პრემიერად დამტკიცებისას მამუკა ბახტაძემ თქვა, რომ საჯარო სექტორში ხელფასების ჯამი იქნებოდა 3.9% მშპ-სთან მიმართებით და ეს პირობა შესრულებულია
რეზიუმე: 2019 წლისთვის ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების (სახელმწიფო და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებში დასაქმებული მოხელეების ანაზღაურება) გეგმა 1 762 მლნ ლარია, რაც ამავე წლის მთლიანი შიდა პროდუქტის საპროგნოზო მაჩვენებლის 3.9%-ია. რაც შეეხება ნომინალურ მაჩვენებლებს, 2018 წელთან შედარებით, ქვეყნის საჯარო მოხელეთა შრომის ანაზღაურება 69 მლნ ლარითაა გაზრდილი.
აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის ივნისში მამუკა ბახტაძის (როცა ის პრემიერი გახდა) მიერ გაცემული დაპირება - შრომის ანაზღაურების ფარდობითი მაჩვენებლის 3.9%-მდე შემცირება - დამატებით ძალისხმევას არ საჭიროებდა, რადგან იმდროინდელი მდგომარეობით, ეს ისედაც მიღწეული იყო (შრომის ანაზღაურების მოცულობა 2019 წლის მაშინდელი საპროგნოზო მშპ-ს 3.9%-ის ფარგლებში ექცეოდა). ფაქტი, რომ 2019 წლიდან აღნიშნული პარამეტრი 3.9%-მდე შემცირდებოდა, ჯერ კიდევ 2018 წლის ბიუჯეტის თანდართულ დოკუმენტებში იყო ასახული. ვინაიდან კონკრეტული წლის ბიუჯეტი წინა წლის ბოლოს მტკიცდება. შეიძლება ითქვას, 2017 წლის ბოლოს უკვე ცნობილი იყო, რომ ზემოაღნიშნული მაჩვენებელი 2019 წლიდან 3.9%-ის ფარგლებში იქნებოდა.
შესაბამისად, არჩილ თალაკვაძე განცხადებაში საუბრობს ისეთი დაპირების „შესრულებაზე“, რომელიც დაპირებამდე მიღწეული იყო, რასაც მსმენელი გარკვეულწილად შეცდომაში შეჰყავს. თუმცა, მეორეს მხრივ, ის ფაქტი, რომ ე.წ. ბიუროკრატიის დაფინანსებასთან დაკავშირებით უკვე მიღწეული მიზანი მიმდინარე წელს შენარჩუნდა (და არ გაიზარდა), დაპირების ნაწილობრივ შესრულებაზე მაინც მიუთითებს. ამდენად, ფაქტ-მეტრი არჩილ თალაკვაძის განცხადებას უვერდიქტოდ ტოვებს.
2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის პარლამენტში განხილვისას, უმრავლესობის ლიდერმა არჩილ თალაკვაძემ განაცხადა: „ბატონი მამუკა ბახტაძის განცხადება გავიხსენოთ, როცა პრემიერ-მინისტრად დავამტკიცეთ. მან თქვა, რომ საჯარო ხელფასების ხარჯი [მთლიანი შიდა პროდუქტის] 3.9%-ზე იქნებოდა დაფიქსირებული. შეგვიძლია ჩავთვალოთ, რომ ამ მიმართულებით პირობა შესრულებულია“.
2018 წლის ივნისში, როცა პრემიერი დაამტკიცეს, სამთავრობო პროგრამა მოიცავდა „მცირე მთავრობის კონცეფციას“, რომლის შესახებ ფაქტ-მეტრი წერდა.მიუხედავად იმისა, რომ 2018-2020 წლების სამთავრობო პროგრამის მიზანი მთავრობის ზომის შემცირებაა, 2019 წლისთვის მთავრობის ზომის შემცირება არ იგეგმება. მაშინდელი განცხადებებით ირკვეოდა, რომ მამუკა ბახტაძე მთავრობის ზომის შემცირებაში მხოლოდ ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების ფარდობითი მაჩვენებლების შემცირებას გულისხმობდა, რაც რეალურად მთავრობის ზომის და მასშტაბის შემცირებას არ ნიშნავს.
გარდა ამისა, ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების მოცულობის მშპ-სთან შეფარდების მაჩვენებლის 3.9%-მდე შემცირება, დაპირების დროს უკვე მიღწეული იყო და შემცირების კუთხით დამატებით ძალისხმევას არ საჭიროებდა. უფრო მეტიც, ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების მოცულობა 3.9%-მდე შემცირება 2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის თანდართულ დოკუმენტებშიც ასახული იყო, საქართველოს პარლამენტს ჯერ კიდევ 2017 წლის დეკემბერში (დაპირების გაცემამდე რამდენიმე თვით ადრე) წარედგინა.
2019 წლის გეგმით, ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების (სახელმწიფო და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებში დასაქმებული მოხელეების ანაზღაურება) მოცულობა 1 762 მლნ ლარია, რაც ამავე წლის მშპ-ს საპროგნოზო მაჩვენებლის 3.9%-ია.აღნიშნული მაჩვენებელი (ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების მუხლის მოცულობა მშპ-სთან მიმართებაში) 2016 წლიდან კლების ტენდენციით ხასიათდება და აღნიშნული ტენდენციის შენარჩუნება 2022 წლამდე, 3.5%-მდე შემცირებით არის პროგნოზირებული.
გრაფიკი 1: ნაერთი ბიუჯეტის შრომის ანაზღაურების მოცულობა და მისი მშპ-სთან შეფარდება (მლნ ლარი, %)
შესაბამისად, არჩილ თალაკვაძე განცხადებაში საუბრობს ისეთი დაპირების „შესრულებაზე“, რომელიც დაპირებამდე მიღწეული იყო, რასაც მსმენელი გარკვეულწილად შეცდომაში შეჰყავს. თუმცა, მეორეს მხრივ, ის ფაქტი, რომ ე.წ. ბიუროკრატიის დაფინანსებასთან დაკავშირებით უკვე მიღწეული მიზანი მიმდინარე წელს შენარჩუნდა (და როგორც დეპუტატი ამბობს „დაფიქსირდა“, ანუ არ გაიზარდა), დაპირების ნაწილობრივ შესრულებაზე მაინც მიუთითებს. ამდენად, არჩილ თალაკვაძის განცხადების ვერდიქტით შეფასებისგან ფაქტ-მეტრი თავს იკავებს.

Resume: In the 2019 consolidated budget, planned amount of funds allocated for labour remuneration (labour remuneration of public servants employed in central and local government bodies) is GEL 1,762 million, which constitutes 3.9% of the estimated GDP of the same year. In regard to nominal figures, as compared to 2018, labour remuneration of public servants in Georgia has been increased by GEL 69 million.
Of note is that keeping Mamuka Bakhtadze’s promise, which he made in June 2018 (when he was voted as the Prime Minister of Georgia) about decreasing labour remuneration to GDP ratio to 3.9% did not require additional efforts, because in that period, that has already been achieved (total amount of labour remuneration was within the 3.9% range of the estimated GDP of 2019). The fact that labour remuneration to GDP ratio was expected to be reduced to 3.9% was given in the supplementary documents of 2018 state budget. Since a budget of a specific year is approved by the end of a preceding year, it is possible to say that by the end of 2017, it was already known that from 2019 labour remuneration to GDP ratio would be 3.9%.
Therefore, in his statement Archil Talakvadze speaks about “keeping” the promise, which has already been kept before making that promise. This misleads the readers to a certain extent. On the other hand, however, the fact that the already achieved goal in regard to funding the so called bureaucracy has been maintained (and the figure did not increase) this year, indicates at least partial fulfilment of the promise. Therefore, FactCheck leaves Archil Talakvadze’s statement without a verdict.
Parliamentary Majority leader, Archil Talakvadze, during the parliamentary discussion of 2019 draft state budget, stated:&“Let us recollect Mr Mamuka Bakhtadze’s statement when we voted him as Prime Minister. Mamuka Bakhtadze stated that expenses for labour remuneration would be fixed at 3.9% [of the GDP]. We can assume that this promise has been kept.”
In June 2018, when the Prime Minister was confirmed, the government programme included the “Small Government Concept” and FactCheck has written about the concept. Even though the aim of 2018-2020 government programme is to reduce the size of government, in 2019 it is not planned to shrink size of government. Statements made in that period indicate that by reducing the size of government Mamuka Bakhtadze meant cutting relative figures of labour remuneration in the consolidated budget. This does not really mean reduction of size and scale of government.
In addition, the promise to reduce consolidated budget’s labour remuneration to GDP ratio to 3.9% has already been achieved at the time of making that promise and did not require additional efforts in terms of reduction. Moreover, reduction of consolidated budget’s labour remuneration to GDP ratio to 3.9% was already stipulated in the supplementary documents of 2018 state budget, which was submitted to the Parliament of Georgia as early as December 2017 (several months prior to Mamuka Bakhtadze’s promise).
In accordance with the 2019 plan, total amount of labour remuneration (labour remuneration of public servants employed in central and local government bodies) in the consolidated budget is GEL 1,762 million, which is 3.9% of the estimated GDP of the same year. This figure (consolidated budget’s labour remuneration to GDP ratio) has been decreasing since 2016 and this trend is expected to continue until 2022, with the aforementioned ratio dropping to 3.5%.
Graph 1: Amount of Labour Remuneration in Consolidated Budget and Labour Remuneration to GDP Ratio (GEL Million, %)
Therefore, in his statement Archil Talakvadze speaks about “keeping” the promise, which has already been kept before making that promise.& This misleads the readers to a certain extent. On the other hand, however, the fact that the already achieved goal in regard to funding the so called bureaucracy has been maintained (as stated by the MP, it was “fixed”, that is, the figure did not increase) this year, indicates at least partial fulfillment of the promise. Therefore, FactCheck refrains from giving a verdict to Archil Talakvadze’s statement.