 62,510,493 less as compared to the money spent.