2000 წელთან შედარებით, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების რიცხვი 2016 წელს 53%-ით შემცირდა
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სოფო კილაძის განცხადება არის რიცხვებით მანიპულირება.   რეზიუმე:
საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადებით, ხელისუფლების მიერ გატარებული რეფორმების შედეგად, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების რიცხვი მნიშვნელოვნად შემცირდა.
გარდა იმისა, რომ განცხადებაში სოფო კილაძე პროცენტულ მონაცემებს არაზუსტად ასახელებს (ნაცვლად 48%-სა, 53%-ს უთითებს), ის ერთმანეთს ადარებს არა ფარდობით მონაცემებს, არამედ ნომინალურს, რაც არასწორია და რეალური სურათის ადეკვატურად დანახვის შესაძლებლობას არ იძლევა. თუკი ზოგადად აღკვეთის ღონისძიებების რაოდენობას ავიღებთ და მათში პატიმრობის წილს დავითვლით, ვნახავთ, რომ 2000 წელთან შედარებით, 2016 წელს პატიმრობის წილი 38 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული (2000 წელს - 67.1%, ხოლო 2016 წელს - 29.1%).
ასევე, სრულებით გაურკვეველია თუ რა პრინციპით შეარჩია დეპუტატმა შესადარებლად 2000 წლისა და 2016 წლის საანგარიშო პერიოდები. გამომდინარე იქიდან, რომ მისი მიზანი „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ მართლმსაჯულების სისტემაში განხორციელებული რეფორმების ეფექტიანობის შეფასებაა, უფრო ადეკვატური იქნებოდა თუკი შესადარებლად უშუალოდ რეფორმების დაწყებამდე არსებულ სურათს (მაგალითად 2012 წლის მონაცემებს) ავიღებდით. თავის მხრივ, საინტერესოა 2017 წლის მონაცემების გაანალიზებაც, რომელიც უკვე ხელმისაწვდომია, თუმცა სოფო კილაძე ამას უგულებელყოფს. 2016 წელთან შედარებით, 2017 წელს გამოყენებულ აღკვეთის ღონისძიებების მთლიან რაოდენობაში, პატიმრობის ხვედრითი  წილი, 5.1 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
თუკი დეპუტატი ერთმანეთს 2012 წელსა და 2017 წელს არსებულ ფარდობით მონაცემებს შეადარებდა, მაშინ სურათი სრულიად განსხვავებული იქნებოდა. კერძოდ, აღნიშნულ პერიოდში პატიმრობის წილი მხოლოდ 7.7 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული.
ანალიზი პარლამენტში, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ მართლმსაჯულების მიმართულებით გატარებულ რეფორმებზე ისაუბრა. სოფო კილაძის განცხადებით,
„2000 წელთან შედარებით,  საგრძნობლად შემცირდა აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენება. მაგალითად 2016 წლის მონაცემებით 53%-ით არის ეს ციფრი შემცირებული“.
უზენაესი სასამართლოს მიერ მოწოდებული მონაცემების
თანახმად, პირველი ინსტანციის სასამართლომ 2000 წელს აღკვეთის ღონისძიება სულ 8 815 პირის მიმართ გამოიყენა, რომელთაგან პატიმრობა 5 914 პირს შეეფარდა, რაც 67.1%-ს უდრის.
რაც შეეხება 2016 წელს, 10 598 შემთხვევიდან, აღკვეთის ღონისძიების სახედ პატიმრობა 3 082 პირს განესაზღვრა (29.1%). შესაბამისად, პირველი ინსტანციის სასამართლომ 2000 წელთან შედარებით, 2016 წელს, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა 2 832-ით ნაკლები პირის მიმართ გამოიყენა, რაც ნიშნავს, რომ ეს მონაცემი 48%-ით არის შემცირებული.
თუმცა, წლების მიხედვით აღკვეთის ღონისძიებათა სახედ პატიმრობის გამოყენების ცვლილებაზე საუბრისას, ნაკლებად ობიექტურია ნომინალური მაჩვენებლების შედარება. იმისათვის, რომ წლების მიხედვით რეალური ცვლილება დავინახოთ, საჭიროა საანგარიშო პერიოდში გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიებების მთლიან რაოდენობაში, პატიმრობათა (როგორ აღკვეთის ღონისძიების ერთ-ერთი სახე) ხვედრითი წილის განსაზღვრა.  მაგალითად, როგორც ცხრილი 1-დან ჩანს, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შემთხვევათა ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2006 წელს ფიქსირდება, რომელიც 43%-ით აღემატება 2000 წელს დაფიქსირებულ მაჩვენებელს. თუმცა, მეორე მხრივ, 2006 წელს გამოყენებულ პატიმრობათა პროცენტული წილი მთლიან მაჩვენებელში 9.1 პროცენტული პუნქტით ჩამოუვარდება 2000 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. აღნიშნული განპირობებულია იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ 2006 წელს თავად აღკვეთის ღონისძიებების შეფარდების შემთხვევათა რიცხვი საგრძნობლად აღემატება 2000 წლის მონაცემებს. კერძოდ, თუკი 2000 წელს ჯამში 8 815 პირს შეეფარდა აღკვეთის ღონისძიება, 2006 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 9 057-ით გაიზარდა. აღნიშნული მაგალითი ნათელს ხდის, თუ რამდენად არასწორია ნომინალური მონაცემების შედარება.
ცხრილი 1: 2000-2017
წლებში პირველი ინსტანციის მიერ გამოყენებულ აღკვეთის ღონისძიებათა რაოდენობა და მათში პატიმრობის, როგორც აღკვეთის ღონისძიების ერთ-ერთი სახის, ხვედრითი წილი
სულ შეეფარდა აღკვეთის ღონისძიება დაპატიმრება
სულ %
2000 8 815 5 914 67.1
2001 8 696 4 621 53.1
2002 8 848 4 518 51.1
2003 9 115 5 051 55.4
2004 10 754 7 459 69.4
2005 10 964 7 159 65.3
2006 17 872 10 367 58.0
2007 20 417 8 929 43.7
2008 17 250 7 806 45.3
2009 16 043 8 198 51.1
2010 14 959 8 109 54.2
2011 13 309 6 558 49.3
2012 9 120 3 819 41.9
2013 12 756 3 413 26.8
2014 13 644 4 365 32.0
2015 12 429 3 678 29.6
2016 10 598 3 082 29.1
2017 9 501 3 249 34.2
ამასთან, მონაცემთა შედარებისას, მნიშვნელოვანია ის თუ რა პრინციპით ხდება კონკრეტული პერიოდების შერჩევა. სოფო კილაძე ერთმანეთს 2000 წლისა და 2016 წლების მონაცემებს ადარებს. აღსანიშნავია, რომ სიტყვით გამოსვლისას დეპუტატის მიზანს „ქართული ოცნების“ პირობებში განხორციელებული რეფორმების (იგულისხმება მართლმსაჯულების სამი ტალღა, რომელიც 2013 წლის მაისში დაიწყო) ეფექტიანობის შეფასება წარმოადგენდა, შესაბამისად, საინტერესოა რამდენად ადეკვატურია ათვლის წერტილად 2000 წლის მონაცემების აღება. თავის მხრივ, გარკვეულ კითხვებს 2016 წლის მონაცემების მოხმობაც ბადებს, იმდენად რამდენადაც, აღნიშნული განცხადების გაკეთებისას, დეპუტატი 2017 წლის ანგარიშს განიხილავდა. აღსანიშნავია, რომ 2016 წელთან შედარებით, 2017 წელს გამოყენებულ აღკვეთის ღონისძიებების მთლიან რაოდენობაში პატიმრობის ხვედრითი წილი 5.1 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
თუკი ერთმანეთს 2012 წლის მონაცემებსა და 2017 წლის მონაცემებს შევადარებთ, აღმოჩნდებოდა რომ პატიმრობათა წილი მხოლოდ 7.7 პროცენტული პუნქტით არის შემცირებული.

FactCheck concludes that Sopo Kiladze’s statement is a
Resume: In accordance with the statement of the Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, Sopo Kiladze, the number of preventive detentions has decreased drastically as a result of reforms implemented by the Government of Georgia.
Apart from the fact that Sopo Kiladze gives inaccurate percentage figures in her statement (she said 53% instead of 48%), she makes a comparison using nominal numbers instead of relative figures which is incorrect and disallows a look at the real situation. If we take the total number of preventive measures and calculate the part which accounts for preventive detentions, we will see that the share of preventive detentions decreased by 38 percentage points in 2016 as compared to 2000 (of the total preventive measures in 2000, 67.1% comprised preventive detentions whilst this figure was 29.1% in 2016).
In addition, the reason why the MP selected the 2000 and 2016 accounting periods for comparison is unclear. Given the fact that Sopo Kiladze aims to assess the efficiency of the judiciary reform implemented after the Georgian Dream came to power, it would have been more appropriate to look at the situation (for instance, 2012 data) as it was before the start of the reforms. In itself, an analysis of 2017’s data, which is already available, would have been of interest although Ms Kiladze ignores this information. The share of preventive detentions in the total number of preventive measures in 2017 increased by 5.1 percentage points as compared to 2016.
If the MP had compared the relative figures for 2012 and 2017, the picture would have been completely different. In particular, the share of preventive detentions as a part of the total preventive measures decreased by only 7.7 percentage points in this period.
The Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, Sopo Kiladze, spoke about reforms implemented in the judiciary. She
stated: “The number of preventive detentions has drastically decreased as compared to 2000. For instance, this figure decreased by 53% as of 2016.”
In accordance with the
data provided by the Supreme Court of Georgia, First Instance Courts in 2000 applied preventive measures concerning 8,815 individuals. Of this amount, preventive detention was used for 5,194 individuals which constitutes 67.1%.
In regard to 2016, preventive detention was applied concerning 3,082 persons (29.1%) from the total of 10,598 cases. Therefore, First Instance Courts used preventive detentions concerning 2,832 less individuals in 2016 as compared to 2000 which means that this figure decreased by 48%.
However, making a comparison of nominal figures is not appropriate when speaking about the changes in the number of preventive detentions over the years. It is necessary to calculate the ratio of preventive detentions (as one of the forms of preventive measures) to preventive measures in the entire accounting period in order to see any real change over the years. For instance, as illustrated in Table 1, the highest number of preventive detentions was registered in 2006 which was 43% more as compared to the figure for 2000. On the other hand, however, the ratio of preventive detentions to preventive measures was 9.1 percentage points less in 2006 as compared to the same figure for 2000. The simple reason behind this is that the total amount of preventive measures in 2006 significantly exceeded the figures for 2000. In particular, preventive measures were applied concerning 8,815 persons in 2000 whilst this number increased by 9,057 in 2006. This example is a fine illustration as to why it is wrong to compare nominal figures.
Table 1: Preventive Measures Used by First Instance Courts in 2000-2017 and Share of Preventive Detentions in Total Number of Preventive Measures
Total Number of Preventive Measures |
Preventive Detentions |
% |
8,815 |
5,914 |
67.1 |
8,696 |
4,621 |
53.1 |
8,848 |
4,518 |
51.1 |
9,115 |
5,051 |
55.4 |
10,754 |
7,459 |
69.4 |
10,964 |
7,159 |
65.3 |
17,872 |
10,367 |
58.0 |
20,417 |
8,929 |
43.7 |
17,250 |
7,806 |
45.3 |
16,043 |
8,198 |
14,959 |
8,109 |
54.2 |
13,309 |
6,558 |
49.3 |
9,120 |
3,819 |
41.9 |
12,756 |
3,413 |
26.8 |
13,644 |
4,365 |
32.0 |
12,429 |
3,678 |
29.6 |
10,598 |
3,082 |
29.1 |
9,501 |
3,249 |
34.2 |
Furthermore, the selection of specific periods is important when making a comparison of data. Sopo Kiladze compares the data for 2000 and 2016. Of note is that the aim of the MP’s speech was to assess the efficiency of judiciary reforms (referring to the “three waves” of judiciary which started in May 2013) implemented under the Georgian Dream. Therefore, it interesting that she took 2000 as the point of departure. In addition, certain questions are raised by using the data for 2016 because the MP was discussing the 2017 report when making her statement. Of note is that the ratio of preventive detentions to preventive measures increased by 5.1 percentage points in 2017 as compared to 2016.
If we compare the data for 2012 and 2017, we will find that the share of preventive detentions as a part of the total amount of preventive measures decreased by only 7.7 percentage points.